1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психологија на боите

Дискусија во 'Психологија' започната од April87, 29 април 2013.

  1. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Порано повеќе ја преферирав црната боја. Сега моментално се виолетова и сива боја аи речиси сите облеки ми се со тие бои :rock:
     
  2. LoveMichelle

    LoveMichelle Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
  3. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    виолетов нај..!
     
  4. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Бела
    Оваа боја отсекогаш била симбол на невиност и чистота, но исто така укажува на емотивен “студ”, снег и сјај. Им се допаѓа на личности кои се стремат кон слобода, кои особено сакаат да ја нагласат чистотата, педантноста, да избегнат непријатности и да отфрлат се што е “валкано” и “мрачно” . Во друштво обично сакаат да се покажуваат во бело. Меѓутоа умеат да бидат ситничави и по малку досадни, односно еднолични. Поивремено оваа боја ја преферираат личности кои се спремни да започнат “нов живот”.
     
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Зелена темна и светла сина темна и светла цијан-тиркизна црна бела . Точно за сите :D
     
  6. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Ρозова, Сина(бледа) и Поρтоκалова. Ρечиси се ми е погодено.
     
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Виолетова
    Оваа боја симболизира и оддава подсвесна желба за допаѓање.
    Личностите кои ги преферираат овие тонови сакаат да заведуваат и да се забавуваат. Ова е исклучително машовита, деликатна и осетлива личност со високи идеали. Исто така повремено има желба да побегне од реалноста во свет на сништа и фантазија. Тие имаат посебен осет за естетско изразување, околу себе ствараат хармонична атмосфера, дружељубивост и слога, иако се склони и сами во се да се сомневаат.

    :inlove:
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Ахам. :)
     
  9. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Бела, бела и бела
    колку ли е само точно, хммм :^)
     
  10. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
  11. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Црвена
    Оваа боја ја сакаат храбри и радознали личности, кои поседуваат јака воља. Овие личности животот го живеат со “полна пареа”, имаат јак осет и наклонети се кон ризик.Секогаш штом осетат отпор во својата средина реагираат многу жестоко, темпераментно, импулсивно или неконтролирано. Им одговара да донесуваат одлуки наместо другите и имаат желба за доминација. Психолошко уверување е да жените во црвено лесно се заведуваат.

    шизик на ризик :D
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Сина (Светла)
    Оваа боја го симболизира фантазирањето, соновите или визијата. Личностите кои ја преферираат оваа боја имаат потреба за психолошка и емоционална рамнотежа, се стремат кон хармоничен начин на живот и оставаат впечаток на верност и чесност. Меѓутоа овие сонувачи во момент на голем емоционален занос или личен неуспех лесно паѓаат во тешка и депресивна состојба.

    Иста јас.
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Виолетова
    Оваа боја симболизира и оддава подсвесна желба за допаѓање.
    Личностите кои ги преферираат овие тонови сакаат да заведуваат и да се забавуваат. Ова е исклучително машовита, деликатна и осетлива личност со високи идеали. Исто така повремено има желба да побегне од реалноста во свет на сништа и фантазија. Тие имаат посебен осет за естетско изразување, околу себе ствараат хармонична атмосфера, дружељубивост и слога, иако се склони и сами во се да се сомневаат.

    точно. :)
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Црвена
    Оваа боја ја сакаат храбри и радознали личности, кои поседуваат јака воља. Овие личности животот го живеат со “полна пареа”, имаат јак осет и наклонети се кон ризик.Секогаш штом осетат отпор во својата средина реагираат многу жестоко, темпераментно, импулсивно или неконтролирано. Им одговара да донесуваат одлуки наместо другите и имаат желба за доминација. Психолошко уверување е да жените во црвено лесно се заведуваат.

    Мхм...
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Црвена

    Оваа боја ја сакаат храбри и радознали личности, кои поседуваат јака воља. Овие личности животот го живеат со “полна пареа”, имаат јак осет и наклонети се кон ризик.Секогаш штом осетат отпор во својата средина реагираат многу жестоко, темпераментно, импулсивно или неконтролирано. Им одговара да донесуваат одлуки наместо другите и имаат желба за доминација. Психолошко уверување е да жените во црвено лесно се заведуваат.

    :lol:
     
  16. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Сина, темносина, (жолта, портокалова) - и прилично ми е погодено :)
     
  17. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Розева и црна.
    Кај розевата некои работи се точни, исто како и кај црната. Не е баш се погодено.
     
  18. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Па точничко е за црна
     
  19. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Па и не е баш точно. Песимист сум да, ама на се не гледам негативно има некој раобти шо стварно ми се интересни и мили. Не трпам често порази. И уште за жалоста и тагата, тоа шо сум во црно не значи дека тажам или жалам за нешто. Баш имаше една слика шо вика “Black is such a happy color“, но сепак кој како си ги има сфатено работите, не можам јас преку ноќ да му мењам насила мислење. :)
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски