1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психолошко малтретирање од страна на наставник

Дискусија во 'Психологија' започната од brokenHeartgirl, 8 ноември 2012.

 1. brokenHeartgirl

  brokenHeartgirl Активен член

  Се зачлени на:
  27 април 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  15
  Јас сум 8 одделение и имам проблеми со неколку наставници. Физика и хемија одговарам за 5 а тие ми ставаат 4 и ми велат како да не сум заслузувала за 5 и се понашаат со мене како да сум една обична НУЛА! Кога им кажувам на родителите и тие го велат истото дека не сум била доволно спремна. Цело време плачам и оваа е веќе неподнасливо. Денеска физика ми ставија 4 а јас заслузив за 10 а не за 5 ПОМОС ве молам
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  46.651
  Пол:
  Женски
  Прашај ги професорите зашто ти ставаат помала оцена и каде си згрешила во одговорите.Види што ке ти кажат.Ако не си задоволна од нивниот одговор оди кај директорот и објасни му ја ситуацијата,па ако треба и си толку сигурна во себе дека знаеш повеке а си неправнилно оценета кажи му да дојде да присуствува на наредното испрашување и пред него одговарај.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Изблефирај. Кажи им дека ке викнеш комисија и дека ке ги пријавиш. Истото и на класниот раководител кажи му го. :!:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.616
  Допаѓања:
  91.695
  Пол:
  Женски
  Јас имав ваков проблем, наставникот по физичко нејќеше да ми пише 5ка по физичко, ај да му беше изговорот не вежбаш па да го разберам, ама изговорот му беше дека не сум знаела да играм пајдушко, а јас одев на играорна од 6 години. Нејсе, 4 години ми ставаше 4ка, после откако се запишав во средно се сретнав еднаш со него, беше со други наставници и со дедо ми кој ми беше наставник по Француски, со сите се поздравив со него не се поздравив и ми препрече, јас се свртев и му кажав дека не заслужил да го поздравам, дека е нула од наставник и дека цел живот на душа ќе си го носи кутрото животно кое го убил. Инаку тоа животно била причината поради која нејќеше да ми стави 5ка, татко му бил сведок на тој настан и поради тоа ме малтретираше. Многу лошо од моја страна но ужасно го извреѓав, му изнареков се и сешто, и човекот сирот мислам дека да можеше во земја ќе пропаднеше. Добив подршка од сите наставници кои беа околу, никој не ме сопре, ама сите ја знаеа состојбата.
  Е сега со мојот совет, ако си сигурна во твоето знаење, оди кај класниот или кај некој поодговорен, кажи им ја ситуацијата и кажи им дека сакаш да одговараш пред комисија, па макар и да се работи за обична оценка за тромесечје, биди упорна, нека увиди дека не се шегуваш, училиштето е должно да ја повика комисијата составена од други наставници доколку наставникот не сака да ти пише реална оценка. Наставникот нема да може да одрече пред другите. А ако не сакаш да биде до толку голема, оди кај класниот и кажи му да дојде на час додека одговараш, кажи му дека и покрај твоето знаење наставникот не сака да ти пише 5ка и дека сакаш да ја добиеш неговата подршка, а тој ако е добар наставник ќе ти излезе во пресрет, ќе ти помогне. На крајот на краиштата биди упорна, секој час кревај да ја “поправи“ таа 4ка, нема да може да те одбие да одговараш кога си упорна и го знаеш материјалот.
   
  На Lolo5 и ilipili им се допаѓа ова.
 5. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Како што те посоветува и Ангел оф Арх и јас ќе ти кажам.Станувај секој час,се што ќе те праша биди спремна не еден туку два одговори дури ако треба да му дадеш.Доколку и така не сака да ти пиши петка кажи му дека сакаш да полагаш пред комисија,го имаш тоа право.Кажи му и на класниот раководител дека имаш проблеми со тој професор и дека не се чувствуваш добро околу тоа прашање.Не дозволувај да те омаловажува никој и имај самодоверба во себеси,биди упорна и цврста во својот став,па ќе видиш како ќе се сменат нештата.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.738
  Пол:
  Женски
  Постојано биди активна,ако знаеш се што ќе те праша,нема право да ти стави помала оценка од 5.Но ако тоа не помогне,пожали се кај класниот раководител,ако треба и кај директорот.А ако родителите не ти веруваат дека наставникот греши,тогаш натерај ги да те испрашаат,докажи им дека знаеш,ако треба и тие да превземат нешто.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.126
  Пол:
  Женски
  Мој совет е да се обратиш кај педагог/психолог, зборувај со нив, објасни им што ти се случило, без драми. Тие имаат надлежност да дојдат на контрола на час, доколку не успеат да ги убедат наставниците дека заслужуваш 5. Без закани или драми, зашто ќе постигнеш контра ефект.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Прво одговарај пред родителите т.е. тие нека те испрашаат за да се уверат дека доволно си спремна. Ако ја имаш од нив подршката ќе ја добиеш и заштитата пред наставниците.
  Потоа ако пак ти стават помала оцена со се` родителите кај наставникот и директорот. Барај да полагаш пред комисија, тоа е твое право.

  Во прва год. средно мене ме малтретираше проф. по биологија, сите ми беа 5-ки, само тој ми ставаше 4 или 3-ка за инает, едноставно не му бев симпатична, ваљда :?: Фино лепо си го викнав татко ми, тој си направи муабет и со проф. и со класната и да видиш како се смени одма односот на проф. кон мене. Сепак за инает ме остави на 9 јуни да одговарам се` што сме учеле од полугодие до крај на година сите лекции за да ми стави 5-ка. И да додадам и дека ме обрука и изруга пред цел клас дека сум плачела на тато :o :@ Ама ако, јас само си се насмевнав и продолжив да учам.
  Веќе наредната година односот и те како му беше сменет. До душа и јас секој час бев активна, однапред ги учев лекциите иако не беа предавани за да му докажам дека учам, а не дека сум лигла која плаче и се жали на татичко. :!:
  Со среќа и само храбро.
  Викаат плаче и се жали само оној кој не знае и не е сигурен во себе, докажи им на сите дека знаеш ;)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Прво на мене дома кога е за школо секогаш ми веруваат од причина што не лажам на таа тема...
  е сега јас имав сличен проблем со англиски тестови,писмени,диктати маставни со сите бодови и несака да ми ставе 3..еден час станав и ја прашав што ќе имам и таа кажа 3 и ајс кажав да одговарам со некоја 5 т.е. и двете да не изпрашува и кој нема да направи грешка да има 5 а кој ќе направи 3 и ајде јас и нејзината миленичка внуката и излеговме и таа е направила катастрофални грешки...и на крајот пошто вети морање да ми ставе 5 на мене а на неа 3 и не и беше мило....а ако сакаш полесен начин можеш да блефираш дека ќе викнеш комисија прво кажи на класниот на класен час а ако и почекај на видиш наредниот час ако пак ти е истата оценка кажи и во лице али не ако учтиво туку онака малку кажи го изнервирано... :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  1.857
  Пол:
  Женски
  во првите 2-3 години од средно школо ми беа пекол,значи во прва година професорката по хемија ме фати како препишувам на тест и од тогаш како да ме замрази и не поминуваше час без таа да не ме спомне и да не ме понижи пред сите,бев многу искомплексирана заради неа,ми беше дури страв од неа,а на класната не и кажував ништо,бев премногу срамежлива,а и таа самата беше преарогантна,ја сретнав пред некој ден професорката и ни здравоо ни добар ден не и реков,се свртев на другата страна,не заслужува
   
  На edna_malecka и Lolo5 им се допаѓа ова.
 11. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Сум имала а личноста е позната особа која се прикажува како скромна и добра особа а всушност е демон
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Poko Loko

  Poko Loko Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2020
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  62
  Јас знам една пријателка од Куманово учеше во Скопје беше уценувана од професор прифати да има секс за отценка и не пријави
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marija6165

  Marija6165 Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Shto?!!!! A zoshto bila ucenuvana?! Prijavi ti ako go znaesh profesorot. Uzhas.......:puke:
  Da ne se navredat dobrite nastavnici, no sekakva budala mozhe da bide nastavnik...
   
  На Poko Loko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.893
  Допаѓања:
  14.686
  Пол:
  Женски
  Кај мене па обратно.
  У основно ниеден наставник не ми се погоди. Додека пак у средно професорите со мене се однесуваа како со свое дете.
   
  На Poko Loko му/ѝ се допаѓа ова.