1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прокрастинација - свесно одложување на неодложните обврски

Дискусија во 'Психологија' започната од Doozy, 8 март 2018.

  1. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Чаре? Како да си помогнеме? :fubar:
     
    На RoseRain и Doozy им се допаѓа ова.
  2. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    @carangigia - робија беше место она другото наше "најинтересно" ? :rofl:
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Еве предлог соодветен македонски термин за прокрастинација да биде јовантинација, :rofl: оти месец дена праам се освен тоа што треба. Одложувам.. одолговлекувам... па пак одново и одново...
    Комотно за дефиниција можат да ме прогласат.
    Еве дури и генералка почнав деновиве да избегнам работи што морам да ги завршам... |( Јовантинирам до бескрај. :tmi:
     
    На cresa-jagoda, smooch, LivingGlam и 3 други им се допаѓа ова.
  4. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    6.301
    Пол:
    Женски
    Кај ме потсети :) Значи позитив на денот си ми
    Робија е :rofl: :rofl: :rofl: Попрво ќе одробијам наместо тоа да го правам ;)
    Ама од утре и двете вртиме нов лист :muscle: :rofl:
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Да не читаат сеа пензионерите од ЈСП ќе речат - "Да ви се плукнам у младината":rofl::rofl::rofl:
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    99% од луѓето на форумов се тука да прокрастинираат.

    За на десктоп користам апликација. Cold Turkey се вика. Блокира сајтови, апликации... Што сакаш.
    На мобилен? Немам решение.
     
    На simoncelicius, cresa-jagoda, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Често ми се случувало ова. Можеби не до тој степен да ги одложувам обврските, но завршување на истите во последен момент да. И после анксиозна, епа анксиозна. Порано секогаш пред време спремени испитите, а за прв пат ми се случи и не толку спремна да одам на испит, за кој сум уплатила 2000 денари и можеше да се случи да го презапишувам и да платам 10 000 ден. Среќа не се случи тоа, ама јас не бев задоволна од моето однесување. Испитот не беше тежок за да не му посветам 20 % од времето.
    Понекогаш човек се уморува, му треба одмор и те како, но лошо е ако тоа трае со години.
    Не само тоа, често знам да си ги одложам обврските, па за тоа да не сум сфатена.
    Не дека го сакам тоа.
     
    На cresa-jagoda, SV1911, kikkki и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Прв пат го слушам зборов...:^)
    Ама,"прокстинирам јако"(точно напишав?:wasntme:).
    Сум мрза,сум неодговорна до бескрај.
    Често губам воља и инспирација,одолговлекувам и тоа што треба и не треба,грдо е,знам,ама мора да постојат и вакви како мене :D
     
    На cresa-jagoda, kikkki, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Едвај го пишав зборот прокрастинација :D и тоа буква по буква. :sweat:
    Да бидам искрена често ми се случува да ги одолговлекувам обврските, ај за еден час ќе почнам, ај за два и ете отишол денот и јас ништо не сум направила.
    А највеќе ми се случува кога за нешто треба да одлучам или да размислам и секогаш мислите ми летаат кон нешто друго. :D
     
    На cresa-jagoda, Doozy и Rama им се допаѓа ова.
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Искрено, прв пат слушам за прокрастинација и после сè што прочитав во темава - можам да заклучам дека е многу зафркната работа :worried: Јас мислам дека сум обратно од ова, затоа што мразам да ми тежат обврски, имам чувство како постојано нешто да ми виси над глава и едвај чекам да го завршам и да го шутнам од дневната агенда. Сакам кога деновите ми се продуктивни, кога ќе ги шкртнам сите обврски кои сум ги испланирала за тој ден и мразам времето да го трошам залудно.
    Мислам дека сите ние понекогаш си одложуваме некои обврски, ми се случува и мене, ама повеќе би рекла дека е заради мрза. Има денови кога немам енергија, не се чувствувам убаво, не ми се прави ништо и цел ден ќе го поминам во одмор. Ама кога веќе имам енергија, тогаш гледам да ја искористам за тоа што ми е приоритетно.
     
    На cresa-jagoda, kikkki, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.308
    Кај мене е ,, не ми е гајле ,,. Кај нејкам да го направам нештото и ми е наметнато, па има да чекам до заден момент да го сторам, барем тоа по мое да биде.

    А порано било и од депресија, да не речам од немање воља за живот.
     
    На cresa-jagoda, Rama, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Прокрастинација = мрза за која експресно смислуваме оправдување :D

    Прокрастинација = неорганизираност

    Прокрастинација = состојба кога не знаеш што побрзо (соодветен термин кој е полесен за изговор - "пливање")

    Лек - то до лист :nod:
     
    На cresa-jagoda и Doozy им се допаѓа ова.
  13. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас.
    Ме фаќа паника кога имам премногу обврски пред себе и гледам една по една најбрзо што можам да ги елимирам сите.
    Како и да е, разликата во тоа дали сакам или не сакам да направам нешто се гледа во тоа како ќе го направам. Кога уживам во одредена обврска ја средувам до перфекција, кога не, чисто колку да ја тргнам од глава.
     
    На cresa-jagoda, Doozy и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  14. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    Мислам дека доколку има книга за прокрастинација, јас би била на насловната страница. Ако не го одложам фотографирањето.
    Се сложувам дека е поврзано со анксиозност, депресија. Да, барем кај мене до некој степен анксиозноста е главен виновник за прокрастинацијата, особено кај тие сериозни обврски.
    Секогаш во глава си го зацртувам дека на прв ден ќе завршам некоја обврска - тоа дека многу добро се познавам самата и знам дека ќе одложувам до последниот ден, па да си имам резерва.
    Многу често одложувам не само „тешки“, сериозни работи, туку и обврски кои ми причинуваат задоволство. Читање книга, гледање серија, филм, си викам ај подоцна, и губам време на buzzfeed тестови и играње на некои безвезални игрички по нет.
    Треба мејл да пратам, но одложувам веќе неколку дена и си дадов рок до 11:00h дека ќе го пратам. Нема одложување веќе!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Си зададов рок до нова година да го одбранам специјалистичкиот труд
    12 март сме, ни насловната ја немам напишано
    :|
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.766
    Аууу највеќи прокрастинатор сум изгледа :D

    Само на работа - работа, онаму пари кај што ми даваат не зезам.
    По дома... сТрам ме фаќа :$

    Не знам дали коренот е во анксиозноста, со нишки на депресија, или едноставно сум мрза... ама финтата е што некогаш онака ме мрзи пепељара да истресам, а следниот ден (може и следниот саат..) цела куќа ја превртувам наопаку.
    Значи прокрастинирам само кога се во прашање домашни обврски, ама на работа не. Или општо, пример се молам кола да носам на перење веќе петти ден. А на работа нешто што имам рок да го направам до 31 март, веќе ми е направено.

    #дајтедијагноза :D
     
    На cresa-jagoda, Rama и Someonespecial им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Човек сум, што ако се обидам да скокнам или игнорирам, или одложам обврска - се чувствувам виновно, осеќам притисок и се враќам одма да ја напрам.
    Едино вина не осеќам кога треба да одам на забар ама решавам да одложам дур можам.
    Во животот два пати имам прегорено, каде не можам да продолжам ни со обврски, ни со хоби, ни со ништо, ама и тоа кратко ми трае. Често одложувам, се тегнам, не сум мотивирана, кога сум принудена да правам нешто додека во исто време сакам да прам нешто друго. Како на пример да треба да учам досаден предмет, а јас сакам да читам добра книга. Во таква ситуација седев на џам и слушав како комшиите се караат just cuz. Ни учев за побрзо да ја читам добрата книга, ни пак ја читав новата книга за после да нема шо да думам и да учам, а учењето посекако беше неизбежно. Обично ваквите ситуации ме мотивираат побрзо да завршам со тоа што не ме влечи за да се посветам после на тоа што ме влечи, ама има секакви ситуации.
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Најмногу се пронаоѓам у мемиња кои зборат за прокрастинирање :D
    Иначе, најинтересен дел ми е ова, у тој момент најбољи четувања паѓаат, си ја зачистуваш собата, се спремаш психички, местиш се околу тебе, вежбаш 2саата, бараш вонземјани и се, буквално се за само да не ја праиш таа обврска шо треба. Кај мене е обично учење делот коа прокрастинирам. 5 саата се убедувам да седнам да учам, у тие 5 саата се дешаваат тие работи опишани погоре и тек потоа успевам да седнам и да завршам работа.
    Мислам дека прокрастинирање се должи на тоа шо со сила ги праиме тие работи, зашо нејќеме, а мораме.
    На пример кога почнав да слабеам, со никаква кондиција, вежбањето ми беше тежок проблем, тогаш намерно ќе седев ќе учам демек само за да го одложам вежбањето т.е ете прокрастинирав :D Затоа што го мразев вежбањето, а морав да вежбам за да ослабам.
    Откако стекнав навика за вежбање, откако ми стана хоби и ме исполнува, а и имам кондиција, не ми е мачење, денот без вежбање ми е како пропаднат, дури го користам како изговор за да не праам други работи шо нејќам. На пример, морам прво да вежбам, после ќе учам. Или не ми се иде таму денеска, треба да вежбам.
    Така да прокрастинирање бар кај мене се должи кога нешо треба со сила да праам, нешо шо не ми е по мерак ама морам да го завршам и го завршувам, само со долг период на одолговлекување такозвано прокрастинирање :D
     
    На SV1911 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски
    Нешто не е во ред со нашиот живот и секогаш кога ги одложуваме нештата, одиме по погрешен пат.
    Често токму тоа што не прави неспокојни, уредно го извршуваме, а забушаваме каде не треба или на ситници.
    Залажување, слепо талкање, интуитивно снаоѓање.
    Не умееме да се потпреме, да се стрпиме. Сакаме многу нешта и оддеднаш, дозволуваме количината да го победи квалитетот.
    Не е ни чудно тогаш, кога нешто во нас се буни и не сопира.
    Кога би успеале да поразговараме со своето најинтимно јас, да го сослушаме, да му удоволиме, да научиме да се стрпиме, да бидеме задоволни со она што ни припаѓа, не превземајќи и не очекувајќи повеќе од она што можеме, не би постоела ни причина за одолговлекување.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Прокрастинација, чуден термин чии значење отсекогаш постои. Но, луѓето освен што се непредвидливи може да бидат и далеку понесфатливи со неодговорното однесување кон себе и кон другите.
    Кога се обврските во прашање свесна сум дека понекогаш претерувам со нагласеноста на осбината се да биде времено завршено и приватно и професионално.Спротивно на дефиницијата, јас сум од оние што сакаат цакум-пакум подреденост. Дури и кога нешто ќе одложам мислите се посилни од потребата за одмор и почнувам да ковам стратегија што ќе беше ако направев поинаку.
    Можеби немаме оправдување за приватноста и она што свесно/несвесно ни се случува на тој план. Навистина не можам да ги разберам луѓето со вакви особини поинаку, освен ако прокрастинацијата е само период инициран од познати причини.
    Знаејќи ги околностите во кои живееме многу нешта не зависат од нас како индивидуи, па некогаш е невозможно работите да се одвиваат според плановите.
    Од тие причини може да дојде до безволност и незаинтересираност и да се прибегне кон одложување на обврските. Тоа што е општествено метастазирано, а истовремено е толерантно допустливо да се случува, значи игнорирање и незавршување на работните задачи. Кога ќе се земат во предвид личните карактеристики за свесно и континуирано неодговорно однесување на луѓето воопшто не е изненадувачки фактот што таквите манири глобално се пресликуваат во работата и се одразуваат на општествениот систем.
    Проблемот е што таквите личности во приватноста се особи со поинакво однесување надвор од неподносливата прокрастинација на работното место.
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.