1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. bones

    bones Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    10
    Апсолутно си во право. Во библијата го пишува тоа што е напишано горе ама исто така пишува дека ако поради неверство или семејно насилство разводот е прифатлив.
    А за тоа дека не треба да се мажиш пак...хм.....ни ова не е баш точно. Да не навледувам длабоко само ќе речам некои луѓе не биле хриситјани кога се омажиле/ожениле и после тоа кога станале посветени хритијани (мислам аеродром разбира затоа што птретпоставувам дека не оди во православна црква) започнале нов живот и Бог им дава нови луѓе во животот за да бидат среќни. Затоа што Бог не е страшен и не е апо :) Бог е добра, грижлив и не сака и сака да бидеме среќни.
     
  2. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
    Загрижена.
    Јас мислам дека ти повеке од се сакаш тој да ти обрне внимание,бидејки имам чуство дека некаде длабоко во себе ти го сакаш човеков.
    Се додека му одиш по газот тој ке се понаша така,ако си заминеш и го оставиш и не му обрнуваш внимание и му покажеш дека можеш сама дрти тогаш ке почне да те цени....
    Се додека те има вака ти си невредна играчка.
    Крени ја главата и заврти му го грбот..потоа ти нема да сакаш да се вратиш никогаш повеке.
    Сега те гледа како слаба жена без карактер+негова=неинтересна
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Разводот е многу покомплициран ако во бракот има деца. Некој претходно напишал
    Ама не е баш така. Јас имам другарка која се разведе после 7 години климав брак. И најтешко и беше за детето. Откако поднесе тужба за развод, детето го викаа во Центар за социјални работи (мислам така беше), па таму го распрашуваат за сѐ и сешто, па психолози, социолози.. како мал стрес да му е на детето промената на средината, тоа дека сега живее на друго место, дека татко му веќе не живее со нив, сведок на стресови, уште и таму (за да даде Центарот предлог со кого да живее детето). После, бракот се разведе, судот донесе одлука детето да е кај мајката, таткото да плаќа алиментација. Арно ама, таткото не сака да плаќа. Постои можност да се пријави ако не плаќа и да се стопира гледањето со детето, ама ај кажи му на детето дека тато не сака да плаќа за него тоа што треба?? Типот вика „Дај ми го мене детето, па ти плаќај ми алиментација. Од мене динар не гледаш“. После, треба, на пр. да го зема во среда... И детето чека спремно, а овој се јавува „Не ми одговара денес, ако сакаш во петок, ако не, не го земам“. Значи, не можам да ви опишам колку страда мајката во тие мигови, само затоа што гледа дека детето и страда! Или следно- „Решив да не го земам некое време, некако се чувствувам глупаво, не ми е исто како кога живееше со мене“. Ај објасни му на детето сега зошто тато не сака да го гледа? Мислам, лесно е да се каже „Па кажи му зошто“ ама не е така, не сакаш тоа мало, кревко душиче да страда уште повеќе. Па со кого да биде за роденденот? А за Нова година? Сѐ станува проблем. Родителите може полесно да продолжат, секој да си најде друг партнер, ама децата немаат резервни родители.
    И ова се само мал дел од проблемите... за жал :(
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Sekoja cest za Zoza , za hrabrosta,za brzata odluka.Kolku se kaam sto ne donesov vakva odluka dodeka deteto mi bese pomalo i koga ne razbirase tolku.Sega e se potesko, ne sum sama sto treba da donesam odluka,Samo jas si znam kako mi bese koga rekov deka ke si odime od doma i ke odime da ziveeme kaj baba i dedo.Samo jas si znam kakvi solzi i stresovi dozivea deteto koga rekov deka ke odime vo centarot za da prasaat nesto tetkite i sto uste ne amortizirav za da ne se isplasi od niv.Lesno e na tie koi imaat 19 godini i koi mislat deka razvodot e nesto neseriozno i taka lesno pa moze da se izvede so podnesuvanje dokumenti i aj cao.I jas na 19 taka razmisluvav i bev OPTIMIST so golrmo O ,se dodeka ne dojde na svet deteto i se promeni se , ama bukvalno se.Togas svetot se vrti najveke zaradi deteto i se ke napravis da ne dozvolis da oseti deka ima nekoj problem,a nemoze ni da se zamisli kako e da mu objasnis na dete deka treba da go napusti domot i se sto e vo nego, site naviki, svojata soba, igrackite, drugarcinjata i da ne bidat zaedno so mama i tato.Pa uste i na uciliste koga ke se pogodi tema za pismena kako si go pominav letniot raspust...e aj togas smisli tekst kade sto uspesno ke go prikries delot za tato i kade sto nema da dominira samo mama, i kako da ne kazes deka si lovel ribi so tato a site toa go pravele.
    Ruzmarinka imas pravo za ravenkata na kraj ama jas ako nemav cvrst karakter zarem ke izdrzev se za ovie 15 godini?Imam cvrst karakter i sakam da si go zadrzam semejstvoto zaedno.Toa e cvrst karakter i ne se otkazuvam taka lesno.Ne e bitno dali jas ke imam ljubov ili neznost od nego, bitno e deteto da e so dvajcata .Sebicno bi bilo od mene tuku taka da go odvojam od tatkoto iako on ne pokazuva nekoj interes poseben.No nedaj boze da mi se sluci nesto.....sto ke pravi toa dete???/ke ziveee so nekoj koj ne go poznava ili go gleda ednas na nekolku meseci??
    Aerodrom ....ha, sto ti znaci onoj termin OSTAVENA? Ne znam kakov status imas ama nedaj boze nikogas da vlezes vo taa kategorija .Ke kazam za sebe, neznam sto sum jas kriva sto on nemoze da se najde sebesi i kade saka da bide i sto neznae kako treba da se pocituva zena.I zarem ako nekogas mi se pruzi prilika da najdam covek koj ke me saka i pocituva zarem ke bide grev za nego ako me zeme za zena?
    Ako sum razvedena ne znaci deka sum gresna i deka treba cel zivot da stradam poradi toa sto sum si ja iskoristila sansata za brak i zaednicki zivot .
     
  5. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    А зарем децата немаат трауми кога мама и тато се расправаат, кога мама плаче секоја ноќ, а тато не е дома да го пршаат зошто??? Едноставно доколку детето е повозрасно односно да има 10-тина години сигурно ќе сфати дека мама и тато не треба да бидат веќе заедно, дека не се сакаат и дека треба да се разведат.
    Доколку сопругот не плаќа алиментација и за тоа има решение, судот толерира 6 месеци односно доколку не ја извршува својата обврска па потоа праќа извршители (јас лично познавам човек кому му зедоа покуќнина заради неплаќање алиментација). Доколку избегнува средби со детето или пак несериозно гледа на тоа (ќе му кажеш кои денови може да го гледа ако му одговара во ред ако не, тогаш неможе детето е со тебе тие денови и крај).
    А како ќе му објасниш каде е тато???
    Се прашувам како ли мене мајка ми ми објасни дека татко ми почина, и дека веќе е само мама родител а не се мама и тато. Дека тато веќе нема да биде тука ни за Нова Година, Божиќ и т.н.
    Останувајки во таков брак не го заштитуваш своето дете туку баш напротив го трауматизираш и утре кога тоа ќе порасне ќе мисли дека секојдневното расправање и голгота помеѓу партенрите е нормално, а и додека расне нема да му биде воопшто пријатно кога родителите постојано ќе се расправаат.
     
    На sesilija и missperfect им се допаѓа ова.
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Загрижена, а колку години има твоето дете?

    Извини ама евидентна е твојата одлука, ти не сакаш да се соочиш со предизвикот да го напуштиш тоа суштество кое не ти е ни маж, џабе ти дававме совети, еве Пирамидка ти пренесе и искуство, не се сите 19 годишни девојки кои не знаат каков е разводот.

    Ти немаш цврст карактер, немој да се лажеш, и НЕМОЈ те молам да го искористуваш детето како оправдување- демек сега ќе си излезела да било тоа кај твоите, или би заминала ама детето си ја сака собата :fubar:, ти имаш слаб карактер бидејќи не можеш да донесеш одлука која ќе биде подобра и за тебе и за детето, секако.

    Да ти кажам искрено се пренервирав, јадно тоа дете во тој стан со такви родители.

    Дај те молам собери сили и направи нешто позитивно, а не да се лажеш дека си силна бидејќи трпиш секакви понижувања.
    Зарем сакаш детето да гледа такви претстави секој ден?

    Тоа и онака не го гледа татко му, па зошто само да седи во тој стан со такви неубави спомени?

    И немој да плачеш, немој да објаснуваш и да се правдаш туку НАПРАВИ НЕШТО, нешто позитивно за тебе и детето- мажот одамна кренал раце од вас, само ти се лажеш дека еден ден ќе се смени.
     
    На Phyramide, FBI и Offspring им се допаѓа ова.
  7. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    Се најдобро нека ти биде само да ти кажам и јас мислев дека се е лесно нели си се сакаме ама не е така недај боже да осетиш како е друго не ти е јасно што е хорор...па како ке го нарецес тоа што 6 години си бил со него и одеднас се ти се срушува гледаш дека он не е цовек дека го боли уво како се чуствуваш и не е лесно само како што мислис за развод само еден адвокат ти кошта минимум 200 евра па тузба за развод па рочиста немавме деца немавме ништо стекнато заедно па ајде тука спасив мака ама знаес кој притисок е бе душо моја кога немозес да најдеш одговор како и со што си заслузила тоа каде е особата која ти е била SE во зивотот не е разводот хајлина каде кога не ти се свига ја фрлас и идес по нова
     
  8. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Зборовите Христови се безумство (глупости) за мнозина во овој свет, за мене се сила Божја!
    Секој што влегува во брак се заветува пред Бог и пред лугето дека ке се сакаат до крајот на животот, дека ке си помагаат при проблеми и тешкотии а не одма после првата караница развод.
    Каде е тука силата на љубовта и искреноста на тој што ветува ако сака да се разведе?
    Шансите за да се случи 2,3 ... развод се многукратно поголеми (според статистика), на никој не би му препорачал да влегува повторно во брак да ветува нешто што веке докажал дека неможе да го исполни.
    Затоа пазете со кој склучувате завет, па после кој ке биде крив ако не самите вие.
    Старите рекле отвори ги очите пред бракот оти после ке треба да замижуваш. Порано родителите кажувале со кој ке се жениш, денес секој сам си го бира брачниот другар секој сам си е крив ако не ги бара вистински вредности.
     
  9. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    ocigledno jas ne sum dovolno pametna da svatam sto mi se slucuva i kako da se spasam od terorot
    samo edno znam-deteto ne go koristam kako izgovor, naprotiv se sto pravam e radi nego
    da bev sama odamna ke bev nekade na drugo mesto
    najubava2010 licno ti posakuvam mnogu sreka vo zivotot i ako e se taka dobro kaj tebe se prasuvam sto baras na sajtov i bas na ovaa tema...nemam nisto protiv nikogo i se razbira sekoj ima pravo da e na bilo koja tema,ama sepak bracnite problemi se navistina traumaticni i da nemav potreba nemase da vlezam na stranava i da si ja polnam dusava so nervozi
     
  10. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Загрижена, сите околу тебе, ќе те советуваа субјективно, вака или онака,. го познаваат него, те познаваат тебе, ми личиш на преемотивна така што веројатно и во целофан ќе ти го завиткаат..а така нема да дојде до тебе. Не си ни прва ни последна што се развела. Познавам жена, пријателка моја, со 3 деца мали, околу 10 годишна возраст, па се раведе и си го средува животот полека полека...

    Не е толкава драма, а и да е... што си дробел тоа ќе си сркаш. Не си мало дете, имаш одлуки, и имаш грешки.. Гомеината на човек не е во тоа да не греши, туку да знае и да има храброст да ја минимализира штетата од таквите одлуки. Еве, искрено да збориме, негде во првите постови прочитав дека сте иделе многу години пред бракот...Значи совршено си го познавала, и не верувам ни дека во врската ви цветале цветови, ама и да е така, сепак си му го познавала карактерот...

    Убава е улогата на маченик...некое време...за да собереш сила да станеш борец..Ама ти никако да метаморфозираш.
    Од жалење ништо не бидува. И разводот не е апокалипса...А стресот на детето е минлив, и само ќе го научиш дека треба да се бори за себеси... Детето не е изговор ни штит ни уцена, и престани така да го користиш. Разбуди се од филмот, и поштеди го детето од вашата незрела квази заедница.
     
    На dorisa, Phyramide, FBI и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Е значи многу се нервирам кога ќе прочитам нешто вакво! :fubar:

    Најлесно е да седиш настрана, да ја цитираш Библијата и да кажуваш како треба и како не треба... сите, знаеме КАКО треба ПРАВИЛНО да биде... за жал, не секогаш во животот се ни испаѓа правилно.... нели е грев и изневерувањето, лажењето и уште еден долг список на гревови, па нема човек кој барем еднаш не ги прекршил... никој не е совршен, никој никогаш нема ни да биде совршен...

    Досега, проблемите во семејството ( барем како што јас сум видела ) се решавале на два начина - убав и неубав.... или развод или останување заедно во не баш најсјајни околности... нема да дискутирам кој начин е убав, а кој не е, тоа е прилично релативно :o

    Но, она што никогаш не сум го видела е Дедо Боже, да се симне од убавиот Рај,... во некое семејство и да рече : ,, Од денес, нема веќе кавги, расправии, лаги и изневерување, мажу/жено, промени се! Од денес животот ќе ви биде совршен :angel:,, Кога ќе го видам тоа, ќе почнам да зборувам дека разводот е грев,.... дотогаш фино лепо ќе си терам со животот... и ќе ги оставам луѓето да си тераат со нивниот... :!:
     
    На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. beticka

    beticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    уф па овој аеродром ме изнервира крајно ,секој има право на мислење,ама човече ако имаш сопруга и деца ги жалам ,ама ние сме сите живи луѓе и сите грешиме и никако не се сложувам ,,ако се ожениш со разведена било грев ,, а што е со разведените мажи дали е грев да се омажи некоја за нив.жалосно е да имаш ваков став на 31 год. и нетуку ни попувај жит бога си знаеме да читаме ,па дури е можно и библијата да сме ја прочитале,си одиме и ние во црква,а изборот секој го прави сам и се разбира си ги сноси и последиците :x :x :x :x :x
     
  13. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Загрижена на сајтов сум како и многу девојки поради дружба, да си помогнеме една со друга, да споделиме искуства и т.н.
    Јас не сум чувана под стаклено ѕвоно и сум имала мнгу проблеми во животот, сум била разочарана, повредена ... не ми цветале пролетни рози но никогаш не сум дозволила некој да си поигрува со мене, имав лошо искуство во минатото кое ме научи дека никој не вреди за јас да си го уништувам својот живот.
    Секоја жена заслужува да биде среќна, сакана и почитувана, тоа што сме жени не значи дека сме должни да се жртвуваме себеси заради некој идиот. Јас те сфаќам до негде дека се е заради детето, но си се запрашала дали тоа дете е среќно во такво семејство?

    И неможете да осудувате некој според возраста затоа што не значи дека имам 19 години мислам дека се во животот е розево.
     
  14. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Прво да кажам дека се согласувам со останатите феминки дека треба да го оставиш и да го продолжиш својот живот кој е дааалеку од завршен. Е сега сакам да ти го кажам расплетот на една приказна слична на твојата.
    Тетка ми (на татко ми сестра) да ти била разведена (а кој да знае кога јас како дете цел живот сум ги гледала заедно во иста куќа со тетинот????). Уште кога била 37 тетин ми си нашол друга жена и побарал развод. Одкако се завршиле сите перипетии тетка ми завршила со две деца, без заштеда (целата ја инвестирала во неговата куќа) и се вратила кај баба ми. Во меѓувреме татко ми се оженил со две деца во истата мала куќа, едноставно за неа било невозможно. Плус и родителите се срамеле што се вратила па баба ми и рекла разведена или не да се врати кај него. Он ја примил (главно заради децата) назад но главо деновите си ги поминувал со другата жена. Нити го перела, нити му готвела едноставно решила да живее со него како со цимер. И така со години. После некое време другата жена си заминала па тетин ми полека си легнал на брашното. Со приказнава несакам да те насочам во погешна насока едноставно да ти кажам дека не си ни прва ни последна ако тоа те утешува. Доколку си решена да останеш во таа куќа мораш да престанеш да се преправаш дека се е во ред, затоа што не е! Престани да му слугуваш и почни да го замислуваш својот живот без него!
    Со среќа :*
     
  15. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    cecilia , prikaznava e stvarno slicna
    jas sum razvedena i ziveam so nego
    pred razvodot edno vremeprobav da ne gotvam, da ne go peram i sl ama imase raspravii do besvest i takvata atmosvera e uste polosa
    zatoa prodolziv so tie raboti kako da ne e nisto , pa barem dusava mi e spokojna i znam deka nema za sto da mi zameri i da me nervira
    a toa deka ke si legne eden den na brasnoto znam, i go cekam toj den samo sto togas jas nema da bidam ovaa sto sum sega pa ke oseti na svoja koza sto znaci da si ponizuvan i da molis za vnimanie.
    ne sum osvetoljubiva, trpeliva sum , ama se nadevam deka ke dojdat i moite 5 min vo zivotot
     
  16. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Не ми е јасно како ти издржуваш уште со тој човек??? Не ми е јасно како уште се измачуваш и си го газиш својот живот??? А уште помалку ми е јасно како ли ќе можеш да поднесеш да живееш со човекот, кога ке си легне на брашното, да го третираш како твој сопруг, а до пред тоа он се мотал сегде со други жени???
    Жено божја, бегај, тргни се од човекот, дозволи рози во животот да ти цветаат, а не трња!
    Жалосно вака да си го трошиш времето и животот...
     
  17. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    да го прашам аеродром што пишува во библијата за маж кој не почитува жена,кој не се грижи за сопственото дете,кој малтретира и вреѓа

    или можеби мажите во таа негова библија се посебна врста заштитени од господ па можат да си дозволат да се женат колку пати сакаат и тоа со девици а оние жени што ги оставиле не се веќе за употреба и осудени се на самотија
     
  18. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Eeeeej остави го аеродром, ми иде на живци, тресе зелени до бескрај. Ако е толку по Библијата, нека каже што ако мажите и згрешат на жената која се мачи да му роди деца и да има поколение?????
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    бабу 90 искрено да ти кажам неможам органски да го поднесам
    ама се надевам дека еден ден ќе можам да му пружам дел од ова што он ми го пружа и да осети како е
    го заслужува тоа
    тркалото се врти и кога еден ден ќе му дојде ќе осети се на своја кожа
    мојов живот проаѓа напразно ама можеби еден ден и мене ке ми процветаат рози
    а јас сум трпелива
     
  20. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Леле незнам стварно што бара тој/таа на форумов, поточно на темава ама ајде... ми трча по нервиве!
    Зошто не направиш, не изреагираш некако за да почнат да ти цветаат рози. Животот е еден, времето сите нас не гази, денов и да е 48 саати малку ми е за да си ги завршам обврските. Зошто дозволуваш да тагуваш и самата душа да ти биде празна и изнемоштена??? Тоа не го сфаќам. Колку и да го сакаш човекот, дај вразуми се (извини мн сум помала, можеш мајка да ми бидеш, ама жал ми е што го голташ се ова), разубави си го животот,не дозволувај еден неизживеан човек да те упропасти. Да сум на местото на ќерка ти (колку год има??претпоставувам околу 12-13) би те преколнувала да си одиме, кога ќе сфатам низ кој пекол поминуваш и кога гледам што се случува.
    Јака ти душа, само ти си знаеш како ти е, само да знаеш дека според мене, ситуацијава е како да пробуваш со глава ѕид да буткаш.