1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Nisto ne e krofna vo zejtin e samo se siri.. Ama ete veli deka advokatot mu rekol da ne mi go vrakja deteto.. Kako moze advokat na nezapocnat razvod da odlucuva mislam deka laze za da me uplasi da se vratam.. Ama od druga strana ima nekoj poznati a i za inat kje frli kup pari za da go zeme.. Ama mnogu e malo kako kje zivee bez mene ne veruvam deka kje uspee da go zeme.. Toj se pravi od inat dodeka ziveevme zaedno dali 3 4 h kje se grizese za nego sega zapnal sam kje go cuva kako ne]
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.102
    Допаѓања:
    164.641
    Ај прочитај понапред во темава, сигурно има контакт од некои организации што може да ти дадат насока. Ама насоката е таа, дете останува со мајка. Колку време го има детето кај него?
     
    На cresa-jagoda и Mala_plava им се допаѓа ова.
  3. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    4 dena beshe so mene.. Go zema na 4 saata kaj nego ednska.. I denes zapna so nego da spielo.. A utre toj e na rabota so znaci deteto kje mi go cuvat majka mu i tatko mu a jas sum na porodilno i kje sedam kaj moite dali e normalno zosto deteto da e kaj nego koga ne e doma
     
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.102
    Допаѓања:
    164.641
    Еве погоре

    Пред 6-7 месеци или колку сме ти делеле ум да не влегуваш во брак.
    Зошто едноставно кога може комплицирано
    Ај сега излези од истиот.
     
    На cresa-jagoda и Mala_plava им се допаѓа ова.
  5. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Kje izlezam lesno da ne se inaeti za deteto.. Go sakam samo nego ne go branam da go gleda ama sakam da izrasne so mene ne vo covek kako nego
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.663
    Пол:
    Женски
    Вака како што те читам, ако ти го земал сега тешко ќе го вратиш без негова добра воља додека не се одреди старателство.
    Детето тешко дека ќе му го доделат на него, особено ако е алкохоличар. Во социјалните служби нагласи јасно како стојат работите.
    Дали некогаш го имаш пријавено за насилство?
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    @Mala_plava жено иди земај си го детето. Не си го раѓала за родителите на твојот сопруг да го чуваат. Знаат ли тие со што да го нахранат, кои вакцини треба следно да ги прими сл?? Секако дека не! На тоа дете му требаш најмногу ти. Нека не ти е жал дека ќе израсне без татко. Сега тоа дете плаче по тебе и те бара ТЕБЕ. А откако ќе завршат судски постапки он ќе може да го гледа детето под твои услови. Не знам како воопшто ти го земал ако сте биле кај твоите, они зар ништо не изреагираа. Не мисли на куќи, станови сега, земи го детето и откако ќе биде со тебе размислувај ги сите тие работи. Вака сега мир немаш, сон немаш..
     
    На ALISA0000, Mala_plava, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Оди земи си го детето и право со адвокат консултирај се.
    И не му кажувај што планираш, само терај си процедура за развод.
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.663
    Пол:
    Женски
    Ама луѓе како да оди да му го земе детето? Он од инат не го дава. А татко му е, има право да е кај него.
    Кажете и начин ако постои да оди и да го земе без ризик да биде нападната
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Побарај му го детето да го врати, ако не сака, со полиција оди и земи си го.
    Кога ќе почнете процес за развод детето ќе ти го доделат тебе не се плаши, секогаш детето припаѓа на мајката освен во случај ако мајката психички не е стабилна или има некој порок во тој случај оди кај таткото детето, ама во твојот случај детето ќе ти го дадат тебе. Како ќе се грижиш за него понатаму ќе се снајдеш, прво спаси се од маж ти.

    И многу е мало детето за сега да е без мајка, обавезно денеска земи си го, греота е душиче мало, тој од каде знае кога да го пресоблече, да го нахрани, да го избања, не можат неговите родители да му бидат мајка на тоа дете.
     
    На hello-kitty.90, WildMk, Mala_plava и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    @Mala_plava Тој сигурно не е 100% од времето дома, ете оди на работа. Ќе си го земеш тогаш детето и правец кај твоите. Потоа ќе се упатиш кај адвокат, ете пиша имаш и поддршка од татко ти.
    Адвокат најубаво ќе те советува и упати каде, како. Пријавувај обавезно секакви закани, пијанчења. Тоа може да ти оди само во прилог.

    Батали манипулирање и залажување од негова страна. Најбитно е детето да не расне во таква средина.
     
    Последна измена: 31 март 2021
    На WildMk, Mala_plava, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  12. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Полиција нема да се замеша тука, не ги поддржуваат ваквите случаи, колку што имам слушано за слични.
    Доколку го земеш детето имаш право да не му го даваш да го гледа повеќе се додека не дојдете до разрешница, додека социјално не донесе решение за гледање на детето. Без никакви последици. Но доколку тој го задржи и не успееш да го земеш и тој има право да не ти го дава до издавањето решение, значи исто, функционира во двата правци. Е сега, бидејќи е поинаква ситуација со алкохолизам, има отстапки.

    Старател ќе си ти, без разлика дали тој зема 5 илјади повеќе или не, тоа апсолутно нема никаква врска, ќе си плаќа алиментација сакал-не сакал. Затоа ќе поднесеш тужба за развод. Тој многу однапред се си пресметал гледам, којзнае колку долго го планирал земањето на детето и разводот, па уште и те заплашувал со имотен статус. Патетично. Важно имаш покрив над главата, сосема е неважно дали имаш куќа/стан на твое име, тоа се живи глупости. Не донесуваат одлука за доделување старателство врз база на тоа кој има имот, а кој не.

    Мој совет е веднаш да одиш во социјално и да се обратиш за помош, објасни ја ситуацијата дека детето е премало за да биде без мајка и дека таткото го одзел и се заканува со тоа што не ти дава да го гледаш. Обиди се првин со убаво да си го земеш детето крај себе со нивна помош и што побрзо. Наведи дека е опасно за него да останува со татко алкохоличар и насилник, особено ако преку текот на денот е оставано само/со баба-дедо или како и да е, едноставно нема соодветна грижа. Најди начин да одиш кога тој не е дома и земи си го детето, имај некој придружник до себе кога ќе се случи тоа.
    И најважно од се, немој да му се плашиш, бидејќи само празни закани се тоа дека нему ќе му припадне.
    Доста веќе со тоа "не сакам да расте без татко"! Каков татко е тој ако го малтретира сопственото дете, итоа под дејство на алкохол?? Каков пример ќе биде тој за детето? Каков брак сакаш да зачуваш, малку потрезвено размислувај.
    Веднаш дејствувај.
     
    На hello-kitty.90, WildMk, tina2018 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Па и кажаа, со присуство на полиција.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    @Mala_plava Сега додека е тој на работа оди земи си го детето од неговите родители. Штом го знаат каков пијаница е и му се плашат кога е пијан, верувам дека ќе разберат дека детето не треба со него да расте и ќе ти го дадат. Доколку прават проблем, повикај полиција.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.102
    Допаѓања:
    164.641
    Добро бе, оти толку драма?
    Го земал на преспивање, нормално ќе оди да си го земе и никому ништо, како и сто пати претходно што било.
    Сигурно не е првпат да го зема тој детето. Па мислиш не знам што ќе му праи на 5 месечно бебе, до вечер и сам со плачење ќе и го врати, за да се наспие раат.
    Ај чил
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.663
    Пол:
    Женски
    Не може полицијата ништо.
    Он е таткото, сеуште не се разведени, не е средено старателствито.
    Вака ок звучи, но правно не може да го земе
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ок тогаш, може да појде со татко и. Рече ја има неговата поддршка. Башка ако он е на работа, полесно ќе е. Е сеа, зависи и свекорот/свекрвата што луѓе се.
    Како и да е, според мене, треба да се обиде уште денеска.
    5 месечно бебе си бара мајка. Оброците она знае да му ги спреми, мажот и чисто сумњам. А бабата како и повеќето нејзина генерација сигурно не верува во постепено воведување храна и пробување вкусови.
     
    На Mala_plava, cresa-jagoda и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.663
    Пол:
    Женски
    Не се разбираме.
    Јас викам некој да ја посоветува правно и законски како да постапи. Од искуство или од знаење, некој стручен. Сите и викаат оди и земи си го детето, како она да не сака. Работата е како?
    Со татко и, брат и што ќе направи?
    Полицијата не може ништо.
    На тоа мислев
     
    На Bicka77 и Mala_plava им се допаѓа ова.
  19. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Treba da se obratis do centarot za socijalni raboti i da baras da donese vremeno resenie, vo smisla dodeka da zavrsi brakorazvodnata postapka da ti go dodeli tebe deteto, a na tatkoto da mu dozvoli da odrzuva povremeno kontakti si deteto.Dodeka sudot so presuda ne odluci komu da go dodeli deteto, iako vo tvojot slucaj 99,9% na tebe ke go dodeli.
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.123
    Допаѓања:
    16.320
    Пол:
    Женски
    Како неможе да го земе? Се додека не се одлучи за старателството детето припаѓа кај неа,а плус што е мало бебе,тогаш па морално е да е со мајката.
     
    На oblace1, Mala_plava и cresa-jagoda им се допаѓа ова.