1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разговарајте за да ви олесни душата

Дискусија во 'Психологија' започната од Buddygirl, 5 февруари 2013.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.692
    Допаѓања:
    116.546
    Пол:
    Женски
    Настината,болна,изморена...Не можам повеќе.
    Ќе се распукам...
     
    На Shmizla94 и christinnn им се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Стварно не знам шо ми е ама ќе полудам.
    Плачам, а денот уште не е почнат.
    Нервите ми се отидени во неповрат.
    Плачам за банална причина како мало дете не знам зашто.Буквално пола година не можев солза да пуштам што и да се случеше, немав солзи во мене сега за глупости плачам.
    Топлев вода за чај и кафе (за мене).
    Се беше наместено само требаше вода да се прелие.И мајка ми ми вика јас ќе ти ставам.Викам добро.
    Чајот цел попари го со вода, кај кафето стави само на дното колку да се размеша.И покажав ДВА ПРСТА и и реков сама ќе си го доправам.И ми вика е бидна.Станувам кафето до пола со вруќа вода.И го гледам и буквално одма почнав да плачам не знам зашто.Нервите ми се скинаа.И викам не го пијам топло зашто го попари до пола.Е ако де и јас вака го пијам..
    Од кога пијам кафе никој жив во куќава ни во фамилијава кафе ми нема направено пошто сегде сама си правам.Ти и викаш само топла вода колку да се промеша, она пола бокал ти го ставила..
    Почнаа крокодилски солзи да ми течат и како што сум болна се затнав цела почнав да се корнам од кашлање.
    МНОГУ МРЗАМ КОГА НЕКОЈ МИ СЕ МЕША!
    Ако сум рекла малку значи МАЛКУ.Никогаш не се нафатиле ни она ни татко ми да ми направат кафе во животот, еднаш ќе фатат и ќе у****т.
     
    На lasthope му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Форумов ми стана како секојдневие последнава година, па често пишувам, споделувам мислења совети, и некогаш да си се олеснам (моментално).


    Како демек да не сум во апла гомна од проблеми, денеска ме пресече и веќе се осеќам како жив-мртовец. Не знам што чувствувам и каде сум и зошто всушност живеам. Најпрвин ме разочараа моите што секогаш мојот инстикт го клаваат настрана и ми викаат чекај, не оди таму да работиш, човекот ветува дека ќе те стави на повисока позиција бла бла... така уназад година дена пред да завршам ветуваше со дипломата да појдам кај него.. Појдовме и знаеш што се случи?
    Почна да зборува како демек зимава се во забавена работа слабо имало работа, бла бла... за некој месец ко че се ослободело место одма ќе ме викнел или со други зборови на обична работа, за која можев и можам да си најдам. Нејсе, денеска како врв на сите проблеми што ми се почнува да ме фаќа депресија, по тоа што ми соопшти мајка ми. И дијагностицирале рак на панкреас (веројатно метастазиран, не знам баш што е ова, ама чинам е лошо нешто). :(
     
  4. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Би сакала да споделам еден проблем..ако би можело така да се наречи..не знам зошто ама година дена се чувствувам вака..едноставно кажано осеќам како некој страв да останам сама..живеам со уште една особа/цимерка и на пример кога ќе нема да е тука кога ќе си оди дома за гикенд или слично осеќам некој страв..и дома на пример кога сама останувам неколку денови кога не се моите дома или слично..дали и некој друг имал ваков проблем?
    Како го решил?
    Или некој совет или сугестија?
    Можеби е глупаво прашањето и никогаш го немам продискутирано со друг затоа што ми е страв да не наидам на исмејување или слично..
     
  5. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Не е проблем, само период е :)
    Според тоа што го кажуваш, е онај класичен синдром „останување сам“ поточно, подсвесно те мачи нешто, кое што свеста (ти) едноставно не ти дозволува да го прифатиш тоа дека е така!
    Едно и најглавно е тоа што генерално се чуствуваш на некој начин „Осамена“ грешам?!? ако грешам поправи ме.
    Тоа ти е попратно и со тоа, што можеби некогаш имаш почуствувано, голем страв, кој сеуште не го имаш пребродено, или прифатено како дека тоа „поминало“ и никогаш нема да се повтори!
    Направи само еден чекор напред, и кажи си ги зборовите „Нема потреба да се плашам“ и што и да има „Не сум сама“
    Генерално тие работи, човек го прават да чуствува страв попратен со немоќ!
    Бидејќи и од чуството на немоќ, произлегува стравот! Односно, немоќноста за справување со тие работи што можеби генерално те мачат, а ти е страм да ги споделиш.
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    @MkdBoy
    Не се чувствувам осамено..не го чувствувам како така..а да, сум имала некои проблеми можеби тие ме кочат и ми прат такво чувство како паника..
    Инаку да, ќе пробам да си ги пренасочам мислите..сепак се од таму доаѓа
     
  7. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Многу едноставно е некогаш, само да успееш да ги пренасочиш мислите на сосема 3то место...
    Па макар и да проработи фантазијата, едноставно премногу помага, го исклучува мозокот..
    Барем мене секогаш, во нај бурните периоди, исполнети со милон нервози, милион мисли низ глава и сл.. што не ти дава ни да заспиеш.. едноставно легнуваш, се вртиш на страна, замижуваш, тргаш се од мислите, активираш фантазија, и започнуваш да си фантазираш како мало дете, се додека не заспиеш како бебе :)
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milica 199

    Milica 199 Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Neznam dali ja pogodiv temata
    Nekoe vreme nemam rabota.
    So visoko obrazovanie sum prethodno imav ubava rab no zavrsi.Ubava sum pametna se sto treva za mlad covek osven volja .1 mesec sedam doma ne mi se druzi.Ne mi se razg .Decko mi se obiduva da mi pomogni me tera da odam na fitnes so drugarku bilo kade mene ne mi se odi.Pocnuvam da citam kniga za 10 min zalutuvam.Pocnuvam da gledam film isto.Koga nekoj mi zboruva ne mozam da go slusam me nervira.I placam pocesto .Pocnav da pravam prob vo vrskata i odnosite so site na vozduh nemam izlezeno neznam kaj da odam :(
     
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Позитивно е што си свесна за проблемот и ја знаеш причината за состојбата, безволие, како што и самата пишуваваш во постот. Не се повлекувај и не се затворај во себе. Излегувај, контактирај со блиските и дружи се. Не ги избегнувај за да не ги изгубиш. Работа ќе најдеш, но тешко се наоѓа личност што те разбира и ќе ти биде поддршка. Тоа многу значи во тешки моменти.
    Прави работи што те исполнуваат и што ќе ти го задржат вниманието и концентрацијата.
    Се што било поминало и се што се случува ќе помине. Со верба во себе, сила и трпение се може да се преброди.
    Ако не си сигурна дека можеш сама, посети психолог.
     
    На Animali и Milica 199 им се допаѓа ова.
  10. belmoni

    belmoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    незнам ни од кај да почнам, а ни како да завршам...
    само едно знам колку ми е тешко, и колку ме боли душата и ми се плаче, ми се вика.
    И незнам дали ќе помине и ќе се заборави оваа болка во скоро време.. боли, многу боли. ;(
     
    На hermosa и christinnn им се допаѓа ова.
  11. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Денеска го исчистија веќе го немам нема причина да го галам мешето, немам апетит, немам волја. На сила сум силна а мислам секоја капка течност во мене би ја истрошија на солзи. Не ми дозволуваат да го одболам не ми даваат да плачам. Главата горе! А мене ми е скината надоле гледам кон местото што ме боли и ме потсеќа дека некогаш имаше срце кое го слушав и се радував. Таму гледам напусто го нема а сакав и мене да ме нема. Кога се разбудив од анестезијата не плачев бидејќи е се готово, плачев за тоа што не ме послуша господ и што не ми ја зема и на мене душата. Ден, недела месец, клетка, ембрион, фетус не е важно, важно е дека фали дел од мене кој никогаш нема да го вратам. Болката можеби ќе мине ама тагава не.
     
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    те разбирам сигурно болката е голема ,но кога ќе помислам колку пати посакував да не се родев и да не страдав и колку се карам со мајка ми за тоа ,можеби треба да се замислиш и да продолжиш понатаму .оти животот не е розева бајка :!:
     
  13. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Нема да пробам да те утешам и да ти кажувам да не плачиш, бидејќи болката сигурно е силна, може да те разбере само онаа која го проживеала истото. Човечки е да се плаче и да се тагува, ама и да се продолжи напред. А ти мораш да продолжиш напред. За себе, за твоето семејство, за убавите моменти кои следат. Секогаш после дождот доаѓа сонце. Не престанувај да се бориш и од ова издигни се како многу поцврста жена. :l::l::l:
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Minatata godina ubavo si uceev,ova godina samo pagam ispiti,voopsto nemam koncentracija,ne pamtam nisto sto sum ucela.
     
  15. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Запалив свеќа. Сакав да светне и стопли цела темнина во душава, ама не може.
    Не може да ги замени душите на тие што заминале и оставиле темнина поради нивното отсуство од мојот живот. Но ете нека свети и нив нека им го осветли патот во другиот свет.
    Нека знаат дека дека една душа си се сеќава на нив и си спомнува за нив и за сите убави денови поминати заедно.
     
    На Milica 199, Crnookata и christinnn им се допаѓа ова.
  16. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Можеби смешно би звучело ако кажам еден совет од мојата класна..таа вика ако некогаш ти е тешко на душата а не можеш да се довериш никому тогаш сигурно имаш чанта, отвори ја чантата издери се, кажи што ти лежи на душа и пак затвори ја, можеби не помага многу ама ефикасно е, се опушташ малку...
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Micika12

    Micika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, многу ретко сум на форумов, ама некако имам терет на душава, па мислам ако го кажам тука дека ќе ми олени, пред недела дена почина љубовта на мојот живот, човекот шо го сакам, премногу беше тешко шо не можам да опишам, цело време депресија, апчиња за смирување, дури ни на денот на погребот не отидов, отидов ден после тоа, сеа има период во кој цело време го сонувам, го чувствувам, дури некад мислам дека побудалувам, многу ми фали...
    Постојат моменти кога не можам да се воздржам, душата ми е темнинс, мислам дека ниедна свеќа нема да ја осветли. На никој не посакувам да се деси...
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    A od sto pocina,vo vrska li bese?
     
  19. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Нека му е лесна земјата.
    Но сепак сонц јас мислам дека не треба да умираш и ти заедно со него.
    Со плачење нема да го вратиш..секако душата боли, се дели срцето од тебе, сакан ти е бил, ако ти е бил дечко тагувај во мера, ако ти е бил сопруг тагувај, жали го..
     
  20. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Некој за лп?
    Не можам да пишувам мислам дека е готово...