1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психосоматика

Дискусија во 'Психологија' започната од AngelinaLoli, 16 февруари 2020.

 1. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Како може да се справиме сп желидичната психосоматока?Ја повракјам често од мал обичен стрес заради шро психосоматиката ми го бапнува желудникот...
   
 2. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Кај мене стресот отсекогаш ,,удирал'' на дигестивниот систем.

  Грчеви во стомакот ми се нешто нормално за време на секоја стресна ситуација. Читав за тоа како точно се поврзани овие два сегменти. Да не навлегувам во детали, но во многу тесна врска се. :) Затоа и постои изреката пеперутки во стомакот:D

  Не сум нашла решение, се' уште. Само да не внесувам храна што лошо ми влијае на варењето, зашто уште поголеми маки имам. И никако кафе саат време пред настанот.
   
  На WildMk, Nightwish11 и AngelinaLoli им се допаѓа ова.
 3. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сироти ние...

  А дали има лек против психосоматикава у желудников?пијам заласта против психосоматика...
   
  Последна измена од модератор: 16 февруари 2020
 4. Just.do.it

  Just.do.it Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  6.754
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам дека веќе си била на психијатар, нели?
   
 5. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Само 1 еднаш одамна беше..
   
 6. Just.do.it

  Just.do.it Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  6.754
  Пол:
  Женски
  Посета на психијатар, мислам дека би ти помогнал.
   
  На Nightwish11 и AngelinaLoli им се допаѓа ова.
 7. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ама мн се чека..
   
 8. Just.do.it

  Just.do.it Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  6.754
  Пол:
  Женски
  Па и се друго како што функционира беспрекорно во нашата држава така и здравството. Би ти препорачала посета кај психијатар, а во меѓувреме пробај активно да се соочиш со стресот, значи мислам на физичка активност повеќе да вклучиш.
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Машки
  Не се чека многу отиди на матичен и закажи си преглед,објасни ја ситуацијата и ке добиеш соодветна терапија.
   
  На AngelinaLoli и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.076
  Пол:
  Женски
  Психотерапија. Можеш на психијатар, можеш на психолог-психотерапев.
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Just.do.it

  Just.do.it Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  6.754
  Пол:
  Женски
  За психотерапија може и кај двата профили. Но мислам дека треба посета кај психијатар за евентуално да се подискутира за фармаколошка терапија.
   
  На Nightwish11 и AngelinaLoli им се допаѓа ова.
 12. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Машки
  Евентуално предходно можеш да почнеш со Еглонил капсули 2 х 1 после јадење. Не се скапи 120ден се.Тие ги даваат за мачнини во желудник предизвикани од психички причини.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.323
  Јас сум со ова.
  Пред тежок испит обавезно имам мачнини или повраќам. Септември месец во испитна.. мислам секое сабајле повраќав.:|
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AngIv

  AngIv Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  823
  Допаѓања:
  9.095
  Јас го имав овој проблем поради подолг период поминат под стрес,имав постојано гадење и често повраќање значи секој ден. Пиев демитрин по препорака од лекар и уште првиот ден од кога почнав да ги пијам немав ни повраќање ниту гадење,ги пиев околу 5-6 месеци и веке 3 години и кога сум под стрес не ми се повториле тие мачнини
   
  На AngelinaLoli му/ѝ се допаѓа ова.
 15. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  6.643
  Пол:
  Женски
  Пробај со пролајф пастилите не се скапи нема ништо во тие штетни хемии. Мене кога ми се гаде од стрес или при патување такви пијам
   
  На Nightwish11 и AngelinaLoli им се допаѓа ова.
 16. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Секок ден шетам по цел ден.

  Одам кај Тина во Когниција...

  Фала за твоите совети!

  Јас само имам при секој мал стрес за обични и мевитни и мали работи...мн брзо се вознемирувам...

  Јас пијам prolife od gjumbir protiv kiselini u zelidnikot.
   
  Последна измена од модератор: 20 февруари 2020
  На ThePharmacist му/ѝ се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.676
  Допаѓања:
  156.209
  Пол:
  Женски
  Јас само се надевам дека не предлагаш апчињава да ги зема на своја рака.

  Ах, психосоматика, причината оти здравјето ми оди во минус. :D Един начин како да се реши проблемов е - психотерапија. Мора прво да се тргни причината зошто настанува физичка болка, па паралелно и/ли покасно да се лечи физичката болка. Така да ти можиш уште сега да си ублажиш симптоми со некои апчиња за желудник, или можиш трајно да ги решиш со одење на психотерапија. Тоа е скроз на тебе.
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Машки
  Јас пишав " евентуално можеш" не реков аман заман пиј ги:). Тоа беше само предлог а за се чоек сам си одлучува. Јас сакав добронамерно да дадам совет. Се надевам не ме разбравте погрешно.
   
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.676
  Допаѓања:
  156.209
  Пол:
  Женски
  Јас се надевам дека нема зад каса некогаш на некој да му речиш "евентуално можиш ова" од лекови кои се на рецепта, кои се антипсихотици и кои имаат интеракција со секој втор лек, без консултација од лекар. Грешно не те сфатив ама for the love of God не давај вакви предлози.
   
  На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Машки
  Абе ако гледаме така и ова не е ниту ординација ниту аптека ниту психијатриска ординација. Меѓутоа лугето си поставуваат прашања кои што ги мачат и читаат мислења од паталци со слични проблеми и совети. И покрај тоа што не се од стручни лица пак ги читаме но одлука донесуваме сами на основа на сите мислења. Така и јас дадов свое мислење а секако не мора да се примени без претходна консултација со лекар. Инаку ако бев од тие што даваат се и сешто без рецепта сеа од затвор ке пишував а не од аптека:P