1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прочитајте и помогнете...

Дискусија во 'Разделби' започната од muzichar, 29 октомври 2010.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Жена ти знае и пак останува со тебе? :o Па она досега требало да се разведе од тебе, не разбирам како издржала вака? :worried:
     
  2. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ако не си срекен со зенати разведи се од неа ја сакас др озени се со неа она ке ти ги цува децата не е добро да го тросис времето на зенати посто мозеби и она ке си најде несто кога ке се разведете а не е добро кутрата да биде со тебе цел зивот да губи за нисто и она сака да створи фамилија и немозес ти туку така да и раскинес за ситница она тебе те прифатила со деца зенет и се баталила зивот ради тебе
     
  3. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ауууууууууу така е има една песна зао мије твоје зене а зао мије и мене мозда она криви мени.......незхам за њу ал за мене знам последних на свету да си ја те осставлјам
    Човек солзата на девојката која потросила 5 год.со тебе ке те колне
     
  4. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Една работа по малку ме збунува во целава ситуација,а тоа е следното:Си се заколнал пред Бога дека ќе ја сакаш ,почитуваш и чуваш во добро и во лошо за сега да кажуваш дека не можеш да ја поднесеш?????
    Некој ти стави јаже окулу вратот и те присили да се ожениш со неа?Оти инаку не ми е јасно односно не си ми јасен ти...не знаеш и не можеш да донесуваш здрави одлуки во животот,да го направиш исправното?

    Извини ама не мислам да те тешам зашто според мене ти си една себична особа која што мисли само на сопствената среќа.Сите правиме грешки во животот ама би требало на крајот и нешто поучно да извлечеме од нив а ти очигледно едвај чекаш да направиш друга и да повредиш уште некој плус.

    Ако не ја сакаш сопругата разведете се,не ја измачувај и не дозволувај да претрпи уште некое разочарување,сепак таа ти го подарила најубавото нешто,ти подарила прекрасни деца кои не се должни да страдаат поради фактот што татко им се однесува како напален тинејџер.Нема да бидеш ни прв ни последен жто се развел,зашто очигледно нема здрава средина за семеен живот во оваа ситуација.Поштеди се себе,твојата сопруга и најбитно од се твоите деца од понатамошни страдања,не и ја ускратувај можноста на сопругата да биде среќна и да најде некој кој вистински ќе ја заслужува а ти...Прави што сакаш,животот е твој само свати дека во светот постојат многу луѓе,од крв ,месо и емоции ,не си ти неговиот центар!!!!
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    овај човек никогаш нема да биде среќен колнењето од девојката е мала казна од божјата да биди сигурен дека постои неможе да се уништи нечиј живот и потоа пак да се вратиш на старото како ништо да не се случило сонцето не се покрива со прст со неговата одлука сам си пресуди ама едно треба да се запомни НИКОГАШ НЕ СЕ ГРАДИ СРЕЌА ВРЗ ТУЃА НЕСРЕЌА...
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Го жалам твојот сопруг ако го имаш. Или оној што ќе го имаш. Со вакво размислување.. Во брак девојко, не се гледа само за свој гз. Тука има и деца, кои он ги створил и треба да си превземе одговорност за нив. Не е тоа туку така како во врска, тргна ли наопаку - раскини.
     
    На barbiegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Па да,ние го сфаќаме тоа.И цело време пишуваме дека баш заради децата треба да се разведат.Во лош брак полошо ке им биде.Ако се родителите заедно по секоја цена,не значи дека децата ке се повеќе среќни! :)
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Како што се потрудил да ги направи, така ќе се потруди да ја смири топката дома, ради нив. Многу свилени бре, не се сакале веќе и удри разводот. На времето дедо ми Бог да го прости лом ја правел баба ми, шетал по други жени па останала во брак и го истрпела тоа за да не се растури семејството. А сега аздис, не им чини и одма разводот. Има да си ги трпи последиците и да си го смири хормоналниот дисбаланс, ради тие деца што ги створил, да им овозможи семејство нормално, кога се сака се се може!
     
  9. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Лелеее Офи е сега ме насмеа :D Си го фалиш дедо ти?Мене тоа не ми се допаѓа,искрено.Нема да ми е убаво маж ми да ме вара,но сепак да остане во брак со мене за да не се растури семејството.А башка дечково 5 години не ја смирил ситуацијата(незнам,можеби не се ни потрудил),тешко дека сега ке ја среди. :worried:
     
  10. cece07

    cece07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    МНОГУ ПОГРЕШНО Е РАЗМИСЛУВАЊЕТО ДА СЕ ОСТАНЕ ВО БРАК ПО СЕКОЈА ЦЕНА ПА МАКАР ДА СТАНУВА ЗБОР И ЗА ДЕЦА.ДЕЦАТА ТРЕБА ДА РАСТАТ ВО СРЕДИНА ИСПОЛНЕТА СО ХАРМОНИЈА БИДЕЈЌИ НА ТАКОВ НАЧИН КЕ ГИ ОСОЗНААТ ВРЕДНОСТИТЕ НА ЖИВОТОТ. АКО ДЕЦАТА РАСТАТ ВО СРЕДИНА ВО КОЈА РОДИТЕЛИТЕ НЕ СЕ САКААТ,СЕ ЛАЖАТ ЕДЕН СО ДРУГ СЕ КАРААТ НАВРЕДУВААТ ИТН ШТО ТИЕ ДЕЦА КЕ НАУЧАТ -НИШТО.КЕ СТАНАТ И ТИЕ ДРСКИ КЕ ЛАЖАТ ЌЕ БИДАТ НЕБЛАГОДАРНИ ЕДНОСТАВНО ЌЕ ПОПРИМАТ МНОГУ НЕГАТИВНИ ОСОБИНИ НЕСВЕСНО МИСЛЕЈЌИ ДЕКА ТОА Е ВИСТИНСКИОТ КОДЕКС НА ОДНЕСУВАЊЕ МОЈ СОВЕТ А ТОА Е И ЕДНО ПРАВИЛО КОЕ ГЛАСИ ПОДОБРО ДОБАР РАЗВОД ОТКОЛКУ ЛОШ БРАК. И УШТЕ НЕШТО НИКОЈ НЕМОЖЕ ДА ЈА ИЗГУБИ ЉУБОВТА НА ДЕЦАТА ПА МАКАР РОДИТЕЛИТЕ И ДА НЕ ЖИВЕАТ ЗАЕДНО
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tela

    Tela Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1

    Потполно си во право!!! Никогаш не подржувам брак кој е веќе распаднат и остануваат само поради децата......... да, да останат поради децата ама сепак да се почитуваат и да го живеат животот на тој начин, но доколку се навредуваат и на сите расправии децата се публика во тој случај тоа мора што побрзо да заврши. Не е убаво кога цел семејство се измачува. Јас сум за хармонија, убаво воспитување од двете страни, родителите да се сакаат и да ги одгледуваат заедно тие плодови на нивната љубов, но доколку не оди најдобро е да се прекини.
     
  12. Shila89

    Shila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    204
    Аууу страшно ова.. Немам коментар :o :worried:
     
  13. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Подобро срекен развод, отколку лош брак..
    некои викате дека треба да остане во брак заради децата, но јас сметам дека тоа е многу погрешно заради тоа што децата ја чувствуваат таа нетрпеливост помеѓу родителите и знаат дека нешто не е во ред, се чувствуваат одговорно заради нивната несрека, затоа што они ке бидат единствената пречка за да не се разведат родителите и за нивни почеток на нов живот..
    со тек на време нетрпеливоста меѓу мажот и жената ке расте и децата ке бидат сведоци на сите кавги што ке се случуваат меѓу нив а недај боже и физички малтретирања, мажот и жената ке бегаат од дома само да не се сретнат, и во овој случај децата ке бидат повредени..
     
  14. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Мора во некои случаи да се прават компромиси! Има некои работи кои мораат да се проголтаат, ете ради децата, а не фрц прц одма развод! Па за така бракот како институција немало да постојт досега! Ниеден брак не би опстоел така! Ова од постари го имам слушнато! Од баби и дедовци - е ај кај е крајот сега!!!?
    И јас несакам мажот ми да ме вара, ама не се знае што ќе донесе животот!.....
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Те разбирам што сакаш да кажеш.Само што ова не е фрц-прц,овдека се работи за 5 години.И?Подобро ли биднало?-Не!Туку после 5 неуспешни години одговор бара на Фемина.Со сила ништо не бидува.Тетка ми се на се 20 години е била со тетин ми.Двапати се имаат разделувано и помирувано,поради децата се смирувале ете.Ама небива бе луѓе.Не бива.Секој пат само полошо и полошо.20 години изгубени.И еве сега се разделени веќе 6 години и тој се гледа со децата.Но знаете ли сега како се однесуваат децата?Братучед ми е страшно агресивен,постојано нервозен,за ситници избувнува,за еден муабет што него не му се допаѓа тој треска врата,излегува од дома и се враќа во зори.Без причина се кара со тетка ми.Братучетка ми(помалото дете) зборува во сон,се штреца,целата делува како уштумана и исплашена.Како само да очекува повторно да види некој крив поглед или напната ситуација.Понекогаш и таа е агресивна.Ова е малку,јас неможам да најдам вистински збор за да ви ја опишам ситуацијата!
    И треба ли некој да дозволи до тука децата да му стигнат само за да се каже дека семејството е цело и родителите се заедно???Свестете се луѓе,што порано толку подобро!
     
  16. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Не можам само да разберам како може да се подржува тоа да опстане бракот по било која цена.Не е тоа никаков аздис баш напротив тоа е решение.Целиот брак е само една голема фарса,и ако веќе збориме за доброто на децата,дали е добро да живеат во средина кај што има се освен љубов и почитување? Нормално дека не.Дали заслужува таа жена да живее во заблуди и измачување?Одговорот е пак ист.

    Никој не е должен да трпи неправди,никому тие не носат среќа.Можеби нашите баби трпеле зашто порано менталитетот бил многу подруг,они си знаеле како им е ама да не пукне демек сеир ќе трпи се.

    Епа не може така,сите сме луѓе со емоции и со право на среќа,на подобар живот,никој не може да ти го ускратува тоа освен Бог!Децата сигурно дека нема да бидат првите деца на разведени родители,подобро да живеат само со еден родител ама да имаат хармонија во домот,а не напнатост секој божји ден.
     
    На skorpijaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    најдобро е да се разведеш затоа што секој си има право на срека па така и жена ти и она може ке си најде некој што вистински ке ја засака а твојот дволичен живот не го оправдувам никако,требало одамна да се пазведеш а не да ја лажеш жена ти цели 5год па и грев и за децата,стварно неможам да се начудам колку себични луге има на светов во секој случај жално за женати и дечињата :worried:
     
  18. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    За дечињата греота,а жена му ич немој да ја жалиш,ни јас не ја жалам.Нели видиш дека напишал дека таа знае каква е ситуацијата.Испаѓа дека сама сака да си биде несреќна,ц ц цц
     
  19. LadyLibra

    LadyLibra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Ја мислам дека вие не сте должна да му судите туку да му помопгнете. секој прави грешки!
     
  20. LadyLibra

    LadyLibra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Значи вака,


    Оваа ситуација не е ни најмалку лесна да се справи. Точно е дека на крај ке има многу повредени луѓе но најважни се децата. Ако ја би била на твое место ја не би лажел повеке. Јас мислам дека секој заслуѓува да биде срекен во животот. Мислам дека вашата жена не се чуствува срекна покрај вас бидејки чуството кога 2 се сакат е многу различно од онаа кога само еден сака. Да бегате од вистината не би било добар избор. ако ја би била на ваше место ја би седнала со вашата жена и би ги отворила картитие. ке биде повредена ама може и нејзината срека стои со некој друг човек.

    ако можам да помогнам тука сум!