babylove овошни кашички

Психоза

Дискусија во 'Психологија' започната од CocoChannel, 24 ноември 2020.

 1. CocoChannel

  CocoChannel Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки ја направив темава со цел да се најдеме тие со слична дијагноза и искуство за да споделиме мислење и да дадеме добронамерни совети за како побрзо да излеземе од оваа состојба :l:
   
 2. Dreamer 2020

  Dreamer 2020 Нов член

  Се зачлени на:
  10 декември 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo.
  Pred tri nedeli moja mnogu bliska licnost od nigde nikade resi da go napusti semejstvoto,vo koe spagja i 4 god since,za koe zivee i koe i e se na svetot.
  Ne kaza zasto,no samo povtoruvase deka mora.
  Se vrati dr den, se i sesto pominavme za tie tri nedeli,za na kraj sostojbata da eskalita,vo ne pienje lekovi,i kompletna neprisebnost,za na ktajot da doznaeme deka ima i deluzii a i glasovi. A i prvata vecer duri imala i samoubistveni nameri,najdovme poraka.
  Zivee vo stranstvo,jmase mnogu teski premrezja,bukvalno se sama naprabi i dere izrasna i finansiski problemi i se. Postfestum doznavam ( od nej tel,nej dokument) deka podolgo vreme imala maki ama se kontroliralara.Ama koga i da se cuemve vikase deka e se ok,deka site se ok,pravese realni muabeti...
  Hospitalizirana e veke 3 dena vo psihijatriska ustanova vo drzavata kaj sto zivee ama nemame detalni infofmacii od doctor. Mozeme da ja dobieme na tel, prvite 2 dena zboruvase,uste borejki se so realnost i iluzija,od vcera odbiva sekakva komunikacija :(
  Me interesira ima li nekoj slicno iskustvo,ili poznava nekoj ?
  Ko grom od vedro nebo ni dojde,nz ni sto da pravime ni kako da se idnesuvame :(
  A najstrasno od sto nz nisto l...
   
 3. CocoChannel

  CocoChannel Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Ќе пробам да ти помогнам со тоа што знам од лично искуство за да не се грижиш многу, од одма ти кажувам ништо страшно не е и се надминува
  Прво психоза претставува ментална состојба во која личноста има халуцинации и делузии. Се разликува од шизофренијата и биполарното растројство по тоа што не претставува психичка болест и трае извесно време додека пак психичките болести слични на неа се лекуваат подолг временски период, ако не и доживотно. Слободно некој нека ме надополни ако има нешто да додаде.
  Се лечи со антипсихотици и минимум трае месец ипол дена(состојбата е проследена со халуцинации, личноста слуша туѓи гласови во главата или гледа работи што никој друг не ги гледа, значи не се реални)
  Слободно пиши ми порака тука сум за да помогнам :hug:
   
  На Dreamer 2020 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dreamer 2020

  Dreamer 2020 Нов член

  Се зачлени на:
  10 декември 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Blagodaram na odgovorot.
  Navistina sum od pamet izvadena.
  Jas iskreno uste ne ja znam dijagnozata,posto nikako do doktor da dojdeme.Utre duri i mk ambasadata ke se vkluci vo obidot da se ostvari sredba so doktor.
  Iskreno se nadevam deka e psihoza samo.
  Mnogu cudno,ko grom od vedro nebo,so cel intenzitet eskalirase strasno,bukvalno do nemanje nikakov oset so realnosta :(
  Ja cuv samo ednas na 1 min strav mi e da jz baram,dopolnitelno da ne ja voznemiram,od druga strana ne sakam da se cuvstvuva osameno.
  Soprugot duri i ja vide,petokot i sabotata bese ok(kolku sto moze da bide,se uste borejki se so realnosta i iluziite) Ama od vcera ne saka da komunicira.A vo bolnicata ne ti kazuvaat kako e ako pacientot ne dozvoli,a ona denes ne dozvoli :(
  Izvini,mozebi se povtoruvam,no navistina sme preplaseni i prezagrizeni.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CocoChannel

  CocoChannel Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Само треба време да помине и пред се зависи од неа колку брзо ќе се врати во реалноста. Мој совет е да и кажеш дека мора да се избори со тие гласови и да оди против нив, да проба да мисли, мислите се најбитни тука да мисли како што мислела претходно. Затоа што знам дека се што чувствува е ново и непознато во моментот, кажи и дека искрено ќе трае ова и чудно ќе биде опоравувањето ама на крај ќе се врати во нормала. Биди и поддршка јавувај и се често и треба тоа во моментот и повторувај и го ова што ти го кажав, ќе ја утеши
  Слободно пишувај ми на лп тука сум за се што треба, ќе помине don't worry :l:
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dreamer 2020

  Dreamer 2020 Нов член

  Се зачлени на:
  10 декември 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
   
 7. Dreamer 2020

  Dreamer 2020 Нов член

  Се зачлени на:
  10 декември 2020
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo :)
  Eve me pak, licnosta izleze od bolnica po 2 nedeli.
  Dijagnozata e psihoza,pie olanzapine 15 mg navecer i po potreba ako e voznemirena ili ansiozna promentazine
  Mnogu e podobra, vo odreden del od vremeto e starata ona,ama vo drugiot del e izgubenka ,zaborava, ne znae sto treba da napravi,(pr.zema tanjir od masa i nz kaj da go nosi,sto da mu pravi, ili ke trgne bo toalet ke izleze,pa ke se vrati),spie so svetlo, miese noze so otvorena vrata od toalet,ima fleshovi i ja voznemiruvaat i ona sto mene najmnogu me zagrizuva, nekontrolirani dvizenja,tremor na ramenjata, mesto ne ja faka (osobeno na sabajle), stani sedni, ednata noga ja drzi vo vis,racete gi tegne nagore,ima periodi koga e ova mnogu izrazeno,no ima periodi i koga e pomalku...
  Doaga sekoj den ko domasna poseta, sabajlevo bese tuka 5 min,prasa kako e,maja imase down, no ne ja prasa nekoj posebni detali ili nesto,posto do 5 ja vodat kako pod nadzor.
  Snimka na glava ne i pravele. Premnogu e senzitivna ,se zamara ,muzika ja opusta.
  Iskreno ne znam ni sto da pravam,ni kako da se odnesuvam,i najvaznoto dali ke bide dobro....
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CocoChannel

  CocoChannel Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Ти пишав погоре во првиот одговор. Од неа зависи мора да се прилагоди на симптомите, а вие упорно кажувајте и ги работите што ги прави што се чудни да не ги прави за да биде свесна за тоа. Кога ќе прави чудни работи не ја оставајте да ги прави едноставно зборете и, гушнете ја, објаснете и зошто да не го прави тоа. Поздрав и се најдобро ви посакувам. Се надевам се ќе биде добро. Ќе биде малце тежок периодот за надминување, ама трудете се, тоа е најбитно. :l:
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.742
  Допаѓања:
  21.916
  Некои од симптомите што ги наведе, се последица на лекарствата мислам, прочитај за екстрапирамидни симптоми( extrapyramidal symptoms).
  Однесувај се нормално, не ја притискај да биде " нормална" треба време лекови да делуваат. Плус ако околината ја притиска, може пак да ги крие симптомите .
   
 10. Bojana890

  Bojana890 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Од што се случува ова? Како туку така преку ноќ?