1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Радиодифузна такса за сите членови на семејството

Дискусија во 'Политика и настани' започната од eva11, 21 октомври 2012.

  1. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Грешка или не, ова комотно ќе го наречам злоупотреба на лични податоци. Од каде им се моите податоци? Комерцијална Банка каде што имам трансакциска сметка изигрува добар домаќин кон МРТ со доверливите податоци на граѓаните, или???

    Инаку да, секој има право на приговор кон решението, си го пишува тоа на истото, но ова не е за приговор за сметка која ќе стигне на истиот корисник следниот месец, ова е работа која треба да се оконча. Можеби затоа свесно го ставиле барањето за укинување на двојното плаќање за исто домаќинство на сајтот на МРТ.

    Податок повеќе: http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/88 ... a-podatoci
    „Решенијата за радиодифузна такса за 8 и 9 месец 2012 година доцнат поради ажурирањето на базата на податоци за обврзниците за радиодифузната такса кои произлегуваат од промените на имињата и броевите на улиците.

    Од МРТ соопштуваат дека доставувањето на овие решенија е во тек.

    -Доколку поради воспоставувањето на нов Регистер на обврзници за радиодифузна такса се појават недоследности, неточни податоци, задолжување со повеќе решенија за едно семејно домаќинство, за сите исправки граѓаните можат своите барања во врска со решенијата за радиодифузната такса да ги достават по пошта на следнава адреса: ЈП Македонска радио телевизија, Одделение за радиодифузна такса Бул. Гоце Делчев бб 1000 Скопје или да се јават на следниве телефони: 02 55 11 796; 02 55 14 447 или 02 55 14 435, соопштуваат од македонската телевизија.“
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    не бесплатен лист е налице место ти го даваат
    направија се каша попара и сега оди ние да ги исправуваме
    а стварно од кај му се нашите матични броеви?????
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    За пари да ти земат имаат право да ги дадат без наша дозвола :@ За да ти дадат nо wау! Овци сме, ќе не стрижат.
    Немаме глас да се побуниме масовно, затоа ќе си плаќаме допрва за уште многу работи.
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ништо не можат да ти направат. ;)
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Meрлинка у право си 102,3 посто, ама што да им кажам, да не се нервираат и секираат, зашто деновиве сите нагрнаа со истава тема, па чув на 24 вести па да споделам.
    Инаку имате право на приговор, и плус ова во секоја друга земја ова не би се протнало туку така, но сепак кај нас се е можно!
    Инаку ова е против законито ама ајде да не навлагам толку длабоко.
    Битно НЕ плаќајте, на сите што ви стигнало, на мене не ми стигна, се надевам и дека нема.
    Мислам дека нема да има никакви последици и доколку рештите да ја игнорирате сметката и само на тоа да остане, не за друго да ви скратам мака од нервози по шалтери.
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    јуле зборам за ова регуларното што треба да се плака од 190 денари секој месец што ни стигнува неможеш да не го платиш ти викам ке те дадат на извршител одма бре срце нели гледаш се е зинато по пари само бугетот да се полни абе резили невидени ова ни во тангузија го нема ова само во мк може да се сретне
     
  7. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    И стигнало ваква сметка на една другарка, иселена е 15 години, регистрирана е во МВР како иселена! :!:
    Туку мене нешто ми прободе очи тука малку. Кој тоа ви блокира сметка во банка за неплатена сметка на МРТ? :o И ОК сте вие со тоа? Банката треба вас да ве штити, нивната клиентела, со ваши пари постојат и тие имаат корист од вас а не вие од нив. Никој треба да го нема тоа право да ви блокира банковна сметка, освен самата банка моментално, додека може да стапи во контакт со вас, или вие со нив ако ви е одбиена картичка, во случај ако се сомнева дека некој ве краде, за да ве заштити вас! Нека дозволи мојата банка друг да има право да ми блокира сметка, или самите тие да ми блокираат сметка за корист на трета личност/фирма или држава, денар нема од моја пара повеќе да видат!
     
    На bittersweet и sunfemina им се допаѓа ова.
  8. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Извршител ти ја блокира сметката и покрај долгот си наплаќа и камати и трошоци(за адвокат, извршител и нотар) па така долгот речиси ти се дуплира.
    Е тоа е најголемата мана што платите почнаа да одат на трансакциска сметка. И да немаш пари на сметката, таа ти е блокирана од извршител и при прв прилив на пари, прво се намирува извршителот па после ако остане за тебе нешто.
     
  9. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    токму така и по закон е да ти заджат 30%од платата ама во нашата глупа македонија колку имаш толку ти зема пример ако имаш долг од 20,000 денари а имаш прилив од 10,000 денари он ти ги зема одма сите а ти мисли се дали камења или земја ке јадеш цел месец нееее премногу власт му дадоа на ова извршителите нивниот трошок над 9,000 денари изнесува минимално
     
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Банките немаат тука никаква улога, кога ќе стаса судска одлука од извршител се блокираат сметките во сите банки во кои лицето има сметки, се додека долгот не се наплати.
    За жал, тогаш се плаќа и дополнителна провизија за извршителот, која може да биде и поголема од самиот долг.
     
  11. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Некој бил ли до УЈП и поднел пријава или не?
     
  12. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Го прочитав и јас законот, барав оти не е во ред ова, и баш чудно ми стана кој има таква сила, и на мое неверување видов уште вчера паметниве што закон изгласале, па таква сила им дале на извршителите. Раснете уши. Не се нормални бе. Чепкање на сметките во банка на физички лица, каква инвазија на приватност! Уште да им дозволат со закон на извршителите да употребат сила за наплаќање на долг со сексуална услуга. |(
    Каков аир од тоа да земеш леб од некој на ваков начин од обичен граѓанин, испразни му ја целата сметка бе, нека пасе трава цел месец, додека бизнисмените гарант си префрлаат пари во странски банки, па нека иде извршител таму да проба да блокира сметка.
    Демократска држава? :swear:
     
    На IvanaP, lunicka и sunfemina им се допаѓа ова.
  13. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Бев прееска во банка и една жена пред мене што плаќаше за таксава и кажуваше на вработената дека на сите 5 члена од нејзиното семејство им стигнала сметка за плаќање. И не само тоа, туку уште едни сметки (дупли) им стигнале и на старото место на живеење + на ќерката и стигнала сметка и на новата адреса кај што била мажена. :o :o :o

    И што сега, имаат судска одлука да им ги земат податоците (и стари и нови) на сите луѓе и да ги замараат безпотребно со вакви работи? :fubar:
     
  14. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Некња и кај нас дома стигна..Ама татко ми бидејќи се знае со директорката на ујп ја прашал и таа рекла дека тоа била некоја грешка :^) Мислам како може грешка бре на секое семејство му стигнало такво писмо :tmi: Нее додека ние си трпиме тие ќе не дерат.Исто така и на чичко ми му стигнало на викендицата која сеуште не е изградена а не пак телевизор да има.Е што духовите гледаат тв |(
     
  15. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Сега чаре? Да се буниме или признаената грешка ќе си ја корегираат сами?
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мора да ја корегираат сами!
    Нивна грешка, мора да повлечат сите нелегални сметки што ви стигнале на адреса.
    Ама ајде за секој случај прашајте во УЈП.
    Но на 24 вести кажа дека сами ќе корегираат.

    НЕ се нормални, секаде различно.
    А лично гледав на 24 вести директорот рече дека сами ќа ја исорават грешката, и ај сеа.
    за секој случај пбратете се на броевиве, за најсигурно, да е плуакте по мене после, зашто неќам да ве зафркнам.
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Неможам да редактирам,ама најдов нешто што можеби и може да ви помогне, зашто читам на друг форум не им кревала од МРТВ на телефон
    Еве еден начин за да го решите овај хаос со РДТ
    Пополнете го ова барање и испратете го на нивната адреса препорачано. Ставете и опомена пред тужба составена од адвокат за нарушување на грајѓанско право .... знае адвокат што иде за вакви малверзации и заедно со барањето препорачано до нив на нивна адреса . Се разбира не морате ова второво али е препорачливо. Од извор на невладини организации добив информација дека може да се прати заедничко писмо до двете слузби, на УЈП и на МРТВ . Кога и дали ќе се реализира ова од нивна страна незнам, но сигурно нема да седат со скрстени раце, иницијативата е испратена и се чека мислење .

    Еве коко изгледа документот -



    Б А Р А Њ Е

    Име и презиме _____________________________________________________________
    Живеалиште и адреса ________________________________________________________
    ____________________________________________________________________________
    Барам од насловот да изврши исправка во регистерот на Обврзници за РДТ поради следните причини (да се заокружат причините):
    1. Промена на адресни податоци;

    2. Двојно задолжување на исто семејно домаќинство;

    3. Ослободување од плаќање на РДТ,согласно со член 146, став 3, од Законот за
    радиодифузна дејност ,(оштетен вид или слух );

    4. Физички лица обврзници за РД такса кои досега не се регистрирани;

    5. Починати лица илиникој не живее (празен стан) ;

    6. Починат член на семејното домаќинство;

    Образложение: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    ЗАБЕЛЕШКА:



    __________________ _________________________
    (Mесто и датум) Барател

    линк за преземање на документот -

    БАРАЊЕ ДО СЕКТОР ЗА РАДИОДИФУЗНА ТАКСА
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aбе тие мислат даваат Госпип грл, и треба да им плаќам 190 денара :D :D :D Ма, немој молим те, а филмовите со индијанци и каубојци од 60тите?
     
    На LilBaby и Mishela им се допаѓа ова.
  19. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Значи овие не се нормални, сега пред малку ја видов сметката што стигнала денес и тоа на име на дедо ми стигнуваше, а тој цели 6 год. е починат,а сега на име на баба која исто така е почината и покрај тоа и на името на мајка ми и татко ми, значи доџе ми да вриснем е работава со ова,а ама се надевам дека се работи за некоја грешка, затоа што никој нормален нема да им ги плати сметките.
     
  20. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    јас се одлучив да не одам во ујп и да не се малтертирам нели се по*рале нека си се избришат сами во спротивно тузбата не им бега