1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Развод

Дискусија во 'Брак' започната од lalezzz, 2 јуни 2010.

  1. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Фала му на Бога, не сум се нашла во твоја ситуација (и искрено го молам Господ, да не се најдам ниту јас/ниту кој било друг никогаш) меѓутоа сум ептен емотивна личност (да не кажам дури претерано) па ете затоа си дозволив да одговорам на твојот пост тука.
    Пред се, не ги знам вашите причини за развод (не ни треба да ги знам) меѓутоа тргнувам од фактот дека никој не би дошол до тоа ако му било добро или ако мислел дека работите можат на било кој подобар начин да се средат и подобрат па така претпоставувам дека истото и кај тебе се случило.. Едноставно, не сте можеле да најдете друга алтернатива за решавање на проблемот/ситуацијата... Па присети се ете и на тој дел - причината зошто дошло до тоа (тоа само кога доаѓаш во овие моменти ба очајување..) Размисли, ете дали дошло исклучиво до развод, по твоја вина. Доколку да, само тогаш пробај да се смириш со него (шанси секогаш има за покајување и помирување - Nothing is impossible! neli!? :))
    Во спротивно, доколку си пробала алтернативи и не си успеала а до разводот дошло по вина, на другата страна или нешто слично што не си можела да го пребродиш, тогаш зошто жалење, зошто такво очајување!?
    Ниту е последниот на оваа планета, ниту пак е единствениот за тебе! Можеби, твоја сродна душа ќе се појави многу скоро.. :) Stay positive! :)
    Тргнувам од себе, често сум нерасположена, анализирајќи ситуации - what if... и за жал, со тоа само себе си штетам и никој друг па така и ти... Господ е голем! Верувај во чуда и ќе ти се случат чуда! Бог ќе ти ги даде..
    Ти посакувам помалку моменти на overthinking и повеќе љубов кон самата себе!
     
    На tinka-mace, Nightwish11, Bubish26 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Јас како себеси да се прочитав, истото би го кажала на жена. А и затоа што сум пре емотивна, како тебе, потполно те разбирам.:hai:
     
    На ElenaElenka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Hello :) Супер е да знаеш дека има некој сличен на тебе Само ние си знаеме како ни е ‍♀️
    Најдобро е ние да си отвориме своја тема па да си дискутираме за нас емотивците и нашите 1001 проблем за секое решение
    Поздрав до сите вакви и само храбро!
     
    На Nightwish11, thelittle17 и Meckicja им се допаѓа ова.
  4. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба мислење од вас. Сестра ми има проблеми со маж и кои не опфаќаат и мене и моите. Тој е многу тврдоглава особа и мисли дека само тој е во право за се, тој све знае и ние не сме никогаш доволно добри за него само неговите све му дале од нас ништо не видел. И не се во добри односи со мајка ми, и не и дава на сестра ми со детето да доаѓаат кај нас, вика ти ако сакаш оди ама детето не може. А сестра ми му ќути пошто се плаши да не и го земе детето. Она ако не се оправи тој спремна е и на развод ама страв и е за детето само. Сега моето прашање е ако дојде до развод дали би и припаднало нејзе детето бидејќи е мало годинка и пол има, плус има и сигурна работа. Извинете за долгиот пост
     
    На Suhan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Скоро секогаш децата остануваат со мајката после развод, доколку нема психички проблем...
     
    На crazylady, Lolipop23, teressa и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    До 7 години секако оди со мајката, барем за ова кај нас и социјални служби и судови се бескомпромисни, освен нели ако мајката е наркоман со досие и сл.

    Го пратам форумов почесто во последно време и секогаш се запрепастувам кога ќе прочитам како некоја се плаши за детето да не и биде земено при развод. И не ми се верува при тие состојби во кои се затекнале, психички и физички насилства трпат, сѐ уште размислуваат и рационализираат. Значи жени бегајте колку нозе ве држат! Децата со вас, нормално.
     
    На crazylady, bibiiii, SummerGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Нека не се плаши, детето сигурно ќе и биде доделено на сестра ти. :)
     
    На Nightwish11, crazylady, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Verica 12

    Verica 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    33
    Imam nekoklku pati pisano za mojot problem.
    Resivme so soprugot da dojdime.vo stranstvo i odtogas pocna golgotata.
    Nego pretesko mu padna se ,a mene preubavo.
    Stana mracen nervozen a veke i pocna da pie
    Swkoja vecer kavgi nervozi.
    Znam deka me saka i jas go sakam ama ova izleze od kontrola.
    Ne sme otideni doma 1 god.
    Sw nemame so nikoj videno ovde nemame prinateli i iskreno mislam dwka i seto toa doprinese.
    Na dva pati vo kavgi si vikame odi si razveduvame se ne znam sto.
    Snosti pak mi vika da se razvedime nemozam da trpam pijan..
    Ve.molam kazete kako da dopram do nego zosto e poluden..
    Nw sakam da se razvedime ama ne sakam ni ova da go trpam
     
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Voznemirena si, no ne te svativ, sakas ili ne sakas da se razvedete!?
    Zosto se kavgite,za nekoja konkretna pricina, poveke pricini ili zaradi toa sto pocnal da pie?
    Vasiot zivot se promenil kompletno, promenata e mnogu golema, ne sekoj moze i saka da se navikne na nov nacin na zivot .
    Razgovarajte koga e trezen, odlucete sto ponatamu koga e svesen, stom pocnal da pie "redovno" toa ne e zivot i nemozes da se potpres na takov covek.
    Ne spomna dali imate decinja, no 1 god vo stranstvo ne e tolku mnogu zalna rabota pa da mu padne tolku tesko da se pravi drvo sekoj den.
    Sigurno problemot e pogolem.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Verica 12

    Verica 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    33
    Seuste nemame deca
    Da epten sum voznemirena :(
    Ovde sme sami i stvarno raboti od 9 do 21 navecer so 1 sloboden .
    Ama sekoja nervoza odtamu ja istura doma.Jas sedev za koronata doma i bev sama i go slusav samo negovot zalenjw.I pocna da oie 5 god zaedno vo vrska toj piese samo ako sme na proslava ili povod.Toj swga ne ni znae da pija se gubi i pocnuva da me napnuva.Ama sega veke se e izlezeno od kontrola ,sekoj den se karame sekoj den e napnato.Ne znam ni dali imame realen problem
    Mn sme na inaet fateni ne znam kako da ja smiram topkata :(
     
  11. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Koga ke si dojde doma od rabota pijan e ili trezen?
    Koga uspeva da pie ako raboti po 12h?
     
    На tinka-mace и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    На твојот сопруг му се има сѐ испомешано, нормално е тоа, не секој може да издржи психички особено сега со короната, значи многу му се собрало работа - дома, само еден ден слободен а секојдневно по 12 часа работа плус времето да оди и да се враќа од работа, како што пиша сами сте таму, нема барем еден другар, веројатно и на тебе таму ти е потребна другарка чисто да разговараш и со друга личност, а тој барем фудбал да гледа со некој, па за коли или политика да направи муабет, и веројатно носталгија го има фатено особено ако неговите родители се постари, му се вртат секакви работи, и веројатно се чуствува како роб, како да ја изгубил својата слободна волја.
    И затоа почнал да пие, и кога е пијан негативната енергија и незадоволството кое го чуствува го истура врз тебе, а ти како ,,сунгер" ја попиваш таа негативна енергија, но во еден момент нема да можеш да издржиш повеќе и ќе те фати нервен слом, и ќе си го нарушиш здравјето.

    Решение за проблемот, да смени работа со 8 часовно работење, и пожелно е двајцата да работите за да имате занимација преку денот и да си помогнете со финансии, понатаму разговарајте меѓусебно за тоа што ве мачи отворено, гледајте барем два пати годишно да доаѓате во Македонија за да го решите проблемот со носталгијата, и трето пробајте да се адаптирате на начинот на животот на тамошниот народ и пробајте да ја прифатите нивната култура како своја така полесно ќе се социјализирате.
    Ви посакувам да ви се средат односите.
     
    На ALISA0000, tina2018, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    @Verica 12 низ скоро истото минувам како ти. Нови во државава, не знаеме јазик, закони, начин на живот, тотално изгубени. Немаме пријатели во близина, мм е од пон-саб на работа, а јас сеуште дома.
    Напнувај за работа што побргу за да може и тој да си го скрати работното време и многу ќе биде подруго и двајцата кога ќе си дојдете дома ќе имате повеќе теми за разговор и тој ќе биде по одморен. Разговарај со него на мирен тон и кажи му се отворено, можеби ток и не е свесенза тоа што го прави периодов. Почнете да се дружете со некого, без разлика дали е македонец или странец, чисто да смените малку, ако нема во местото кај што живеете, прежалете некое литро гориво и видете во близина некој. Барем нас македонците не има насекаде и за дружба сме први.
     
    На thelittle17, Meckicja и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.714
    Имам прашање за во темава.
    Родителите се разведени а детето има под 1 година и е дадено старателство на мајката. Дали мајката може да оди во странство да живее со детето? Треба негде потпис од таткото дека заминува? Некој ми спомна полномошно? Како оди тоа?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Мислам дека мора да добие дозвола од таткото за да го изнесе од земјата, ако таткото не се согласува, не може да го земе детето во странство. Нека види со адвокат, да и објасни.
     
    На Роберт 7, SummerGirl и firequeenn им се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    99% сум сигурна дека мора таткото да даде согласност.
    Нека најде адвокат, ке и објасни.
     
    На Роберт 7 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    32.091
    Пол:
    Женски
    Треба согласност од таткото. Имам комшика која сака да оди со детето во странство, ама бившиот не дава потпис. Тоа трае со години.

    Е сега...имам слушнато дека и од Социјално можеле да дадат одобрение, ама во екстремни случаи. Ако таткото го нема никаде. А колку е точно...не знам. Нека праша адвокат.
     
    На firequeenn и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.550
    Допаѓања:
    151.122
    треба полномоштво според закон
    а може и да си отиде со пасош на ризик може и ке ја пуштат и без согласност
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Класично полномошно не постои од кога се воведени биометриските пасоши. Со самиот потпис при постапка на вадење пасош за малолетни лица, а потребни се и двајцата родители за вадење, се согласуваат дека другиот родител може да го носи во странство. Така да, ако се извади пасош за детето, истото може да патува. Е сега доколку не е известен другиот родител, во случајов кај што се работи за разведени родители, а мајката го изнесе детето на неопределено, може да ја пријави како за киднапирање, меѓутоа не сум запознаена со ова.
     
    На cresa-jagoda и firequeenn им се допаѓа ова.
  20. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Со писмен поднесок нека ср известат социјалниот центар и другиот родител. Во известувањето нека се наведат местото на патување, периодот кога се патува и кога ќе се вратат, како и причината за самото патување. Треба да се има во предвид, во тој период да не му се нарушат, спречат редовните видувања на другиот родител со детето, согласно решението за видувања
     
    На cresa-jagoda и firequeenn им се допаѓа ова.