1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не е под 18, полнолетна е и студира, алиментација и следува до 26 години додека студира.
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.701
    Пол:
    Женски
    Добро ама не и исплаќа на неа мајка и, туку на татко и.
     
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дури и кога е полнолетна? :?:
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.701
    Пол:
    Женски
    Па претпоставувам де, алиментација е за родителот што го издржува детето, како помош. Нека праша адвокат најубаво.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminka99

    Feminka99 Нов член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Вака...
    Со мм ќе се разведуваме и двајцата се согласивме на таа одлука но имаме мало бебенце (2 месеци) Ме интересира дали старатеството на бебето ќе ми припадне мене целосно или? Знам дека бебето додека е уште малечко ќе престојува кај мене но дали кога ќе порасне ќе може да ја зема да престојува кај него? Прашувам зошто не сакам детето да ми оди во таа куќа каде што живее со неговите родители и брат му и не сакам да ја гледа без мое присуство.
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Зошто да не ја гледа?
    И тој е родител исто како што си ти.
     
    На zuto, Meckicja и anaja1 им се допаѓа ова.
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Никој од убавина не се разведува со бебе од 2 месеци. Позадината никој не ја знае, сигурно има причина зошто не сака да го остава само детето.
     
    На H.VAGA, Heidi, Alisa22 и 11 други им се допаѓа ова.
  8. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Ако има причина, судот ќе си одлучи. Нема сакам/неќам.
    И јас многу работи сакам, па нема.
     
    На Notorious-B, zuto и Meckicja им се допаѓа ова.
  9. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Не е правично да добиеш целосно старателство. И тој е родител исто како и ти. Тоа што се случува помеѓу вас не смее да се одразува како војна за детето. Со оглед на тоа дека се работи за бебе, сигурно ќе го добиеш старателството. Но таткото и тоа како има право да си го гледа детето. Тоа што сакаш да ја гледа само во твое присуство е премногу радикално. Колку што заклучив не се работи за развод само од едната страна (па нема спогодба, кавги), туку за согласност помеѓу вас двајца. Тоа лесно упатува дека се исклучува можноста таткото да биде насилен спрема детето или да проба да го земе детето наспроти твоето старателство над него. Така што мислам дека барањето да го гледа во твое присуство ми е некако ирелевантно (сега не го знам целиот случај, се водам по она што си го напишала). Доколку тој живее со личности кои се опасни или ментално нестабилни, тогаш можеш да бараш да не оди во нивната куќа. Ама доколку тоа е твое субјективно гледиште за нив, поттикнато од кавга можеби, тогаш не можеш да излзеш со такво барање. И да, другиот родител има потполно право понтаму да бара старателство над детето, или доколку понатаму детето изјави волја дека сака да живее со другиот родител исто така.
    Најдобронамерен совет... Не е во ред детето да расти со еден родител, а другиот воопшто да не го гледа или да го гледа премногу ретко. Или да му се прави негативна слика за родителот. Поттикнува несигурност кај детето и го забавува психичкиот развој.
     
    На H.VAGA, sofi2107, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Презиме се менува во општина.
    Адреса во мвр, при што ако сега живееш во стан на твоите родители мора и родителот на кого гласи тој стан да дојде со тебе со л.к. на увид.
    За алиментација си има решение од судија, а ако не ти исплаќа преку адвокат треба да покренеш постапка, социјалното нема врска со алиментацијата


    2 месечно бебе кај мајка припаѓа. а во однос на идни средби како ќе се регулирани, тоа со социјално ќе регулираш
     
    На Meckicja, Milobebence и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  11. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Kolku cini otprilika edna brakorazvodna postapka i kolku treba da mu se plati na advokat?
    Dali tuzitelot e onoj koj gi plakja site sudski trosoci ili se podeleni pomegu dvata partnera?
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Адвокатот е 10000 денари, ако е спогодбен разводот, еден адвокат ги застапува двајцата и си се договараат да делат трошоци.
    Ако едниот тужи, тој ги подмирува судските трошоци (800 ден) а оној кој е утужен треба да го плати адвокатот и свој и на тужителот.
     
    На cresa-jagoda и Broken♡ им се допаѓа ова.
  13. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Адвокат 9.000 денари , и 10.000 денари за едно рочиште.Ако не се реши на првото рочиште тогаш уште 10.000 ден за секое наредно.Јас платив 23.600 со се ддв ова она ... Судска такса е 800 ден,плаќа подносител на тужба,и исто пресуда е 800 ден.На крај може судот да досуди трошокот да ти го подмири тужениот.Кај мене беше досудено тој да ми ги врати парите шо ги дадов,но јас несакав своеволно,и јас тужев и јас се си платив.Со среќа
     
    На cresa-jagoda, Meckicja, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Deca imavte li mila ili ne
     
  15. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Да,едно.Кај мене си е
     
    На Broken♡ и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не се исплаќало развод.
     
    На Meckicja, Broken♡ и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако разводот не е исплатлив, што е исплатливо во нефункционален брак?
     
    На Nausicaa, cresa-jagoda, H.VAGA и 10 други им се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јок, се исплати да си трпиш :rofl:
     
    На Dust, candy.cane, Forca и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    За 350 евра, и тоа како се исплати развод отколку душевни болки и семејно насилство... Подобро е добар развод отколку лош брак.
     
    На cresa-jagoda, manako1, DAngel и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Vaka pred razvod sum so malo bebe. Tatkoto e krajno ne zainteresiran za bebeto i veke dva ipol meseci ne ziveeme zaedno nema napraveno nisto za bebeto (finansiski) no ke saka da ima odredeni prava nad nea samo za da mi pravi problemi (vadenje pasos na bebeto i odenje vo druga drzava) Bebeto e 3 ipol meseci ni zdrastvena kniska nema na privatno ja nosam na pregledi. Toj e vraboten i mi rece deka ne dobival nisto so toa sto ke i izvadi kniska. Site mi velat odi vo socijalno prijavi go pa razvodot ke bide polesen. Pa kade tocno treba da se upatam i da prijavam vo socijalno? Kako izgubena sum, mozebi prasanjeto ne e za tuka no ne znaev kade na drugo mesto da pisam.
     
    На marchi-cool и candy.cane им се допаѓа ова.