1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    БЕГАЈ!!! Бегај подалеку, оди си додека сте добри и ти и детето...
     
    На Majra, Macito007, Tanja03 и 17 други им се допаѓа ова.
  2. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Butterfly01D Драга Батерфлај, имаш дом, имаш родители кои те сакаат и тебе и своето внуче, а поддршката од домашните значи најмногу на овој свет и ти ја имаш. Млада си, веќе си мајка, но на тоа дете му треба здрава мајка, психички и физички, за да утре ти нему му бидеш светлина и поддршка во животот. Не си го уништувај својот живот и разведи се уште утре.

    Некој ќе рече: "Да бе, разведи се најлеснo да се каже", точно, но тоа важи за стабилен и пар кој се почитува меѓусебно и наишол на некаква препрека, па седнува и со разговор и разбирање ги пребродува брачните кризи. Но, ти немаш брачна криза, ти имаш токсична врска и злоставувач до тебе, од кое само може со развод да излезеш и ставиш крај на оваа тортура.

    Разведи се, за да утре твоето дете памети дека имало убаво детство, да ги памети среќните моменти, а ако останеш, утре и детето ќе биде малтретирано. Мислам, убави работи од партнер што те навредува, малтретира и уште пострашно, силува, па згора на тоа додека си во таа состојба, тоа е и материјал да го пријавиш в полиција, од таков убавини нема да видиш.
     
    На Majra, Ivan4e04, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  3. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки

    Во твојава ситуација само развод,и бегање од таа ментална куќа,ке те спасат тебе и детето.Нема да е лесно тоа е факт,али ке имаш мир,спокој,и целосно внимание кон твоето дете,да осеќа љубов,топлина,нега,грижа.
     
    На cresa-jagoda, zalosna и Bebulleee им се допаѓа ова.
  4. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    @Butterfly01D Имаш кај да одиш, оди што поскоро. Подобро да живее без татко отколку во таква околина. Тргни го од таму пред да порасне и да има после трауми.
     
    На joy1, cresa-jagoda, zalosna и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.526
    Пол:
    Женски
    @Butterfly01D мораш да избереш развод. Многу мачно ќе ти биде животот да го поминеш под ист кров со таков човек, а ќе го уништиш и животот на детето. Верувај, многу подобро е на дете со разведени родители отколку дете кое ќе биде сведок на насилство.
    Штом не те третира како човек, не треба ни да те има. Нема љубов, нема почит, тогаш нема причина да сте заедно. Затоа постои развод, бракот не треба да биде затвор во кој ќе трпиш ужас.
     
    На cresa-jagoda, zalosna, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Ќе ти кажам истото што и останатите.
    Уште веднаш поднеси документи за развод, земај детето и врати се кај твоите. Уште кога те силувал си требала да го пријавиш и да се оттарасиш од него.
    Ете барем твоите те подржуваат, не си сама.
    И многу подобро да расте детето со еден родител отколку со двајца, ама еден умоболен родител што не знаеш утре што би му направил на сопственото дете чим тебе те силувал бремена.
    Со среќа:hug::hug:
     
    Последна измена: 30 јануари 2019
    На Divinebutterfly, cresa-jagoda, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    За сите шо советувате некој да тужи, мислите дека така лесно оди постапката? Оооооооо, тужете само ако имате дебели нерви и некој одвишок денар, евентуално врски.

    Па не иде на рочишта, па бега, па полиција го брка, па не презема покани дома, па се прави на три и пол... И на крај да изречат пресуда во отсуство, мислите дека нема начин да се заобиколи? Нема ништо на негово име, нема пари у банка, шо ќе му земат? И така, ќе си стои тоа со години, децата ќе пораснат, проџе живот. :)

    А да не спомнувам дека доста често, тужената страна свесно го искористува фактот дека живееме во банана-држава и ич мува не ја лази. И носен у полиција, и некој ќотек има изедено во станица, и тужен од други роднини, денар немам видено, ни јас, ни другите. Уште се тужи со пола фамилија. Па уште и кога ќе ти донесе белешка дека не е прерачунлив, ти иде да фанеш и да го запалиш.

    Би сакала да ви дадам подобар совет од ова ама за жал, не можам. Така да, гледајте само да извлечете поука од ситуацијата, да берете памет и што поскоро да се осамостоите. Жал ми е, ама ова е бруталната вистина за алиментација во државава што ќе ви заштеди некоја нервоза плус.
     
    На Ицолгудбејбе, mira.mira, referentka и 20 други им се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.859
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    !!!Дечки ај вратете ја дискусијата околу проблемот на членката. Дефиниравте што е силување мислам доволно е објаснување.

    Благодарам на разбирањето
     
    На Butterfly01D и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  9. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Таа млада забременила си мисли да се омажам и родам па бебево само ќе се гледа, тој ја затруднел сакал-не сакал( а повеќе не сакал нит бебе нит жена штом и кога биле сами почнал да ја малтретира за да ја натера на абортус) дали таа го терала, дали неговите пресекле и ај се земал и се вратил кај неговите и си мисли бебето таа и мајка му ќе го гледаат.
    Незрели за улогата мајка и татко а најмногу бебињата и во иднина децата страдаат.
    @Butterfly01D сите пред мене те посоветувале но најдобро постапиле твоите, послушај си ги, посвети се на тебе и бебето и ова нека ти биде искуство и една лекција во животот.
     
    На SummerGirl и eli25 им се допаѓа ова.
  10. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.717
    Пол:
    Женски
    На пола пост веќе ми се дигна притисокот, а до крајот искрено и се разочарав од тебе. Самата си свесна каде живееш и се мислиш дали да се разведеш? Да сум на твое место уште додека сум размислувала да го пишувам текстот, би си ги собрала работите и би се развела. Детето нема да ти го земат, кога же објасниш дека си психички малтретирана. Ако мислиш на ќерка ти не дозволувај да расте во таква средина.
     
    На Divinebutterfly, Bebulleee, karak и 14 други им се допаѓа ова.
  11. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Begas sto pobrzo od toa ludilo.. Zimaj deteto i kaj tvoite. Na deteto mu treba srekna majka, a ne poludena majka. Nemoj da se mislis mnogu.. Eden zivot imas devojce! :devil:
     
    На Dadusicka, RosettaStone, Kate Rina 93 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Ако уште не си се тргнала од таа токсична средина првенствено ради себе, еве нека ти биде мотив бебето.
    Под таков стрес сета напнатост ја пренесуваш и на бебето. Ај што ќе попушта твоето здравје ако продолжиш таму така ќе го уништиш и здравјето на бебето.
    Не си знаела дали да размислуваш за развод??? Кај твоите спремни да те земат со се дете, ти се наоѓаат да ти помогнат ти уште се мислиш.
    А за оној дел дека те терал да абортираш ми се згади а тоа дека ти силувал толку ме изреволтира што морав да ти пишам.
    Како почнал и онаа последната реченица дека гледал мајка му како ја малтретира татко му и како круша под круша паѓа ми укажува дека ти си свесна за се. Така да најдобронамерен совет тргај се од таму што побрзо.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila begaj begaj mlada si ne si ja unistuvaj mladosta za nekoj sto ne e vreden kamo sreca I jas da imav nekoj da me podrze da se vratam kaj majka mi samo tolku ke kazam
     
    На Butterfly01D, WildMk и RosettaStone им се допаѓа ова.
  14. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mozebi ne e za ovde prasanjeto.Jas i mm se razvedovme, sakam da prasam dali nekoja znae kade se podnesuva za alimentacijata i dali mora da promenam adresa na ziveenje od dokumentite
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не мора да ја смениш адресата. Братучетка ми кога се разведе реши да смени и адреса и презиме. За алиментација во социјално. Така мислам. Знам дека бившиот зет секој месец и уплаќа на братучетка ми на сметка, за алиментацијата.
     
  16. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na odgovorot.
     
  17. Kiki_Riki123

    Kiki_Riki123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Здраво, која е процедурата за мајка ми да ми плаќа алиментација? Дали иде преку социјално или? И дали треба да плаќа данок за алиментцијата?
     
  18. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Мила мораш да смениш адреса.Мене од социјално ми рекоа дека чим не седиш таму веќе,адреса мораш да промениш.Може да те тужи као натрапник да си,као ја злоупотребуваш адресата.Кривично дело правиш,така ми рекоа.И има логика.Посебно кога и дете е вклучено,маж од бес,болка и инает може се да направи.
     
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Адресата на живеење треба да ја промениш зашто по никој основ немаш право да се водиш таму, освен ако не сте и двајцата сопственици на објектот во кој сте живееле, а имотно- правните односи не ви се решени.
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Како бе мајка ти да ти плаќа алиментација? Тебе не ти плаќа, ако се твоите разведени на татко ти ваљда ќе му плаќа, ако си шод 18г.