1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тоа што не натераа да правиме свадба, одлично го прифатив, бидејќи зборот на мојот свекор беше: Ние ќе ви направиме свадба, а вие ќе дојдете!

    До последно се држев до тоа, и за ништо не се загрижив за организација! Тие организираја, тие платија, јас си отидов како гостин практично! И си поминав најубаво на светот :inlove:
     
    На Milobebence, Dust, azelea и 4 други им се допаѓа ова.
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pred dna god. od prilika vo Mexico donesoa predlog zakon
    "brak da se sklucuva na odredeno vreme od 5 god I se razbira so prodolzuvanje".
    So toj zakon nema da ima mesaje na imovina I komplikacii so delba.
    Mozda nekoj sega bi izreagiral no vo predvid mora da se zeme deka zemjite na sredna Amerika seksot I brakot se vo nekoja druga dimnzija. :rofl:
    Se raboti na zakonot da se usvoi :!: I se veruva deka taka bare ke se imam pogolema preglednost cie dete od koja zaednica e. :lol:
    Jas toa totalno go podrzuvam.
    Ako ne sakas da go prodolzis braot nemas ni potreba po sudovi I so razvodi da se bavkas.
    Ednostavno dogovorot istekol I tolku, fala prietno.
     
    На heart.stealer, Meckicja, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Звучи добро. Така би имале поголема слобода за одлука партнерите. :)
     
    На toogood и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Феминки во паника сум.Ако не е соодветно прашањето за оваа тема се извинувам.Разведена сум со скоро 3годишно детенце.Наскоро сакам да се селам во друг град,втор брак.Кога бившиот дозна ми изнакажа секакви закони,дека 30км подалеку од градот не сум можела да мрднам,дека можел да ми го земи,дека ќе барал од социјално секоја недела да му го носам да го гледа!!! Дали ако одреди социјално распоред ма гледање,треба јас да го носам,дали е тоа моја должност? Колку е ова вистина со километриве? Знаете ли како одат тие работи? Се плашам да не не можеме да бидеме заедно со сегашниот партнер,зошто ако треба да бирам,го бирам детето :( Несакам да има ни 1% да можи да ми го земи.Ќе полудам колку сум испаничена
     
  5. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    НЕ може никој да ти забрани и ограничи ништо од се ова што се плашиш. Јас го минав истото . Фино лепо си се селите со дете , само пред тоа одиш во ЦСР кај што моментално живееш да ги известиш ќе направат записник каде и зошто е преселбата . Од таму па натака надлежен ЦСР за детето ќе биде ЦСР во новото место на живеење . Каде што ќе бидеш пријавена за живеење. А за детето го уредивме видувањето со решение во новиот ЦСР и тоа секој последен викенд од месецот со тоа што ќе зима и враќа дете , точно утврдено од место до час . Твоето ново ЦСР ќе испраќа до неговото надлежно ЦСР се што треба да се уреди околу видувањето со детето. Во глобала тоа е . Со среќа со новиот почеток ;)
     
    На Milobebence, WildMk, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу.Ми олесна многу.Само многу се плашам да заминам од градов,незнам на шо е спремен бившиот да направи од инает и бес
     
    На Milobebence и Petar80 им се допаѓа ова.
  7. Anerica

    Anerica Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    девојки сакам да ми дадете совет...имам 28 години а во брак сум со сопругот веке 5 години и многу сум несреќна ме малтретира и психички и физички ...во меѓувреме се запознав со еднен американец кој е многу добар(барем така ми изгледа досега во живо не сум го запознала) и веке 1 година зборуваме на скајп и тој знае дека сум мажена и како ми е во бракоти .ми понуди брак за да можам да се преселам и да добијам виза..ми понуди кај него да седам додека да се снајдам(да најдам работа и стан)...и сега неможам да одлучам дали да останам со мажот ми и да ме малтретира и понатаму или пак да одам во америка кај сосема непознатт чоевек ама ризикот можи да се исплати ве молам кажете совет пиште ми порака :(
     
  8. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Многу кратко ти е ова, психички и физички малтретитана. Како?
    Сте пробале да го решите проблемот, и како воопшто функционирате во бракот?
    Живеете сами или не? Имате деца?
    Не е работава само кажете дали да си одам?
    Размисли малку и одењето кај странец (да, странец, зашто комуникација на скајп искрено не е темел на врска) никогаш не знаеш што може да ти донесе. Ризикот е голем
    Си разговарала со твоите? Што велат они за ова да отидеш кај Американецот?
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi ostanala vo takov brak bi si otisla a za amerikanecot pokani go otkako ke go napustis maz ti da dojde on prvo vo mk oti drugo e koga ke se videte vo zivo drugo e na net
     
    На bibiiii и SV1911 им се допаѓа ова.
  10. Anerica

    Anerica Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    не немам деца, имаме пробано да го решиме проблемот еднострано тоа значи само јас се трудев да го решам, физички малтретирана знаачи цела со модринки физички тепана се кријам на работа некој да не ме види, знам дека е голем ама моите никогаш не би ме оставиле да се вратам кај нив иако ми ја знаат ситуацијата затоа што се конзервативни и живееат ко во 19 век ..стварно незнам шо да правам

    тој сака да дојде во мк ама како ке се видиме мажот ми ке ме убие
     
    Последна измена од модератор: 7 септември 2018
  11. Anerica

    Anerica Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    и јас така мислам да направам а и странецот ми има кажано милион пати дека сака да дојди ама јас секогаш го оодбивав оти ми страв ..тој најввеке сака да дојди за да ми помои околу разводот и да се вратам назад со него ама ннезнам женси помагајте веке 2 месеци размислувам незнам да одлучам инаку тој не е некој старец или нешто така ко мене е 28 год и сам ивее и самиот бил жртва на физичко малтретирање(мајка му го малтретирала) затоа сака да ми поможи
     
  12. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ако стварно те сака американецов нема да му дозволи на мт со прст да те допри.
     
    На Luna91, H.VAGA, Anerica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Anerica

    Anerica Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    женски многу ми е страв само тоа ми е проблемот цел живот ке ми е сменет фала на сите шо ме подржувате дај боже се да испадне ко шо треба
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nasilstvo ne trpi vo nikoj slucaj od iskustvo licno iskustvo ti zboram nemas 10 zivoti imas samo eden sto ke umiras ti neka umre maz ti od maka po tebe
     
    На Luna91, Martka и Anerica им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Анерика нормално дека ќе ти е страв од човек што нит го знаеш нит познаваш далеку од екран.
    Од друга страна уште полоша е ситуацијата со маж ти, ама работиш како што кажа па можеш да се избориш да излезеш од таму со одење во некоја соодветна институција за згрижување, сепак работиш па така ќе можеш да излезеш од неговите канџи со помош на некоја институција за малтретирање у брак.
    Според мене треба прво оваа ситуација да ја решиш па ако веќе сакаш понатаму да го викнеш американецот да се запознаете.
    Немаш деца имсш работа, немаш толку некој близок да те одбрани од копукот до тебе?
    Мораш да бараш решение, ама решението не е да избегаш кај странцов одма бидејки не го знаеш и може да биде и опасно плус и виза така лесно не се добива ..
    Остани си на чисто со себе си најпрво ша после размисли и бирај ја опцијата "американец".
     
    На ane.bella, WildMk и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Мораш да се видиш со човекот.
    Не си дозволувај да заминеш без да видиш кој е и каков е.
    Ако имаш прилика и распрашај се за него.
    Има случаеви за кои јас знам-нашле странец со кого ќе склопат брак за да добијат докумети, па после странецот им прави проблеми.
    Можеби си е добар човекот, сето ова се само претпоставко, ама сепак,ради твоја безбедност, на слепо НЕ ОДИ.
     
    На Victorian, ane.bella, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Anerica

    Anerica Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    fala zenski na site a bash eve momentalno kakvi poraki dobivam od mazot mi`` da ne mi lezis da mi ja smrdish penicata tavcinjata ko ke stanam da svetat i da ne si tropnala slucajno dur spijam`` a denes nishto ne praese cel den sedi spie a jas na rabota cel den :(
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Полиција, социјална служба...
    Сликај, снимај и во полиција. Ама обавезно.
    За американецот, о том- по том.
     
    На Purelove92, ane.bella, marchi-cool и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Доколку си малтретирана од негова страна... развод. Никој не е должен да трпи насилство дали било психичко или физичко.
    За тој од Америка прво видете се во живо после одлучувај.


    И да.. На бегање тавчињата од глава би му ги треснала...Онака светнати....
     
    На bibiiii, Ники., Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    нека дојде да се видите. Да не испадне му требат органи за црн пазар.
     
    На elena.mak, Abc07, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.