1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протести - да или не?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од KuklickaSk, 11 јуни 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека, за жал, на протестиве ќе им дојде крајот, а ништо нема да се постигне. Се повеќе истакнати членови на сдсм се забележани, а тоа секако не му носи поени на протестот. Многу веќе се откажаа, од причина што се одолговлекува, нема никаков ефект, во 12 часот имаше концерт, наместо сите да тргнат да маршираат, да се блокираат сите патишта, да настане застој, па да има владата за што да размислува. Вака ништо не се прави. Малку по малку, згаснува жарот.
     
    На Estelle, zhap4e и JuLleE им се допаѓа ова.
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.516
    Рејбоу,јас изгубив жар за истово,кога видов кога се закажуваат протестите и зошто.
    Се портестира половично.Биди маж,излези во 12 во најголемата жештина,излези од работа,блокирај го цел главен град,не прави немири,ама барај го своето.Жешко било.Па?!Малку ли фирми за минерална вода имаме,радо би некои од нив би го поддржале и ќе донираат некој пакет,на крајот на краиштата,купи си сам вода и протестирај,лади се,имаш цел,имаш мотивација да му се плукнам!!!
    Вака не се постигнува цел,вака не се прават протести и крај.
    Кога на тој од таму ќе му се качиш на глава и ќе ти рече,ој младино,елајте на масава тука,кажете што сакате,дај да ја средиме работата,чунким и моето дете живее тука,вие сте помлади и попаметни,кажете што ви треба,за вас сме тука,а не вие за нас.
    Не можам бе,не можам,крај...у недела у 12 коа сите се дома...и тоа се бркале под ладовини.Бегај таму...

    А она контрапротестине,онаа чавкана што се здтка и тој коњот (вториот дечко што даде изјава)лично го знам,вмровчиште тешко,за уши и во Вардар.Пљук,арам да им е!Туку,карма...
     
    На caroline.costa, LivingGlam, Phyramide и 3 други им се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.170
    Допаѓања:
    234.993
    Се согласувам, протестите треба да бидат организирани во 12 часот, да се соберат масовно и да се блокираат улиците, па ќе видите тогаш како овие од влада ќе си ја чукнат главата и ќе ги слушнат барањата на младите. Вака се тапка во место и кога и да ќе се прекине и со нив. И на крај ништо нема да се постигне.

    За контрапротестите ама ни најмалку не сум изненадена, очекувано, веќе видено сценарио од Вмро. Земи протестирај и оп одма контрапротест на штабот на Вмро. Бедно, мизерно и одвратно. Се повеќе ми се лоши и :puke: , кога гледам каде живеам. Срамота бе!
    Само се чудам и не можам да поверувам на овие младиве колку им е испран мозокот. Слепи ли се, зар толку да се немало очи и уши, да се види и слушне вистината. Дете е убиено, а притоа сакаа да го прикријат убиството. Па уште слушам и читам дека успеале да го решат случајот за два дена, а тие два дена се чудеа како да го прикријат. Потпаролчето наше сам си изјавуваше прво не постои таков случај па потоа постои, сам си правеше приказни. Мене не ми е јасно, зар вие не ги слушавте изјавите или тоа е монтажа?
    Заради вакви коментари најмногу ја одбегнував темата, се нервирам од вакви луѓе. Жал ми е за семејството, жал ми и за сите други семејства кои изгубиле некого на ист или сличен начин. Жал ми е за оние кои биле жртви.
    Но што се може и зар се може со вакви луѓе во државата, кои си ги гледаат само сопствените интерси кои им зависат од една бедна партија. Ама знаете сите имаме деца или ќе имаме, а тие се посвети од сите партии и премиери, па убаво е некој да почне да размислува сам, а не онака како што има налага штабот.
     
    На julie77 и Phyramide им се допаѓа ова.
  4. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Јас протестирам уште првиот ден, и братот на Мартин е со нас. Вчера карши нас дојдоа контра група. Дотерани шмизли за на тв. Луѓе тролчиња без идеали. Стоеа и изгубени не знаеа што да прават, па и транспарентите си ги заборавија. Кога го видов на А1 интервјуто со нив ги жалев од ебаната неителегнеција и факт дека не знаат зошто дошле. По ниско не можеа да постапат. Како што рече еден пријател на твитер- #kontraprotesti на #protestiram е НАЈДОЛНОТО нешто што сум го доживел во МК.Подолно него да прднеш намерно и гласно у пуна 5ка. НАЈ #mkfail.

    http://a1.com.mk/video-player.asp?VideoID=2759
     
    На Offspring, JuLleE и julie77 им се допаѓа ова.
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Еј! Колку пати се плеснав по чело кога ги чув изјавите на контра-протестантите! :x

    Јооој Тито кај си бре друже, една воспитна да им опнеш и да ги пратиш пак во основно за да се научат да творат осмислени, просто-проширени реченици.
    Па добро бре. Ако веќе си на некој протест, очекувам да знаеш да лажеш зошто протестираш. Ако не знаеш зошто протестираш или не знаеш да лажеш, а чисто некој те испратил, па ќе научам две - три реченици на памет да му се сневиди и ќе ги кажам кога веќе давам изјава на телевизија.

    Ова ни едното ни другото. Е искрено ми се згади!

    Блазе си ни. Се надевам дека момево утредента ќе го најдам у некоја институција како решава нешто битно, а јас ќе се плескам по чело уште повеќе.

    Него не е битно тоа, битно е што Пакистан не и е рамен некогаш на Македонија кога гледам што се случува. Ма каков Пакистан....и искрено жал ми е што протестите полека но сигурно се губат од радарот на македонскиот воздух.
    Уште повеќе ми е жал што онакви индивидуи го трујат истиот со својата егзистенција и способност за „високоинтелигентно“ изразување оперирано од каков и да е морал или основно човечко сочуство.
    Фуј!
     
    На ljubam, JuLleE и julie77 им се допаѓа ова.
  6. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    без'рбетници на кои им е наредено да протестираат против протест за УБИСТВО зашто во спротивно ќе ги изгубат сепарињата во Парадизо полни со Моети и сметки за тие Моети кои некаде во ноќта "магично" испаруваат :puke: ФУЈ!

    од нервоза правам грешки....ко неписмена некоја сум напишала протестираат ПРОТИВ :D
     
  7. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Кога прочитав пред малку за тие т.н контрапротести - искрено се срамам што живеам овде и доколку таму има некои што се моја генерација, дефинитивно ми ја брукаат генерацијата...Разбирам да си политички определен, разбирам да си член или симпатизер на партија, ама да не ти дава локалниот чобан, претседател на штабот, да размислуваш со своја глава, да немаш никаков идеал во животот, никаков став - тоа е срамно и жално...Што може да се очекува од такви имбецили со закржлавен мозок? Газот ќе го продадат за да им направи вмро дури и најмала услуга, дури и најмала привилегија да им даде...Им кажале таму по штабовите, како да се понашаат на протестот и што да одговорат кога ќе ги праша некој новинар и се собрале како овци скапани пред Мајка Тереза и демек протестираат против политичка злоупотреба на младите...
    ЧУКНЕТЕ ГИ ГЛАВИТЕЕЕ, БРЕ!!! ВАШИОТ ПАСТИР И КОМПАНИЈА СЕ ПУНИ СО МИЛИОНИ, КАО БРОДОВИ, А ТАКВИТЕ КАКО ВАС ПРОСТАЦИ ГИ КОРИСТАТ ЗА ОСТВАРУВАЊЕ НА БОЛНИ И КРИМИНАЛНИ АМБИЦИИ..ПО ФАЦИТЕ ВИ СЕ ПОЗНАВА КОИ СТЕ, ОД КАДЕ СТЕ И ШТО СТЕ...
    ова беше наменето за "контрапротестантите" од вмро - душебрижниците
     
    На SunFlower94, faye, Blanca и 2 други им се допаѓа ова.
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    За жал ова од одамна го зборам , го слушнав и од повозрасни лица па и од човек кој даваше интервју на една ТВ дојден од западна држава ... Така да ова веќе е ко денешна девиза во светов општо, а за кај нас веќе и " правило "
    На површината исплива најголемото ѓубре ( не квалитетot), а на дното тоне златото ( квалитетот).
     
    На Phyramide, Blanca, milky-candy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Јадни и бедни се овие контра-протестанти. Па не знаат ни 2 збора да спојат, ни изјава да дадат, ни да кажат зошто протестираат. Како можат така да си го валкаат образот, нели им е срам??? Јас да сум на местото на таа ''плавата'' (пу пу пу) ќе се самоубиев - око немаше да ми трепне :puke:

    Само кај нас власта протестира против опозицијата и не е прв пат :!: :D
     
    На SunFlower94, JuLleE, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    [​IMG]

    [​IMG]

    Дај бе нека имаат милост, скапа е нафтата |(
     
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Барем да ги научела тие 2 реченици на памет, за да даде изјава,а не да се брука овде.Пу јаз'к.
    Праќаат 15 годишни да даваат изјави,не знаеше да ја состави реченицата. :fubar:
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Жалното е што не се 15 годишни, туку имаат повеќе а се толку прости грев да те фати :yawn:
     
    На SunFlower94 и zhap4e им се допаѓа ова.
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ДА и тоа едно огромно да за протести. Доста е од ќутење и плачење може би и тешење од типот ќе биде добро. Како да не, ќе биде добро, може само да се лажеме.... Како личност сум разочарана од младината. Не е битно од која партија, вера, нација е некој битно е дека во конкретниот случај ете ќе зборам за Мартин згасна млад живот дете државјанин на Р. Македонија. И не само за овој случај протести треба да се креваат кога потполно за нешто ќе бидеме како граѓани не задоволни.
    Ќе ги земам Грците за пример кога кај нив згасна млад живот цела младина беше на нозе таков бунт се крена цела грција беше на улиците... а ние трај прај пукање сеир пред телевизор. За предизборните митинзи младината беше прва стотици деца беа пред штабовите а сега каде се .... кој им го зема гласот правото на говор и бранење на она што е наше, слобода на движење. Денес беше Мартин сте се запрашале ли кој е следен ? Јас , ти, брат, сестра, комшија да се спречи сето она што е неправилно да се крене гласот а и народот за остварување на својте права и подобро утре.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  14. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Го гледав неколку пати клипов и ми иде од соопствена кожа да излезам од што сум бесна на вакви тешки ропачки како оваа...Боже мили...Погледнете ја како прво не знае да збори, збор со збор не знае да сврзе...Погледнете и ја фацата и стајлингот...Дочекавме овакви скапаници и мрсулки да излегуваат на телевизија...Да можам ваквите еден по еден би ги лансирала во вселената и веќе никад да не се вратат на тлото на Земјата... :envy: :envy: :envy:

    http://www.youtube.com/watch?v=JZ5j67b_ ... r_embedded
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Леле греотка :x Девојчево сосема ја утнала работата. Нека оди да се дообразува, нека прочита некоја книга, нека почне да мисли со своја глава, па потоа нека протестира.[​IMG]
     
    На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    WeWe на телевизија ме имаше работава :clap:
    :tmi: Прасни ме Господи по главава да оглупавам и да не ми е мака, оти ваквите утре ќе бидат во влада, ако веќе и не се :wasntme:
    Мислам дека им ја утињаме поентата на антипротестантиве на протестите. Они се како што рече новинаров на сШител, непартиска организација дојдени да го изразат револтот, поради политизираноста на првите протести.
    Значи овие антипротестанти на протестите се тип на луѓе какви секој од нас треба да тежнее да стане, бидејќи тие многу добро умеат да ја разграничат својата политизираност, партијска припадност, како дел од своите слободни активности со кои се занимаваат по дома и пред маало, а вака професионално кога се занимаваат со антипротестирање, се чисти професионалци, јок политизирање, џаст сеј ноу ]:)
    Значи овај, што сакав да кажам уеуеее се збунив целата :tmi:
    Мама :hai: ме видовте ли :party:
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.516
    :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    Ооооо хахахаха...стоп,сечи хахахаахаха...абе девојче бе девојче...ретардирана.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Бај Д веј, фацава е тешка фаца,се курчи на секого,ептен е разбацена.

    Јас би организирала сеа антипротести на антипротестите,заради ропаците кои антипротестираат. |(
     
  19. so4nti2u

    so4nti2u Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    16
    На протести сум речиси секој ден! Од утре ке бидам секој ден! Зошто? Затоа што згасна еден живот. Затоа што се криеше два дена дека имало убиство(се обидоа да скријат! Тоа го знаат и врапчињата!). Затоа што против останатите полицајци кои му помоганале на обвинетиот(никој не е крив, се дури не се докаже спротивното) сеуште не е поткрената постапка за нивно санкционирање. Затоа што министерката нема доблест да прифати вина врз себе(во Кина министер даде оставка поради лоша шега). Ова се главните причини зошто сум дел од протестот! Има уште! Затоа што млади луѓе можат да паднат толку ниско и да зборуваат дека се претставници на нешто од кое никогаш не биле дел. Затоа што вчера се појавија партиски војници кои не знаеа ни зошто се таму и патем си ги заборавија транспарентите кај Мајка Тереза. Затоа што денес почувствував, посилно од било кога, дека сите граѓани во оваа земја не се подеднакво третирани од институциите(вчера контрапротестантите без проблем поминаа по Бихачка, до седиштето на одредена партија, а нас денес не пречека, како и секој ден од почетокот на протестите, голем број специјалци и не не пуштија да поминеме за да протестираме пред МВР). Затоа што не можам веќе да гледам и да не се обидам да сменам нешто, додека се случуваат многу грозни работи во нашава државичка. Но, прво да се обидеме да ги издејствуваме барањата поради кои почна протестот!!!!
    Можеби нема да постигнеме ништо. Можеби се ова ќе биде заборавено. Но тоа не е причина за јас да се откажам од ова кое го започнавме, затоа што ако се откажам, тоа ќе значи дека ја негирам личноста која цело време сметав дека сум!
    И за сите оние кои велат каде сме биле до сега да протестираме, затоа што ова не е единствената неправда која, за жал, придонесе да згасне еден живот, јас ќе им речам: КАДЕ СТЕ ВИЕ СЕГА?
    Да делуваме сега, за да се обидеме нашите деца да живеат во поинаква држава. Јас не сакам да создадам семејство во држава каква што е сега Македонија, а вие?
     
    На lolyta777, FBI, Phyramide и 6 други им се допаѓа ова.
  20. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    хАХАХАХАХ леле а доле коментар имаше, ова како оној од Дебар за јавни куќи што го интервјуираат хахахахахахахахахахх, СРАМОТА, БРУКА, без коментар останав, неписмена една, прво нека и кажат за што протестира, па после нека дава изјави :@