Работа од дома во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Cka, 27 март 2020.

 1. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Искрен мене ме изреволтира начинот на којшто ми соопшти, „или земи одмор или врати се“
  Знам дека таа што ми се јави исто е дома, и не ни знае дека јас работам бидејќи она не ми дава задачи, туку шефот. Веднаш изреагирав дека не е во ред тоа... а таа фино љубезно со мирен тон ми вика - кажи што да пишам, имам наредба сите да ги прашам.
  Не знам како е законски, треба сега тоа да го барам, затоа викам ако некој има линк да ми прати. Да знам дали имам основа да се бунам.
   
 2. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  29.897
  Пол:
  Женски
  За стариот сите треба да го искористиме, ама да виде одмор (нема д аработиме од дома). За новиот само ако не работиме од дома и во буквална смисла користиме мерка за чување дете мора. Ако работиме од дома не.
   
  На CharmedGirl и Ѕвездички им се допаѓа ова.
 3. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  29.897
  Пол:
  Женски
  За жал уредбата не е прецизна. Друго толкување освен тоа што е во неа напишано нема. Семе до тоа како ќе го толкува работодавачот. Пробаа прво да ни наметнат и за новиот сите да го искористиме, ама кога се побуни цела фирма, наптавија задолжително само за тие што не работат од дома, а се дома.
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Ја секогаш кога се бунам за нешто на работа се бунам со факти, како да кажам, праќам маилови, линкови, цитирам итн, за да бидам стварно убедлива, сега и немам толку време да барам, да читам закони за работни односи... итн.
  Кај мене во сектор повеќето се на работа, бидејќи немаат деца. Само 3 сме дома и сите 3 работиме. Другиве 2 викаат што е тоа е, не се бунат... демек осеќаат одговрност што не се таму...па ете не се бунат.
  Ај ќе видиме што ќе направам...добра ви ноќ, одам да одморам, утре ќе биде турбо ден.
   
 5. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  29.897
  Пол:
  Женски
  Веројатно затоа и ве тераат да ги искористите:(. Кај мене 70% ако не и повеќе работат од дома периодов и со ротации.
   
 6. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.631
  Пол:
  Женски
  Да, тоа сакав да кажам - секоја фирма сама си одлучува, сами си толкуваат како им одговара :puke: Затоа не се откажувајте од одморот за 2020, имате право понатаму да си го искористите ако сега работите.
   
 7. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Конкретно јас не можам да работам исто од дома и на работа, базата на податоци е врзана само таму во канцаларија, од дома никој нема пристап, па затоа ми даваат нешто друго да работам, до сега се сум завршила на време, без каснење.
  Ама одморот - ми го зимаат, еве денес не добив одговр, утре пак ќе се обидам.
   
 8. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  19.744
  Пол:
  Женски
  Нас ни остана исто, стариот одмор да го искористиме до крај на јуни, а нов почнува од јули. Уште работиме од дома, ама нема промена никаква во обврските.
   
 9. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  тоа е друго, кај нас не е така.
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  И сега уште 30 дена не одиме на работа?
   
 11. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.515
  Допаѓања:
  22.600
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на вонредната, на 14 дена е продолжена и истата нема врска со одењето на работа. Проблем е што одредени дејности имаат забрана ама може да ги олабават мерките кога сакаат. Полицискиот час е пречка за втора/трета смена но него и без вонредна може да го има. Се очекува дека ќе го направат да биде од 21:00 многу скоро. Вонредната најмногу им е за да си носат одлуки што им се од корист.
   
 12. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.113
  Допаѓања:
  7.917
  Пол:
  Женски
  @macalavica јас колку што сфатив, ниедна мерка не е поврзана со вонредната состојба, мерките може да важат или да се укинат без разлика дали сме во вонредна состојба.
   
 14. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Епа мерката за чување дете до 10 г е сеуште активна, градинките се затворени.
   
 15. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  jas sum zainteresirana dokolku ne se raboti za kataloska prodazba