Променливо расположение

Дискусија во 'Психологија' започната од BlackSwan5, 9 јуни 2011.

 1. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  И ставив вакво име на темата затоа што не знам од какво пореметување патам но во последно време не ми е воопшто добро.Едноставно брзо го менувам расположението и еднаш сам весела а во друг момент многу нервозна до тој степен што се дерам,плачам,на работ сум на нервен слом поради банални причини но навистина банални.Не знам што ми се случува моите често ми велат дека сум за на психијата и дека не сум нормална.
   
 2. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  Психичко пореметување

  те свакам како ти е , оти низ слична фаза поминувам и јас(само не сум толкава плачка ко ти :lol)
  т.е. реЧиси и не плачам, а знам да викам по дома, и паника да кренам за обични ситници :lol: :rofl:
  (или кога ке ми падне мрак пред оЧи, сила да испотепам се пред мене)
  мозеби е последица на периодот низ кој поминувам, незнам, инаку разговарам со еден невро психијатар др. Милутиновик, и малку ми помага
   
 3. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Психичко пореметување

  Сите некогаш сме минале низ таков период,немој да се загрижуваш,не си ненормална,во ред си,и јас сум поминала низ такви периоди,кога се те нервира,раздразлива си,не те интересира ништо,не те радува ништо...така се осеќаш?Мене ми беше така,бев како изгубена,не знаев што сакам,неможев со никој да разговарам,се осеќав и доста чудно,на периоди мислев дека полудувам и дека нешто не е во ред со мене :worried: ...стварно е лошо тоа.
  Ти препорачувам да одиш на разговор кај психијатар,тоа е нормално,јас бев и мн.ми помогна.друго е да разговараш со стручно лице,поинаку е подобро е,доста ќе те опушти,ќе можеш се да му објасниш,а ќе ти даде и совет можда и некои лекарства поблаги...
  Ти посакувам се најдобро,,,и немој се секираш :) се ќе помине...
   
  На dragana777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.069
  Психичко пореметување

  Твоето психичко пореметување се нарекува тинејџерство...Не е ништо страшно и ќе ти помине за неколку години... ;)
   
  На JoxyTheFreak и zhap4e им се допаѓа ова.
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.307
  Допаѓања:
  100.918
  Пол:
  Женски
  Психичко пореметување

  Се додека се прашуваш дали си во ред и си свесна дека нешто не е сосема во ред со тебе, верувај ми си сосема нормална :D понормална од многумина. Што се однесува до твоите промени во расположението, сосема е нормално. Прво, бидејќи е возраст кога речиси секој од нас поминал низ истото, второ, можеби кај тебе има и плус причина, настан, ситуација, однос на луѓето околу тебе, дечко, училиште, родители, пријатели се... да ти влијае така и да се осеќаш незадоволно од она што го преживуваш во моментот. Многу веројатно е дека е ова што ти го кажувам и баш поради тоа да имаш постојани промени во расположението, бидејќи се преиспитуваш самата себе си не се осеќаш стабилно во свои чевли, едноставно ко на стаклени нозе да си.
  Послушај ги девојкиве што ти имаат кажано, макар што ако не е ништо посериозно, мислам дека можеш и самата да се справиш со тоа, бидејќи е период кој што поминува. Сепак, најдобро знаеш самата како се чувствуваш, веројатно доволно зрело и свесно расудуваш за себе си и ситуациите во кои си, штом веќе си ја отворила темата и се преиспитуваш :* Без паника, нема потреба ;)
   
  На Elichka и lola-86 им се допаѓа ова.
 6. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Психичко пореметување

  И јас се чувствувам така во пубертет сме. Се вика дека пубертетот завршува на 15 години,но тоа не е точно сестра ми и на 18 години беше во пубертет,а и сеуште е. Нормално е ќе ти помине. :)
   
  На NelChe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Психичко пореметување

  Благодарам на советите мене ме зачудува таа промена на расположнието но можеби се должи и не годините не знам.А и по природа сум потемпераментна и избувлива личност.Во секој случај ке ги искористам советите кој ми ги дадовте.
   
 8. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  Психичко пореметување

  Како повеќе минува времето толку подобро ќе биде...тоа е само фаза низ која што поминуваш како и сите останати ( има полоши од тебе).
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Психичко пореметување

  И јас сум имала такви периоди, нормално е и ќе помине. Мислам дека се е заради пубертетот, тогаш наглите промени во расположението се нормални. Ако мислиш дека имаш потреба, разговарај со психијатар.
   
 10. shakira777

  shakira777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  и јас го имам твојот проблем, за жал ;( се чувствувам лошо и постојано сум не задоволна со се и сешто, неможам да ги прифатам нештата такви какви што се, ниту пак себе си и покрај тоа што останатите сметаат дека се ми е супер, јас сум супер и нема потреба од нервирање и незадоволство...сепак не сум среќна, т.е ретко кога сум...периодично ми се менува и расположението :@
   
 11. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Не знам навистина.Ете има моменти кога се чувствувам добро ама некоја ситница одма ке ме изнервира во следниот момент се надевам дека е нешто минливо.
   
 12. Dulce

  Dulce Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  35
  велат дека менструалниот циклус многу влијае на расположението .. сите девојки се такви ... со променливо расположение ... мене вчера ми стана толку много тешко ме тераше на плачење а цел ден ми помина со смеење
   
 13. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  јас сум час Ангел, час Ѓавол, час Ужасно неподносливо суштество а час пеперутка на која и фали нежност....не знам што ми се дешава нон стоп мењам расположение :/
   
 14. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  мењам расположение пречесто и тоа многу ми смета а богами и на тие околу мене ама сепак не можам да направам ништо околу тоа колку и да се трудам. -.-
   
 15. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  И јас имам многу променливо расположение пример на момент сум изнервирана до коска ама ако се спомне нешто јадење(моето омилено,поготово ако е благо) тогаш се заборавам и станувам добра :?:
  Многу се нервирам за се и ситници знаат многу да ме изнервираат..Што е со мене?
   
 16. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  ко идиот се однесувам во последно време, дали дека имам пмс или незнам али полудувам буквално!
  се дерев прееска дома без причина :?:
  а добро во школо сум си супер се заебаваме се смеам и така :D
   
 17. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Во мојов живот има многу БИ-поларни личности на кого им се менува мислењето во 2 секунди. Како и да е, треба да научите како да се справите со нив,иначе немате гајле.
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.197
  Допаѓања:
  74.719
  Пол:
  Женски
  Добро ве најдов во клубот на женски со променливо расположение. :D
  Има периоди кога сум навистина многу нервозна, еве конкретно денеска - се нервирав за глупости, си поплакав дури, веќе погодувате - пак за безвезе работи, после некое време се изнасмеав низ муабет и еве сега пак се чешам кај што не ме чеша, чувствувам налив на нов бран нервози, едноставно ко да сакам да се истурам некому/нешто, да излезе сета таа нервоза од мене.
  Чаре за ова нашево - не знам.
  Не знам ни како да ги контролирам овие бесни испади кои ме посетуваат повремено, ама за среќа минуваат, а јас си се чукам во глава и си се прашувам јел сам добро, и дали сум со сите. :D
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.766
  Ми се случува ова секој месец, еднаш месечно.
  Трае по недела дена.
  Веќе погодувате? - Да, ПМС.

  Не сум поднослива за околината ниту за самата себеси. Многу се мразам во вакви периоди, ми доаѓа да се самозатепам, ама љубовта кон себеси ми е поголема... за среќа :D Оти кога ми се однесува некој вака баш баш не можам да го трпам и најчесто напуштам просторија да не се запукаме.
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  За трен може да ми се смени расположението.
  Не сум склона кон оноа ПМС, но пак затоа во денот 100 пати било кој период може да сменам со расположението.