Радиодифузна такса за сите членови на семејството

Дискусија во 'Политика и настани' започната од eva11, 21 октомври 2012.

 1. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  незнам колку е на место темата ама револтирано ке ја поставам
  ја поставив и во правни проблеми али за повеке дискусја ке отворам тема за ова оти стварно заслужува


  ке замолам некој од феминките правнички да ми објасно нешто за ова
  нели испадна закон да плакаме радиодифузна такса од 130 денари па ја поткачија на 190и сега најново и несватливо ми е што на секој член во семејството му пристига радиодифузна такса
  дали е ова по закон реално?
  како гласи законон?
  пошто не е фер во фамилија од2 возрасни +2 деца над 18 години му стигнува 4 радиодифузни такси
  4*190---+4*40 провизија кога плакате во банка испага 1000 приблизно да плакамее за такса
  тетка ми е почината 15 месеци и за неа стигна радиодифузна такса кај да се позалиме што ке не советувате вие ?
  стварно претераа веке а заради ова го губат гласот од мене на избори :fubar: :fubar:
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.143
 3. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.822
  Пол:
  Женски
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  ^ ова стварно вака ке стига???
   
 4. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  Мене ми стигна во петокот ке одам утре да се жалам. И мене и татко ми ни стигна. Малоумни се овие само пари да се берело. :@
   
 5. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.822
  Пол:
  Женски
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  Не бе не се нормални овие жими се. И сеа ние пак ко некои црви ке си седиме дома и ке кукаме, а кога ке се најави некој штрајк ке се укотвиме во фотељите и ке глеаме вести и вмровските глупи реклами. Ако има некој протест или штрајк во врска со ова информирајте на темава. Ц ц ц :@
   
 6. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  242
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  Нема смисла ова, не е нормално си играат со народот како што сакаат, а дали имале или немале да платат тоа не е важно цел месец нема ништо да јадеме или да се подновиме со нешто ама сметките мора да се платат не го бива ова вака не не не и не |( :x
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  Бар да имавме дома телевизори колку што сме луѓе |(
   
  На zarah и Hipster им се допаѓа ова.
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  ма какво подновување луѓето немаат пари да се долебат до крај на месец еве ви кажувам кај мене доам стигна за сите и кај татко ми и јас утре планирам да одам до ујп да се жалам само ме интересира од правна страна како ова е изводливо да не му плакаме или мораме да платиме ??? ај некој правник????
   
 9. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  секој кој има трансакциона сметка ке му стигне овие денови по една такса за секој
   
 10. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  РАДИОДИФУЗНА ТАКСА ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО?????????

  Прочитав некаде дека било грешка тоа. Се работела поради преименување на улиците. Колку е точно ова не знам. Во секој случај нема логика да се плаќа 1000 месечно за радиодифузна такса. Ако ги погледнеш и платите-мизерија.
   
 11. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  сепак мора до ујп да се отиде да се разбериме со нив оти како што се зинати само за пари па од кај ке му упале од таму јас ке отидам овие денови и ке пишам што одговор ке добијам ако некој пред мене отиде нека пише тука што ке му кажат :!:
   
 12. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.906
  Пол:
  Женски
  Луѓе а јас да ве прашам каде ги плаќате сметкиве?
  Пошо јас Скопје во станот немам платено мнооогу сметки и сега сите одеднаш сакам да ги платам.
  Во банка еднаш ми кажаа не можело таму.
   
 13. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Ме израдува и мене од сабајле една ваква честитка, искрено абер си немав дека постоело вакво нешто, мислев некоја грешка дека е, но сите податоци се точни, вклучувајќи го и мојот ЕМБГ што реално е најдоверлив од сите податоци кои ги содржи решението.
  Планирав да се јавам на бројот поставен на позадината од сметката, но по вашиве мислења изгледа е безцелно. Најдобро лично со секира да се упатам во МРТ и да ја докрајчам.

  Најдов на страната некое Барање за исправка во регистарот на обврзници, кое очигледно е поставено за лично корегирање туѓи намерни грешки. Нивно е да се обидат да драпнат нешто од оној кој нема да испита, не?

  http://www.mtv.com.mk/upload/Dokumenti/Baranje_RDT.pdf

  Во Комерцијална ќе ти завршат работа, да си платиш годишно зашто поефтино доаѓало.
   
 14. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.652
  Тоа е затоа што Шеќеринска и Бранко ја продадоа МТВ и сега ние ќе плаќаме повеќе...уствари чекај нема врска МТВ не е продадена! Е сега што ќе се правдаат?
   
  На senza.parole, Marilyn-Monroe, Hipster и 4 други им се допаѓа ова.
 15. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Викаат дека се работело за грешка,а ако не е така значи во државава не остана ни еден нормален од овие што носат такви одлуки.Па овие не заслужуваат ни 190 денари да им дадеш,а камо ли за секој член по 190.
  Кај мене сите сметки идат на свекор ми и сега па кај на него и на мене дојде,а за свеки и мажот ми немаше .Исто така слушнав дека за да ги поништеле грешките,секој за кого дошло демек требало со молба од 200 денари да појдеш и да ти го поништат.Ако ова е вистина богами и не се работи за грешка,ова е навреме смислено како да се испере некој денар во корист на државата и по стоти пат преку грбот од мачниот народ.
   
 16. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  вака сега денес бев до ујп да се распрашам за ова и вака ми кажаа
  демек сето ова е грешка и секој кој што мисли дека не треба да плака да си поднесе приговор тоа е еден лист кој ти го даваат на шалтерот на ујп и на тој лист се запишува кој е носител на таксата за фамилија (еве пример ако сметката доага на име на свекорот он ке си биде носител на решението за такса а на таа адреса и 10 луѓе да живеат нема да плака никој )
  -а под името на носителот ке запишете за кои лица го поднесувате приговорот
  пример приговор за сопругата снаата синот значи они да се избришат од евиденцијата носител да си биде свекорот
  е сега незнам дали убаво објаснив али ако нешто не ви е јасно дирекно во ујп обратете се
   
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  А бе седете си на место, какво плаќање?! Не гледате ова е кражба и тоа при очи и здрав разум на луѓе?? Ни пријави, ни плаќање.
   
  На Hipica и angelina1 им се допаѓа ова.
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Не се секирајте имали на 24вести узвинување од мртв по грешка се испратени тие, ни се бунете ни плаќајте ќе се среди тоа нема потреба од паника.
  Инаку провизија најефитна е во Комерциална банка 8 денари.
   
 19. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  737
  оф јуле и јас се мислев така ама не бива ке ти се намножат повеке сметки и ке ти ја блокираат сметката
  и за 190 денари ке ти турат камата и изврсител и 200 евра ке те ти се фати
   
 20. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  А навистина се плаќа приговорот?