1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Доколку се работи за спогодбен развод, ист адвокад ќе ве застапува. Инаку цената ја определува адвокатот. Јас сум разведена со спогодба, цената беше 20 000 ден.

    Доколку е спогодбен разводот, цената ја плаќате заеднички, по половина. Тоа го пишува и во пресудата, бидејќи едно исто лице ќе ве застапува. Доколку разводот не е спогодбен, секој си го плаќа својот застапник, т.е.адвокад посебно.
     
    Последна измена од модератор: 23 декември 2017
    На Mikica_89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас се разведов спогодбено без адвокатско застапување. Спогодбеното барање го состави и го поднесе во суд адвокат со претходно приложена копија од извод од матична книга на венчани и копија од личните карти. Тоа не чинеше само 800 ден.бидејќи адвокатот му е роднина на поранешниот сопруг.
    Судските трошоци изнесуваа 800 ден. и ги плативме по пола за што двајцата се изјасниме, а истото го пишува и во записникот, односно пресудата.Постапката заврши за еден месец.
    Во бракот немаме деца и тоа е полесна околност од секој аспект.
     
    На Meckicja и Mikica_89 им се допаѓа ова.
  3. Simona0509

    Simona0509 Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Dali mozi da go prasate kolku bi me kostalo mene so dete i jas da podnesam tuzba. Ako imate kontakt so toj advokat
     
  4. happinnes11

    happinnes11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Може да ми дадете број од некој адвокат за спогодбен развод? Со кој сте имале позитивно искуство
     
  5. danda87

    danda87 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош ако некој знае да ми каже каква е процедурата за бракоразводна постапка?
     
    На LaBella и Simona0509 им се допаѓа ова.
  6. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Зависи како сакате,спогодбено или со тужба.Еве мој пример.Најдов адвокат,поднесовме тужба.Бидејќи имаме малолетно дете прво не викнаа за 10тина во ЦСР на разговор.ЦСР има краток рок да достави мислење до судот во врска со детето и судот закажува рочиште.Кај мене првото рочиште беше за помирување.Се изјаснавме дека не сакаме да се смириме,и за брзо се закажа второ рочиште.Главна расправа.После тоа по 3 дена адвокатот мој појде на читање на пресудата.Пресудата стигна по краток период и на домашна адреса.Од моментот кога ќе стигне пресуда има 15 дена рок на жалба.После тие 15 дена највероватно адвокатот ќе ми заврши работа да ми се стави печат на пресудата и да стане правосилна.Јас сум во чекање на печатот :) Се на се за 3 месеци неполни е готово.Ако имаш прашање слободно прашај ;)
     
  7. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    А зошто мене ми рекоа 90 дена, најмалку се чека..за спогодбен
     
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    Не, се завршува за месец-два.
    Поднесовте спогодба во суд?
    Следи Цср па рочиште. Кај нас беше едно и завршивме работа.
     
  9. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Да поднесена е. Ми рекоа имало гужва и се чекало доста
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    Да, може. Но мислам имаат рок сега кога најдоцна мора да закажат рочиште.
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Точно.Постои рок за се.За спогодбен и незнам многу да кажам.Знам дека е побрзо и многу поефтино
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Natalija29

    Natalija29 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    што е потребно за спогодбен развод, дали можи еден од сопрузите да поднеси за спогодбено (без другиот), причина е бидејки нејкам да комуницирам а мислам дека ке се разведи.

    Исто така, што се очекува на рочиштето за смирување, што прашуваат?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Деца имате?
     
  14. Natalija29

    Natalija29 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Нема деца.
     
  15. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    може, ама мора потпис и од двајцата на барањето.
     
  16. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Здраво.Има некој/а искуство со црковен развод? Шо е потребно,колку кошта,каде се оди?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато неможам да ти тврдам со сигурност од една колешка демек требало да платиш и плус да ти пееле 40 попа демек мене чудно ми беше ама таа кажа за порано уште дете ко била таа некој роднина нивни сакал да се раведи од мртвата сопруга која умрела уште децата ко биле 3-4 години се преженил и жената ги прифатила неговите деца како нејзини и сакал да се венча со нејзе ама децата не му дозволиле ( ко биле воздрасни) а демек му рекле 40попа да пеаат на одвенчанието требало
     
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Се поднесува тужба до црковниот суд преку вашиот парохиски свештеник. По правило треба да има и црковна парница (такво нешто имам слушнато дека има во Преспанско-пелагониската епархија), на која владиката и поповите-судии пробуваат да ги смират оние кои се разведуваат, освен ако не станува збор за прељуба. После се бара виновникот, се носи црковна пресуда и се објавува во Службениот весник на Црквата дека бракот меѓу ХХ и ХУ е раскинат (без тоа кој е виновен). Виновникот за распадот на бракот може да добие и забрана за склучување на нов црковен брак и забрана за причестување, некој период или трајно. Доколку нема прељуба виновни најверојатно ќе бидат и двајцата.
     
    На kuc, carangigia и Meckicja им се допаѓа ова.
  19. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Леле како на бесилка да се оди.Сигурно е процедура долга
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.397
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет за една блиска пријателка. Сака да се разведе има 2 годишно детенце, таа сака да си замине од куќата и да поднесе развод но не знае што со детето дали да го земе со неа или не. Работата е тоа што се плаши ако го земе маж и да не ја пријави за киднапирање и тоа да го искористи на суд, а ако го остави пак да може и тоа да биде искористено на суд дека си го напуштила детето и да и го одземат. Тој има насекаде врски и пријатели па не знае како да постапи што да направи за да не и го одземе детето. Инаку она е невработена. Ќе може ли некој да пише искуство како да постапи?