1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Во центарот за социјална работа има посебен оддел кој работи бракоразводни парници, се што треба ке те посоветуваат таму.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Бев во слична ситуација,на почеток воопшто не беше заинтересиран,ни финансиски ниту го земаше да го види.На 10 месеци јас си заминав.Јас мислам дека тој првиот период на мажот му е тежок и стресен,оддеднаш останува без семејство,а мажите се како деца се повлекуваат кога се повредени.Сега секоја приказна различна,секој брак,секој партнер различно.Конкретно во мој случај,сега детенцето ми е 3.5 год неможам да се пожалам,го бара,го гледа редовно иако сум премажена во друг град,знае само да не плаќа редовно но сосема коректен однос имаме засега.А на почетокот беше ужас.Ти посакувам многу сила и трпение да издржиш се што те чека,зошто не е лесно ниту едноставно.Но на крај ќе се исплати,мирот нема цена ;)
     
    На cresa-jagoda, Dust, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Ksenijaks

    Ksenijaks Нов член

    Се зачлени на:
    29 април 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ,
    Јас сум во брак скоро 4 години и амане детенце 3 и пол години...во меѓувреме купивме куќа преку кредит кој го подигнав јас но имотот е препишан на двајцата подеднаков дел. Сопругот почна да ме малтретира и физички и психички од што еднаш и требаше да викнам полиција за да престане да ме тепа...Ме имтересира оти сакам да се разведам...дали детето ке ми го дадат мене оти ме малтретираше а имам и доказ...и куќата како ке биде поделена т.е. кредитот како ке го плаќаме...ве молам кој знае не ка ми објасни

    Исто така ме интересира дали за време досека трае разводот јас ке треба да се отселам од куќата или пак тој оти куќата е и на двајцата...да знам дали да си барам стан или нешто
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2019
  4. Katya55

    Katya55 Нов член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Me interesira kolku vreme trae edna brakorazvodna postapka. Dvajcata sme soglasni na razvod. Imame edno maloletno dete no toj ne saka da ima nisto so deteto ili so mene.
     
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Колкави се шансите да му го одземам делумното старателство од бившиот? Детето со мене живее. Не плаќа алиментација ни под разно, веќе 5 години го немаше никаде. Е сега законски кога се разведив, не само што ми дадоа некоја предност, туку на суд го прашаа дали се согласува јас да го одгледувам. И сега преку социјалното ми правеа притисок да излегувам од работа за да го гледа тој детето. Му пуштив жалба на социјалното, ама демек спрема нив. Два пати ме бараа за консултации. И сега не знам дали воопшто би предложиле да му се одземи старателството, кога толку го поддржаа. Дали во МВР можам да реагирам, не можам ни пасош да му извадам
     
  6. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Pasos drugarka mi i vadese na malata so potpis od socijalnoto. Bivsiot i pravese problemi pa socijalnoto potpisa. Prasaj kaj niv.
     
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Тие мене проблеми ми прат, не знам, можи треба централно да го решавам...инаку тукашните нема шанси да ми потпишат
     
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Odi na povisoko nivo.
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Или така или директно во МВР ќе одам....инаку не знам како....на никакви обврски, сите права да му ги обезбедуваат....не знам што да речам
     
  10. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Најбитно во бракот е разговор меѓу двајцата партнери, не се одлучивајте за развод по првата криза во бракот затоа што детето највеќе страда.
     
  11. marija24

    marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Da, deteto najveke strada.. ama sto e so majkata?? Dali e dolzna da trpi sekakvi maltretiranja
     
    На WildMk, marchi-cool, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Кога мајката страда, тогаш страда и детето. Негативните емоции се присутни во домот
     
    На WildMk, marchi-cool и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Секако дека не е должна да трпи ама заради еден лош збор одма да одиш кај мајка ти и тоа не чини.. не треба да водиме инает меѓу себе, некогаш треба и да се попушти од двете страни..
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    Кој знае што се поминале штом стигнале до развод, дури и насилства ти викаш заради еден лош збор..:x
     
    На WildMk, Kate Rina 93, Broken♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Ksenijaks

    Ksenijaks Нов член

    Се зачлени на:
    29 април 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи вака се разведувам заради физичко малтретирање кое траеше многу години...детето е 4 години и го добив јас..ме интересира нарената година се преселувам во друга држава..а бившиот вели дека нема да дозволи да ја земам керками...дали можам нешто да превземам
     
  16. Osamena12

    Osamena12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravoo...imam 23 god...vo brak sum 8god..imam dve deca 6god i 1ipol godina.Ovie 8god mene mi se pekol,osven psihicko maltertiranje i fizicko...sekos navreduvana.od toa nemozis vaka da se oblecis,nemozis ova da go nosis,dva prsta da krenam i do wc da pojdam.imam 3 sestri od toa sestrite tvoi kurvi i ti ko nimi si.zgora na se sega i so ovoj pojde so onoj..pojke ne se izdrzuva..za decata trpi trpi zivotot taka mi pomina.pojke neznam kako da postapam..mi se zakanuva ako zaminis decata nema da gi vidis...familijata kje ti ja zacarnam...aj samo da nema kavgi raspravi kjuti kjutii...nemozam pojke
    Ve molam za sovet...mene za decata mi e..sepak site zanimi ziveeme oddusa od srce ti izlegle..nemozam da ziveam bez niv.
     
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Од 15 години си во брак? По своја желба или приморана беше?
     
    На bibiiii, cresa-jagoda и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  18. Osamena12

    Osamena12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Po moja zelba...so razbirav togas dete bev...najgolemata greska vo zivotot ja naprajv
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Имаш кај да отидеш со децата? Родители, сестра..? разведи се не седи со тој човек веќе.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Osamena12

    Osamena12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Imam roditeli..imam familija kaj da pojdam...ama problem se decata zakanite...neznamm dali sudot mene kje mi gi dodeli....neznam