1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи за заштита на косата од топлина

Дискусија во 'Коса' започната од m2m2m2, 20 септември 2011.

  1. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    јас ја користам оваа пена, ја нанесувам на влажна коса и е за заштита од топлина (од фен) и на самиот производ го пишува тоа http://www.en.nivea-me.com/products/Hair-Care-and-Styling/diamond-gloss/diamond-gloss-styling-mousse но не се нанесува на сува коса затоа таква ќе ти ја направи после.


    пред да ја испеглам косата го нанесувам овај спреј и не се нанесува на влажна коса тоа и го пишува на производот туку на сува. јас нанесувам малце на косата и потоа ја чешлам и чекам 5 мин и потоа ја пеглам или виткам. еве го спрејот
    [​IMG]
     
    На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    [​IMG]
    Јас го користам овој спреј за заштита од топлина додека е мокра косата ја прскам па потоа ја сушам со фен и од спрејот се исправа делумно па потоа со преса и косата ми стои подолго време права
     
  3. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Неколку недели нон стоп ја пеглам косава, а под нон стоп подразбирам на 3-4 дена :) Иако засега ич не ми е изгорена, има големи шанси тоа да се случи за брзо време... Не сум за некој скап препара, кажете некој поевтин ( до 200 ден :) ) за заштита од пеглање. И многу ми се електризира. Гледав во орифлејм спреј ама не знам колку е ефикасен.
     
  4. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    јас ставам силиконски капки од авон ја заштитувааат колку толку косата од топлина а во каталогот од авон видов некаков спреј за заштита на косата од топлина а колку е ефикасен незнам дали го имате вие користено?
     
  5. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Јас го имам, но само еднаш го употребив кога ја виткав косата со маша. И не се лепеше косава откако испрскав баш си беше ок.
     
  6. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски

    Го користам секогаш кога ја мијам косата, презадоволна сум :)
     
  7. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и јас сум задоволна од спрејот, го користам пре обликување на косата и плус ми ја орави поцврста и со волумен како да имам ставено лак, лесно се пегла и лесно се витка, во глобала е добар, да да задоволна сум! :emo:
     
  8. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    [​IMG]
    Не постои подобар спреј за заштита од топлина, само што го нема кај нас. Не само што стварно пружа заштита, него прави и мека и свиленкаста коса. Со тоа што, препарат кој сосема ќе ја заштити косата и ако го употребувате редовно нема да се гори, не постои. Пружа заштита колку што може, а тоа не е стопроцентна, нема таков спреј. Најдобро е многу ретко користење на пегла или воопшто да не се користи. 5-6 евра е мислам, ама лично би дала и повеќе ако има уште подобар, не штедам на лице и коса.
     
  9. ripce83

    ripce83 Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Феминки, го зедов спрејот за заштита од топлина на Тафт и искрено не е тоа што очекував. Го нанесов на сува коса, почекав малку и почнав да се пеглам. Ефектот воопшто не е задоволителен.... косата треба да ти е свилекаста, како што и ми е вообичаено, а овој спреј ми ја расчупа косата на врвовите. Прашував низ Скопје за овој Тресемме и други имаат само пофални зборови, но за жал кај нас го нема :( и баш ми е криво. Ќе ве молам доколку сте задоволни од некој спреј и е секако присутен на нашиве простори да ме информира, ви благодарам
     
  10. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Јас сум задоволна од овој во однос на тоа дека ми ја прави косата помека и свиленкаста, а колку заштитува од топлина уште е рано да кажам.
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво, најискрено препарат која ќе ја заштити косата од топлина каква што е на пример пресата (пегла) за коса или пак фигаро искрено според мене не постои!!! Пресата развива толкава топлина што верувајте ми ништо не може да го спаси влакното од такво нешто. Може евентуално да го ублажи ефектот ама не и комплетно да го заштити. Јас не користам никогаш пегла или фигаро, ама користам чисти масла за заштита на косата од фенот (ова е веќе нешто друго затоа што топлината од фенот не може да се спореди со онаа од пресата), и тоа го држам фенот на растојание или го користам на помала температура, а летно време воопшто не го користам. Од маслата кои ги употребувам најдобри се арган, јојоба и кокос кои ги користам и како третман кој го измивам со шампон и како серум кој го нанесувам на чиста влажна коса само врвовите. Како што имам напоменато многупати, ова е здрава замена за силиконските капки кои даваат лажен ефект на мазна коса, а уште повеќе ја сушат.
    Поздрав
     
    На Gi.ir.ll192, sorbet, bella96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Штетa штo вo мoјoв грaд немa ДМ. Инaку зaдoвoлнa сум oд oвoј, кoгa стaвaм ми се испрaвувa кoсaaтa сaмa ептен мaлку, гo зaбележувaм зaрoa штo имaм тенкa кoсa,мoжеби.
    Не е скaп.[​IMG]
     
    На naturally му/ѝ се допаѓа ова.
  13. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Го има некој користено?
     
    На koritsaki и Pandora- им се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Го имаш сега купено? Не можев да го најдам во неколку ДМ маркети.
     
    На UnordinaryOne и koritsaki им се допаѓа ова.
  15. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Не, ми беше во план да го купам и проверив во неколку ДМ маркети, но го нема.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Штета, не знам што се случува со одредени производи на Алверде, не ги носат редовно.
    А инаку некаде по темиве го фалеа овој спреј, па решив да го купам. Наместо него, зедов спреј од Балеа, ама не сум задоволна, многу ми ја масти косата.
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
  17. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Навистина штета, го имам и јас спрејот на Балеа ама мнгу тешко ја расчешлувам косата откако ќе го нанесам и тешка е за фенирање/пеглање, бев убедена дека тој на Алверде е подобар. Ако успеам да го најдам во некој ДМ маркет ќе пишам.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Спреј за заштита на Keune.
     
    На Soncence3, Srekicka3, Aleksandra9999 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Женски, препорака за спреј за заштита ? Бидејќи сама ја фенирам дома па би сакала предлог за спреј .
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски

    Овој е многу добар
    upload_2021-1-2_19-3-7.png
     
    На yefua1, t.a.m и teressa им се допаѓа ова.