1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Загрижена, од твојата ситуација има излез ама ти се правиш слепа и глува. На 41 година, детето да ми живее во задница во која јас би бикла константно понижувана и константно некој да ме омаловажува, не би дозволила ни за милион години. Имаш две раце и две нозе, претпоставувам работиш, ШТО е тоа што те спречува? Немаш пари да платиш една обична гарсоњера? Немаш од кој да позајмиш? Реагирај, бори се! Си го родила тоа дете, сега си должа да се бориш за него и да го извлечеш од таа ситуација...
    Башка гледај кое перење на мозок... „ Ај да сум некоја, да шетам, да не знам да готвам, да перам...“
    Еве... јас шетам, и не знам да готвам... Па имам човек ( не ми е маж) , но ме третира прекрасно... И не му е битно тоа...Значи, не е до тоа. ДО аспектот од кој ги гледаш нештата е. Зошто го переш? ЗОШТО му готвиш? Ако е доволно голем дете да направи и да плеска други, тогаш сигурна сум дека знае да го уклучи шпоретот. Ако не сте во брак, ондак сте цимери. Ти за себе, он за себе. Како може да те принуди да му чистиш и да не шеташ и не знам што.../ Тоа ти сама го правиш со надеж дека ќе ги увиди твоите „квалитети“. А тоа не се квалитети, туку потчинетост...Во тоа човекот, по својата природа, не се заљубува, туку го злоупотребува.
    Отвори ги очите, ќе ти отиде животот, и ќе го жигосаш малечкото кое расте покрај мајка со синдром на помала вредност и татко што е во филм на диктаторски манипулативен жиголо.

    Си згрешила 2 пати до сега. Еднаш - што си прифатила да се земеш, и вторпат - што си се вратила после разводот. Епа еве ти трет пат.. И стисни заби...!
     
    На babaDara, Bibko, kankus и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    :clap: Токму така. Во нашата природа е да злоупотребуваме кога некој е премногу добар со нас. Дури и несвесно. Нема што да се повторувам, убаво тим кажа Дафни. Излез има, само твое е да го најдеш. Всушност најден ти е веќе, само не сакаш да го прифатиш. Само храбро и цврсто! Мисли пред се на детето и тоа што е најдобро за него.
     
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Загризена
    јака ти душа низ што поминуваш, ама верувај за еден таков тип не вреди да се заврши на кардиологија или на антидепресиви
    а таа инвестиција од 10000 евра ти била најголема грешка во животот
    и навистина ти била грешка што не си се одвоила од него кога сте биле во врска, а сите ти велеле дека не чини
    слична ситуација имам и јас дома, реновиравме пред две години(беше инвестиција но не беше баш 10000 евра) и мајка ми плати за се а вториот родител е непоправлив алкохоличар по цел ден го нема дома, а и кога е трезен е од лошо полошо, психичка тортура трпиме секој ден и јас и мајка ми и брат ми(од тоа брат ми сосема се затвори во себе) ама мајка ми не сака во никој случај да се разведе(толку пати ја молев) оти згора на се таа го има купено станот, само не на нејзино име туку на дедо ми(поголема глупост незнам) и се префрли на татко ми, и никако да се префрли на мајка ми, па со доживотна издршка на мене и брат ми

    верувај да запознаеш некој, никогаш ама никогаш не е доцна, ниту за обновување на старите пријателства
     
  4. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Финтата е тоа што ти се плашиш па си бараш изговори.

    Ти сфаќам на некој начин, си викаш леле што ќе правам сама со детево, каде ќе одам, немам ни другарки ни ништо, каде ќе барам работа сега па и стан, итн.

    Вака на некој начин се чувствуваш сигурно- си имаш тема за мислење, мислиш на него, се самосожалуваш, а си велиш леле Понеделник е, сега ќе си дојде, ајде да му направам едно селско месо и домашно лепче како има да се најаде (ова пример давам) и живееш во надеж дека одеднаш јадејќи ќе те погледне со насмевка и се ќе биде супер.

    Но, загрижена, животот не е како приказните од Моја Романса, на почеток убаво, па заплеткано и на крај се се завршува убаво.

    Факт е дека кај вас нема ништо да се смени на добро.

    Ти со тоа што велиш дека ти е јасно се и дека си глупа, бараш и од нас да те сожалуваме и да те тапкаме по рамо, ама јас ќе ти кажам само едно- тешко е додека да го направиш првиот чекор, после се е поинаку.

    Сега не сакаш да излезеш од твојата скривница каде што уживаш во твоите секојдневни ритуали, ама мораш да излезеш од неа, мораш заради детето.

    Како што кажаа девојките, изнајми си гарсоњера, додека е тој на викенд, натовари го целиот мебел, и среди си ја гарсоњерата ;)
    Верувам дека и твоите би го подржале овој чекор, само треба да им признаеш, а не да се правиш дека е се ок, бидејќи евидентно е зошто си се вратила пак кај него- полесно ти било да му бидеш негова слугинка, отколку да ги трпиш погледите на членовите од твоето семејство.

    Но, колку и да им било криво за твојата судбина, верувај дека повеќе би сакале да бидеш кај нив или во некое изнајмено станче отколку да знаат дека нивнаа ќерка живее како слугинка во станот кој лично таа го опремила.

    А тоа дека немаш другарки е лесно, запиши се на некој курс, да речеме зумба, и ќе запознаеш еден куп позитивни жени за дружење ;)

    Најбитно е да се решиш и да тргнеш, без разлика колку бавно ќе се движиш, ќе стигнеш кон среќата.
    Рано е за такви “погреби“ на својот живот.

    Ајде, оди земи си една насмевка од тие што го даде пинкче во СДК, и веднаш да си отворила страна со огласи за издавање станови ;)

    Од мене ја имаш целата среќа и поддржка.

    Никој не заслужува да биде нечиј слуга.
    Животот е твој, биди ти негов господар, а не некој друг :!:
     
    На LivingGlam, Phyramide, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. bones

    bones Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    10
    Во право си дека детето трпи ама не си во право дека ќе излезе како него или како неа. Искрено,јас сум многу среќна затоа што моите се разведоа, неможам да го замислам животот поинаку. Ама баш затоа што имавме такви примери ние сме такви какви што сме. Јас никогаш не би дозволила некој да се однесувам со мене како што татко ми се однесувал со мајка ми, нема шанси да трпам а брат ми е толку добар и нежен таа што ќе му биде жена ќе биде многу среќна. Тој чисти (го имам видено на колена како го полира подот) и готви а за неверство да не зборам. Никогаш нема да го направи тоа на никоја жена.
    Се согласувам дека треба да си најде една гарсоњера и да почне одпочеток па и да си најде нов маж ама ЗАГРИЖЕНА е таа што треба да реши со срцето и умот дека е доста дотогаш ние можеме да и дадеме само подршка.
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Загрижена, ајде да споделам едно слично ако не и многу поболно и покомплицирано искуство на 41-годишна разведена жена, моја многу блиска и ептен драга пријателка.
    Се разведоа со мажот после 12 години брак. Имаат две деца, 14 и 9- годишен син.

    Женскава е женска и пол! Навистина ми е премногу драго што ја познавам како особа, уште повеќе што ја имам ко пријателка, но и таа е пред се, мајка, пред се жена, пред се сопруга која мисли и на себеси но уште повеќе мисли на иднината на своите деца. Стискала заби, стегала вилица. Многу долго време. И никогаш не го покажала тоа. Од мене има едно понизно :bow: Не заради тоа што не покажала пред нас, туку затоа што се трудела децата да ги воспита на најдобар можен начин и покрај сите проблеми.

    Пред 2 години дури, иако јас самата осетив дека нешто не е во ред, ја дознав целата приказна. Ми се јави и ми рече дека мора да дојде, мора нешто да ми каже. Ми рече дека се разведува. Дека мажот и ја изневерува веќе по не знам кој пат во животот. Дека ја изневерувал и оставал секогаш кога била трудна. Преќутела. Се во име на среќата, во име на тоа дека не сакала да и растат децата во некомплетно семејство.
    Но колку повеќе се залажувала, толку повеќе и било јасно, дека веќе тогаш семејството не им било комплетно. Тој по журки и оргии, таа дома грижејќи се за децата, за куќата.
    И прекипе. Последно изневерување, и доста беше. Се разведоа. За среќа има солидна работа, па можеше да си дозволи да остане во станот. Судот и го додели на нејзе.
    И што сега? Сама е со две деца. Ги сака, се грижи за нив, и има 41 година. Пред некој месец се запозна со еден човек, и живна.

    Поентата? Можеби вашите приказни не се идентични, можеби таа била финансиски обезбедена повеќе отколку што си ти, а можеби и не била. Но животот не завршува во 40-те. Зборот ми е дека еден ден на секој му прекипува, и колку што ќе и посакуваш среќа и нормален живот на ќерка ти, пропратно истото ќе си го посакуваш и на себеси. Цени се те молам, ти си човек. Ти не си приватна сопственост.
    Ако самата си свесна дека не оди - не оди. Верувам дека и ќерката е доволно измалтретирана од ситуацијата, иако можеби си мислиш дека не е свесна, свесна е и те како. Вреди во име на нејзината и твојата среќа да се започне одново нов живот.

    Не сум навистина искусна за да бидам паметна и да ти тврдам сега - оди направи нешто, затоа што нитуедна од нас додека не била во таква ситуација не знае како е тешко и мачно да се стопира брак.
    Но знам едно, знам дека секој еден заслужува среќа и знаеш како се вели, подобро 5 минути крал отколку 7 дена роб.
    Направи нешто за твоите 5 минути, мислам дека постои решение, но пред се мораш да сакаш. И знај дека никогаш не е доцна! :)

    Мислам на тебе и ти ја посакувам сета сила и среќа на светов за да успееш да си обезбедиш пристоен живот за кој ќе речеш еден ден - вредеше ;)
     
    На WildCherry, Aphroditte, emekreme и 5 други им се допаѓа ова.
  7. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    ne veruvav deka vo tolkav broj ke pisete i veruvajte ve citam i solzi mi pagaat po licevo.
    od kade da pocnam neznam.Eve vaka ,jas sum vrabotena i ne zavisam od nego.Nikogas do sega ne sum dobila ni denar negov iako zarabotuva mnogu.Dolgo vreme ne rabotev i imase denovi koga trpev i za leb a negovite zborovi"ne rabotam jas za tebe cel zivot da te hranam" seuste mi zvonat vo usi.Pred se sum covek,i da,navistina mi nedostigaat i ljubov i pregratka i se....samo ne sum vo sostojba da baram zivot pokraj drug-imam dete koe ima tatko i pokraj ziv tatko zarem nekoj drug ke moze da se zainteresira poveke za moeto dete????
    Ne baram nikoj da me sozaluva, samo sakav da najdam mesto kade stom ke mozam da si gi kazam makite i da spodelam so nekoj koj ima slicen problem.Imate site ist stav-deka gresam, i za toa sum svesna ,samo nemam hrabrost da soberam partalite i da si odam.Se razvedov i koga advokatot me sovetuvase da zemam se sto mi pripaga rekov deka mim e zal da go ostavam bez nisto, zatoa sto osven stanot (koj go kupivme zaedno)se sto e vo stanot e moe.I go otkaciv advokatot i sama se pojaviv na sud i rekov deka nisto nema da baram.I alimentacijata koja treba daja zemam ,on ne se soglasi i rekov deka nema da baram ako sam ne dade,zatoa sto ako on misli deka treba da se cenka za svoeto dete togas ne mi trebaat ni tie 5-6 iljadi denari.No sudiite dosudija deka treba da dava i taka i bidna.Ne sum materijalista,baramm samo troska ljubov i razbiranje.Edna od vas rece da se sredam da se doteram i slicno.Sega ke kazam nesto sto mozebi i ke bide bezvrska i mozebi ke naluti nekogo.Jas ne sum ni zapustena ni nesredena,Naprotiv otsekogas sum vnimavala na svojot izgled i mozebi i zatoa nikoj ne mi dava poveke od 30 godini.Na izgledot mi zaviduvaat site pomladi koleski na rabota i ne mozam da svatam kako moze site da mislat deka sum zgodna i ubava a samo toj sto mi e maz odnosno mi bese maz, da misli za mene deka ne vredam.Eve go sega lezi bolen ima temperatura i sega e fin , bara supa , pa caj pa neznam sto...i se razbira se dobiva....a mene koga mi e loso on samo ke si se dotera i ke izleze.Znaci jas sum covek i nemozam da bidam kako nego.I da, priznavam, nemozam da se odlucam da izlezam od doma zatoa sto mislam deka nema da uspeam sama.Jas se plasam da bidam sama iako cel zivot so detevo sme sami.I strav mi e deka nikogas nema da zapoznaam nekoj koj ke me pocituva zatoa sto sum izgubila verba vo maskiot pol.Jas 15 godini ziveev vo pekol a moite nemaa pojma za toa.Koga eden den gi viknav so placenje i pobarav da me zemat doma -bese neviden sok za niv.Znaci nikogas ne sum se pozalila ni na majka mi i n e sum barala sozaluvanje, tuku sama si gi trpev posledicite i zatoa zavrsiv tolku pati na kardiologija.Gi zigubiv drugarkite zatoa sto koga i da se javea da dojdat ne smeev da gi okanam zatoasto on ne saka nikoj da ni doaga doma.I snajdin se ednas, snajdin se dvapati ama nikoj ne eglup i ke svati i sega sto???da baram da izlezam so niv,da se pravam kako da ne bilo nisto...pa normalno sekoj ke me osudi i ke rece pa zasto taka pravese
    Nemam lice ni da pobaram nekoja drugarka iako ne gi imav mnogu ama sega ni niv gi nemam.Ne sum se cula poveke od 13 godini so nikoja od niv.Ziveam von celosna izolacija samo onn da bide zadovolen ama izgleda ne vredi nikoj na ovojsvet da mu oddavas takva pocit i vnimanie i da go tintras a toj da ne saka ni imeto da ti go spomne.Sega mi doaga nekoja nervoza pa go pisav ova.I da ne bese detevo doma, da bese kaj moite , sega ke si izlezev iako nikogas ne sum izlegla sama i ne vo ova vreme.Se nadevam deka ke dojdat i moite 5 minuti pa ke slusa on za toa kako e dobro da te masira nekoj vo nekoja hotelska soba dodeka nadvor vee sneg.
    Ovde ima dosta pomladi od mene i site me ocenija isto.Ne treba covek da e kojznae kolku star pa da svati sto cini a sto ne cini.Jas go znam toa samo sto neznam kako bi bilo koga ke izlezam od ovoj stan koj go smetam za svoj dom i dom na moeto dete i sto ke pravam cel zivot sama.Vaka barem ima nekoj niz kukava se motka odvreme navreme i ne mi e strav.A toa sto pola mesec spijam sama doma e pak so ocekuvanje deka ke se vrati i DEKA NEMA DA BIDAM SAMA.Vi blagodaram na site sto pisavte i gopocituvam sekoj vas zbor.Mozebi i ke me osvesti nekoja vasa kritika i ke svrtam nov list.Do togas.....
     
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Загрижена, никој нема овде да те сожалува и си земам за право во мое но и во име на сите девојки кои ти пишаа овде да кажам дека ние единствено дадовме наш поглед на твојот проблем и секако совет.
    Се разбира дека ти си доволно возрасна да си знаеш самата што ќе направиш понатаму :)

    Во однос на материјалното, повторно ќе се повикам на она што ми го кажа мојата пријателка кога се разведуваше и кога ја прашав дали ќе бара нешто од мажот (кој инаку има уште 2 стана), најпрвин велеше дека парите не и се битни и дека само сака на мирен начин да се разведе, но потоа се предомисли. А знаеш зошто?
    Ми рече - сакам да се осигурани моите деца и ќе го барам само она што законски ми прилега после разводот. Од кај да знам утре што ќе се случи, можам да изгубам работа, како ќе им обезбедам на моите деца пристоен живот сама?

    Значи можеби би било подобро и ти вака да размислуваш.

    Сепак да се повторам на тебе е да одлучиш. Секое добро уште еднаш :)
     
  9. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Загрижена се што е твое да си земеш, една лажица да не му оставиш! Откако ке си заминеш и ке го оставиш, кога ке се сврти да не најде ништо! Едноставно ќе бараш за ќерка ти, да ја обезбедиш. Сите те поддржуваме, каква и одлука да донесеш.
    За пријателки не се секирај, секогаш се наоѓа барем една личност која ке сака да се дружи со тебе.
    Како што самата кажа ако 15 години си ги поминала како во пекол, зошто наредните 15 да не ти бидат најубави?
    Јас лично познавам една девојка која на 25 год се зема со дечко и кој имаше 29. Сите и викаа немој, не е за тебе, ама она по свој памет. После 3 месеци откако се земаа остана бремена, сега има ќеркичка која има 7 години. Откако остана бремена и се смени животот, маж и исто, дома се немаше прибрано, откако се породи сама си го одгледа детето. Нејзините не смееја да доагаат да ја видат неа и бебето заради него, што имало они да бараат кај нив дома, ако сакаш да се видиш со твоите во недела ке те носам кај нив на ручек и ке те земам. Девојкава се растураше од плачење. Што не и правеше маж и. Доагал дома во 6 сабајле пијан, го донела некоја девојка до дома, му вртат девојки по телефони, он за викенд оди со нив низ град шета по кафиња, а она дома и дома, не смееше никаде да мрдне. Едвај ја пушташе да оди со комшиката до парк да ги однесат децата, едвај со 300 молења. Така еднаш се сретнале во парк, девојкава со керка и и комшиката, и он со девојка фатени за рака. Девојчето почнало да вика по него тато, тато, а типот мртов-ладен си продолжил напред. Да се чудиш!!!!!! Катастрофа и беше животот. После 4 години, се реши еден ден, си ги спакува куферите и си отиде кај нејзините. Сега има дечко кој ја сака керка и како да и е биолошки татко, живеат заедно од пред скоро време и им е прекрасно.
    Сакам да ти кажам да не губиш надеж, се ке си дојде на свое место, само треба ти да се решиш и да сакаш, да почнат работите да се средуваат, да имаш супер живот и ти и ќерка ти.
     
  10. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    i jas sum razvedena i se cudam kako nekoi devojki koi ne se pominale ni pola od pekolot sto se vika-razvod mozat da kazat deka se razveduvat od bla bla pricini...

    Jas posle 6 godini vrska se omaziv za nego i posle tri meseci se razvedov znaete zasto? koga se verivme jas bev vo pocetna bremenost arno ama mi kaza deka e mnogu plitko i deka treba da miruvam no....jas morav da peram ( poveke na raka bidejki samo 1 nedelo smeav da pustam masina za perenje znaete rezim e vo pitanje ) da gotvam da cistam da pazaruvam i plus na rabota da odam dodeka mojata svekrva sekoj den odase kaj kerka i da ne e sama so dve deca....i jas imav spontan e od togas pocna kosmarot...sekoj vtor den od nego i od svekoro slusav kako NE SUM SPOSOBNA DETE DA ZADRZAM... svekrvata mi nabacuvase pred nos kako kerka i lesno i bes probleme rodila dve deca....pocna da mi pregovara koga sestra mi sakase da se slusname preku skype ona ne e vo Mk...i na kraj poslednite mesec ipol on si shetase si doagase nasabajle trosase mi parite po kafani i ednas iznervirana koga mu rekov zaso se taka ponasa kade e taa osoba sto 6 god bev so nego vo vrska zosto tolku se promeni znaeste sto dobivc za odgovor: DA SUM ZNAEL DEKA NE SI SPOSOBNA DA ZADRZES I ISCUVAS 9 MESECI EDNO DETE NE BI BILA TI SO MENE 6 GODINI i taka mi pukna film i si otidov doma se razvedov nikogas ne se bazirav koj sto ke kaze ili dali ke me ogovarat znam deka vredam i ne sakam zivotot da go pominam so nekoj shto ne zasuzuva da bide sakan i cenen...Samo da kazam deka pred da go napustam bev na pregled da mu dokazam deka so mene SE E VO RED a nemu mu preporacav da ide da provere dali e ok prvo so pamet a posle so ostanatoto
     
    На Monik999, livert, emekreme и 2 други им се допаѓа ова.
  11. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    девојки секоја чест за се она што сте успеале да го поминете и притоа сте останале присебни.........сепак тоа не е мала работа но едно се прашувам од каде и на жената како човецко битие толка сила и мок да истрпи се за своите деца искрено познавам мн жени кои се несрекни во бракот но сепак остануваат во него само заради своите деца секоја чест девојки за вашата решителност и храброст
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    АУУУУ се наежив каква дебилана постоела ми се згади од тој иако не го знам :puke: сељак малограѓански...леле бе како постојат такви НЕлуѓе,какооооо?знаеш што-да го казни Господ така што нема да му подари дете..бар Господ гледа и не заборава(се извинувам што името му го спомнувам во ваков пост)...а ти алал да ти е што си се спасила од таков сељак,и верувај среќата никој неможе да ти ја земе-кога тогаш ќе дојде :)
     
  13. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    бравос секоја чест правилна одлука си донела ќе видиме инсект како него што ќе задржи понатаму во животот добро е што тебе nе те задржал за да одиш понатаму и да си бидиш среќна подалеку од такви луѓе уф колку нерва ме фаќа вратот ми иди да му го скинам на такви како нив терајси го животот среќата те чека само имај трпение со среќа
     
  14. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Зоза од мене НАЈГОЛЕМО БРАВО!!! Браво за храброста да го направиш тоа! Неможам да се изначудам како можел така да ти каже, типот дефинитивно си има проблем во главата!!! :@ :@ :@ типот е ... незнам како да го наречам, уште не постои збор за човек како него!
    Кога читам што се не се случува и какви машки постјат, значи јас треба да бидам пресрекна со мојов :D
     
  15. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    Blagodaram mnogu na tebe i na drugite iskreno i jas se custvuvam mnogu hrabra shto ni vo eden moment ne razmisliv za narodot koj shto ke kaze tuku si mislev na mene...I samo sakam da dadam sovet na site koj se razvedeni ili se vo faza na toa NEMOJTE DA MISLETE STO KAKO I KOJ STO KE VE ZBORE...i najdobro da pravite pak ke ve zborat a nikoj ne zasluzuva da bide omalovazen od nekoj si tipec...i jas bev tema na ogovaranje ipak Strumica ne e mal grad a bogami dosta luge me znaat pa imase prasanje e kako e sto ama jas samo jasno odgovarav:worried:e razvedov za da imas tema razgovor da ti pominuva denot i kraj na nekoi i po jako im ja pleskav luge srekata na sekoj stoi eve mene srekata mi se nasmevna sega sum srekna sega sum ZENA ISPUNJENA imam i postovanje i ljubov i se bidejki sega sum so normalen covek a ne so kreten....

    Sakajte se i cenejte se sami bidejki ako vie ne se cenite ne ocekuvajte drug da ve ceni...a dodeka dozvoluvate da bidete necija sluginka konobarica cistacica bebisiterka predmet za navredi a pritoa i besglasna bukva vo kukata e togas nema da imate ni fala ni bravo nego samo najloso


    Na 23 godini i nekoj mesec dobiv etiketa razvedena ama zivotot e golemo trkalo eve za dva tri meseca ke napunam 25 goidini setoa toa go gledam kako golema zivotna lekcija a istovremeno sum sega i srekno zaljubena
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Луѓе, народот постои за да озборува. Тоа му е работа, кога веќе нема попаметна. Сите го знаеме менталитетот. Еве и кај мене во маало сега зборат 70 годишни старци како моите се развеле па што да направиме? Подобро да трпиме сите и да се нервираме затоа што народот ќе зборува? Прво нека си погледнат во сопствениот двор па потоа да гледаат во другите. Знаеме каква оговарачка нација сме и не гледам зошто правите проблем околу тоа, а и во право е Зоза кога вели дека и најдобро да правите народот ќе зборува пак ;)
     
    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Конечно некој да не се жали само, туку презел соодветни мерки :clap: :clap: Браво за храброста и за одлуката да го земеш својот живот во свои раце. И подобро да зборат се развела, отколку на онаа мажот со секакви иде, она сирота го трпи, јадна, ваква таква. А за нешто секогаш ќе најдат да зборат.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  18. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Бог тоа што сврзал човек не треба да разделува, но ако веке се разведе некој нетреба да биде повторно во брак! Секој што ке се ожени со оставена прави грев пред Бога.
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    А кога мажот не почитува и изневерува не е грев?И по разводот може он да има уште 10 жени?Не проповедај глупости те молам.
     
    На Mia.MGK и Aphroditte им се допаѓа ова.
  20. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас лично на бракот гледам како една заедница во која треба и двајцата пратнери да допринесуваат да опстои, притоа вложувајќи љубов, разбирање, доверба, пари, нерви и т.н. Еве јас сум верена и на 19 години се решив на тој чекор, нормално дека сум со човек кој го сакам повеќе од себе но помеѓу нас не е само љубовта. Едноставно нашите карактери се поклупуваат максимално, имаме идентични цели и ставови за животот и после исцрпни и долг разговори ние се решивме на овој чекор.

    Никој неможе да знае што носи утрото а не пак иднината, за да се планира долгорочно но сепак треба добро да се рамисли пред да се стапи во брак со некој. Јас и мојот вереник нашата веридба не ја гледаме така сериозно како повеќето луѓе, од причина што сме сеуште многу млади но не и незрели, животот направил доста да созрееме за наши години.
    Но јас и кога за неколку години официјално би стапила во брак, јас би направила се за да го зачувам тој брак и да одржам постојана хармонија во нашето семејство, но доколку мојот сопруг не вложува ништо туку сеуште си го живее својот живот како да е самец би разговарала со него детално и исцрпно (тоа и го предложувам и на Загрижена). Да видам кои се неговите ставови и како он гледа на животот ако сеуште му лета паметот по други жени, фино лепо брате еве ти папири за развод па сеа крши глава.

    Жени, жени ако не се цените самите себеси не очекувајте друг да ве цени, не сте должни никому да изигравате куќни помошнички, да трпите нечие малтретирање било физичко или психичко, туку заслужувате убав живот во кој ќе уживате.
    Многу луѓе децата ги наведуваат како причина да не се разведат, а и самите не се запрашуваат дали тие деца се среќни кога по цел ден дома се чуствува тензија, викање, трескње врати и сл. И тие деца патат а секој човек е способен да работи и да преживее и сам, неможе хоророт со некој да е подобар од самувањето. Постојат и други луѓе, постојат и други мажи не е само оној со кој си стапил во брак, не е крај на светот ако се разведеш животот ќе продолжи и ако се разведеш но овојпат со едно искуство плус.

    И не разбирам каков хорор е процесот на разведување???
    Ќе му соопштиш дека сакаш развод и ќе ги врачиш документите за истиот, го напушташ домот, по некое време судот донесува решение со кое бракот е поништен. Точно дека постапката може да се искомплицира доколку брачниот партнер прави проблеми окулу делбата на имотот, или старателството но сепак се може да се реши и верувам дека е подобро да се нервираш месец дена одколку да трпиш малтертирања и понижувања цел живот.
     
    На eloves и lolyta777 им се допаѓа ова.