1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промени на кожата на интимните делови

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elenapfp, 13 јануари 2010.

 1. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  Црвенило на вагината

  Dali nekoj mozi da mi kaze za sto pretpostavuva deka se raboti.... vo predelot na vaginata imamam zacrveneti mesta i kozickata stoi kako napukana i prilicno lici kako koga se drasnuvame na rakata i taka i izgleda zacrveneta linii imav samo edna malecka koja premn me przese koga urinirav a sega mi se napravi uste edna do nea i stvarno nz sto da pravam imam 18g. ama mnogu mi sram da oditam na ginekolog zatoa sto 2cata ginekolozi mi se rodnini i ne sakam da znaat deka vakvo nesto mi se slucuva a pogotovo i deka imam odnosi so decko mi... kazete mi sto pretpostavuvate deka e. i dali mozi da zemam KANESTEN Na svoja raka dali ne e steten ...
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  pa odi kaj drug ginekolog... Pred nekoe vreme kajmene se pojavi crvenilo, prosledeno se pecenje i cesanje i mi dadoa krema nystatin se namackav 2-3 pati i mi pomina. Mozno e da si fatila nekoja infekcinja, ili pak si dobila iritacija od depilacija ili bricenje... Ne se plasi, ... Sepak poseti ginekolog, nemora da ides kaj rodninite, ni jas ne bi otisla kaj nekoj sto go znam
   
 3. vesne

  vesne Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Ваква инфекција често се јавува и е прилично болна и непријатна ,понекогаш боли а понекогаш чеша.Можеш да користиш канестен вагинални таблети но пробај прво со кантурово масло или од ајдучка трева.После промивката намачкај се и стави дури и памук натопен со маслото ќе видиш дека ќе се повлече а и ќе немаш проблеми и при односот.Но кога сме кај односот забележи дали твојот партнер одржува лична хигиена бидејќи можно е бактериите да се пренесени и од него.Ова ти го зборувам од лично искуство можеби беше пред многу години бидејќи сега веќе сме во брак ама мојот сопруг немаше навика за лична хигиена,да се измие,да смени долни веш па одкога почнав поинтезивно да му забележувам се промени и до ден денес јас го потсеќам за таа лична хигиена!Пробај со маслото дава одлични резултати!Поздрав!
   
 4. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  fala za sovetive ... partenerov kako sto zabelezuvam sekogas vodi higiena :) za toa ne se sekiram .. samo mi bese mene makava da ne mozi ova sto mi se slucuva da mu nasteti na jajnicite i na matkata .. Pozz fala
   
 5. vesne

  vesne Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Поздрав голем до тебе!
  Не се секирај тоа е површна инфекција и нема врска со внатрешните органи а што се однесува до советите па сите сме затоа овде да прашаме или да одговориме.Голем поздрав до тебе и до сите на Фемина!
   
 6. Kerri

  Kerri Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Ve molam za pomos. Pred nekolku dena slucajno go otkriv ova i mnogu se plasam. Na gorniot stranicen del na vaginata imam ko malecko topce, koga go cepkam seta ko nekoja zlezda. Mnogu me cesa i bocka. Dali ima nekoj vakov problem ili znae za sto se raboti? Ve molam pisete :((((


  [mod-kirilica:1tl2q434][/mod-kirilica:1tl2q434]
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Imam nekakvo topce?! Co gorniot stranicen del na vaginata :worried:

  Hајпаметно е да отидеш на гинеколог,тој ке ти каже што е проблемот,побрзо закажи си :) и овде припагаат ваквите теми seks/intimni-prasanja-problemi-i-soveti-t820/ :)
   
 8. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Imam nekakvo topce?! Co gorniot stranicen del na vaginata :worried:

  Имав јас еднаш такво топче , ми стоеше два -три дена , а после кога се туширав го притиснав и истече течност од него, а тоа да ти било од враснато влакно и нагноило , па кога собрало доволно пукна при мал допир. Немав никакви проблеми после. Можно е да се работи за истото , може и не , јас само споредив :!:
   
 9. Kerri

  Kerri Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Imam nekakvo topce?! Co gorniot stranicen del na vaginata :worried:

  Nez za kakvo topce mislis..Moeto ne e odnadvor tuku vnatresno..I se poveeke osekam bolki .cesanje .. :worried:
   
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.305
  Допаѓања:
  144.791
  Imam nekakvo topce?! Co gorniot stranicen del na vaginata :worried:

  Па внатрешното влакно може да биде од надвор?!
  Внатрешно влакно ти е.Гнои или ќе се повлече само или ќе му излезе врвче и ќе пукне,а ти изгледа го чепкаш премногу и паничиш па го иритираш и затоа се повеќе и повеќе те боли и чеша.
   
 11. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со Лилит , не го чепкај, знам дека те нервира , ама ке нагнои доволно и само ке излезе, мене така ми беше, или да не излезе дека те убедуваме посети си гинеколог
   
 12. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Девојки пред неколу дена приметиф на едната усна дека имам како мал оток и како вена потечена згрутчена.Внатрешно е нешто баш како вена кога ке потече на нога на пример.Јас сум бремена па си помислив да не е од тежината на стомакот.Не ме боли,не ме чеша ткивото е меко и подувано.Дали некој имал несто вакво или знае што може да биде.Поздрав :sweat:
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.482
  Пол:
  Женски
  Можно е да ти е поради бременоста. А да не си се депилирала со восок сега брзо? И од тоа може да се направи. Ако не, најверојатно ти е од бременоста, т.е тежината, секако имаш зголемен прилив на крв во тој дел, па можно е некоја веничка да попуштила. Ако сепак не си сигурна, прашај го матичниот гинеколог. Мислам дека и тој ќе ти каже дека не е ништо страшно.
   
 14. mila-mi

  mila-mi Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мозолчиња во близина на вагината

  Пред некое време ми се појавија мозолчиња во областана ципата и малку подолу околу околу вагината , но да напоменам од вагината се одалечени околу 1цм. на почетокот беа поизразени и ме болеа, сега не ме болат но се тврди :( малку се црвени но не се повлекуваат, а тоа ме плаши :( Дали некоја го имала или има истиот проблем ве молам нека пиши :)
   
 15. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  64.419
  Пол:
  Женски
  Мозолчиња во близина на вагината

  Не сум сигурна ама по твојот опис мислам дека станува збор за кондиломи,најдобро е да си отидеш на гинеколог да ти каже што,како и ако се кондиломи да ти препорача терапија.
   
  На betikolevska1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Мозолчиња во близина на вагината

  Мислам дека знам за што зборуваш.
  Мене ми се имаше такво појавено, 2-3 пати досега ми се има случено и во тие 2-3 пати по едно само имаше. И секогаш ми се правеа кога ќе се избричев. :!:
  Тоа е нели како големо мозолче, внатрешно така?

  Мислам дека не станува збор за кондиломи пошто тие сепак се како брадавички колку што знам, како израстоци. :?:
   
 17. mila-mi

  mila-mi Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мозолчиња во близина на вагината

  Да и мене ми се направија кога се избричив неколку пати едно по друго ...поткожни се и тврди...
   
 18. Unique1

  Unique1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Мозолчиња во близина на вагината

  i jas go imam istiot problem, na pocetok se kako mozolce, a potoa gi snemuva, no ne isceznuvaat, tvrdi se i crveni. Koga ke probam da gi istisnam, a bolkata e golema, samo vnatresno tece krv, no povtorno ostanuvaat vo prvobitnata polozba.

  Me interesira, dali e nesto strasno ili nekoja normalna reakcija na depilacijata?
   
 19. mila-mi

  mila-mi Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мозолчиња во близина на вагината

  Денес истражував малку за кондиломи испадна дека тие се појавуваат како резултат на одреден вид ХПВ вирусот(има повеке типови на ХПВ) и овој вид на ХПВ не предизвикува рака на матката туку појава на кондиломи,генитални брадавици... Со здрав начин на живот и зајакнување на имунитетот самите ке исчезнат, значи нема што да се паничи :) откако го прочитав ова малку ми олесна :) Но има уште една битна работа...јас пред некое време направив тест за ХПВ и испадна негативен, што мислам дека можи и не станува збор за кондиломи во мојов случај.....да се надевам дека е така. Во најскоро време треба да појдам на лекар и најсигурно да дознаам што се ;)
   
 20. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Мозолчиња во близина на вагината

  Мој совет пробај сега само депилирај се, ќе видиш нема повеќе да ти се појавуваат.
  И не ги стискајте или нешто, сами ќе се повлечат.
  Јас сепак мислам дека е од бричот, не се кондиломи.
   
  На mila-mi му/ѝ се допаѓа ова.