1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проширени вени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sinolicka13, 28 април 2012.

  1. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    да ти кажам искрено и јас сум разочарана овде кај нас нема доктори мене без доплер ми правеше склеротизација една мрдната само те молам да не се зафркнеш тоа да го правиш се друго не е страшно те боли ли или само ти се познаваат ?
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.263
    Допаѓања:
    8.685
    Знае ли некој што можам превентивно да направам за да спречам проширени вени?Наследно ги имаме и претпоставувам дека ќе ги имам и јас ако не реагирам на време. Почнав со носење на чорапи,ќе гледам да намалам тежина и помалку да стојам на нозе и купив Вендоксин капки и некој гел од Др.Таис ама гледам тој е повеќе за капилари.Исто избегнувам бањање со многу топла вода. Ќе одам и на лекар ако воопшто некој се нафати превентивно да разговара со мене.

    Покрај ова,некој совет? За сега чуствувам само болки во малите вени на стапалата и дланката кога времето е многу топло,а вената на предната страна од подколеницата ми е така поизразена,не е испуштена вена сеуште.

    Која храна се препорачува превентивно?Се препорачуваат ли некои вежби за подобрување на циркулација или било што што ќе делува превентивно?
     
  3. Marija001

    Marija001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Сега за сега не ме боли, ама на левата нога, под коленото ужасно се познаваат, како на некоја баба/ :( Паднав во депресија сега заради тоа и не знам каде да се обратам. Ме пратија на трансфузиологија за да се изначуди таа зошто ме пратиле таму и не ме ни погледна да види зошто сум дошла. :( Сега планирам на васкуларна хирургија да одам. Некој совет да ми дадете каде уствари треба да се обратам?? ;( ;(
     
  4. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    не знам пробај на трансфузиологија во градска докторите се поприступачни,каква васкуларна што збориш ти колку год.имаш??
     
  5. Marija001

    Marija001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    20 години имам, наследно ми е ова со вениве, ама сепак не сакам да чекам да се влошат, сакам да знам на што сум, и баш ќе пробам во градска да одам, фала за советот. А што би било толку страшно кај васкуларна хирургија?
     
  6. osi17

    osi17 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    I jas pocnuvam da imam problem so venite i kapilarite . Pricinata e povekje nasledna no i nacinot na zivot mi vlijaat. Jas sum farmacevt i moram da kazam deka site onie koi koristele Vendoksi kapki se mnogu zadovolni (zboruvam za opstata sostojba) a ima i luge koi kazuvaat deka i venite i otecenosta malku im se povlekle. Od drugi imam slusnato deka duri ima mnogu dobri podobruvanja. Jas livno piev edni kapsuli za zacvrstuvanje na venite i kapilarite i stvarno imaat efekt (tie si se vidlivi no mozes dolgo vreme da stois bez da te bolat nozete i pred da dobijam pomalku me bolea nozete).
     
  7. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    оси 17 кои капсули ги пиеше може да ни кажеш и колку пари се?
     
  8. osi17

    osi17 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    ERBAVEN RETARD KAPSULI 330 DEN ZA 1 MESEC TERAPIJA
     
  9. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    знам сум пиела такви ама одамна не се сеќавам дека ми оставиле добар впечаток ама затоа Ербавен гел и ден денес го користам и е мн. добар.Мене ми ги препиша доктор од државна тие во комбинација.
    Сега ако земам капсули ги земам Аварикон мн. се добри по 2 на ден со јадење тие се 260 ден во Зегин и има 30 капсули,значи си земам две паковања и ефектот е добар.
     
    На osi17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Најчесто е генетски.. за жал..
     
  11. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Што збориш?? Јас бев во Филип Втори на преглед,цуркулацијата ми е супер, а имам проширени вени. И тие таму ми препорачаа склерозација.. Ми кажаа дека не е страшно и дека нема последици.. Па баш планирав наредниве месеци да отидам на таков зафат.. А пред склерозацијата, тебе те болеа вените?
     
  12. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    И јас имам чуено дека операцијата не е делотворна, т.е дека за одредено време пак се појавуваат. Дедо ми имаше проширени вени и тоа многу изразени, на одредени места и топчиња, долго време. Но верувале или не ги излечи со свој лек од глог и црвено вино, јас сум скептик за вакви лекови, и мене не ми се веруваше, но тој успеа.
     
    На Sanja mazena и DJD им се допаѓа ова.
  13. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Сум слушнала дека се јавуваат по некое време пак, дури и вистинска операција ако се прави, но јас ете пак се мислам за склерозација.. Ако ми се јават за 10 години, ај некако ќе прифатам (веројатно :)), а и овие сегашниве вени секако нема да стојат во место.. цело време си се прошируваат.. Така да ако е само тој ризикот... што знам...
     
  14. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Ne pred cudoto sklerotizacija ne me bolea,a sega me boli mnogu samo taa noga kade sto e vrseno skl..dodeka i na drugata noga imam vena otprilika kako pred skl.. na taa noga nemam bolki kolku i da stojam na noze,jas ja iman vooceno razlikata zatoa sovetuvam NIKAKO SKLEROTIZACIJA a vie kako sakate .
     
  15. Lucy5

    Lucy5 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Со години размислував што да направам со вените. Болеа по малку, но и многу лошо изгледаа. Многу се израдував кога открив дека во денешно време медицината е напредната до тој степен што со примена на ЕВЛТ ласер или склеротерапија не мора да се останува во болница по третманот, а пациентот уште утредента може да оди на работа.

    Арно ама секаде каде се јавив на преглед или консултација, а верувајте консултирав многу васкуларни хирурзи (Америка, Загреб, кај нас државна, воена, Систина, Ремедика...) ми кажаа дека за мене операцијата е неизбежна и тоа на двете нозе. Ако применам некое полесно решение без операција, тогаш резултатите ќе бидат краткотрајни, а воедно може да се предизвика тромбоза на длабоките вени. Конечно се решив за операција и ги отстранив. Првите неколку денови се најтешки, а потоа секој ден е за нијанса подобар од следниот. Модриците исчезнаа за 2-3 месеци и сега нозете ми се гланц. :P
     
    На friendy, <3 pleza4e <3, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Lucy! Како ми се погоди твојов коментар! :) Јас само што бев на прегледи во Систина и во Ремедика. Ми препорачаа операција со ласер на двете нозе, склероација не! Дефинитивно сакам да направам, големки ми се вените особено на едната нога. И се мислам каде да правам сега... Во Систина или Ремедика. Во Систина имаат поубава понуда - нешто како пакет им доаѓа за двете нозе. Но, таму ми викаат дека операцијата се први со анестезија во кичма- е тоа ми е страв! Баш ми е језиво... :?:
    Те молам кажи ми да немаш искуство со некој од докториве по овие болници или евентуално да не си правела и ти тука операција.. И со каква анестезија беше твојата оперција?
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Само ласер дека ке отстрани голема проширена вена-на пример сафенската тоа тешко..И јас бев на консултации и во двете проватни болници и во едната ми препорачуваа стрипинг-хируршко извлекување,т.е.вадење,во другата стрипинг во комбинација со ласер,но ако е ласерот толку ефикасен за големи вени зошто воопшто се комбинира со стрипинг?На крај ги извадив и на двете нозе во државна сафенските вени кои ми беа пред се естетски проблем.Од хурургот сум презадоволна и од резултатите,а од болницата-знаеме веќе сите какви се условите таму.Но персоналот на васкуларна беше сосем ок,ако веќе тоалетите и душеците и се друго не беше..
     
    На eta и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. Lucy5

    Lucy5 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    MissArte,

    И јас бев на прегледи, првин во Ремедика, па Систина. Некако очекував дека цената во Ремедика ќе биде пониска, ама се случи обратното. За операција на двете нозе во Ремедика ми побараа 2220 евра. Но, не беше само тоа што ме разубеди кај нив да правам, туку односот на васкуларниот хирург Арсовски. Тој настапи арогантно и невнимателно. Во сред консултација, стана да излегува. А и за време на консултацијата, повеќе викаше отколку што објаснуваше. Човекот не може да ги види работите од агол на пациент. Требаше да бидам будала па да му ги доверам нозете.

    Уште истиот ден отидов во Систина и ја закажав операцијата - 1500 евра вкупно и плус во пакетот се вклучени уште 10 пост-оперативни третмани, доколку е потребно со тек на време. Не знам на која финта во Ремедика мислеа да ми наплатат 2220? за никаков однос кон пациентот ?

    Од операцијата сум задоволна, резовите се минимални и опоравувањето беше релативно брзо. За да знам што да очекувам, претходно на интернет испрочитав многу искуства од други пациенти, насекаде во светот и споредувајќи со она низ кое тие прошле, знам дека супер поминав. Дури и гледав видеа од операции на јутјуб. Бев во сигурни раце, др Караѓозов има долга километража на оперирани вени, а уште позадоволна сум од др. Мишел кој работи со него. Спиналната анестезија ич да не те загрижува, нема да ја осетиш. Повеќе боли убод од комарец.
    Да, исто како Дентина и кај мене двете сафенозни вени беа зафатени и беа сигурна индикација за операција. Но, ако во Систина ти викаат дека си за оперативно решение, јас би им верувала. Секое брзопотезно и површно решение ќе резултира лошо со тек на време.

    Поздрав и со среќа!
     
    На MissArte му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Луси кај тебе викале,мене ме убедуваа дека хитно ,хитно ама најхитно уште следната недела мора да се направи интервенција оти ако не го сторам тоа,ке се влоши многу ситуацијата ... :^) Аха ,да ,вените ги имав со години и плус запознаена бев убаво со проблематиката,така да приказните кај мене не поминаа ,ама ајде тоа ти е кога се работи на норма и мора да донесеш пациенти,дури и врвни имиња се бламираат во очите на пациентите..Убаво прашајте си за резултатите,ако правите класична операција-колку резови ке има,различни хирурзи имаат различни техники,бројот на резови може прилично да се разликува,ако е ласер дали гарантирано вената ќе колабира и после колку време нема да се познава воопшто,колку додатни сесии со ласер отприлика ке треба и сл.
    За анестезијата,јас лично бев со општа иако анестезиолозите сакаа спинална,јас инсистирав на општа од мои причини и попуштија двата пати... :$
     
    На Lucy5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Фала ти ептенски за одговоров! И јас не бев некако задоволна од односот во Ремедика, ме гледаше еден друг доктор на доплер, ама Арсовски беше некако во брзање. Во Систина пак чекав повеќе од саат време за да влезам на преглед, иако си имав закажано (што малку ме изнервира-сепак приватно е), но сепак кога докторот веќе ме прими, ми објасни се најубаво, така да вака од видување ми изгледаат по - ок. Значи и ти во Систина имаш правено операција... Баш ко порачана ми дојде сега, да ти кажам право! :)
    За анестезијата не ми е страв од болката, туку да нема некои глупи последици, некое нервче да не ми чепнат.. сепак кичма е.. Малку ме вади од памет тоа :))) а секако сум за операција и тоа како!