1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукотници во Куманово

Дискусија во 'Политика и настани' започната од fighter, 9 мај 2015.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Соросовите медиуми манипулираат со „отворено“ писмо кое никој не го видел

    Алсат објави вест дека до нив пристигнало писмо кое е наводно потпишано од специјалците, со кое од Катица Јанева бараат прво специјалното обвинителство да ја разгледува полициската акција за сузбивање на криминално терористичката група во Диво насеље.


    Алсат вели дека писмото е отворено, но иако тоа значи дека би требало да е достапно за сите и целокупната јавност писмото никој ниту го видел ниту пак потписите на специјалците кои наводно стојат зад него се објавени со цел да се потврди веродостојноста.

    Досега нема потврда од специјалната обвинителка Јанева дека воопшто примила такво писмо. Фактот што опозициските медиуми финансирани од Сорос веста ја превземаа, а се познати по шпекулантскиот однос и отвореното манипулирање како и бруталните и приземни лаги кои ги изнесуваат во сè поголем број, укажува на тоа дека станува збор за уште една лага која има за цел извртување на вистината и креирање на лажна слика.

    Во последниот период таквите текстови преполни со погрешни непроверени информации се се почести. Така на пример тие отворено шпекулираа со бројката за вработени во администрација. Тврдеа дека таа изнесува над 180 илјади вработени, плус вработените во јавните претпријатија, а всушност вистинската бројка е 128 илјади во над 3.000 институции заедно со вработените во јавната администрација. Потоа шпекулираа за текот на преговорите со Питер Ванхојте за што се потврди дека се целосно невистинити.

    Тие дезинформираа како наводно Тодоров бил прекоруван и бркан од разговорите од страна на Ванхојте, па потоа тврдеа дека постигнатиот договор бил фалсификуван од страна на ВМРО-ДПМНЕ што повторно се покажа како неточно.

    Ваквото зачестено и свесно дезинформирање на јавноста упатува на специфичната состојба на опозициските медиуми, и нервозата во нивниот блок.

    СДСМ очигледно не знае да го привлече на друг начин вниманието на јавноста, па со ваквите нарачки врши дефокусирање на вистинските проблеми во нивната партија. СДСМ се води од принципот дека колку повеќе сезборува за сè друго, толку помалку ќе има време за реалните и вистински проблеми кое го тиштат членството наСДСМ.

    http://www.time.mk/c/c6c5d455c8/mak...ta-za-kumanovo-od-specijalniot-obvinitel.html

     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И што е точно сега - има или нема писмо?
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Судејки по тоа кој ги објавува вестите (алсат-м), валда нема такво писмо.
     
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Хахаххаа, алсат до вчера беше шиптарски медиум, а сега стана и сорос-медиум? Нема спас за ова вмровско зло околу нас.
     
    На galapce и black-angel им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    А сител ако беше? Да не ме сфатиш грешно, ама саглам медиум не остана во земјава.
     
    На theowndemon и okcenzi им се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Зошто жити Бога ме напаѓаш? Кај виде дека сум вмро? Дали јас реков дека си комуњар? Јас само кажав на кој медиум не му верувам и алсат е еден од тие на кои не му верувам.

    Оставив линк на повеке вести погоре, па слободно земи размисли сам.
    Колку да се каже нешто цццц


    Шител не ни го читам ниту гледам.
    Ајде до вечер ке ве известам дали е пишано вакво посмо или не. Мм е сега на терен, ама подоцна ке разбереме.
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    @okcenzi мислам дека никој не те нападна тебе, туку медиумите кои се дрзнуваат да го користат терминот 'дезинформирање на јавност', а константно не’ трујат со лаги и измислици.
    Како дојде работава, новинар стана професија за потсмев. 99% од вестите се лаги, а луѓето избираат на која лага повеќе ќе и’ веруваат.
     
    На galapce, Annath и kukla21 им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Баш така.
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас не напаѓам, туку ти постираш нешто и го земаш тој извор за релевантен. Значи не ја постираше само веста, туку и пиша дека најверојатно е точна.
    Според мене Мухамед Зекири е еден од најдобрите новинари тука. Мерсел Биљали, Џабир Дерала, Огнен Јанески и Кирил Поп Христов исто така редовно ги следам на социјалните мрежи. Затоа што пишуваат разумно и речиси сите ставови ни' се поклопуваат. Пишував за случајов во мај, и истиот став го имам и денес. Додека народов се храни со национализам и омраза, политичките шиптари и каури седнуваат на маса и прават договор како да направат поголеми будали од нас. ;)
     
    На galapce и kukla21 им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Луѓе, за една вест 10 различни медиуми различно кажуваат. Се сеќавате на денот на пукотниците, кога почнаа убиено 3 годишно девојче уште сабајлето, Либертас мислам беа, за да се крене народот и да стане полошо... Не верувајте на медиуми, поверодостојна е проститука од новинар. Кој и да е.
     
    На galapce, theowndemon, veren и 2 други им се допаѓа ова.
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    јасно ни е на сите, но ти мене ме посочи и во предходниот и во овој пост.
    Кој вика дека е лага: денешен, плус24, фокс, нетпрес. Кој вели дека е пратено писмо; бриф, тинк мк, мк њуз, либертас, алсат....
    Кој од овие нема партиска позадина?

    Исрено јас на бриф, либертас, алсат не им верувам
     
    На kukla21 и Cka им се допаѓа ова.
  12. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Нема медиум без партиска позадина. Нашата тажна реалност...
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    A бе јас на никој не верувам :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Епа што тогаш кажуваш дека вмро ( јас) го негира ова, а им веруваш на сдсм ( соросоидите)?
    Ке дознаеме има време.

    Еве нешто ново од алсат, пошто нели тие немаат националистичка и политичка позадина, ептен јаки новинари се

    http://alsat.mk/News/214161/brutalno-napadnat-stareshina-albanec-vo-arm

    Брутално нападнат старешина Албанец во АРМ


    Старешината на АРМ Синан Курти брутално е претепан од непознати лица додека купувал храна на пазарот зад скопското Кале. Курти рече дека пред да биде удрен во главата разговарал на мобилен на албански јазик и вели дека тоа е единствената причина зашто е нападнат. Тој не успеал да ги идентификува напаѓачите, освен што ги видел како го напуштаат местото на настанот, со три мотори.

    „Бев излезен приватно да видам нешто на пазарот, да видам како одат цените, одев кон паркингот каде беше полигонот за авто – школите, имаше три лица, беа Македонци, тие ме нападнаа веднаш, беа подготвени за ова случај и дојде моментот кога ме удрија право во главата и јас ја изгубив свеста. Јас зборував на албански јазик на мобилен и ме нападнаа“, рече Синан Курти, старешина на АРМ.

    Синан Курти вели дека е вработен веќе 10 години во АРМ како воен старешина. Тој вели дека ова е прв пат да му се случи такво нешто, бидејќи како што вели, никому не должи ништо.

    „Кога ме нападнаа, ме удрија во главата, едното око ми крвавеше, во тој момент бев покриен во крв, не знаев каде сум, но за среќа станав на нога за да избегам од нив, друго не знам што да ви кажам. Апелирам до сите, овие случаи да не ги заборават Албанците, да преземат мерки ова да не му се случи веќе никому“, изјави Синан Курти, Старешина во АРМ.

    По случајот на тепање на старешината Албанец на АРМ Синан Курти, на местото на настанот излезе и Воената полиција која го регистрирала претепувањето на својот вработен. И од Министерството за внатрешни работи велат дека случајот на Курти е пријавен и дека се работи во правец на фаќање на напаѓачите и на решавање на случајот.

    Валмир Кучи


    Е сега јас бидејки не сум новинар се прашувам како овој дошол до тоа работно место, на толку голема позиција? Дали овој истиов во 2001 не убивал наши татковци ( на овие што го претепале) и дали овој исиов не ги ги одбил македонците на конкуср, со цел да влезат албанци? Дали овој истиов на работа во македонска униформа зборува и издава наредби на албански? Што знам мене и трите опции ми се логични. Ама сум сигурна дека не го јадел затоа што е албанец, пошто тоа е нивна карактеристика ( ген)


    Еве зошто не му веруваам наа алсат.
     
    Последна измена: 28 септември 2015
    На Tanjamm и mims-89 им се допаѓа ова.
  15. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Ова веќе е тенденциозно и малициозно. Ако мојот став се поклопува со нечиј којшто ти го нарекуваш Соросоиден, дали тоа дефакто ме прави Соросоид (што и да значи ова). Нити сум платеник, нити сум човек што не ја критикувал опозицијата. Напротив, многупати имам дискутирано и контра опозицијата, што јавно, што на форумов.
     
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Која контрадикторност ја извади од себе човече
    Па тоа и јас ти кажувам. Јас објавуам вест, ти ме нарекуваш вмровско зло.
    Се читаш што пишуваш воопшто?
    Олабави малку.
     
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Тој не успеал да ги идентификува напаѓачите, ама знаел дека биле македонци.
     
    На tessie, Tanjamm, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Не им верувајте на Алсат-М. Лажговци се. Се сведуваат на национална основа и тогаш кога не е. И мене сабајлево во очи ми падна текстот за тепаниот од АРМ. Полицијата ќе си каже кој го тепал, а не новинарите да глумат мвр и суд и да кажуваат дека Македонци биле. Којзнае кој и зошто го тепал, па ајде сега дека зборел на албански демек. Јас да сум без работа би седела , ама не би работела во Алсат или онаа новата 21 косовска тв. Гледам многу новинари се полетаа таму да одат.
     
    На SnowWhite8 и veren им се допаѓа ова.
  19. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    За акцијата во Куманово се гледа дека е све наместено , дали било заради смилково бомбата (требаше 2 дена подоцна да биде објавена) или незнам што , ќе биде дознаено некогаш и некаде , а сега ќе има многу вакви , писма или тепачки или што знам што ....
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474


    Нели Алсат лажат а? ;)