1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Не е точно.
    За вадење пасош на малолетно дете мора согласност да потпишат двајцата родители, независно дали бракот е или не е разведен.
     
    Последна измена: 9 јули 2019
    На Роберт 7, snegulkata, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Мислам дека гледаат дали таткото го гледал детето или не, дали плаќал алиментација или не.
    На братучетка ми детето, му извади пасош без потпис од таткото пошто со години немаат контакт.
     
    На zalosna и Animali им се допаѓа ова.
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Ама тоа ако во соодветна постапка му е одземено родителското право. Со разводот не престанува родителското право, независно кај кој родител е детето доделено на чување. Со разводот детето може да се додели на едниот родител, но со тоа не престанува родителското право на другиот родител. Алиментацијата, грижата, посетите по разводот, воспитувањето итн се дел од обврските кои ги има другиот родител. Доколку не ги почитува овие обврски, другиот родител може да поведе постапка за одземање или ограничување на родителското право.
     
    Последна измена: 9 јули 2019
    На Petar80, sofi2107, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Moze so potpis od socijalnoto da se izvadi pasos. Mojata vnuka od bratucetka taka izvadi. Tatkoto ne davase soglasnost i se izmotavase pa na kraj majkata so pomos na socijalno izvadi pasos za deteto.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    И јас знам дека на пријателка која не беше во добри односи со маж и, ЦСР и издаде нешто (незнам што) со кое таа отиде на одмор сама со децата.
     
    На Petar80, Animali и riba79 им се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.656
    Допаѓања:
    95.763
    Пол:
    Женски
    Не бе чоек, за едно детенце со моето што е во градинка сто посто знам дека таткото не потпиша, цср по службена должност даде мислам некое писмо кое однесоа во мвр. Исто и за излегување од државата, цср им има издадено писмо. За другите не толку, ама за ова знам. Таткото нема изгубено родителско право ниту па старателство, си го гледаат неговите и он детето кога можат.
     
    На riba79 и zalosna им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Може зависи до општината, до работникот. Се е секаде различно иако правилото може да е едно за цела држава.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Можи да се извади пасош со помош преку социалното :)
    Јас така имам извадено за поголемите дечина :)
    Пријател или пари и сее можно :drunk:
     
    На Ava.84, buba4e89, Broken♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Не. Ако се разведени може и од ЦСР да земе потпис и да извади пасош.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    После колку години ако не го бара таткото детето може да му се одземи старателството?
     
  11. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Кои се потребни документи за развод?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Од мое лично искуство, брак во кој нема дете потребни се, копии од личните карти од сопружниците и копија од извод од матична книга на венчани.
    Доколку има дете не знам дали се потребни плус документи (извод од матична книга на родени од детето).
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mjaumac

    Mjaumac Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали сопругот треба да плати од денот кога е поднесена тужбата за развод или само после разводот почнува со плаќање? Дали се зема во предвид периодот додека трае процедурата што не придонесува со ништо
     
  14. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Треба да се задолжи со плаќање на алиментација од денот на поднесување на тужбата, али често судиите знаат да одлучат да се задолжи со алиментација од денот на пресудување
     
  15. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво, Ве молам за информација за добар адвокат во Скопје за разводна постапка.
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не знам што подразбираш под добар адвокат за прекин на брак (развод), особено ако е спогодбен.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  17. S^I

    S^I Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Citam mnogu iskustva, razni situacii. Bi sakala da ja spodelam mojata, dali nekoj se ima najdeno vo slicna situacija.
    Vo brak sum 4 godini. Maz mi bese super covek, covek na mesto, prekrasen covek, raboti kako sudija... porano igrase sportska ama se toa bese vo granici na razonoda samo. Pred 2 godini pocna se pocesto da odi vo kladilnica, a vlogovite poleka se zgolemuvaa, pocnaa da dostignuvaat i 5 cifreni brojki na livce, a po 10tina livcinja dnevno
    Pocna i da se opusta i da odi po svalerki. Edna, pa druga....
    Go otkriv i za toa i se soociv so nego za se. Imase nekoj period so vikanje i kavgi. I na kraj ispadna deka so se zavrsuva, deka ke se posveti na familijata.
    Prifativ da se sredime, bidejki imame 3 godisno dete. Nekoj period rabotite pocnaa navidum da se resavaat.... se resivme da imame vtoro dete. Si rekov muhh dojde pametot, moze se drugo e bilo samo period.
    Ostanav trudna i posle nekoe vreme, kako preku nok pak se vrati istiot maz, so kockata i so zenite. Duri veke ne go do tolkj ni kriese seto toa ili ne mozese posto se go otkrivav(poraki, dopisuvanja, sliki, sredbi, a i so kladilnicata zema pak zamav).
    Posledniov mesec rabotite se nepodnoslivi. Go ostaviv da vidam dali ke mu dojde pametot, ne mu gotvam, ne go peram, peglam ( si odi kaj majka mu) Nie sedime doma so deteto, a toj si prodolzuva da tera ergenski zivot. Se soocivme i mu rekov ke si odime. Si zemav stvari za mene i deteto i izlegov, no pocna vednas da pravi problemi.
    Go zede deteto kaj nego i go ostaviv sega, si vikam podobro neka go taka nekoj den, da ne dozivuva deteto traumi. Bidejki na nekolku pati bese do tolku iznerviran i spremen da digne raka na mene ne razmisluvajki deka sum trudna.
    Toj so mene ne sakal da ima nisto, deteto saka da mi go zeme, a za vtoroto sto go nosam ne komentira nisto duri ne go ni interesira.
    Razvod ne ni bega.
    Ne sum ziva sto deteto ne e do mene.
    Nekoj dali e bil vo vakva situacija.
    Izvinete za dolgiot post, no ja baram sekoja pomosh
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    многу тешка ситуацијата, требало одма да пријавиш не оставај дете со таков човек. Што ќе прави детето таму кога и додека тој е во кладилница и по жени? Судски да си го бараш.
     
    На bibiiii, buba4e89, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Се коцка , те изневерува а и насилен бил кон тебе.
    Што повеќе чекаш? Одма покрени постапка за развод.
     
    На bibiiii, Роберт 7 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Детето ќе го носи во кладилница и по швалерки?
    Ако е таков детето треба да е со тебе.
     
    На WildMk, Brinetka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.