1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протести - да или не?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од KuklickaSk, 11 јуни 2011.

  1. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Што е отпор објасни што планирате во иднина
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Настрана темата....

    Овој пост е типичен пример кога некој нема аргументи, па користи прво навреда, во смисла ти ништо не знаеш, а потоа менување на темата оти нема што да каже за првата. За темата, нула зборови кажани. Причината, си ја знае тој што избегал од темата.

    На темата, поддржувам протести, ама ненасилни. Овие што добија само условна за напад врз службено лице кое си ја вршело работата, од кои еден член на опозициска партија, кој добро го познавам, кој кмишеше во протвор некое време, не се било кои, туку политички прпадници со желба за власт, не за промена, не за подобрао нешто... На типов му е ветено директорско место по промена на власта.

    Жал ми е што децава, кои невини и неуки отидоа на простести пред некој месец, понесени од толпата, прилично едноставно психичко однесување, добија услови казни, проблеми во понатамошните години, кога не можат да извадат потврди за неосудуваност и не можат да се вработат, што за ништо си упропастија дел од животот, за некои како погоре споменатиот да биде унапреден на листата на политичка партија, дека при власт, он ке е директорче. А децава, ке бидат колатерална штета.

    Затоа, кога се протестира, треба да се знае за што и за кој, а и што ќе се изгуби патем. Паметен човек би размислил за кого е протестот, што ќе се добие и што ќе се изгуби.
     
  3. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    https://inboxmediamk.wordpress.com/2015/06/28/цитат-на-денот-2862015/

    еве ти отпор што е ;)
    извини ама незнам што навредливо напишав во мојот текст јас само кажав дека едните знаат за што протестираат а другите не тука нема ништо навредливо ја никаква тема не одбегнувам само и пишав нешто на елиса дека долго време не бев дома и не сум уклучила интернет.кажи за која било тема одма ќе одговорам ја никаква тема не сум одбегнала нема ни да одбегнам.и уште нешто и ја сум за мирни протести не сум за насилни и сум неутрална не сум ни за сдсм ни за вмро но ако треба да бирам меѓу тие вете го бирам помалото зло(сдсм)
     
    На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. piranha

    piranha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Треба некогаш фашисти да им дојдат на власт и убаво да ги отрезнат, никој друг не може да излезе на крај со вакви. Исламисти им одат на протестите и им држат говор, тие како телиња ги слушаат. И овде на форумот те бришат ако напишеш нешто што не им одговара и ги демаскира. На другата тема ми избришаа мислење каде убаво објаснував некои работи, а мене што ме навредуваат и ме клеветат надвор од темата тоа ако, нека си стои. Тоа е тој плиток комуњарски мозок, ако не си темно син, те фарба портокалово. Јас не можам да ги смислам ни едните ни другите, ама овие ќе се вратат на власт на куково лето, тотално се изгубени од реалноста.
     
    Последна измена: 29 јуни 2015
    На Elissa и Cka им се допаѓа ова.
  5. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Само ќе кажам оти тие што протестираат пред Влада земаат по 1500 денари дневница. Оти во приватен живот не се замарам и немам предрасуди спрема луѓето што се политички определени било од која партија така имам еден куп пријатели од сдсм со кои реално си збориме и не кријат си кажуваат. А секако се истрошија парите и ете гледам некни пред Влада едвај 10 души се врткаа сабајлето, кои што уствари играа ора во 10 сабајле и имаа пуштено турбо фолк. Среќа што знаат и они зошто отишле таму.
     
    На Cka и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. piranha

    piranha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Саботата во Грција како ги собра полицијата тие малку што протестираа против Ципрас :)
     
    Последна измена: 6 јули 2015
  7. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Па фашист и имаме на власт......само некој со фашистички убедувања нормално не може да разграничи демократија од автократија.
     
  8. piranha

    piranha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ти или си трол или не си во ред. Јакиот фашист ова, Абракадабра му тропа со тенџериња пред врата и никому ништо :D:D:D
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Секако дека луѓето имаат право да излезат на протести, но јас сметам дека (барем во нашава држава) протестите нема да сменат ништо, се ќе биде онака како што власта ќе одлучи.
     
  11. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Дали треба протести?! Секогаш ќе бидам за мирни и ненасилни протести. Ако ова не заслужува протести тогаш на сите кои не го делите моето мислење Господ нека ви е на помош:
    1.Средношколски марш - Па добро бре дали нашите средношколци се глувчиња па со нив да си играат. Како може некој да се тестира со прашања кои ниту имаат логика ниту значат нешто. Зошто не се тестираат преку цела година. партиски се оценуваат. Веќе немаме никакво образование. Сетете се какви генерации вадевме. Се знаеше, секој си ја заслужуваше оценката. И кој оценува Адеми кој не знае ниту да се потпише.
    2.Протест за Тамара, Ана Марија, за родилката? Знаете што да се случеше ова да почине родилка и новороденче поради лекарска грешка ( да не ставам акцент на пијани доктори ) во било која држава ама баш во било која држава до сега немаше ништо да остане се ќе беше искршено. Ако се сетите само во Грција убија детенце па цела Грција се дигна на нозе. Граделе болници. Луѓееее бре освестете се само перат пари. Кои болници се зиградени. Со ќерка ми лежев во болница тепав лебарки, постелнина носев од дома и дезинфекциони средства. Еве јас лично учествував во хуманитарната акција за Тамара. Излезе Тодороф и самиот рече дека нема потреба ние д собираме пари ( народот ) туку дека тој ќе ги подмирел сите трошоци. Рече и остана жив и нажалост уште е жив и го докрајчува здравството. Не бил виновен. А како не е виновен кога во болнициве се изналупани партиски курсисти кои завршиле 9 месеци курс за медицина и работат. Не е само да се облечеме униформа и да имаме желба да бидеме доктори.
    3.Протест за Мартин Нешкоски? Убија детенце. Убија и се обидоа да го сокријат. Дали само слушавте како иронично се смееја. Да кажале дека е наркоман. Таткото на ова дете почина од жал, мајка му е скршена, брат му срцев удар доби на 29 години и уште луѓето слободно шетаат на улица. Колку треба да одговара Јанкуловска за прикривање на убиство? Урко за носење на луѓе кои не се вечерта на службена должност?
    4.Протест за употреба на бомбите? Кога ја слушнавте снимката за бебиситерката што го тепа бебето сите се дигнавте по сите социјални мрежи. Тука слушнавте за 1000000 криминал и ќутите. Епа на овој народ му прекипе да ќути.
    Ииииии уште многу протести. Е сега очекуваме да се појават контра протестите на Грујо кој го повикува народот да одговори и да си ја спаси сопствената кожа. Ќе уништи маса народ само да се спаси. И сакам развивање на темата. Секој да си го каже своето мислење. Ако грешам поправете ме. Само секој кој не се согласува со мене ќе му поставам лично прашање: ШТО АКО БЕШЕ ТВОЕ ДЕТЕ?
     
    На theowndemon, Rama и blueberry93 им се допаѓа ова.
  12. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    [​IMG]
     
    На Yipman2, Magnolija, RainBow и 2 други им се допаѓа ова.
  13. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    https://www.facebook.com/events/995784333816762/

    На форумов имаше многу критичари за Тодорoff, па денес во 18 часот пред собрание ќе има протест. Да видиме дали сме гласни на улиците, како што сме и на форум. Не - за системот што убива!
     
    На Olgitsa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474


    Можеби за некои сме уличари, горд сум да сум уличар, горд сум да седам на улица и лете и зиме. Затоа што си ги барам своите права, затоа што ние имаме права и затоа што ние имаме право на живот!
     
    На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    На starfish му/ѝ се допаѓа ова.
  16. oblando

    oblando Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    446
    Сум за уставното право на секој еден или пак група да изјави незадоволство или пак различен став на протест.
    Не ми се допаѓа како тоа некои одредени политички партии го прават во Македонија и со чиви средства.
    Да беа средствата нивни(односно од внатре од партиите македонски) во ред ке беше тоа.

    Никој од страна не дава пари ако нема намера да извлече корист од тоа покасно.
    Којзнае што е пазарено за тие пари дадени од страна кои се употребуваат на опозицијските протести.
    Знаејки кој стои зад финансирањето на сите овие протести страв ми е и да помислам кој е всушност дилот и каква е каматата за парите дадени.:(
     
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Протестите ги рангирам на: нормални и ненормални.
    Повеќето се ненормални, како на пример еве овој новиот за законот за автошколите. Протестираат за да нема камери додека полагаат. (facepalm) Затоа и ни се дешаваат сообраќајки, зошто пола и повеќе земале возачка со врски.
    Средношколските протести via Сорос. (facepalm)
    Протести за сексуалните работнички. (facepalm)

    И ред други глупи протести.

    А за загадениот воздух, Мартин Нешковски и јас сум за тие протести. За убиство, за загадена околина, за албанизирање на државава итн скоро и никој не протестира. |(:doh:
     
    На Anabelle206 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Турциве па најдоа да протестираат...(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    А Албанците не плукаат со години, ни ја крадат државава, убиваат луѓе и ние не знаеме да излеземе на протест против нив. Се плашиме.

    Е сега зошто никој не излезе на протест против убијците кај Смиљковско Езеро што ги ослободија на Косово. (facepalm)(facepalm):drunk::drunk::fubar::fubar:
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Зависи за што протести и кој протестира. Кога гледаш политичари во редовите, знаеш дека ништо не е во ред со тој протест.

    Би поддржала социјални немири, не поддржувам на пример масовен протест за да се затвори бугарскиот клуб, зашто ми е небитен.
    Исто така, не ги поддржував ниту шарените, бидејќи бев свесна оти не се бунат од благородни побуди да ја сменат власта која беше корумпирана, туку за да ја заменат.

    Kaj 99.9% од протестите кои добиваат медиумско внимание, мотивот е ништо друго освен желба за владеење, и треба да имаш застој во когнитивниот развој тоа да не го увидиш, бидејќи и на мало дете му е јасно.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Поддршка Права

    Поддршка Права Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    34
    Секој има право да протестира или да не протестира тоа е човечко право.