1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем со говор и разбирање

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Alek35, 29 август 2019.

 1. Alek35

  Alek35 Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите,

  Денес на татко ми кога му се јавив почна да не ме разбира и да зборува неповрзани работи. Знаев дека нешто не е во ред и прво помислив на мозочен удар. Претходниот ден немаше никакви индикации дека нешто не е во ред освен што изгледаше уморно.

  Откако отидовме кај него, се подоправи со речениците но пак знаеше да меша работи и зборови.

  Во првиот саат го однесовме на клиника и на магнетна немаше никакви индикации на мозочен удар.

  Контактибилен е и подвижен, ништо не му е фатено освен тоа што знае да не одговори соодветно. Има 64 години, пушач и без правилна исхрана.

  Ми рекоа дека можно е транзиторна дисхемија, но тоа не би требало да трае повеќе од неколку часа. Исто така стравувам за деменција.

  Ве молам за ваше мислење доколку знаете што би можело да е или сте имале ваква ситуација.

  Поздрав,
  Алек