1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Mene ne me vikaa koga moite se razveduvaa. No, nie dvajcata ostanavme so majkata. Zasto gi dvoite decata, bas e zalosno za niv..
    Dokolky ne sakas da odgoviris vo red e. Imam kolega 3 deca, se razvedoa. Dvete kaj majkata, ednoto so nego..
     
    На tina2018, cresa-jagoda и Mantub им се допаѓа ова.
  2. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Од маж ми поголемиот го викнале зашто сакаа двајцата со таткото да живеат, ама не дозволија.
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Поради кои причини не дозволуваат?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Некогаш едната страна не сака да попушти и за жал ги делат децата.. Пред се родителите треба да се свесни за последиците . Не судам никој во случајот дека не знајме како и зошто е така. Мое мислење е дека не треба воопшто да се практикува таква работа кај развод каде што има повеќе од едно дете .
     
    На candy.cane, H.VAGA и riba79 им се допаѓа ова.
  5. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Веројатно дека беа мали - 8 и 11.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anazi

    anazi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Самиот сака таму да си остане, навикнат е, таму му се другарчињата, училиштето. Кај што сум јас не познава никој и досадно му е , а е во сензитивни години во пубертет и не сакам дополнителни стресови да му правам. Си доага кај мене кога сака.
     
    На eli25, candy.cane, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Човекот има 40 год како што пиша. Ти досега не го процени дали е работник или не. Велите финансии не ви се проблем а тој отишол за да отплати кредит. Што мислеше кога ќе се врати ќе биде истиот. Тој до 40 год ништо не направил и ти си го знаела тоа, си го прифатила таков и сега не ти чини.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dobarcovek

    dobarcovek Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Има некој во моментов што сака да се разведи?
     
    На *Ane* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    А тебе "добарчовеку", зошто те интересираат вакви не толку добри работи, како разводот на пример?
     
    На crazylady, RisMarke, mira.mira и 7 други им се допаѓа ова.
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Може е адвокат па да понуди преку него да иде :rofl:
     
    На candy.cane, Luminary, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Хахах и јас тоа го помислив :rofl::rofl::rofl:
     
    На Meckicja и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  12. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    Некој во скоро време што се развел спогодбено,дали мора да иде преку адвокат тужбата и ако да колку се плаќа на адвокат и за колку време се испраќа покана за на суд?
     
  13. Ana_zvezda86

    Ana_zvezda86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Здраво. Би сакала да прашам дали некој е запознаен со процедурата за излез од државава со малолетно дете после развод. Дали бараат согласност од другиот родител и што во случај кога таткото не е во државава да потпише. Дали се вади некое полномошно. Ви благодарам
     
  14. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Zdravo, morate soglasnost dadena pred notar odnosno poefitna varijanta vi e na list hartija roditelot koj dava soglasnost da napise deka se soglasuva vaseto maloletno dete navedeno so ime, prezime, maticen broj da patuva so vas vo stranska drzava i da se potpise roditelot. Dokolku patuva deteto so treto lice togas na taa soglasnost se potpisuvaat i dvata roditela i istata zaverete si ja na notar, ke ve cini 150 denari ako notar vi ja sostavi ke ve cini 450 den.
    Na notar odite so licna karta i ja zavruvate veke napisanata soglasnost.
    Vo sprotivno, dokolku e vo stranstvo dr roditel ne mozete da go vodite deteto bez taa soglasnost..
     
    На thelittle17, mira.mira, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ana_zvezda86

    Ana_zvezda86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Blagodaram
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Baram Odlicen advokat od sopstveno iskustvo moze i od skopje,, bidejki e dosta kompliciran....koj znae neka pise vo inboks
     
  17. MomIsWow

    MomIsWow Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Прочитав свашта па дс си ја кажам приказната.
    2 години со човекот мил фин културен грижлив.
    Останувам бремена мајка му дизнава и заедно со другата снаа и брат му го саботираат брскот дури бараа абортус на бебето зошто јас сум излажала некои икс причини кај мене на работа оа не сум била за синот. Во меѓувреме дознавам дека он си се коцкал и така ја трудна со стресови он се коцка ја без јадење на работа кавги секој ден... Патолошка бременост пораѓај хорор.Искачам од пораѓај тука започнува хаосот бега од дома демек порани на работа ќе идел јас со царски се преку мене уште цела тортура лд мајка му и снаа му ми ја носеше иако му имав кажано нејќам да ја видам по секоја цена сакапе да се покорам пред нив а никако не можев да го простам тоа што го посакѕваа за моето бебе. Стана непод осливо се поише се коцкаше се се одвиваше позади зстборени врати со мајка му и неговите... Неплатени сметки ја со бебе почна по заложни кучи да дава почнав да полудувам до депресија и суицидни нагони по психијатри се влечкав и на крај сакаше да ми ја одложи крштевката на детето за да си раздолжи негови долгови. СИ РЕКОВ ДОСТА Е овој пат ако си отидам не се враќам... Пробав да ја смирсм топката подле тоа џабе мене ме обвинѕва за се и за се сум јас крива а ескивира равод... Фин е секогаш коа не му викам дека треба пари зс детето да даде од коа че му речам одма он пафта со развод него животот му бил неподнослив со мене итн. Сака да си се коцка а да нема ибврски дс прси шо сака никок да не го замара сфатив дека семејството што го сакам со него никогаш нема да го имам имам детенце од 1 годинка и се спасив од таму.Да не зборам дека парите цела заштеда за детето ми ја искоцка јас плачам он си спие... И ред други слични причини и на крај ми рече да најдобро да се разведеме детето трпи штосе дереш и викаш... Смешки. Ко да, не е истиот човек
    Значи јас се трудев да верувам дека може да се опрси дека се недоразбирања се обвинував себе дека сум жена треба да стишам додека не сфатив дека проаѓам психичка тортура ид него и неговите.
    Никигаш ништо немојте да трпите децата повеќе ќе ве ценат ако ги спасите да не жувеат у хорор од тсков брак детето е среќно ако мајката е среќна ❤️
     
    Последна измена: 26 март 2020
    На Nightwish11, thelittle17, eli25 и 15 други им се допаѓа ова.
  18. ema balevska

    ema balevska Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е ова тема за емотивните последици од разводот. Ама јас некаде морам да извадам што ми лежи на душата. Се чувствувам тажна, кога ми текнува на некои убави моменти од минатото. Од разводот поминаа 7 месеци, не сме се виделе од тогаш, понекогаш само на телефон. Чувството дека ми се распадна се што некогаш мислев дека ќе го имам со него не ме напушта. Тага исто така, чувствувам голема тага. Како кога некој ќе ти умре, повеќе сум како вдовица. И предавството на тоа што мислев дека го имавме. Не знам, некако како во душата да имам една голема фонтана и нема доволно солзи што може да исплачам и некако не ми е полесно, количината на солзи е огромна. Некогаш ми е така и тапо, и немо, само блеам во ѕид, не ни знам зошто ми е така. Ова се менува, ама кога ќе удри депресијата лошо е. Плус со никого не правам муабет за ова, се затворив. Зашто знам дека никој не може да ме разбере и повеќето ме осудуваат. Ова е едно тајно и тивко страдање. Веројатно ќе помине. Се надевам.
     
    На Lattina, buba4e89, PeachGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Па реално и ти умрел некој. Односно нешто.
    Ти умреле сите желби, надежи и планови. Ти се срушиле ко кула.И имаш право да плачеш. Ама немаш право да не продолжиш напред. Дај си време и не се врти назад. Тоа што е крај некад е и почеток...
     
    На firequeenn, Lattina, Zimone и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Во секое лошо има и добро. Сигурно не дошло до развод без причина. Секако дека ќе те боли и ќе патиш оти не е мала работа сите твои надежи и планови да пропаднат. Ама исто така и лошиот брак ги наметнува истите чувства. Времето е лек за се.
     
    На Lattina, Zimone, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.