1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прослава на 1-от роденден во време на Ковид 19

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Bebac, 14 април 2021.

  1. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    @Филотеа право да ти кажам од синко роденденот помина прекрасно.
    Роденденот го прославивме во игротека. Јас ја декорирав слатката маса. Порачавме балони со хелиум. Исто, така ангажиравме и професионален фотограф.
    За јадење имаше од пиле млеко.
    Најбитно, синко многу се радуваше, а му дојдоа и седум другарчиња.
    Пре задоволна сум се како се организира. Првиот роденден од моето бебе ќе го памтам додека сум жива.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    @Филотеа вие како го прославивте роденденот? И кој датум беше? Заборавив. :$
     
  3. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    @Bebac супер! :) Посебен е денот, ние дома и кај баба и дедо си го прославивме, без многу луѓе, таман ни беше. На 2 јуни, мислам ден два сме разлика?
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Супер. Многу ми е мило. Да еден ден сме разлика. :inlove: :hug:
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Баш ми е чудно што оваа тема не е активна? Им славите родендени на дечињата во ова лудо време?
    Зарем не е подобро да се споделуваат тука искуства?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  6. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Еднакво непотребна тема како и онаа со наслов ,,Што сега со свадбата?" или како и да беше.

    Нема детето да ви се урочи ако не му прославите први роденден со сите салтанати. Ццц, на надодот стварно не му иде памет.
     
    На Duhce123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Па токму поради тоа што е ситуацијата за никаде ваква тема е потребна.
    Не мислам на големи собирања. Туку, како со мал број луѓе да се прослави ( најблиските ), а сепак да е убаво и интересно.
    А, јас и без ковидов не сум за собирање и правење големи забави. 5 луѓе да се, ама да се луѓе.
    Во однос на свадбите на мм му кажав ееееј како не беше Ковид ние кога правевме свадба?
    А, незнам и јас што се замарам, кога на синко му го прославивме во јуни 1- от роденден?
     
  8. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Не знам како ви се чини вам, но за повеќето луѓе животот продолжува и покрај Ковид. Гледам на социјалните мрежи се прават и родендени и свадби, можеби со изменети локации и помалку луѓе, но се случуваат. И тоа е во ред доколку е на отворено и нема многу луѓе, не гледам простор за осуда ако некој решил да одбележи важен ден од животот.
     
    На Bebac, mKdevojce и Kitten им се допаѓа ова.
  9. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    13.971
    Искрено за мене ситуацијава беше олеснување. Не сакам замарање и организација за 30, 40 или повеќе луѓе, посебно кога повеќето од нив треба да се канат само ради реда што се вели.

    Во странство прославивме во ресторан со два пара што ни се најблиски и нивните (вкупно 3) деца.

    Во Македонија кога бевме баш се погоди воведувањето на ограничувањата за невакцинираните. И тоа ми дојде како кец на десетка, па си ги собравме само родителите, мој брат и сестра на мм.

    Не чувствувам дека сум му ускратила на детето нешто поради тоа што не му е приредено роденден од тип свадба коишто порано се правеа. Добра страна на пандемијава е што малку не закочи во тие непотребни церемонии и не натера да се свртиме кон домот и најблиските што според мене е најважно и повеќе од доволно.
     
    На Duhce123, Luna91, Lovebug01 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    На малата во ноември и е роденден и веќе имам нарачано украси со бебето Јода, имам замисла тортата каква ќе биде, путер колачиња исто со бебето Јода.
    Со оглед на ситуацијата некако неумесно ми е фешти да правам со милион луѓе иако со татко и сакавме во кафана да биде со цела фамилија.
    Сепак ќе биде дома со најблиските (баби дедовци)
    Мерак ни е да го одбележиме денот бидејки немавме свадба немавме мекици немавме ништо а во животот на сите ни фали веселба која ќе ни ги тргне мислите од црнилава во секојдневието.
     
    На Duhce123, Luna91, Lovebug01 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Исто и ние имаме 1 роденден во Ноември. Ми е криво и мене што никако не се прослави раѓањето, немаше мекици, а фамилијата кај мм беа позитивни баш кога се породив. Не направивме крштевка иако планиравме крај на август ама затоа што се згусна ситуацијата одложивме. Роденденот ќе биде дома дефинитивно. И да нема некој бран тогаш, дома ќе биде со најблиските, и тоа ќе ги поделиме во 2-3 дена за да не е многу гужва. Сите сме прележани или вакцинирани но тоа не е никаква гаранција дека не можеме пак да заболиме. Нема бегање од вирусот но мислам дека уште не е време за големи собиранки и прослави. Ми одговара што ќе бидат само најблиските што нема да има гости што ‘мора да ги поканиме’ или некои со кои се гледаме 2 пати годишно. Можеби ќе ми биде помачно дека дома спремање ова-она, ама барем пораат ќе сум некако. Изнарачав балони, украси, се е смислено и баш со мерак сама ќе украсувам, ќе викнам и фотограф за фотосесија, тоа нема да си го скратам, па макар и сами славеле.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Темата ја отворив за прослава на 1-от роденден, но се ближи 2-от, а ние сме скоро во слична ситуација.
    Пандемијата никако да заврши.
    Се уште не се опуштаме.
    Првиот роденден го прославивме во игротека.
    Вториот планирам да биде во дворот. Ќе бидат само најблиските.
    Планирам скромна декорација, торта и мезе и салати.
    Ајде и Вие што сме генерација пишете како планирате да го прославите вториот роденден?
    Можеби добијам и некоја плус идеја?
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас првиот во ресторан го правев, здравје има време ама сега наредниве во игротеки ги планирам со деца да си биде.
    Веќе ќе се поголеми поинтересно ќе му биде сега игротека него за 1 роденден. Особено ако имаш дечиња да поканиш
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Ќе размислам за игротека. Да, имаме дечиња да поканиме.
    Во градинка планирам да прослави со хартиена торта со другарчињата.
    А, дома со други дечиња или во игротека.
    Ќе размислам.
     
  15. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Мајки што ставате во хартиените торти?
    Крем банани, лижавче. Друго не ми паѓа на памет.
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Од градинка што сме добиле сокче, киндер буено, од киндер чоколадо едно парче, ситни чоколатца.
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.