1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не му давај да те заплашува.
    Законот односно судот секогаш е на страна на мајката, секако освен во случаи кога мајката е проблематична индивидуа, зависник, бездомник и слично.

    Во други нормални околности, децата секогаш идат кај мајката, како што и треба да биде, и нема зошто да се плашиш.
    Заслужуваш достоинствен живот.
     
    На bibiiii, WildMk, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @Osamena12

    Не живееме повеќе во среден век. Секако дека судот ќе ти ги додели децата, а нему ќе му забрани пристап дo вас заради семејното насилство врз кое ти и децата индиректно сте биле изложени.

    Кога викаш дека заради децата остануваш, помисли како тие деца утре ќе се чувстваат со претрпените трауми и вербални/физички повреди кои ги нанесувал врз тебе - нивната мајка. Поголемото дете веќе разбира сѐ и тоа може да остави трајни последици по неговото душевно здравје, дали си свесна?

    Ако сакаш да ти пораснат здрави, под рака на суд и никогаш повеќе да не помислиш да се враќаш на место каде што има насилство. Не знаеш колку може да стане полошо, да ескалира ситуацијата за минута до степен децата да настрадаат физички, зошто насилниците немаат граница кога се агресивни и бесни. Татко насилник не си ги сака децата, никогаш! Не се лажи себе за да не зажалиш. Уште денес пријави го насилството, за твое добро.
     
    Последна измена: 21 јуни 2019
    На bibiiii, violetblue, x.Daisy.x и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Заради деца НЕ СЕ ОСТАНУВА,
    Заради деца се ЗАМИНУВА!
    Златно мое правило кое во една реченица содржи цела психологија!
    Биди силна и глава горе
     
    На Divinebutterfly, candy.cane, bibiiii и 17 други им се допаѓа ова.
  4. Emmaa22

    Emmaa22 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se razveduvame so maz mi posle 12g vo brak i imame 2 maloletni decinja. Pricini ne tolku seriozni za razgod kolku neverstvoto od moja strana. Toj nemoze da mi prosti i da pomine preku toa. Gresiv i se pokajav no za zal toj nesaka da misli na zivot so mene. Decata ke gi razdelime pomaloto so mene a pogolemoto so nego. Site mi vikaat moras da prodolzis ponatamy imas samo 32g. Kako da prodolzam ???? Kako??
     
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Ќе се навикнеш ама мора ли и децата да ги разделите?
     
    На candy.cane, Nausicaa, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Emmaa22

    Emmaa22 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ne saka da mi gi dade i dvete. Ako nesakam da bidat razdeleni da mu gi ostavam. Nemam drug izbor
     
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Bogami i te kako seriozna pricina e neverstvoto. Sega si trebala da mislis pted da se sluci neverstvoto. Sega e kasno. Ke moras da zivees bez maz ti i ednoto dete. Samo da te prasam nesto. Zosto be gi dvoite decata. Od iskustvo na nekolku luge sto si gi.podelija decata ne e bas ubavo za niv. Sepak vie si znaete. Moite bea razvedeni ama nie si bevme so majka mi..
     
    На candy.cane и Animali им се допаѓа ова.
  8. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364

    Де де, ништо страшно, не си ни прва ни последна што се разведува.

    Познавам луѓе кои после 20 години брак се разведуваат, не е пропаднал светот за еден развод.

    Не знам како може толку трагично да го сфаќате тоа.

    Биднало работа, си го изневерила , сега терај со друг.
     
    На AngIv и jasbi им се допаѓа ова.
  9. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    A koj go prasuva nego sto saka. Decata odat so majkata osven ako majkata e nedaj boze bolna Najdi si dobar advokat i sum sigurna deka ke ti gi dade sudot.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И сега за да не останеш без дете, децата ќе ги делиш? Наместо вие да бидете жртви за децата, вие децата ги жртвувате за ваши лични препукувања.

    П.С. Се надевам дека си трол " а ла летна шема" и дека не се ова уште деца на кои родителите им ги упропастуваат животите.
     
    Последна измена: 7 јули 2019
    На candy.cane, Sofi.ja, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Штом е твоја вината, остави му ги децата, не им го уништувај животот, не ги разделувај. Доволно им е срушен светот што родителите им се разведуваат. Ти продолжи да си тераш свои ќефови, без деца уште послободна ќе бидеш.
     
    На candy.cane, Sofi.ja, sofi2107 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Emmaa22 И јас се согласувам со Цреша. Не ги дели децата и остави ги кај татко им. Така е најдобро.

    И како тоа мислиш, причината не е толку сериозна?
     
    На candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Најдобро е за децата да бидат заедно,за вашите проблеми не се должни тие да ја платат цената.
     
    На Sofi.ja, violetblue, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  14. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Во случај на неверство баш и не е така кој го прашува него,и те како ќе го прашаат
     
  15. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Собери докази дека те малтретира и покажи ги на суд никој не би дал дете на нелој што малтретира.Уште сега превземи акција да си заминеш.Ти уште имаш шанса за нов живот.Знам дека велиш дека е за твоите деца но што ако тој крене рака и на нив.Спасете се.
     
  16. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    So dobar advokat znam slucaj sto decata se kaj nea. Isto slucaj kade sto zenatw e natkomanka pa ne i ja zemaa kerkata. Taka da se e mozno kaj nas..
     
  17. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Postapkata za razvot e pokrenata. Soglasen e da se razvedeme i se soglasuva detenceto da e kaj mene (i bez toa ne ni bese zainteresiran za deteto)
    Sega problem ne saka da mi dade polnomosno za pasos za malata. Vo socijalno zbororel gluposti i od tamu mi kazaa deka pokazal interes za deteto (a realno nikade go nema nitu prasuva nitu mu e gajle za deteto) i sega zatoa mi velat od tamu ako sakam da vadam pasos mora so negova dozvola.
    Ne mi dozvoluva da vadam pasos samo za da me spreci da odam vo druga drzava i za da mi pravi problemi. Help...
     
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Распрашај се во социјално, мислам дека ако тие оценат дека нема место за грижа, самиот Центар за Соц Грижи дава потврда т.е. полномошно.
    Гледај да зборнеш со него, да му објасниш дека одмор е во прашање, зашто може пак да отиде и да збори се и сешто таму.
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па на 15 години можеш да стапиш во брак без довола од родител?
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Социјално има опција да ти извади пасош без него, распрашај се. Знам куп мајки кои така извадија. Пасош е загарантирано право на личен документ на секој човек, мислам нешто такво ми кажа една мајка со која разговарав.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.