1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Или премногу си ги сака дечињата па колку и да го болело би замижал заради нив,би се жртвувал.браво за твојот тато верувам дека најмногу си го сакаш.!
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    не најмногу туку можам да кажам премногу. тој е татко од кој дознав што е родителска љубов онаа чиста татковска смирена и исполнета со разбирање. може би многу нема да ја разберат таа љубов но за мене е човек кој покажа како треба да се воспита едно дете, како да се стекне доверба да се биде отворен и искрен во сите моменти од животот и пред се дасе остане човек со крената глава. колку и да болат некој работи колку и да се проба да се заборави она што било неможе.. животот ни дава патишта кој ги предодредил да се поминат сакале ние или не. во секој случај и во ниеден развод децата не смеат да патат и да осетат дека се несакани од било која страна.
     
    На emekreme, Lady-PinkHeart, blond и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. beticka

    beticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    карак честитки до твојот татко можеш да му пренесеш желби за многу долг и срекен живот покрај вас,и навистина малку има вакви татковци -тврдам
     
    На Mia.MGK и karak им се допаѓа ова.
  4. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    eve i jas da pisam nesto na temava
    se razvedov i posle dve godini pak se vrativ kaj nego....glupacka nevidena, toa e
    demek ke sme si dale uste edna sansa
    a na sto?
    po 5-6 dena ne se vraka doma, spie po hoteli, odi na masazi covekot, uziva a jas i deteto....ma koj ne prasa nas
    ne go interesira ni dete ni zena
    doduse ne sum mu veke zena iako mi rece deka ke sme se vencale pak
    lazgi
    samo kolku da se vratam da ima koj da mu ja cisti kukata, koj da mu gotvi i koj da mu gi pegla alistata dodeka nekoja druga mu gi guzva nekade po hoteli
    kojznae kolku pari frla na niv a za doma ni sok ne saka za deteto da kupi
    neznam ni zasto voopsto pisuvam, samo si otvoram rani, si krevam pritisok
    nikoj ne mi e kriv sto se vrativ pak
    ama koga nemam kade na svoe...ziveev so moite ama guzva i ne se zivee taka
    a vaka pa ic
    [mod-kirilica:39btzzm9][/mod-kirilica:39btzzm9]
     
  5. Lajt

    Lajt Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Загрижена,сигурно имаш (што би се рекло)лавовско срце штом трпиш вакви изживувања :( Тој не е да го погледнеш а не да му ги пеглаш алиштата и да му правиш ручек.Мене ми делува дека е тој вечно дете,вечен Петар Пан,кој покрај жена и дете трча по други жени.Здрав,зрел и вистински маж не го прави тоа,за жал на некои луѓе едноставно бракот не им лежи,т.е.бракот не ги прави среќни и не ја гледаат иднината во него!Покрај ваков човек,само ќе си трпиш,ќе губиш нерви,време и солзи додека тој те прави будала изневерувајќи те со -калаштури-Зарем ја гледаш иднината покрај ваков човек?
    Малку се занесов со советиве ама навистина алергична сум на вакви работи.
    Ти посакувам се најдобро мила,размисли убаво,ова е твој живот а дали тој ќе биде убав или не,некогаш зависи од нашите одлуки! :f:
     
  6. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Fala za sovetot Lajt, znam deka sum budala ama sto da pravam, kade ke odam so deteto
    probav da ziveam so moite ama ne biva, i brat imam zenet so dete, guzva ne se zivee taka
    Kakva idnina? Ne gledam nikakva idnina. Ostanav sama, bez prijateli , bez drustvo
    A on ne se pribira doma.Samo za jadenje i odma na setanje.A za vikend nema sansi da e doma,dojde li petok i odma torbicata i se vraka vo ponedelnik direktno na rabota. I sto e najtragicno ne se ni javuva ni kaj e ni so kogo e.
    Do koga vaka ke izdrzam neznam ama iskreno kazano mi e smaceno od maskiov rod.Tolku sum izgorena i povredena....
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Извини ако те навредам ама ова вашево не е брак и заедница.Ти буквално си му слугинка(извини уште еднаш).Го пеглаш, му чистиш, му го гледаш детето, а тој почит према тебе никаква.
    Зашто се откажуваш од среќата толку рано, на само 41 година?Колку и да е гужва кај твоите сигурна сум дека е попријатно отколку таму кај што си сега.На крајот на краиштата, ако си вработена, ако имаш услови па и сама живеј си со ќерка ти.
    Како и да е, мислам дека се предаваш предвреме.Млада си и акосе потрудиш можеш да бидеш среќна па и со некој друг човек, еден ти е животот.Додека ти се секираш и нервираш, он си го живее. :|
     
  8. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Voopsto ne me navreduvas, imas pravo so vakov covek samo si go gubam vremeto
    Sto e uste potragicno letovo go renoviravme stanot i se sto imase predhodno prodadovme i celata pokuknina nova ja kupiv jas
    frliv mnogu pari skoro 10.000 evra a stanot e negov
    ne sme vo brak, razvedeni sme i sega uste da izlezam treba da mu ostavam se , nema kade da gi nosam
    mislev deka se opametil i deka ke pocneme otpocetok, ama kako vikaat volkot vlaknoto go menuva ama karakterot ne
    so tie pari i uste eden kredit da zemev ke si kupiv edna garsonjera ama ete glupacka, da sme si dale uste edna sansa
    si najde on pak sluginka i sega ke seta po hoteli i po masazi a jas ke umiram od rabota
    nemozam da si zamislam da ziveam so drug covek,ma nema sansi
    so nego sum od 18 godini i nikoj drug ne postoel vo mojov zivot, cela mladost i energija mu ja dadov a nisto ne dobiv,samo nervozi i neznam kolku pati do sega zavrsiv na kardiologija so pritisok 200/120
    budala sum toa
    da sum nekoja neznam kakva pa da mi pravi vaka
    nikoj ne mi dava poveke od 30 godini ama izgleda on saka nesto pomlado
    koj bara ke si go dobie, eden e gospod i gleda
    [mod-kirilica:tuqt2ovv][/mod-kirilica:tuqt2ovv]
     
  9. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
    Дали сега лалезз има коментар на ова?Од почеток само жените ги напага,дури добив впечаток дека може би е машко кој го има тој проблем со својата жена.
    Иначе секоја чест за загрижена1,не е лесно да се издржи таков живот...јас лично би го оставила без око да ми трепне.На почеток ке биде тешко бидејки многу години си живеела таков живот но човек не е свесен колку е храбар и колку може се додека не се најде во тешка ситуација.
    Почни да го живееш својот живот,доста го живееш неговиот.
     
  10. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Загрижена, дупло сум помала од тебе, но според мене правиш голема грешка, ако уште останеш кај него. Прекини да му переш пеглаш чистиш итн. Он да шета кај стигне, а ти слугинка да му бидеш???? Седи таму додека не најдеш работа. Кога ќе најдеш работа полесно е. Ќерка ти во градинка, ке си најдеш гасоњера, кирија за гарсоњера е 100 евра од прилика (ние сега баравме стан под кирија да живееме заедно па прашувавме и за гарсоњери). Стварите за дома што си ги купила, немој ни под разно да ги оставиш, продади ги за да си ги вратиш парите колку толку. Не ми се верува каков е тој човек што ја остава жената и ќерката за да иде да скита по ку*ви. Срам да му е! Немој да се нервираш и требаш на ќерка ти. А за кај твоите, побарај само помош од нив (сигурно нема да те остават сама да се снаоѓаш, како и секој родител што не би го оставил детето), штом викаш дека им е гужва дома, ако живееш кај нив, кога тогаш може и да ти префрлат.
    Поздрав и се најдобро ти посакувам!!! :*
     
  11. yupie

    yupie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Загрижена- почни и ти да си шеташ со ќерка ти што го вртиш, ако заработуваш сама да си ги трошиш парите со детето него не го рецкај. Чим скита и не се прибира дома по неколку дена тогаш треба да направиш стратегија, нема да го переш, пеглаш, јадење ќе правиш за тебе и ќерка ти, слободното време ќе си го посветиш на дружење со пријателите исто како да не постои во твојот живот.Доведи го во ситуација да моли, зашто он знае дека те има тебе во секој момент. А тоа што си се вратила си згрешила, ама никогаш не е касно да ја исправиш грешката.

    Само ти можеш да си помогнеш нам ни е лесно не сме во твоја кожа, процени си ја ситуацијата и решавај го проблемот, немаш пет животи, па овој ќе го посветиш на маж ти кој незнае да те цени.

    поздрав и се најдобро ти посакувам
     
  12. cecka1303

    cecka1303 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0

    Мислам дека е време да ставиш крај на ова и да почнеш и ти да живееш како што сакаш, исели се од кај него со керката и живеј и ти малку како што треба, јас искрено ова не го трпам ги читам мислењата што ти ги кажувале другите жени и тотално мислам дека се во право, доста е немој повеке да му бидеш слугинка на некој што ни тоа не го заслужува. Поздрав :)
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Загрижена, тука сме некаде со годините, па затоа можам да се осмелам да делам совети. Прво, никако, ама никако не се предавај психички. Ама никако! Од она што читам, свесна жена си, се ти е јасно, не си пропадната (како што велиш самата) и си направила една грешка во животот-погрешен избор за сопатник! Е па, луѓе ни за убиство не издржуваат казна цел живот, зошто ти за грешка направена заради емоции да се осудиш на доживотна несреќа и робување?? Може ќе звучам грубо, ама, ти него, душо, не ми личи дека ќе го прибереш дома што и да правиш. Затоа, не го ни чекај. Излегува тој-излегувај и ти. Детето кај твоите на гости и посвети си време на себеси. Па викаш кај твоите има куп луѓе, сигурно има кој да ти го причува детето. Обнови контакти со луѓе, не е срам да се јавиш некому, па макар години да поминале. Дружењето со луѓе ќе ти ја врати самодовербата, ќе се засакаш себеси повторно. Не седи дома да чекаш некој кој нема да дојде! И не зборувам само за физичко доаѓање. Тоа што ти го чекаш, нормален маж, внимание, заеднички живот... отишло и не се враќа. Значи, земи ги работите во свои раце додека можеш. Сакај се себеси, твојот однос кон самата себе не смее да зависи од неговиот однос кон тебе. Ако не му чиниш нему, не значи дека не чиниш! Дружи се, најди работа (ако не работиш), обнови си некои дружења, ма и најди си некој нормален маж (има, има и такви, сум видела ;) ) и кога ќе бидеш подготвена, камионот, натовари си ги работите и -под кирија. Зависи во кој дел од градот би одела, ама има евтини гарсониери, на пр. мислам во Ѓорче беше, 70 евра месечно! И да не се ни завртиш кога ќе си одиш. Најмногу заради детето, не смее да гледа ваков нездрав однос, што ќе научи тоа за бракот и за љубовта од вас? Нема совршен брак, и мојот е далеку од идеален, ама мора да има некоја граница. Прво почни од себе, врати се во живот, а после удри му ја клоцата. Јас не би му ни кажала дека ќе си одам, нека најде празен стан :swear: еден ден, кој го :swear:
     
    На dorisa и NoellePage им се допаѓа ова.
  14. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram na site za vasite razmisluvanja,i site ste vo pravo.
    I sama sum svesna za situacijata ama se si mislam deka ke se opameti, deka ke mu proraboti sovesta deka ako ne za mene barem za deteto ke pocne da misli.Ne mozam i neznam kako da pomislam na drug maz.Zarem sega na 41 god da odam i da baram nekoj ili da se zapoznavam.Pa jas sum izgubila sekakov kontakt so drugarkite poradi nego i sega so kogo ke izlezam , nema nikoj doma da mi dojde i da me bara :)
    Se smeam ama ne mi e do smeenje. Mislam deka sama si go upropastiv zivotot i koj mi e kriv.Uste dodeka bevme decko i devojka site mi vikaa da se trgnam od nego.Uste od togas bese takov.Ne sakase da izleguva so mene,a koga ke se razbolev ili ako kazev deka ne mi e dobro e togas ke pocnese da navaluva za izleguvanje i ke se naluti ,demek jas sum bila taa sto nesaka da izleze.Izgleda treba nekoj dobro da me natepa pa da mi dojde pamet.Neznam sto se slucuva so mene.15 godini sum samo so antidepresivi i neznam sto veke ne protrgav.Liones ubavo napisa -luge ne izdrzuvaat ni za ubistvo kazna cel zivot, a jas sama si presudiv i izgleda jas sum taa sto treba da ja trgnam kaznava.Kade zgresiv i sto tolku pogresiv sto vaka mi se slucuva.Da sum nekoja sto ne se pribira doma, da skitam, da se svalerisuvam, da ne me biva za gotvenje, perenje pa da mi pravi vaka, a jas od doma ne sum izlegla i se sto pravam za nego pravam i pak ne cinam.
    Denes e petok i najverojatno povtorno ke zamine nekade na vikend i ke se vrati vo ponedelnik vecer.A jas i deteto doma uste eden vikend sami i zatvoreni, ne saka da seta samo so mene, najverojatno posakuva da se sluci toa kako kaj site normalni semejstva da setame zaedno bar za vikend, samo sto ne kazuva.
    Se nadevam deka eden den ke se vrati domai ke rece jas se zenam so druga i taka da stavi kraj na ovaa farsa inaku jas sama nema da mozam da presecam.A nego i mu odgovara da si ima kukna pomosnicka pa ne e za cudo da mi donese nekoja doma pa i nejze da ja sluzam , i onaka ne sme vo brak, razvedeni sme.Ova moevo go nema ni vo ovie turskive serii c,c,c c ....
     
  15. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    По ова што си го напишала последно, се гледа дека се уште не си спремна да го напуштиш. Ама мислам дека е крајно време да почнеш да размислуваш и конечно да го направиш тоа. Пред, како што рече, да ти донесе некоја дома. Тоа твоето не е љубов, само од навика си со него. Како да си во некоја чаура, но побарај помош од семејството и од некој психолог, и почни да живееш. И не си престарена да си најдеш некој. Љубовта на луѓето им се случува цел живот. Ќе пробаш со еден, со друг. Зар треба да останеш со овој еден цел живот? И сама гледаш дека „фала“ не ти вика за тоа. Море има сама да бираш, и ќе ногираш кој не ти одговара без око да ти трепне. Ќе си се ставиш себеси на прво место. (за детето не коментирам затоа што секако тоа секогаш треба да е со тебе, тоа се подразбира.)
    Направи нешто, смени го овој магичен круг. Почни од некаде. Ти посакувам среќа!
     
  16. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Колку си свесна за целава ситуација и продолжуваш понатаму??? Ете зошто он така се однесува. Знае дека што и да направи ти пак ке бидеш покрај него. Доколку само на миг му го свртиш грбот, он ке пропадне!!! Сака да шета со тебе и ќерка му за викенд ко сите други??? Кога некој сака нешто тогаш и го прави тоа. Не му пери, готви само за вас две, излегувај со ќерка ти, шетај, почни да уживаш во животот. Не се затварај дома, стави си во главата дека имаш ќерка, на која и и треба мајка, и она нека ти биде мотив за да се извлечеш од оваа психичка криза. Прави се за да ти биде поубав денот. Зошто он да ужива а ти да страдаш, да се нервираш и да патиш поради него?? Заслужил?? Те прави среќна??
    Прв момент кога ке одлучиш што понатака, стварите под рака и оди си, не му ни кажувај каде ке одиш! Не заслужува да бидеш со него ама во никој случај!!!
    Се најдобро!
     
  17. bones

    bones Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    10
    Загрижена,

    Како прво ти симнувам капа за тоа колку си силна и колку трпиш. Може сум премногу млада и поинаку гледам на работите ама јас не би се вратила воопшто. Си го трпела еднаш и сега по втор пат.
    Не ти кажувам дали треба да се разведеш или не, тоа е твој живот и што и да направиш со него тоа е твое право. Дали ќе останеш или не тоа зависи од тебе.
    Само сакав да ти кажам дека јас те гледам како навистина силна жена и ти се восхитувам за тоа.
    Сигурна сум дека ќе имаш подршка да заминеш па дури да почнеш живот со некој друг
     
  18. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Па, вака, и на 51 би одела, искрено. Свекрвата на една моја пријателка си запозна „тип“ кога имаше 72 години (мислам толку), 6 месеци откако го закопала мажот, кој, патем, бил многу тежок човек, (благо кажано). И после некој месец гледање со дедото, си се пресели кај него (!) и на сите им викала „Па јас не сум знаела дека може вака убаво да биде“. И тоа бабата беше од оној тип жени со шамија што одеше... Сакам да кажам, не е фраза, ама навистина никогаш не е доцна за љубов и за убави емоции. Душата е секогаш гладна за нежност, посебно ако долго време била изгладнувана. А и телото си копнее за допир, макар прегратка, бакнеж, нежен допир... Годините немаат врска со тоа.
     
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.110
    Допаѓања:
    100.232
    Пол:
    Женски
    загрижена морам да те искарам. Не сум многу помала од тебе. Ама што мајка си барал да се враќаш???? И 10 000 евра си потрошила во неповрат!! Ти очиглдно сакаш сама себе си да си се измачуваш. Помисли ли на детето како му е. Прво поминало низ развод , што е само по себе траума а сега пак враќање и уште поголем пекол. Извини ама тебе некој треба убаво да ти ги отвори очите. Навистина не можам да сватам како можеш да го поднесеш да е во станот, да е тука до тебе после све што трпиш???? Јас да сум како тебе преку ноќ ќе си најдам гарсониера, а све што може ќе си земам и чао. вака само на детето му штетиш. Не е оно должно да ја трпи твојата несигурност и неговата незрелост. Замисли само каков пример му даваш. Ако е женско таа ќе биде иста како тебе затоа што мисли дека така треба да биде. Ќе налета на ист таков копук како татко и. А ако е машко ќе биде како него, ќе мисли дека жената е само за перење, пеглање чистење и сл. Бегај жено додека можеш, немој еден ден да те избрка на улица па и дете да ти земе. Извини што сум вака дирекна, ама навистина треба некој да те продрма!!!
     
    На bibiiii и missperfect им се допаѓа ова.
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    zagrizena1
    мој совет до тебе прај тој што прави ма кој го тркала кај и да оди пак дома ќе се врати и до кога така ќе прави еден ден ќе му падни газот и ќе видиш колку ќе биди способен мене лично мн.ми е жал што мора ова го трпиш но до кога?дај сменија малку ти политиката потудисе да се вработиш да имаш свои пари во џеб да не мора да зависиш од него во никоја смисла на зборот да види дека си силна и способна и кога сакаш во секој момент можиш да го напуштиш нека го фаќа него малку страв нека се замисли се додека тој се осеќа по моќен од тебе ти секогаш ќе бидеш под него и извини и ова што ќе ти го речам ама според ова што го кажуваш јас мислам дека човекот воопшто не те цени затоа мора заради тебе и твојата ќерка да смениш нешто и да бидеш самостоја земи промени нешто во твојот физички изглед дотерајсе прошетајси со ќеркичката почни ти него рецка да не му маваш па нека се прашва што се случува тој не ти само да ќутиш и да ја трпиш оваа ситуација за која ќе речам секоја чест како издржуваш ма на секоја толеранција има крај и кога пофторно не сте се венчале што ќе му изиграваш ти него слугинка без пари?ма ајде ти се молам ценисе повеќе незнам овај човек кога би се опаметил искрено и дај боже еден ден тоај да зависи од тебе па да видиме по кој хотели ќе шета и кој ќе го масира тогаш и зошто да не си заминиш на 41 што му фали на твоите години барем во мир и спокој ќе живееш и можеби ќе наидеш на човек кој ќе те пошитува како жена како сопруга и мајка
    среќно