1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на календарот - да или не?

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 3 јануари 2011.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Нема потреба. Толку време сме си ги славеле вака празниците. Зошто да си ги менуваме сега навиките и културата
     
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јас сум за промена на календарот, или на нивниот или на нашиот. Па сите сме христијани. Е сеа да, сме се испокарале на времето за некои работи како на пример, дали попот треба да носи брада или дали смее да се жени или не и сме се поделиле, ама мислам дека религијата треба да сплотува, не да разединува, особено ако се водиме по иста света книга. И едниве христијани и другиве, а празнициве различно ги славиме. Истите празници, истите обичаи, истата вера, различен датум. Бар мене не ми праи логика.

    Затоа изглеа и се вика стара нова година. Се знае еуфоријата на 31 декември и онаа на 13 јануари. Не е исто. Или да се смени календарот или како што вика Нена, штом славиме двапати Нова Година, можеме и со Божик така, иако мене не ми се допаѓа затоа што Исус еднаш се родил и не ми е логично двапати да се слави за тоа.
     
  3. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Затоа се вика стара нова година, затоа што по стариот календар тогаш се славела нова година. Инаку, има толку многу различни учења, правила, тези во различните христијански цркви, што не сметам дека еден календар би не обединил.
     
  4. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Ама јас ви велам дека вака имаме подолг распуст :rofl: сега вие како сакате
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ДА, големо да за промена на календарот.
     
  6. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44
    Па вака Серафима и според нашиот календар Нова Година е по Божиќ, тоа ние што ја славиме по западниот календар е друго, ако отвориме во Православното Календарче ќе видиме дека Нова Година е 7 дена по Божиќ а оваа другата е по нивниот календар. Дали ме сфаќате ние сите празници си ги славиме по нашиот календар освен Нова Година, а онаа наша нова Година кога е по нашиот календар ние ја викаме Стара Нова Година, што според мене е апсурдно ем стара ем нова мислам е но сенс. По правило т.н. Стара Нова Година е Нова Година по нашиот календар, незнам зошто сите ја славиме по западниот календар. А во 1925 или 26 Грците го сменија календарот и многу мироточиви икони и мошти не пуштаја миро, и менувањето на календарот е грев затоа што е менување на вистинската вера, затоа што и грешното учење и верување е грев. Во Светото Писмо пишува и ако некој измени само еден знак и другите ги научи така најмал ќе се нарече. А Апостолите востановиле што и кога да се слави, како може сега ние да менуваме, како да сме поучени од нив. поздрав :)
     
  7. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ааа не никако нејќам да се смени календарот сакам пак да се слави Божиќ како одсекогаш што сме си славеле и затоа што ми е родендн тогаш :P :D
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    А да прејдеме на кинески календар? Ќе бидеме далеку во иднината - 2012 според кинески е 4710
    :D
     
    На theowndemon и butterfly33 им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе сум за стариот календар ако кога веќе решиле да го сменат, наше е да го прифатиме.