1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем со паразити! Како да се реши?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malinama, 7 јули 2013.

 1. malinama

  malinama Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Вака веќе долго време имам проблеми со звучни движења т.е пукања во стомакот.и тешкотии по главата.Одамна знам дека имам проблем со паразит или некоја бактерија,па од тоа ми се овие работи.Докторката ме препраќаѓе на места каде што немаше врска,а како поминува времето преблемите стануваат уште поголеми.Па ме интересира како може тоа да се провери освен оние ситни тестови како јајца на паразити од фецес итн.

  Исто така ме интересира дали овој систем од др. Хунда Кларк би можело да помогне или е само лага?Дали некој го пробал ова?

  http://www.alternativa-za-vas.com/index ... i-program/

  Исто така ме интересира дали со магнетна резонанца на врат,стомак или глава би се откриле тие можни паразити,и доколку не каде да се оди на испитување?

  Ќе ве молам ако е можно за повеќе мислења.
   
  На RedWine му/ѝ се допаѓа ова.
 2. malinama

  malinama Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Има ли кај нас воопшто доктор паразитолог во државава или не.Јас не наидов на никој.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.491
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски
  А како знаеш дека имаш паразит? Оди на систематски преглед, па ќе те упатат врз основа на симптомите и сомневањата. Направи си детален преглед на целото тело и ќе се открие што е всушност причината за тегобите кои ги имаш.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. malinama

  malinama Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Kaков е тој систематски преглед?Дали можеби како оние што одевме порано преку школо?
  Неверојатно но тотално изгубив доверба во лекариве.При толку одење кај матичнава ме праќа на исто место се,и еве година дена веќе :envy: сум со неутврдена дијагноза.
   
 5. malinama

  malinama Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Any one!?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.491
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски
  Систематски преглед подразбира тотална проверка на целото тело, од крвна слика до испитувања со помош на соодветна апаратура. Инаку, ако конкретно бараш решение за цревни паразити, треба да испиташ фецес и ќе се утврди дали ги имаш или не.
  А каде живееш, ако си во Скопје, не би требало да биде проблем испитувањето. Може и на приватно да отидеш, сигурно ќе те сослушаат и ќе те упатат каде што треба. Вака од форуми никој не може да ти помогне.
  Дали си имала проблеми со напади на паника, со идеи дека си болна од неизлечиви болести (ако на пример прочиташ за некоја болест, или гледаш емисија на тв, дали си ги пронаоѓаш симптомите?)
   
  На LiliBoz и Cka им се допаѓа ова.
 7. pipi06

  pipi06 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  И јас имам проблеми од паразити...И најдов решение.Бев кај една докторка која прави анализа на жива капка крв, значи го гледа посебно секој еритроцит,леукоцит...и ми ги наброја сите здравствени проблеми кои сум ги имала од моето раѓање па до денеска.Премногу сум задоволна од неа, ми препиша витамини, минерали и лекови за подобрување на имунитетот и се оди на подобро.Еве ви линк од неа http://www.almakap.com.mk/index.html
  Поздрав
   
 8. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  266
  ^

  Таквото испитување на жива капка крв е дубизно во најмала рака. Нема никаков доказ дека навистина се открива нешто релевантно и дека навистина може да се види некоја болест или состојба. Се смета дека е само еден нечесен начин да се убеди пациентот дека има нешто и да му препише некои суплементи или кои исто или не се потребни или нема да имаат некој ефект кај пациентот.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Live_blood_analysis

  Јас се чудам како може да се открие повеќе со гледање под микроскоп, отколку со прецизни машини кои може дури да бројат и клетки и да одредуваат најпрецизно концентрација на молекули.

  Ете исто, ти препишала витамини, минирали, кои можеби и воопшто не му требаат на организмот, дури и можеби некои е и штетно да ги земаш. Дали можеби ти препорача да ги купиш од кај нив, или од некое друго препорачано место?
   
 9. pipi06

  pipi06 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Од аптека.Зошто?
   
 10. RedWine

  RedWine Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  61
  Јас сакам да си започнам со антипаразитен програм, со што ќе исфрлам паразити, ќе исчистам црн дроб и ќе си го зајакнам имунитетот.Сум слушнала за програмот, а и за сокотерапија. Да проучам подетално ќе започнам и ќе споделам искуство. Ако некој меѓувремено прочита може и да даде совет или сподели искуство.
   
 11. malinama

  malinama Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Случајно се логирав после долго време на фемина.
  Да кажам дека си го решив проблемот откако по 5-6 тетови на фецес ми беше пронајден паразит.
  Тек дури по 5-6 пати одење упорно во центарот за јавно здравје ми најдоа и се отарасив од оваа работа.
  Штом се откри, земав само едно апче кое ми го препишаа и завршив работа,

  Иако матичната докторка беше убедена дека нема, сепак на крај се испостави дека е тоа.
  Среќа се заврши работа, по моја упорност.
   
 12. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  9.119
  Пол:
  Машки
 13. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.523
  Допаѓања:
  18.596
  Пол:
  Женски
 14. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  9.119
  Пол:
  Машки
  Абе и ова којзнае колку е точно.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. La-loca

  La-loca Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2020
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  2.473
  Пол:
  Женски
  Има некој овде што ги пробал таблетиве “Вормин”? Или да ми предложите начин на чистењена организмот од паразити. И како се испитуваат само преку фецес и крв или?
   
 16. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.364
  Пол:
  Женски
  Прво консултирај се со матичниот, копрокултура ќе однесеш на микробиологија, инфектолог ќе ти препише терапија ако се работи за паразити :)
   
 17. FroggyLover

  FroggyLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми каже колку време се чека за резултати од микробиологија?
   
 18. december

  december Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2018
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Да споделам искуство,јас бев на еден преглед кај еден човек кој ми го прегледа цел систем. И крвоток преку еден компјутер,ми стави едни слушалки па потоа држев во раце како едни две железа т.е ми пушташе како струја,ми пронајде некои отрови и паразити кои ми ги пуштила металната пломба во заб,ми даде да пијам сребрена вода и антипаразитски капки составени од повеќе билки..исто има и јод и црн орев Каранфилче во тоа,дали некој има искуство,јас чуствувам мн нервоза ,немир, гадење , треперење на душата лупање на срцето како некои паники...
   
 19. MilaSs12

  MilaSs12 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  8.437
  Допаѓања:
  17.814
  Пол:
  Женски
  Посети психолог ако имаш потреба.
   
 20. Mine1

  Mine1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Da te zamolam da pises koe apce ti go dadoa. Istiot problem go imam nikako ne mozat da mi otkrijat. Nemas pa nemas, a imam. Nikoj ne mi prepisuva lek.
   
  На Veselce му/ѝ се допаѓа ова.