1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протеини во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Faline, 25 март 2011.

 1. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Феминки имам зголемено количество на протеини во мокрачата.Го имала ли некоја од вас овој проблем ? Ај ве молам се што знаете напишете...благодарам однапред :)
   
 2. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.688
  Пол:
  Женски
  Протеини во мокрачата ???

  Микроалбуминовијат тест е истражување со помош на кое се проверува дали има во урината протеин наречен албумин. Албуминът е протеин кој што нормално се наоѓа во крвта и се филтрира во бубрезите. Кога бубрезите функционираат правилно во урината нема албумин. При оштетување на бубрезите може да се најдат мали количини албумин во урината. Оваа состојба се нарекува микроалбуминурија. Микроалбуминурия најчесто се среќава при оштетување на бубрезите од дијабетес, висок крвен притисок (хипертензија), срцева слабост, цироза, системски лупус еритематозус. Во случаите во кои не се лекуваат рани посебни потреби на бубрезите во урината може да се појават големи количества албумин или протеини. Оваа состојба се нарекува микроалбуминурија или протеинурија. Кога од бубрезите се посветува големо количество протеини тоа е знак за сериозно оштетување на бубрезите, што може да доведе до хронифициране. Истражувањето за албумин во урината може да се направи во еднократна урина (се користи првата урина утринска), во 24-часова урина или во урина, која се собира за одреден временски период. Истражувањето за албумин во урината е испитување за присуство на протеини (албумин) во урината. Раното откривање на вој проблем може да доведе до корекција во терапијата и на тој начин да се одржува, што е можно повеќе функција на бубрезите.
  Микроалбуминовият тест е испитување за присуство во урината на протеин наречен албумин. Најчеста причина за микроалбуминурија е оштетување на бубрезите од дијабетес.
  За нормален резултат се смета кога има помалку од 30 milligrams (mg) албумин во 24-часовен урина или помалку од 20 milligrams per liter (mg / l) за 10-часовна урина.
  Можеби ќе треба да ви направат повеќе од едно истражување, за да се утврди како работат вашите бубрези.
  Ако вашите резултати се повисоки од нормалните тогаш вашиот лекар може да ви го назначи почесто испитување на урина. Ако имате 2 или 3 резултата со подобрено ниво на протеини во урината во рок од 3 до 6 месеци и имате дијабетес може да имате оштетување на бубрезите наречена дијабетична нефропатија. Освен дијабетес има и многу други причини и состојби кои можат да доведат до повисоко ниво на албумин во урината.
  Кога не треба да врши истражувањето?
  1.Ако имате високи нивоа на шеќер во крвта, инфекција на отделителната система, висок крвен притисок, срцева слабост, треска за време на инфекција;
  2.Ако сте се вежбали пред спроведување на истражувањето;
  3.Ако земате некои лекови како аспирин, кортикостероиди, некои антибиотици (како амоксицилин);
  4.Ако сте во менструален циклус или имате вагинален исцедок.
   
  На pikabu5 му/ѝ се допаѓа ова.