1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на крвта во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce77, 25 февруари 2012.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,

    Вчера ги направив сите анализи на крвта што треба во бременоста заедно со дидимери и крвната слика комплетно.
    Е сега малку ме загрижи холестеролот ми е 6,6 а гледам таму пишува дека максимално е 5,5, дали е нормално да се покачи повеќе на бременост или нешто не е во ред?не сум бил кај гинекологот во понеделник имам закажано и ќе му ги покажам резултатите.
    Поздрав, :*
     
  2. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Нормално е да е покачен во бременост, затоа не се ни испитува. Во бременост се проверува само крвна слика, шеќер, серумско железо и урина. Нема потреба друго да се испитува бидејќи нормално е покачено. После пораѓај се ќе се врати во нормала. ;)
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу малку се смирив кога прочитав и на нет дека тоа се случува многу често во бременоста, ама сепак се плашев повеќе да не биде опасно за моето бебе.

    поздрав :inlove:
     
    На Beautiful-Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае за CRP јас испитував по препорака од гинеколог бидејќи ми се покачени д-димерите и испадна дека ми е 4 а треба до 3, и ми препиша гинекологот ампицилин на 6 саати по едно седум дена, се плашам да не е штетен ампицилинот јас сум 35 недела?? Помош!
     
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Фаторите кои можат да ја променат вредноста на CRP во серумот можат да бидат биолошки и аналитички.
    Биолошки фактори се: зголемен физички напор, бременост (посебно во последните неколку месеци), земање на орални контрацептивни средства, пушење, висока надморска височина.

    zdravstveni-problemi/analiza-na-krv-tolkuvanje-rezultati-t2451/10.html

    не се плаши, од тоа што прочитав пишува дека е нормално да се покачени овие вредности, на некои форуми пишува и до вредност 6, а брисевите ти се во ред?
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас цел ден барав по интернет за тоа, нормално е се да ти е покачено во бременоста ама за се препишуваат терапија, неможав повеќе немам ни сила, време и нерви да се бафтам по шалтери и амбуланти. А и ампицилинов ме плаши да почнав да го пијам да не е штетен за плодот иако сум 35 недела.
     
  7. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Не е штетен, во последно време докториве ептен претеруваат со атнибиотици. Навремето ни парацетамол несмееле да се напијат.
    А да се консултираш со друг доктор? Отиди до некоја приватна амбуланта со гинеколог само на консултација..
     
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.311
    Пол:
    Женски
    Сакам само да ви дадам еден најдобронамерен совет на сите што земате антибиотици. Од жена со искуство од над 30год. (медицниско лице) добив совет, дека со земањето на секој антибиотик, пожелно е да се земат Б6 витамини, 2-3 пати на ден, и ова не важи само за трудници, туку за сите жени, затоа што антибиотиците биле мамка за кандида. Можеби сте го знаеле ова, но баш беше добронамерен совет, затоа што еве 10год моите матични(општа и гинеколог) до сега не ми напоменале.
     
    На kara1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во приватна ординација сум со матичен гинеколог, ама чим велите со б6 витамини јас пијам многу витамини за бременост со овој витамин а плус тоа и цедевита па најверојатно нема кандида да ми се појави за 7 дена антибиотици. :(
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Еве што пишува за употребата на ампицилинот:
     

    Прикачени фајлови:

    • ampicilin.png
      ampicilin.png
      Големина на фајлот:
      97,9 KB
      Прегледи:
      334
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство за во воена на трансфузиологија, дали се чека многу оти сум со приоритетен упат, а во државна чекав 5 саати а овде како оди работата, ќе одам во понеделник па ако некој знае нека пише??
     
  12. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Девојки во кој месец првпат ви рекоа да испитате крв и урина?Јас бев на преглед ми кажаа само дека сум 5та недела но ништо не ми кажа докторката за крв и урина да испитам само ме праша дали знам кој крвна група сум и кажав дека рх факторот ми е позитив и на мм му е позитив само тоа беше :)
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Одма сега почни и секој нареден месец да си правиш пред да одиш кај гинекологот на преглед-ехо. Јас така си правам еве сум во 9 ти месец и се си е во ред си терам се по редослед и нема проблем ако треба терапија за нешто ќе си почнеш се на време со редовна крвна слика и мокрача.
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Можеби на некоја ќе и' заврши работа понудава за испитување на крвта...
     
  15. ivana877

    ivana877 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    Дали сте имале проблем со земање упат за крвна слика од матичен гинеколог? Јас сум 31 недела и до сега без проблем зимав упат секој месец, но од овој месец наводно имало измени и матичниот гинеколог не ми дава упат...:(
     
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас во понеделникот зедов упат за на трансфузилогија, приоритетен и тоа, немаше никаков проблем...
     
  17. Anna***

    Anna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Правев проверка на крвта, нормалата за железо за жени пишуваше дека е од 9-30. Кај мене беше 17. Лекарот на приватно ми рече дека резултатот е ок, а матичната ми рече дека железото е слабо и ми препиша хеферол. Незнам дали да ги земам :?:
     
  18. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.016
    Jas pijam Hefferol veke 4-5 meseci i do sega fala Bogu krvta mi e dobra.Samo jas si hefferol pijam i vitamin C (taka mi kazaa vo apteka).Mislam deka nema da zgresis ako pies
     
    На Anna*** му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Денеска правев проверка на крв и мокрача.Леукоцитите ми се 11.2,а нормални вредности од 3.5-10.0.

    А пак уринарски статус катастрофа ми е:
    Пх 7
    Седимент на урина:
    1-2 еритроцити;
    8-10 леукоцити;
    Епителни клетки ++;
    Бактерии +;
    Аморфни урати.
    А на гинеколог сум дури во понеделник и незнам како че издржам место не ме фаќа.Само да не е нешто сериозно.
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    6ка ми беше железото, едвај го оправив до кај 13ка во 9тиот месец