1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Простување

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 11 септември 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Им давам втора шанса на оние кои мислам дека ја заслужуваат, но мислам дека кој еднаш ме повредил има големи шанси пак да го стори тоа. Простувам затоа што подобро се чувствувам така, но не заборавам. :)
     
  2. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    За помали работи простувам,но за посериозни и поголеми- НИКОГАШ!
     
  3. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Всушност и не е наша работа да простуваме, туку едноставно ако веќе некој човек ни згрешил многу треба да се оттргнеме од него и да најдеме сили да му простиме. Простувањето не прави подобри. Но, тоа незначи дека треба да продолжиме да се гледаме со тој човек или нешто слично. :?:
    Сепак простувањето е најтешко кога треба да си простиш нешто сам на себе. Затоа што сите ние имаме некои работи или мисли во животот од кои се срамиме и кои радо би ги заборавиле и токму заради тие работи мислиме дека сме нешто помалку од другите луѓе. За да се ослободиме од сенките на минатото треба едноставно да си простиме и да продолжиме понатаму. Нема безгрешен човек
     
  4. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    лесно простам, ако се инаетам, тоа е за да му дадам на знаење на тој човек дека не постапил правилно, и дека треба да ме почитува, а и треба да биде повнимателен. Ако јас простам и заборавам, други се одмаздуваат... А и подобро е за мене, зошто веќе ке знам за каков човек се работи, и дека не ми треба таков човек во мојот живот :)
     
  5. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Ретко простувам... у принцип сум голема лутка така да не дозволувам премногу грешки (не дека јас не ги правам) ама ете не ни очекувам некој да ми прости за нешто, ни па би молела затоа и несакам некој од мене да очекува да му се случи истото. Ако простам на некого треба премногу да ми значи али секако си добил огромен минус кај мене. А никогаш не би простила неверство (никогаш не вели никогаш) ама ете премногу сум горделива и спремна сум да си патам некое време само да не преминам преку тоа така лесно.
     
  6. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Знам да простувам само ако некој е човечен и знае да се извини искрено и да ја свати грешката :)
     
  7. Bokk.happy

    Bokk.happy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Простувам, но не заборавам :D
     
  8. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    човечно е да се прости! Простувам и кога ќе згрешам барам да ми е простено
    Простувам до не заборавам ми е многу глупава работа! Тогаш зошто воопшто си простил некому нешто? Не ја гледам поентата! Никој не е совршен сите во одреден момент правиме грешки, свесно или не!
    Неверство порано викав никогаш нема да простам, сега не размислувам така... и тоа би го простила, но тоа не значи дека би му се вратила на тој човек :!:
     
  9. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Зависи на кој и за што...не можам баш за се да простам.не е баш така лесно се.Ако ми значи некој и ако искрено се покаил(што се гледа)да би простила,но не се,и не на секој!---Грешке опраштамо само себи(Наташа Беквалац)-300 степени :D
     
  10. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Јас простувам секогаш,но кога некоја личност еднаш ја има загубено мојата доверба никогаш повторно нема да ја добие, не целосно. :!:
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    неверство не би простила во никој можен случај! значи апсолутно НИКОГАШ !!
    грешка можеби би простила и навреда, зависи од тоа како влијаела на мене...
     
  12. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935


    Лесно простувам, но..како велат Штом еднаш се скине конецот, се врзува, АМА останува чвор!

    Краток е, прекраток, денес сме тука утре не нема.. А кога ќе не нема нема да ни биде гајле за причината за која сме се налутиле туку само ќе сакаме да бидеме со таа личност.

    Не сум размислувала, а ако некогаш на некого не му простам, тоа ќе биде. :lol:
    Сепак мислам ако направи нешто што потоа неможе да се врати.
     
  13. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Простувам....но еднаш само!
     
  14. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    не сум лутка но,и кога ке се налутам многу бргу ми поминува и заборавам на се....
    не ми е некоја јака особина али .. :^) :worried:
     
  15. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Простувам додека не ми пукне филмот. А кога ќе се случи тоа тешко на таа личност.
     
  16. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Простувам но никогаш не заборавам, така да сам ќе посакаш да не сум ти простила
     
  17. feminamk

    feminamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    20
    Па искрено, многу ретко простувам..пред да простам глеам дали тоа би вредело ако не вреди ако и претходно имало нешто што не ми се свиѓа..око не ми трепнува не простувам ...
    ама ако станува збор за некоја ситна навреда а личноста ми е мила..простувам ама со резерва..не дозволувам да бидам пак измамена или повредена.:)
     
  18. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Простувам, но ако само навистина ми значи тој/таа (дечко, другарка). И ако знам дека е тоа момент на слабост (така да ја наречам грешката) но, не ја заборавам. Простувам грешки, но.. довербата е изгубена. Односот мој ќе се смени. Довербата тешко се стекнува, но брзо се губи.


    Неверство, во никој случај не би простила.
     
  19. BeautyQueen

    BeautyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    32
    Простувањето е одлика на храбрите! :D
    Можам да простам баш се додека личноста го направила прв пат или рекла лага со некоја причина но доколку го повторува истото повеќе пати тогаш дефинитивно НЕ!
     
  20. palavoto.devojce

    palavoto.devojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    135
    Можам да простам но не и да ЗАБОРАВАМ !!!