1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пцовки...погрдни зборови и сл.

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 24 април 2012.

  1. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Пцуењето како една културна и воспитана женска ми е секојдневие :D Ги терам луѓето да одат во пм, по ѓаволите, во пеколот, во 100 пи**и материни :x им го е*ам племето, стадото, мајката, векот, се по ред. Многу креативни пцовки имам :D И пола од нив ми се инспирација од татко ми :D Не се ни обидувам да престанам :?:
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    ^
    И јас го имам овој проблем. :D
    Се обидов да престанам, ама кога не бива, не бива.
     
  3. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    :rofl: :) :rofl:
    Пушка да те отепа
    Камен да те потисни
    Гром да те удри
    Оган да те изгори
    Срчки да те изедат
    Мачки на гла' да ти скокаат
    :lol: :rofl: ]:)
     
  4. Portishead

    Portishead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Пцовките се навредливи, но сепак се многу добар и корисен „издувен вентил’’ кога некој ќе не изнервира. Затоа отсекогаш сум сметала дека е подобро некого да опцуеш па кога ќе ти мине лутината да се извиниш, отколку да го држиш бесот во себе и да му помислиш лошо. Најлошото нешто кое што човек може да го стори и кон себе и кон другите е да држи гнев во својата душа. Затоа пцуењето, викањето, расправањето... сосем безопасни средства против лутината. :)
     
  5. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Читав некаде дека наводно тие што не штеделе на пцофки биле помалку склони на срцеви удари 8). Е сеа може до некаде и држи вода ама да не идеме до тие крајности, јас само би рекла дека мене не ми пречат таквите луѓе. Напротив, ги сменат за поискрени. На сите ни дошло преку такво понекогаш, па што ако се испразниш на побезобразниот начин. Ми се случува и мене, особено кога ќе си го удрам малото прсте... е тогаш брате се по список редам :lol:
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Кога ќе слушнам пцовки ми се гади :puke: Навредливи се, непристојни и непотребни. Познавам луѓе што додаваат пцовки во секоја реченица и ми пречи, а особено ме нервира кога се упатени кон некого :^)
    Викај, расправај се колку сакаш, ама пцовките ептен ми се глупи и некултурни.
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne sekogas na site ni e denot.
    No sepak nemozam da ja razberam postojanata potreba od pogrdni zborovi i pcovki.
    Pogrdniot zbor ne ne pravi superiorni,naprotiv e obratno.

    Ne deka mazite gi opravduvam ama nekako ne e dolicno za edna zena.Isto ne mi se dopaga i postojana upotreba od strana na mladi luge no toa nekako kako pomodarstvo mu doaga i kaj mlado i kaj staro.
    Mozebi gresam no ne gledam razumno opravduvanje za postojana upotreba na vakov nacin na komuniciranje.Toa duri mi pridonesuva za "ocenuvanje"na intelekt kaj samiot covek.
     
  8. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Се смирив малку се пцовките, верувале или не.
    Сега не пцујам премногу, понекогаш само ми се испушта. :$
     
  9. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Не користам пцовки. Срам ми е, и гад ми е.
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Shayk

    Shayk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Не ги користам ама ич, устата не ми дава :D...тоа и фактот дека сум прилично фино воспитана и кај нас во семејство мнооогу ретко се користат, и резултат немање што да се каже во ситуации кои си бараат таква вербална реакција :?: ама секогаш постојат алтернативи ;)
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Пцујам само кога сум изнервирана и тоа не пред секого,секако.Не ни дозволувам секој да ме види изнервирана и напната. Кога ќе размислам подобро пцујам само пред дечко ми и моите дома бидејќи со нив сум најопуштена.
     
  12. Barbieeeeeee

    Barbieeeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Не користам пцовки некако ми е банално и назадно ама затоа па другарка ми секојдневно си ги користе :rofl:
     
  13. MamaYette

    MamaYette Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2013
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    618
    Користам, да. Знам, не доликува (не само на женско, туку општо на никого), но јас сум од оние со кратко фитилче, често сум нервозна, па знам да си опцујам. :D Кога работев во странство еден период, секогаш кога ќе бев ептен нервозна, почнував да пцујам на нашки, и еден колега викаше „When she starts yelling in Macedonian, you know shit just got real“ :rofl: Едноставно таква сум, не ми пречи претерано, знам да се контролирам кога треба.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  14. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    Неможам да поднесам мразам тоа многу ми кажува за луѓето исто неможам да ја разберам потребата за зборување поточно расплинување и на сликовит начин зборување за физиолошки потреби уфффффффффффффффффффффффффффффффффффф многу ступидно заостанато..
     
  15. Plamenka

    Plamenka Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Прво здраво на сите! кај нас во град најчесто се употребувани тие пцовки и погрдни зборови што воопшто не го оправдувам па каква култура и иднина ќе донесе тоа ?? ... деца кои треба да си играат со барбики и да гледааат цртани знаат да пцујат и врегјаат па потоа замислете каква иднина следи...секаде се присутни да, и не верувам дека ке се занемарат постоеле и ќе постојат за жал
     
  16. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Има логика, со пцуењето ослободуваш негативна енергија а со самото тоа и стрес што е причинител за срцеви заболувања, али зависи и од карактерот, некој си е смирен по природа додека пак некој има кратко фитиљче па брзо се пали и жари све околу себе. :D

    Јас пак за некои работи сум тотално рамнодушна a можда и се трудам да бидам зошто не сакам раатот да си го расипам :D а пак некогаш за ситници знам сите да ги испратам у ПМ ]:) (пиринска Македонија де) :D пцујам кога ми се заплеткани врвките на патиките и све остало што се плетка вклучувајќи и луѓе што се плеткаат кај што не им е работа, или кога некој ми оди пред нозе и мисли дека цела улица е негова ни ваму ни таму е тогаш можем слободно да начукам некого и ич око да не ми трепне. :@
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Пцујам ако згрешам нешто,ако се изнервирам а луѓе не пцујам ниту навредувам!
    ИЛИ АКО МЕ ИЗНЕРВИРА НЕШТО ОНДАК.. ФАК! Срање! Шит и така
     
  18. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Немaм нaвикa мнoгу дa упoтребувaм. Кaкo првo не е културнo, a и нaвредливи се oсoбенo aкo се упaтени кoн некoгo. Секaкo декa пцoвките служaт кaкo издувен вентил кoгa сме нервoзни, aмa ги кoристaм умеренo, нaјчестo кoгa сум дoмa. Нaдвoр oд дoмa скoрo и дa не упoтребувaм, некaкo не ми е убaвo и културнo. :doh:
     
    На theowndemon и Kukla994 им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ne se chuvstvuvam bash najprijatno koga izgovaram nekoi pcovki, ama sepak si pcujam :D Ne znam kako na poinakov nachin da ja isturam lutinata vo momentot. I toa go pravam samo doma ili pred najbliski lugje.
    Na mesta kade e nesoodveten takov vokabular, so lugje pred koi e nesoodvetno, ne, nikako :shake:
     
  20. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Еден куп ги користам :
    -е*и се по список !
    -да ти е**м векот,да ти еб*м
    -оди в пекол е*и се
    -ти еб*м племето

    Неможам без нив
    Дел од мене се
    Пробав да ги заборавам,не користам но неможам
    Ги кажувам во јавност но на потивок начин :
    Оди у пи*ку матер.
    А дома :
    ОДИ У ПИ*КУ МАТЕР
    ги кажувам целосно но да не бидам "вулгарна"