1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Радиодифузна такса за сите членови на семејството

Дискусија во 'Политика и настани' започната од eva11, 21 октомври 2012.

  1. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Не се нормални ама воопшто.... вчера стасаа 2 фактури и кај нас, едната на името на татко ми (што си доаѓа редовно) а другата на мое име :o :x . Како и да е, планирам во понеделник да одам во УЈП и да поднесам жалба.

    П.С кај ме најдоа мене, од сите во семејството јас ама ИЧ не гледам телевизија :D
     
  2. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    1 - Катастрофално е што ги имаат и нашите матични броеви, од каде, кој им ги дал нашите приватни податоци...?????? :fubar:

    2 - Поради извршителот банката може да ви ги земе парите и да ви ја блокира сметката без да знаете. Ќе пазарите во маркет и кога ќе сакате да платите со картичката ќе се чудите кога ќе ви речат: блокирана ви е.
    Зошто банките или извршителите, кои се опрани од дрпање пари од народов, барем во најмала рака не ве информираат претходно дека ќе ви земат пари? Туку ве прават будала пред сите. :fubar:
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Ваљда сами ќе го исправат :D
     
  4. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Епа најновото е дека треба да отидеш во ујп и да поднесеш барање незнам какво така слушнав и со тоа да не плаќаш за сите членови во фамилија
     
  5. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Во случај на Двојно задолжување со РД такса на едно семејно домаќинство, потребно е да се пополни Барање и во прилог да се достават:

    • Фотокопии од двете решенијa за РД такса издадени од УЈП;
    • Фотокопија од двете сметки за електрична енергија; - за ова не сум сигурна затоа што во Барањето пак не пишува дека треба сметки

    • Фотокопија од лична карта - од двајцата

    Еве повелете и линк од Барањето што треба да се пополни и да се достави во Македонска телевизија
    http://www.mtv.com.mk/upload/Dokumenti/Baranje_RDT.pdf

    Јас денеска го пополнувам и планирам утре да им отидам :)


    Поздрав,
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Мене ме интересира што ако не се поднесе ова барање, а стигнати се сметки за се живо и неживо по дома? Нема сами да си ја поправат грешката, ќе те дадат на извршител или што?
    Гледам дека во барањево постои точка и за починати, па да им носиш доказ дека се починати итн...замарање и малтретирање до бескрај!
     
  7. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски

    Ако не поднесеме барање, ќе се сметало дека ќе ги платиме сметките. Така прочитав денес во весник
     
  8. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Доообро осмислена пљачка, БРАВО!
    Немам коментар, освен сигурна причина за тужба, бидејќи не знам по кој основ праќаат сметки за луѓе кои одамна се починати (a и двојни, тројни итн сметки за исто домаќинство) и никогаш порано не ни биле носители за плаќање на таксава.
    Не знаев дека и таму горе гледаат телевизија, па уште и македонската да ти била. Е да, во тој случај сите треба да си платат...
    Извинете за црниов хумор, ама стварно е иритантно сето ова.
     
  9. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Од која година се воведе радиодифузната такса за задолжителна, мислам од кога ја направија 130 ден, 2010 чинам беше или порано?
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Денес татко ми беше до УЈП, завршил одма работа. Таму вработените сами пополнувале некаков формулар и толку.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Од 2008 год. е
     
    На aNy-to му/ѝ се допаѓа ова.
  12. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ова е врвот на мизеријата. Па кога веќе на секој посебно ни носат сметки за радиодифузна такса, нека ни купат и на сите по еден телевизор.
    А за мене има 2 сметки за плаќање, едната е стигата кај што живеам со мм а адругата кај мајка ми и татко ми :fubar:
     
  13. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Ние за три години немаме воопшто платено радиодифузна такса, не знам ни каде се сметките. Може ли во пошта или банка сеедно да се наплатат сите сметки за една година на една уплатница, зошто нема шанса да ги соберам сите 36 сметки за трите години. Има некој вака плаќано?
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Можеш врз основа на интерна шифра под која се водиш кај нив. На сметка си стои таа интерна шифра а ако немаш ниедна сметка тогаш ќе мораш да појдеш до нив за да ја дознаеш и на таа основа уплатиш за да го раскнижат долгот
     
  15. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Фала многу на одговорите Славица, јас имам сметки, не дека немам ниту една од оваа години и ми се плаќани туку проблемот беше за претходните години зошто ги нема, сигурно се забаталени некаде.Значи јас може да отидам во банка и врз основа на пример на последната сметка да речам да ми ги наплатат сите сметки за 2011 година, бидејќи од таа сметка може да се виде интерната шифра.
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да :)
     
  17. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Да дефинитивно било "грешка" ова. Треба да се пријавиш и толку. Дечко ми вика дека било финта да се ажурираат податоци за матични, кој каде живее, кој е починат и слично. Не направија попис па сеа луѓево сами се пријавуваат. Јака фора. Многу мала грешка направиле. само околу 2 милиони писма по грешка. Нема врска шо :D ;)
     
  18. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Не знам за ова како и зошто, ама два милиони да се каже е претерано. Јас на пример не познавам луѓе на кои им стигнала повеќе од една сметка. Тогаш едино на форумов што прочитав.
     
  19. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    Нека се и еден милион писма/сметки по грешка. Малку ли се?
    Еден милион пликоа х 1 денар = 1.000.000 денари
    Еден милион пликоа х 16 денари поштарина = 16.000.000 денари (барем јас толку плаќам кога праќам)
    Еден милион листови х 1 денар = 1.000.000 денари ( лист, тонер )

    сума сумарум 18.000.000 денари или 292.683 евра ПО ГРЕШКА

    А чии пари? НАШИ

    п.с. во пресметката не е рачунато дека некој ќе земе плата за тоа што штампал, праќал итн.

    Друга работа, ако некој по грешка потрошил 18.000.000 денари државни пари, не ли треба да сноси одговорност?

    Трета работа. Јас се јавив во УЈП и ми рекоа (пред два дена) - ќе одите Мтв, прв спрат, соба број ...заборавив
    Е арно. Денес 100 души нека отидат со кола и нека паркираат пред мтв и нека имаат луда среќа да завршат работа за еден час, ќе платат само 25 денари. (100 х 25 = 2500 во џепчето на државата). Уште толку нека отидат со автобус (100 х 35 = 3500 )

    Грешка жими га*ов.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  20. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Сфаќам за тоа. Друго ми беше мислата, не е важно, игнорирајте.