Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  28.578
  Пол:
  Женски
  Не е точно.
  За вадење пасош на малолетно дете мора согласност да потпишат двајцата родители, независно дали бракот е или не е разведен.
   
  Последна измена: 9 јули 2019
  На Роберт 7, snegulkata, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.637
  Допаѓања:
  35.002
  Пол:
  Женски
  Мислам дека гледаат дали таткото го гледал детето или не, дали плаќал алиментација или не.
  На братучетка ми детето, му извади пасош без потпис од таткото пошто со години немаат контакт.
   
  На zalosna и Animali им се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  28.578
  Пол:
  Женски
  Ама тоа ако во соодветна постапка му е одземено родителското право. Со разводот не престанува родителското право, независно кај кој родител е детето доделено на чување. Со разводот детето може да се додели на едниот родител, но со тоа не престанува родителското право на другиот родител. Алиментацијата, грижата, посетите по разводот, воспитувањето итн се дел од обврските кои ги има другиот родител. Доколку не ги почитува овие обврски, другиот родител може да поведе постапка за одземање или ограничување на родителското право.
   
  Последна измена: 9 јули 2019
  На Petar80, sofi2107, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Moze so potpis od socijalnoto da se izvadi pasos. Mojata vnuka od bratucetka taka izvadi. Tatkoto ne davase soglasnost i se izmotavase pa na kraj majkata so pomos na socijalno izvadi pasos za deteto.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.510
  И јас знам дека на пријателка која не беше во добри односи со маж и, ЦСР и издаде нешто (незнам што) со кое таа отиде на одмор сама со децата.
   
  На Petar80, Animali и riba79 им се допаѓа ова.
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.053
  Пол:
  Женски
  Не бе чоек, за едно детенце со моето што е во градинка сто посто знам дека таткото не потпиша, цср по службена должност даде мислам некое писмо кое однесоа во мвр. Исто и за излегување од државата, цср им има издадено писмо. За другите не толку, ама за ова знам. Таткото нема изгубено родителско право ниту па старателство, си го гледаат неговите и он детето кога можат.
   
  На riba79 и zalosna им се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.786
  Допаѓања:
  19.097
  Пол:
  Женски
  Може зависи до општината, до работникот. Се е секаде различно иако правилото може да е едно за цела држава.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  72.912
  Пол:
  Женски
  Можи да се извади пасош со помош преку социалното :)
  Јас така имам извадено за поголемите дечина :)
  Пријател или пари и сее можно :drunk:
   
  На Ava.84, buba4e89, Broken♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.260
  Пол:
  Женски
  Не. Ако се разведени може и од ЦСР да земе потпис и да извади пасош.
   
  На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.665
  Пол:
  Женски
  После колку години ако не го бара таткото детето може да му се одземи старателството?
   
 11. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.874
  Пол:
  Женски
  Кои се потребни документи за развод?
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.391
  Пол:
  Женски
  Од мое лично искуство, брак во кој нема дете потребни се, копии од личните карти од сопружниците и копија од извод од матична книга на венчани.
  Доколку има дете не знам дали се потребни плус документи (извод од матична книга на родени од детето).
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mjaumac

  Mjaumac Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Дали сопругот треба да плати од денот кога е поднесена тужбата за развод или само после разводот почнува со плаќање? Дали се зема во предвид периодот додека трае процедурата што не придонесува со ништо
   
 14. Ale10

  Ale10 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  34
  Треба да се задолжи со плаќање на алиментација од денот на поднесување на тужбата, али често судиите знаат да одлучат да се задолжи со алиментација од денот на пресудување
   
 15. Azalea Bonsai

  Azalea Bonsai Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Здраво, Ве молам за информација за добар адвокат во Скопје за разводна постапка.
   
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.391
  Пол:
  Женски
  Не знам што подразбираш под добар адвокат за прекин на брак (развод), особено ако е спогодбен.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 17. S^I

  S^I Нов член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Citam mnogu iskustva, razni situacii. Bi sakala da ja spodelam mojata, dali nekoj se ima najdeno vo slicna situacija.
  Vo brak sum 4 godini. Maz mi bese super covek, covek na mesto, prekrasen covek, raboti kako sudija... porano igrase sportska ama se toa bese vo granici na razonoda samo. Pred 2 godini pocna se pocesto da odi vo kladilnica, a vlogovite poleka se zgolemuvaa, pocnaa da dostignuvaat i 5 cifreni brojki na livce, a po 10tina livcinja dnevno
  Pocna i da se opusta i da odi po svalerki. Edna, pa druga....
  Go otkriv i za toa i se soociv so nego za se. Imase nekoj period so vikanje i kavgi. I na kraj ispadna deka so se zavrsuva, deka ke se posveti na familijata.
  Prifativ da se sredime, bidejki imame 3 godisno dete. Nekoj period rabotite pocnaa navidum da se resavaat.... se resivme da imame vtoro dete. Si rekov muhh dojde pametot, moze se drugo e bilo samo period.
  Ostanav trudna i posle nekoe vreme, kako preku nok pak se vrati istiot maz, so kockata i so zenite. Duri veke ne go do tolkj ni kriese seto toa ili ne mozese posto se go otkrivav(poraki, dopisuvanja, sliki, sredbi, a i so kladilnicata zema pak zamav).
  Posledniov mesec rabotite se nepodnoslivi. Go ostaviv da vidam dali ke mu dojde pametot, ne mu gotvam, ne go peram, peglam ( si odi kaj majka mu) Nie sedime doma so deteto, a toj si prodolzuva da tera ergenski zivot. Se soocivme i mu rekov ke si odime. Si zemav stvari za mene i deteto i izlegov, no pocna vednas da pravi problemi.
  Go zede deteto kaj nego i go ostaviv sega, si vikam podobro neka go taka nekoj den, da ne dozivuva deteto traumi. Bidejki na nekolku pati bese do tolku iznerviran i spremen da digne raka na mene ne razmisluvajki deka sum trudna.
  Toj so mene ne sakal da ima nisto, deteto saka da mi go zeme, a za vtoroto sto go nosam ne komentira nisto duri ne go ni interesira.
  Razvod ne ni bega.
  Ne sum ziva sto deteto ne e do mene.
  Nekoj dali e bil vo vakva situacija.
  Izvinete za dolgiot post, no ja baram sekoja pomosh
   
 18. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.284
  Допаѓања:
  10.623
  Пол:
  Женски
  многу тешка ситуацијата, требало одма да пријавиш не оставај дете со таков човек. Што ќе прави детето таму кога и додека тој е во кладилница и по жени? Судски да си го бараш.
   
  На bibiiii, buba4e89, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  12.999
  Пол:
  Женски
  Се коцка , те изневерува а и насилен бил кон тебе.
  Што повеќе чекаш? Одма покрени постапка за развод.
   
  На bibiiii, Роберт 7 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.786
  Допаѓања:
  19.097
  Пол:
  Женски
  Детето ќе го носи во кладилница и по швалерки?
  Ако е таков детето треба да е со тебе.
   
  На WildMk, Brinetka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.