1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протести - да или не?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од KuklickaSk, 11 јуни 2011.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    ^Леле кај го нашле терминов 31. октомври, тогаш е Ноќ на вештерките во САД...
     
  2. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Е ако де! Да им текнеше(а има време :!: ) и протест и маскарада во едно да го направат, повеќе луѓе ќе приберат :wasntme:
     
    На daylight и Elissa им се допаѓа ова.
  3. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Па таман и овие нешто слично се. Против режимот ќе излезеле, ај да излезе некој паметен а не некој три чисти во главата што нема. Се виде гајлето на сдсм за Македонија уште кога не влегоа во собрание после изборите,ни ја исцрнија државата уште толку и заради нив имаме негативни извештаи од ЕУ, и они режим ќе рушеле, бетер од грците се. И што ќе прават после???? многу ме занима.
     
  4. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Каква врска има тоа што тога во САД е Ноќ на вештерките :fubar: Не е... Ова е Македонија има многу незадоволни граѓани кои сакаат да излезат на протест.Ако ти си задоволна од ваква држава со данок кој ќе го плаќаат твоите вници и праправнуци не иди на протест.А, ако не си задоволна дојди на 31 овој месец на протест во 17Ч. ;)
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Сакаме многу да доједме како и многу други граѓани но не можеме баш тогаш, :worried: , во Америка сме ќе одиме од врата до врата да собираме чоколатца и бонбончиња :P . dragan4eDR ај да ги замолиме да одложат за другата година протести ако може?! Или па незнам, ете imelda даде добар предлог, ако се организира како маскенбал па да ни дадат по едно бонбонче :wasntme:
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Videte vaka ako sakate dojdete ako nekete ne morate, ako ste tolku trpete gi diktatorskite raboti pajopatorot ;)
     
  7. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Драганче што си напатена толку :?: . Инаку на форумот не е дозволена латиница, и ако те опоменат ете ти диктатура пак.
     
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Протести да, ама масовнот, а не се собрале 20 тина (платеници), ај сеа ќе протстираме. Зошто бе Заев не се откажа од граоначалник? Ако се бојкотира Собранието треба и он да се откаже и сите оние од нивната партија што држат добри места, а не да остави толку многу луѓе без работа (кои се водат сеуште како пратеници). Нормално кој и да дојде на власт мора да коалицира со албанска партија, мислите дека нешто ќе се промени? Се лажете. Фотељата е многу слатка.
    А ти Драганче нешто пропагираш овде? Ове е место за коментирање, а не напнување и пропагирање.
     
  9. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    DRAGANCE DUSO BOREC ZA COVEKOVI PRAVA ODI I KAZI MU NA GRUJO KOLJACOT NA MAKEDONSKIOT GLADEN NAROD DEKA UMIRAME BEZ DUSA BOL VO PETOK SITE PRED VLADA DAVIDI GRUJO KOLKU BESEN GLADEN MAKEDONSKI NAROD MOZE DA GO FANE I DA GO UBIJE NA MESTO TOJ GLUP PROSTAK SLAVA MU NA ZAEV PREKRASNIOT STRUMICANEC I DZENTLMEN A NE OVOJ BARABA SMRTNIK SLOBODOA ZA NARODOT NAMACEN. CE PATIS GRUJO VO ZATVOR HAHAHAHAHA
     
    На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    пишував од мобилен немам кирилица на мобилен затоа пишував на латиница ;)
     
  11. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Не ја не напнувам ја само сакав да ве информирам да се знае дека ќе има протест на 31.10.2014 а вие почнавте со незнам некој си глуп празник што е во САД и ја морав да реагирам затоашто сум таква.А протест е кколку што знам да се искаже незадоволството на народот.Да не грешам случајно?А Заев нормално неќе да ризикува да го напушти местото затоа што знае кој влдее со народот знае кој им пере мозок на народот.Што мислиш како ВМРО-ДПНЕ е пак на власт?Он дури и мртвите ги оживеа го фатија на дело како во кола заокружуваат,на дечко ми му нудеа пари само да гласа за нив мислам дека 500 денари нудеа,ама он не прифати.Но нормално тоа на телевизија нема да го дадат дека сите се под штрек да не се затворат како што и А1 ја затворија.Единствено телма беше реално но и на сопственикот на телма му се закануваа и мораше да ја продаде телевизијата затоа што му се закануваа со неговото семејство.Но тоа е друга тема поентата ми беше дека ја не ве терам ја само ви кажав ако сакате да дојдете ако не неморате.
    П.С. СДСМ да беше на власт сигурно немаше да стави албанец за министер,а грујо стави ;)
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Драганче душо, дали знаеш дека според нашиот Устав Закон, рамковен и не знам уште што секоја македонска партија која е на власт мора да коалицира со албанска партија???
    И ако Заев дојде на власт секако дека пола Влада ќе му биде со албански министри оти тој никогаш нема да освои 62 пратеници, а и доколку освои и доколку има и 80 пратеници пак исто му се фаќа во врска со албанците, мора коалиција да прави.
    Така да ова теорија со албанците во влада ти е ветар во магла. Плус на последните избори сдсм имаа билборди на албански јазик кога го кандитираа Стево за претседател, и секаде кај стигнаа во албанските краишта збореа како албанците биле угнетени и сдсм ќе ги унапредува (значи уште толку ја поттикнаа нивната посвест да си ги зголемуваат барањата).
    Е па Драганче, кој не е задоволен има право да си излезе и да си го изрази незадоволството, тоа никој не го оспорува. Ама на сдсм поарно ќе им беше да си седат во Собрание и од таму за зборуваат за тоа што им смета во државата, тоа е местото каде што треба да се расправа за народот и државните интереси а не се улиците. Има секакви луѓе и задоволни и незадоволни, камо сите да можевме да бидеме среќни и богати и да не се замараме со политика, ама нема.
    И овие од сдсм место да го влечат народот по улици, по ветар по дождови, нека спремаат некоја програма, нека фатат некоја работа посериозна нека ангажираат некои експерти да се посоветуваат малку и нека се вратат во Собрание.
     
    На Daydream и Daleron им се допаѓа ова.
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Се е ова супер кажано, ама еден 24ти декември тие од СДСМ беа буквално на клоци и со ќотек избркани од Собранието, затоа и муабетите од типот СДСМ ако има нешто да кажи нека дојди в Собрание нека кажи исто така не држат место. Можеби е време за нова македонска опција?! Не знам.
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Влада на Македонија од 2002
    ...
    Исмаил Дарлишта (ДУИ) - министер за правда
    Милаим Ајдини (ДУИ) - министер за транспорт и врски
    Реџеп Селмани (ДУИ) - министер за здравство
    Азис Положани (ДУИ) - министер за образование и наука
    ...
    Мора да има Албанци министри во составот на Владата, така е уредена државата по Рамковниот договор.

    ***
    И само чекајте вие повици од оние две идиотски партии.
     
  15. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Ajde kazete mi koga imase popis na naselenieto posleden pat? dali imase minatata godina ili ovaa? nemase... zasto? zatoastokoga ke se napravi ke se vide kolku malku vsusnost sme za razlika od 2000-ta godina. Toa na VMRO-DPMNE mu odgovara za da moze da gi krade glasovite na mrtvite.Aj kazete mi za snimkata so telefonskiot glas,toa ne bese na gruevski? on sekoj sto ke prozbori loso za negogo stava vo zatvor a koga on zbori loso za drugite mu odgovara epa dosta e veke so toa
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    babyblond сами се испотепаа и се бркаа и се туркаа, буквално сами го направија нередот, никој од вмро не ги допре со прст, а обезбедувањето мора да реагира за кој и да е. Како и да е треба да се вратат во Собрание, мораат за да не ја доуништат партијата. Со време еве и членовите им избегаа оти луѓето си вртат од таму кај што имаат интерес. А во сдсм не го гледаат интересот оти знаат дека со ваква стратегија нема да дојде на власт уште многу години. Поентата не ми е да зборам лошо за народот или за било која партија туку оти е време сдсм нешто да смени и да почне да работи по институциите кај што им е местото а не по улици да се влечка.
     
  17. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Nikoja ne se vlecka po ulici Elissa sdsm ne go organizra ovoj protest sdsm nema vrska so ova nie nezadovolniot narod si organizavme toa mene vsusnost i ne mi e gajle i onaka jas ne planiram da sedam uste dolgo vo drzava dokolku ne setrgne grujo od vlast.A i plus vie ke se uverite za sto vi zboram koga grujo ke si zamine od drzavava i ke ja ostavi so dolgovi i koga se ke se poskapi lebot, i se zivo.Vi teknuva kako bese pred nekolku godini kolku bese lebot? mozea i tie sto pitacat da si kupat leb so pasteta a sega? sega samo za eden leb sobiraat.A i da neli gruevski rece ke nema pitacenje po ulica pred prodavnici? ne e taka dragi moi,idam pred tinex kaj mene u maalo gledam pitacat,idam pominuvam ulica gledam deca pitacat,idam vo centar kaj tinex gledam pitacat.pa do koga vaka.Ste bile li vo centar ima li kaj da se pomine od sto samo gradat,porano tamu mozese koncert da se organizira a sega kade? nema kade da se pomine a kamo li koncert da se drzi.vazno oni da perat pari so toa,gi vidovte li starite spomenici kakvi se celi so muvla,namesto niv da gi sredat oni gradat.
     
  18. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Dragance ако во овие од сдсм го гледаш спасот, слободно оди бунтувај се. Се виде нивното и во тоа време кога ги оставија луѓето буквално без леб. Ако сега е поскапен и сите пари за леб ги даваме тогаш немаа луѓето ич што да дадат за леб, ама може ти мала си па не си била родена во 92, 93 и така натаму.
     
  20. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Mozebi sum bila mala,ama ne sum bila tolku mala za da ne se sekavam sto se slucuvalo togas.Kolku sto mi teknuva vo 2000-tata godina imase vojna a togas bese branko na vlast.Inace da go gledam spasot vo sdsm i se buntuvam,ne samo jas ima imnogu drugi koi go gledaat spasot vo niv.I da togas imaa pari da sikupat leb deka togas em bese eftin lebot em mozese da se kupi na pola leb a sega?? sega em poskap em ne se prodava poveke na pola