1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разговарајте за да ви олесни душата

Дискусија во 'Психологија' започната од Buddygirl, 5 февруари 2013.

  1. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Не си сама и јас така се чувствувам во последно време, да те утешам. Исто и за дечко ми цело време мислам дека не ме сака и дека сум му здосадила, а тој всушност душата ја дава за мене :(
     
    На Nine25 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Ве исчитав сите една по една и за жал гледам дека сте различни генерации, но дека насекаде го има тоа.
    Основното училиште ми беше прекрасно, буквално до ден денеска цела генерација каде и да ме види завршуваме со гушкање, радување за меѓусебните успеси, мирни деца што сите скоро бевме за пример, немаше собир, роденден или повод за славење каде што некој беше отфрлен, ко семејство бевме и сеуште се почитуваме.

    Јас учев во средно стручно училиште во центар, бидејќи избрав смер заради што навистина го сакав.
    Од прв ден буквално ми почна хоророт.
    Се запознав со децата и не знам зашто добив цинични погледи, пробав да се здружам и почнаа нивните муабети и оговарања за мене, потоа буквално почнаа да ме избегнуваат, да ми сугерираат да се самоубијам, да се префрлам во друго училиште, често пати бев тепана и од машките и малтретирана брутално, ме исмеваа во лице, а не смеев да вратам бидејќи класната ми имаше кажано дека една грешка ако направам и летам од школото.Немав избор, ми беше криво навистина.Ми правеа групи на фб за мене, ставаа мои слики, ме оговараа, на секаде ширеа дека треба да умрам, дека сум глупа, дека сум проста, ретардирана, од глупо семејство, и навистина ми беше тешко, иако имам навистина многу другарки и другари сепак беа во други училишта и немаа начин да ми помогнат освен што ме советуваа дека не треба да се замарам, неколку само од нив ми кажаа дека е до школото и дека навистина е зезнато, дури и на форумов истото го пишуваше.
    Почнаа да ми вадат муабети дека сум немала никој во животот,дека сум била сама во 4 зида,дури неколку од нив ми рекоа ако се самоубијам дека многу ќе си олеснам.
    Добивав и прашања дали имам идеа како да се убијам или треба да ми дадат, па така се случуваше да даваат идеи како да скокнам од зграда, како цревата ќе ми летале низ скопје,уште што не, и бидејќи немав поддршка од класната си дозволуваа што сакаат да прават.Ако пробав да прашам нешто или да пробам да бидам фина ми викаа не замарај, те викна ли некој,дури извадија муабети дека се лепам по нив.Ми викаа ти си роб треба да правиш што ќе ти кажеме, и иако завршив баш би се одмаздила, ми се смеат дека не сум на факс во македонија, дека ми е убаво, но они не го знаат тоа.Мислам дека моево е најтешко од се, некако искрено да сме биле деца до 7-8 одд ајде да прогледаме, ама дали на 19-20 (имавме еден покасно на 20заврши) ви е во ред така да зборат?
     
    На Bonus-Kombinator му/ѝ се допаѓа ова.
  3. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Dobro, nikoj ne znaese za tvojata situacija roditeli, klasen, psiholog.
    Zosto devojce ne go smeni skoloto?
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Класната знаеше но не беше ни секунда на моја страна.
    Не можев да го сменам заради што беше стручно и ми требаше знаењето.
    Не знаеш колку сакам да вратам ама нема како
     
  5. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    A roditelite? Moe dete da ima takvi problemi a klasnata da znae ima ziva da ja oderam:devil:
     
    На cresa-jagoda, candy.cane и sj *O* им се допаѓа ова.
  6. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Немав како, ми се закануваше дека ќе ме избрка, не ме разбираше.Едноставно не и беше гајле.
     
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Si trebala da ja snimis, pa da odis kaj roditeli i direktor no, vo sekoj slucaj si trebala da gi informiras tvoite.
     
    На cresa-jagoda и sj *O* им се допаѓа ова.
  8. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Мислев дека нема да дојдам до точката да ми се спојат жичките,ама еве ме.Колку ме нервира кога знам дека сум во право,а сум беспомошна.Мразам кога морам да се расправам со луѓе кои немаат доволно култура во себе.Едноставно,не можеш да се разбереш.Многу ми е тешко понекогаш што средината во државата ни е таква.Дефинитвно не можам повеќе да издржам :@
     
    На cresa-jagoda, Rama, steela.honey и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Depresivna333

    Depresivna333 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    За ваков живот ли бев јас Господе???!!!
     
    На cresa-jagoda, Rama, steela.honey и 2 други им се допаѓа ова.
  10. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Колку е тешко кога некој ќе ти ја уништи самодовербата... Знаете ли како е некој постојано да те следи да ти кажува ова не се прави вака, ова не се остава овде, не е точно тоа што го кажуваш... Е така се уништува човек... Бев многу повредена и буквално на дното. Станав се исправив, постигнав многу, премногу во животот, изградив кариера, одлично заработувам, растам три ангелчиња, одржувам дом, семејство... Знам колку можам, знам што можам, знам што сакам. Немам со кого да разговарам, така се извртеа работите да немам никој до мене, освен тој што ми ја дроби психата. Сега сум само сенка, барем така се чувствувам, работам и заработувам, одржувам домаќинство, растам три деца, тоа се толку многу обврски, сепак душата ми е празна...скапана...мизерно се чувствувам... Заробена во туѓ правилник за живеење, во толку гужва, а сепак толку осамена...
     
    На mal.ecka, ajaja95, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Kade e soprugot?
     
  12. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Готово преку глава ми е..молчам јас молчи тој. И после се што се случи си мислам ќе се разболам у глава поради него. Господ да ми е напомош. Од глава не го вадам, не можам, коа ќе го видам очите сами ми се насолзуваат и тој тоа го гледа а мене ми е срам, а не можам да се воздржам. Не можам скоро секој ден да е до мене а да немам храброст да му зборнам како некогаш. Не знам што се случува со мене повеќе.
     
    На cresa-jagoda, Rama и Crnookata им се допаѓа ова.
  13. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Некои од луѓево се да ги гледаш и да им се чудиш на умот.
    Ќе им пристапиш со добрина, ќе им ја дадеш сета слобода и тие ко слободно пиле ќе се залетаат и во лет ќе ти се по*ерат над глава.
    Ако им пристапиш со бестрашно студенило ќе ти се умилкуваат ко пилето на гранка, цврц-цврц ќе ти цврцорат од мило по мило и додека ги држиш на дистанца само спонтано да пружиш прсте ќе се залетаат од гранка директно на него зошто по сите перипетии си учат кај им е местото.
    Само време и трпение на крај секој ќе си падне на својата позиција.
     
    На SnowWhite8 и worrieddd им се допаѓа ова.
  14. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Некој/а за ЛП?
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Тешко е кога човек е сам...
    Немаш брат, немаш сестра... родителите не ти се блиски...
    На кого да се ослониш?
    На тие што мислиш дека можеш во состојба се да ти ја покажат вратата само за да не ги замараш... уште тапани што не викнале кога ќе се симнеш по скали да си одиш..
    Другите не те ни слушаат... гајле им е..


    Е така е кога си сам на ебаниов свет.. сите ќе те ебаваат во здрав разум а никој нема да те праша како си..
    Само едно како си е доволно... да кажам како сум и да ме сослушаш бре човече! Прашај еднаш...еднаш..
     
    На mal.ecka, Klarijana, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
  16. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ми се гади од личности кои си придаваат лажна вредност, како тоа се они најпрофесионални, најсочувствителни се нај, нај, а со сите тие извртени фалбаџиски муабети ама и со дела се косат со основниот морално-етички кодекс на своето работно место. Или го подзаборавиле или никогаш не го ни прочителе, а секој ден им е пред очи:@
     
  17. Algorithm

    Algorithm Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Feel u.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    како си ?
     
  19. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ми се гади и од личности кои си мислат дека не сте си ги расчистиле сметките.
    Колку од нив ми минале низ раце па после ми јаделе од раце.
    Што да им правиш на таквите, нит кодекс ги оправа нит збор, нит сакат да прочитаат нит да послушаат.
     
    На Algorithm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Algorithm

    Algorithm Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Некад колку и да си добар не вреди, залудно е. Зошто љубовта не заслепува? Зошто секогаш се заљубуваме во погрешни? Зошто кога таман ќе помислиш дека животот си го средил малку тој уште посилна шлаканица ти удира? Мислев помина се, мислев дека никогаш нема да ме боли нешто повеќе од празен стомак и празен џеб, но скршено срце е капак на се. Одсекогаш сакав сите да се среќни околу мене, секад себеси се ставав во втор план и на крај пак не си добар за сите. Сега сакам само крила и да одлетам далеку од се.
     
    На sj *O*, Shmizla94, Rama и 3 други им се допаѓа ова.