1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Радиодифузна такса на МТВ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од UbavkaBube, 27 јули 2010.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Ја зголемиле од 130 на 190 :@ Добро што прават со толку пари не ми е јасно? Имам пријатели чии родители работеле во МРТВ хонорарно и велеа дека на многу хонорарци им ги должеле парите со години...

    Зарем не ќе беше поедноставно од секоја можна транскација во државава да се одземе 1-2 денари, така ќе собереа многу повеќе и посигурно пари.
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Веќе поскапи. |( Јас ќе платам наеднаш за цела година и да не се замарам секој месец.
    Не се нормални.
     
  3. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Ја незнам зошто плајќе овој народот кога нема што да се гледи на МТВ. Ајде сега купија формула догодина ЛШ ама сликата им е срање.
     
  4. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Зашто ако нејќе милум, тогаш силум ќе плаќа, т.е.извршители ќе му скратат или од плата/пензија, или ќе му тропнат на врата, за жал :(
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Гледате МТВ?
     
  6. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    Радиодуфузна такса на МТВ

    MA JOK
     
  7. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Радиодуфузна такса на МТВ

    моите дома гледат не плаќаат, а за што да плаќаат, таман се израдував Симпсонови ги даваат, кога гледам по некое време не ги даваат веќе. Абе ајде си викам тапа канал се, па уште и ја зголемиле таксата...
     
  8. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Јас МТВ во целиот живот сум ја гледал 2 саати. Заатоа неплаќат такса, за ди ги богатам директорите НЕ!
     
  9. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Не гледам,ама мора да плаќам :devil:
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Радиодуфузна такса на МТВ

    За веќе платени сметки граѓаните добиваат опомена - „Нова Македонија„ 8.06.2012

    Причини заради кои на граѓаните им стигнува опомена, иако имаат платено:

    - при вршење на уплатата е пропуштен или погрешно се воведува податокот во делот
    „цел на дознаката“
    - при вршење на уплатата впишани се матичниот број и името и презимето на лицето кое вршело уплата, наместо матичниот број и името и презимето на обврзникот на кого гласи решението.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Радиодуфузна такса на МТВ


    Да, такви грешки направија банките и сега ни Господ не може да те раскнижи, а пак недај Боже да отидеш таму во зградата на МРТВ да се докажуваш, додека тетките не појадуваат, испијат кафе, нашминкаат, налакираат нокти, зборат на тел. и што ли уште прават :?: незнам, ќе си умреш млад во ходникот.
    Отидов да одјавам една фирма бидејќи беше ликвидирана, после 5 месеци ми стигна Решение за одјава со пакет од сметки за 5 месеци :devil:
     
  12. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Јас дали во годината 5 пати уклучам МТВ и такса ке и плакам а па програмата и е да не зборам....
    нема од каде пари да збирааат па од овде ке собираат :puke: :puke: :puke:
     
    На angelina1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
  14. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Радиодуфузна такса на МТВ

    Искрено, ужасно многу се нервирам што морам секој месец да плаќам радиодифузна такса. Никој кај мене дома не гледа МТВ, ама никој! Зошто плаќам?!? Јас имам МАКС ТВ и кај на нив секој месец им плаќам по 50 евра, уште и за МТВ плаќам. Не знам зошто МАКС ТВ не си ги откупи правата за гледање на МТВ и они нека им префрлаат пари, а не ние. Бев во МТВ пред некој месец и им викам дојдете, исклучете ми ја МТВ, не гледаме МТВ, идиотиве ми викаат не може! Тоа е тоа - лоповска држава :!: !!!
     
    На okcenzi и angelina1 им се допаѓа ова.
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Знае ли некој каде треба да се отиде да се расчисти ова со сметките за секој возрасен член во куќата?
    Има на решението позади два телефонски броја, ама едниот не работи, а на другиот никој не се јавува, па морам да одам ова да го средам. Значи ни стигна мене, на муж ми две сметки - и кај што живеме и кај неговите, и на име на баба му која живее со нас на посебен спрат, а на брат му исто му стигнало и кај неговите и кај што живее. Е па не се нормални.

    Ако некој знае каде треба да одам - претпоставувам во МТВ, а не во УЈП од каде доаѓа решението - спрат, број на канцеларија, име, било што што ќе ми помогне, ве молам пишете.
     
  16. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    Во УЈП , потребно е да поднесеш приговор и доказ дека веќе плаќате радиодифузна такса на друго име .
     
    На angelina1 и Ariel им се допаѓа ова.
  17. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Па, дали има еден писмен по администрациите во оваа вукојебина?
    Не знам веќе колку време сме во битка со господиве, ама некој очигледно го плаќаат да шета таму по ходници и да го нема во тек на работното време.

    Уште средно бев кога почнаа да стигаат сметки на мое име. Кај ме нашле, жива сила не знае. Беа моиве во локалната УЈП да се префрли на било чие нивно име, ништо. Таман прекина на мое име, мислевме средиле, прекинаа воопшто да доаѓаат сметки. Беа моиве, ајде да не се натрупа после некоја огромна сума, пак ништо. Летово појдов по IBAN и swift за да ми префрлат од странство пари, ми вика таа во Стопанска Банка (кај ги најдов па баш нив) сум била блокирана. Нормално, ради овие.
    Ајде пак решивме со моиве, плативме таму некои 5000 заостанато, плативме да се одблокира, пак пративме молба да се смени примачот оти нели законски студенти не треба да плаќаат. Нареден месец, пак блокада. Некои 200 евра во ветер фрливме.
    Мајка ми еве 4 пати оди директно во МТВ. Во октомври, се нашол шефот да ја слушне како се расправа со теткицата што превртувала очиња, се фатил за глава кога видел каква каша е направена на наша адреса, па ја подбрал госпожата цели 2 часа да средува. Дотолку замрсиле!
    По пресметките, испаднало дека 1700 било преплатено, па година дена сме ослободени.
    Минатиот месец, на мајка ми ѝ одбиле 3000 од инвалидската за заостанат долг. На адреса од стара лична карта, што станот е продаден и каде веќе 20 години не стапнала. Ајде пак по МТВ, ај демек средиле, ама тие пари никој не ти ги враќа.
    Денеска стига сметка на нејзино име, на сегашнава адреса. Си викаме зар е можно конечно да средиле, кога ... kinder surprise - внатре долг од 7800. Имаме документи/докази и што треба, ама до кога бре човек да се мрцвари за да средат нешто толку најобично?!
    Кого веќе да бараме? Искуство, предлог нешто...

    Ако видите на вести дека МТВ гори, јас сум, немојте по темине да пишувате психопат, ово оно. :D
    Ги налупаа амеби со 4то одделение по канцеларии, едвај знаат да се потпишат, а не па друго.
    Ене ги, истите административци сега протестираат, а не знаат ни зошто. Животе, маќео...
     
    Последна измена: 16 декември 2016
    На crimson, theowndemon, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Молам бога да дојде ден кога нема да се плаќа за МТВ. Непотребно фрлени пари во ветер. Кога јас бев дете имаше зимска, летна програма, имаше емисии, домашни серии, а сега нема ништо. Знам вработени од МТВ шти нон стоп шетаат некаде и скоро и да не одат на работа. За што даваме ние пари, ахх....
     
  19. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    ма не зимска-летна програма ако сакаат и ко HBO нека ја направат, не сме обврзани да плаќаме, нека си бараат од операторите плус пари за кој курац ние да плаќаме, ебати државата само кај нас ова и нигде во свет
     
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Нека си бараат реклами и од маркетинг нека живеат. Ама тогаш нема ни да опстанат, а не да имаат 900 вработени како сега и тоа за никаква програма.