1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промени на кожата на интимните делови

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elenapfp, 13 јануари 2010.

  1. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Мозолчиња во близина на вагината

    Јас би те советувала прво да одиш на доктор, да утврдиш дека не се кондиломи, па после да се депилираш, но не со топол восок, туку со шеќерна паста, зашто веројатноста да ти се појават пак од топлиот восок е многу голема.. Мене ми се појавуваа по 2-3 како мозолчиња(тврди како топченца) после депилација со топол восок на бикини линијата, и еве сега минатата недела пробав со шеќерна депилација и се' е во ред, ептен ми се исчистија.
    И друго нешто, после депилација, пробај 2-3 дена да не носиш тесна облека и обавезно пилинг.
     
  2. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Сигурно не ти се кондиломи, а и кондиломи не се лечат така брзо( имаш посебна тема за кондиломи можеш да прочиташ). Јас би ти препорачала еден спреј Oxycort, ќе прснеш од него на памуче и помини ги мозолчињата, овој спреј ќе ти помогне да се смират и исчезнат. На некое мозолче ако е поголемо можеш да го оставиш памукчето напрскано со спреј..ќе ти помогне. Инаку спрејов го има во аптекиве бар оние подобро снабдените..Спрејов е малечок сина боца.Oxycort e комбинација на антобиотик со мала количина на кортикостероиди, не е за долга употреба, но сигурно ќе ти помогне.
     
  3. mila-mi

    mila-mi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Благодарам многу ке пробам со спрејчето уште утре :) ;)
     
  4. gorg

    gorg Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    и јас го имам истиот проблем, пробав со различни креми, делумно ке се повлечат, но никогаш целосно
    не се кандиломи, имам испитувано, личат на мозолчиња, но не се
    ако некој од вас најдовте решение на ова пишете
    поздравче
     
  5. aquamoja

    aquamoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    4
    иритирани вагинални усни

    Вчера направив ептен многу бола депилација на вагиналните усни, ми течеше многу крв кога ги корнев влакната ептен многу болно ама викам ке издепилирам се бидејки се решивме со дечкото на орален секс : и си викам мора да бидам мазна..... Ама голем проблем денска кога се фатив долу имав струпчиња и кожата ептен многу груба на допир и се погледнав во огледало долу ми е некако ептен помодрено и не изгледам убаво ;( ;( имам ептен голем струп и вагиналните усни како на стар баба не ми се нежни и мазни Дали ова оштетување може да остане трајно и дали имал некој сличен проблем настанат од депилација на интимата..... Што ми советувате како да ги негувам сега вагиналните усни пошто ептен ми се иритирани, да одам на гиниколог или да купам некоја крема од аптека
     
  6. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    иритирани вагинални усни

    Нема да ти остане трајно не плаши се.
    Тоа место е многу нежно и си има посебни методи за депилација, од каде да потегнеш и сл....
    Не дај Боже, лошо потегнување може да има последици.
    Мачкај се павловичева маст. Ставај многу дебели слоеви повеќе пати во денот и не плаши се, ќе помине.
     
    На aquamoja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. aquamoja

    aquamoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    4
    иритирани вагинални усни

    Дај боже да не ми остане трајно................ :x Значи немам потреба да одамн на гиниколог , што велите, чуствувам болка при допир и грбо е......
    А за секс да не помислувам викендов а???? Леле леле брука шо си направив........ а баш си мислев ке искусам орален ......... што да праваммм
     
  8. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    иритирани вагинални усни

    ако мене ме прашуваш ОДИ НА ЛЕКАР
    не ми е јасно како си дозволила таму да те депилираат(или ти сама сеедно)
     
    На aquamoja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tina1985

    tina1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    И како го реши проблемот?
    поздрав
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Веројатно и кожата си ја одрала не само влакната :$ , мала шала али мачкај се и со кантарионово масло и до сабота ќе бидеш како нова. Кога излегуваш стави си влошка понапред и на неа стави кантарион за да не се иритираш уште повеќе од гаќите.
     
  11. oli.123

    oli.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    израсток во вагиналниот канал

    Имам едно прашање.Пред неколку дена се обидов да ставам тампон кога приметив во вагиналниот канал како некој израсток мазен од страна накај бесиката .Јас ова пат го приметувам и незнам дали е нормално или каналот би требал да е само како празна цевка . ве молам пишете доколку знаете нешто јас ке се обидам што поскоро да одам на гиниколог
     
  12. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    израсток во вагиналниот канал

    ^
    ти поскоро да одеш на гинеколог,можно е и да ти е бенигна промена,но тоа лесно може да се извади,не се секирај постојат такви израстоци кои не ти сметаат ,но со време мож да ти прават проблеми
    ти советувам да одеш на гинеколог
     
  13. whiteflower

    whiteflower Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Црвенило на вагината

    девојче како ти помина оваа ??
     
  14. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Црвенило на вагината

    И јас имам црвенило, се мачкав со кантариот, со невен, и ништо. Утре купувам канестен и ако не ми помине незнам што ќе правам. Иначе бев на кожен и ми рече да се мачкам со канестен. Уф, ама ме нервираат вакви работи.
     
  15. NicoleSch

    NicoleSch Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    сакам да прашам нешто имам 15 години и околу вагината кожата ми е црвена и после туширанје пак е црвена понекогаш имам и чешање односи сум немала што е има ли потреба од доктор и поаника ве молам за совет ??!
     
  16. Haywire

    Haywire Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    па вака: веке подолг период ми има испукано кожичката на пенисот ( како во зима кога ви испука устата од ладното време ) и кога ми е " станат " мн ме пече :$ што би можело да биде а срам ме ее да ида на доктор :) :) ??
     
  17. Enela

    Enela Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам чешање на препоните и делот кај што ме чеша изгледа како лиша.Дали можете да ми кажете некој совет што да правам?
     
  18. milaa22

    milaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Девојки, на усните од вагината ми се појавија ситни мозолчиња. Не ме болат, а од време на време осеќам чешање. Има ли потреба од паника? Фала ви од напред :)
     
  19. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Истото и мене ми се случува, а почна и околу пазувите.Некој совет?
     
  20. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    Денеска на огледало приметив дека имам еден поголем плик на вагината полн со вода само осекам пецкање а сум во трето тромесечје на бременоста дали е несто ризично да правам термин на гениколог некој со вакво искуство ке ве молам да споделите благодарам