1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски

    Ама ти читаш ли дека ќе ја испрати мајка и во баракичка оти мажот не дозволува? :wasntme:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Сите ја нападнавте Хортензија, а што е со мајка ѝ? Жена на 60 години да си дозволе да нема стабилна работа, плата, здравствено и пензиско осигурување и да чека на милост од друг. Тоа во ред ли е?
     
    На Milobebence, manako1, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Не е во ред. Ама не сметам дека е за осуда. Тешко ни е да прифатиме дека секакви луѓе има, разни начини на живот, различни карактери итн.
    Плус познавам неколку возрасни жени како мајка и што се невработени, без пензиско, без здрваствено и живеет на грб на мажот цел живот а сите се млади мажени.
    Не ги оправдувам ама ги разбирам.
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Епа по автоматизам и хотензија треба да ја разбереш:^)
     
    На Milobebence и thelittle17 им се допаѓа ова.
  5. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Пишав дека ја разбирам.. Прочитај го претходното мое мислење.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    13.639
    Пол:
    Женски
    Bravo za tebe iako neznam kako ti odluci deka deka ne se trudam. Jbg sekoj so svoeto mislenje...
     
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    А, како се трудеш извини вака?
    Не ти ја осудувам ситуацијата, туку твојот пристап кон сето ова. Секој втор пост ти е како ќе плачеш, како ти е тешко итн. Со 10.000 плата не дека жената има некој голем избор.
    Се обиде барем на маж ти да му кажеш?
     
    На Waverly Raven, cresa-jagoda, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Хортензија, навистина ми е жал за немилата случка со брат ти, и разводот на твоите.
    Не можам да замислам како ти е.
    Па и уште живееш со неразбрани луѓе.
    Можеби ова ти е знак да собереш храброст и да видеш до каде си.
    Да ја превземеш ситуацијата во свои раце.
    Ако ти е тешко, посети стручно лице, не е срамота тоа.
    Не велам да се разведеш веднаш поради тоа што е егоист и себичен туку да размислиш до кога ќе тераш вака, да размислиш за опции, и до кога ќе толерираш да ти се качуваат на глава.
    Се работи и за твојата иднина.
    Утре и за други работи ќе ти забранува и ќе се однесува како сега.
    Почни да работиш, тргај си настрана од заработувачката, за да имаш еден ден за не дај боже.
    Биди малку себична, потруди се и за себе малку.
    Не цело време да одиш по ќеифот на мажот ти и неговите.
    Не знаеш утре каде ќе те одведе животот.

    Сега настрана за твојот брак, туку што ќе правиш со мајка ти.
    Ти дадовме некои опции.
    Што побогу би правела мајка ти најпрвин со скромни 10.000 денари? За кирија, за храна, за сметки?
    Ден два, па и недела дена да ја прибереш кај тебе, нема да се угушите, нека спие и на душек, кревет на спуштање, било што, додека не најдете решение кое што ќе одговара на сите.
    Ако твојот сопруг не сака да излезе во пресрет на мајка ти и негодува, ако му е гајле за жената која те родила тука треба да се препрашаш што би правела со него во иднина.

    Да ми извиниш, ама никако да те разберам.
    Ај еве и да немате место, како жената би се снашла на друго место со таа плата?
    И кај е татко ти во ова? Дали тој би и излегол во пресрет или ништо нема да стори?
    Каква таква помош?
    Сепак поминале доста време заедно.

    Сакаме да ти помогнеме, ама ти само одмагаш.
     
    На IRBBB, cresa-jagoda, Ygritte и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Верувај познавам брачни парови каде што мажот е толку себичен и егоист што освен за него за никој друг не му е гајле па ни за жената со која е во брак. Не знам каков е маж и каква им е ситуацијата дома ама знам дека има такви што жената одма може да лета низ врата и да не и ги дава децата (пример ако сака да ја донесе мајка и).
    Таа невработена, нема можности каде ќе оди... За жал има такви.

    За тоа не е решение по секоја цена ќе ја донесе мајка и. Туку, за да работи има начини ако сака ама не се труди за да најде начин.
     
    На ALISA0000 и bicycle им се допаѓа ова.
  10. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    За вакви тешки краеви и тешки почетоци кога животот некому му се менува од корен постојат и роднини, пријатели кои можат да излезат во пресрет...
     
  11. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    13.639
    Пол:
    Женски
    Nasla majka mi smestuvanje samo sto mesecno e 7000 so smetki, no za nea e premnogu bez razlika pomogna nekoj ili ne.Vo megu vreme gledam se kakvi opcii da ne ostane na ulica. Ke se trudam kolku mozam. Tatko mi i vika partalite i da si odis, a nema kade. Se dog do oficijalno razveduvanje da sedi tamu i ne odmagam znaci kazav pomagam kolku mozam Znaci koga ke dojde red da se pojvat na rociste sigurno bar taka mislam ke si kaze deka nema kade da odi, da zivee i slicno. Samo sakav soveti da slusnam od site vas i fala za se sto kazavte
     
    На mira.mira и thelittle17 им се допаѓа ова.
  12. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Колку што разбирав во Скопје живеете, па доколку е така, има поголем избор, може да побара работа која ќе биде повеќе платена, еве барем минималец од 15.000 да зема некаде, ќе може да го поминува месецот некако. Можеби некоја од членкиве ќе може да ти помогне, никогаш не се знае ...
     
    На ALISA0000 и Hortenzija им се допаѓа ова.
  13. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    И татко ти е безмилосен, извини што го слушаш тоа.
    А ти се грижеше кој ќе го гледа него.
    Се надевам дека на крајот ќе средите.

    Со среќа.
     
    На cresa-jagoda, Hortenzija, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Отежнувачка ситуација за вработување е што е жена во години, 60 има.
     
    На Hortenzija и thelittle17 им се допаѓа ова.
  15. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Има мислам дека тема поврзана со барање работа пиши тука може ќе се најде нешо попаметно за мајка ти. 10.000 плата и да нема кирија не е доволно а и не е осигурана.
     
    На Hortenzija и bicycle им се допаѓа ова.
  16. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Да, пробај во маркетиве, примаат и постари женички @Hortenzija, види ако можеш да најдеш некој оглас. Татко ти е стварно безмилосен, покрај тоа што се случило со брат ти, сега ја брка мајка ти што граделе живот толку години, не знам можеби и она е виновна за разводот, ама таа живеела во таа куќа до сега, и не е фер така да ја избрка како партал, стварно ми е жал вака кога читам. Пробај помогни и колку можеш, збори и со татко ти дека не е убаво тоа што го прави, иако не знам колку можеш да му дејствуваш. Ама пробај, не губиш ништо.
     
    На cresa-jagoda и Hortenzija им се допаѓа ова.
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Мајка и не е пријавена и не знам дали автоматски после разводот ќе се води како социјален случај или мора да поминат три месеци без примања после разводот. Социјалните случаи ги следува социјален стан или не?
    7000 е многу за кирија и сметки, се надевам ќе најде нешто поефтино.
    Не знам јас зошто ја разбирам дека не може мајка и кај неа? Животот ќе и стане пекол и на ќерка и и на мајка и, а тука се и малолетни деца.
    Ќе најде членката работа, ќе се спротистави на мажот, ова со мајка и ќе и биде лекција, нема да чека да наполни 60 и да остане на улица, нема да дозволи децата да го следат нивниот пример, ама не може од денес за утре, потребно е време.
    За работа наместо 10 да зема 15 000 знаеме каква е државата, да било така лесно и до сега ќе работела за 15, а не за 10.
    Ќе се среди се со тек на време. Ако знае некој поефтин стан гарсоњера нека сподели, моментално само таа информација е од помош.
     
    На buba4e89, Biljarkata, fana и 2 други им се допаѓа ова.
  18. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Така е, но нема ништо да изгубат ако се распрашаат, инаку како ќе преживува женава ...
    Жената која пред 2 години ја примив во стан под кирија нон-стоп менуваше работни места со цел повисока плата, имаше тогаш 57 години, работеше по ресторани, хотели, чуваше стари лица, деца, чистеше за викенди ... се снаоѓаше некако. На крај си најде работа да гледа деца во Германија и си замина, сега се надевам уште си е таму си работи, ама на почеток се договоривме додека да се снајде дека ќе и и излезам во пресрет , станот го издадов на пола цена и во неколку наврати на интернет кога видов дека во некоја фирмичка или канцеларија бараат чистачка, веднаш и давав број. Не зборуваше со ќерка и, немаше помош од нејзе. Имаше брат и знам тој помагаше при преселба и така општо понекогаш...
     
    На ALISA0000, cresa-jagoda, Biljarkata и 4 други им се допаѓа ова.
  19. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Дека социјален стан даваат по развод тоа е повеќе од невозможна мисија.

    Туку што толку глупави постапки има на млади жени кои се мажат за да зависат од некој мочко, за сто денари?

    Не ми се јасни мислењата од 16 век кај шо мажот се слуша немо и се се сведува на тоа само да се стапи во брак.

    Ќе ја оставам мајка ми на улица за некој неандерталец кој не ме ферма?
    Никогаш, па ни тогаш!
     
    На Waverly Raven, cresa-jagoda, x-MajaEsposito-x и 8 други им се допаѓа ова.
  20. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Ти на 60 год оди да најдеш подобро платена работа. Па ако најдеш по некоја случајност, јави се бабиве од фамилија барем да ги осигураме.
    Како смееле така да си дозволат, Боже Боже.. уште која глупост нема да ја прочитам тука.
     
    На anggell, GirlRose, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.