1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разговарајте за да ви олесни душата

Дискусија во 'Психологија' започната од Buddygirl, 5 февруари 2013.

  1. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Цела вечер те нема и ене те има кога најмалку те очекував.
    Не знам ни самата колку кафиња испив и дочекав да чукне 16часот да се приберам и да се радувам што си дома и да зевам и те зезам кога ете испадна да не може, пак duty calls.
    И ќе си купам нешто од надвор за јадење, ќе си го пополнам слободното време како знам и умеам па од утре сабајле ќе зевам и ќе те зезам додека се спремаме денот да го почнеме и обликуваме како ни се сака:l:
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.326
    Пол:
    Женски
    Не можам,не можам да издржам,бре...
    Само прекори од моите.
    Еднаш да покажеа разбирање,само еднаш...
     
    На Зеленоокатаа, menov и Alisa22 им се допаѓа ова.
  3. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Во времиња кога уште жените излегуваат на протести со вакви транспаренти :
    snapshot.jpg
    Во времиња кога е побитна формата од содржината( пример побитно е да кажеш среќен празник отколку да ја разбереш содржината, а од 9ти март па се до 8ми да погазиш се што честиташ и славиш баш на тој фамозен 8ми).
    Во времиња кога уште најголема навреда кон жена излегува од устата или однесувањето на друга жена.
    Во времиња кога се изнаоѓаат мал милион изговори зошто 2пати годишно не можете да седнете на кафе муабет како некогаш.
    Во времиња кога таа( некоја ) уште знае да ти дофрли ех на таа пара лесно е да можеш и зимски и летен одмор и патувања за професионална надоградба да си приуштиш.
    Во времиња кога повеќе има разединетост отколку сплотеност има една порака која отсекогаш ми се доапаѓала и ми останала во меморија на 8 мартовскиот ден и секој следен
    '' You’ve always had the power my dear, you just had to learn it for yourself. ''
     
  4. dahlia_desire

    dahlia_desire Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    не знаев каде да го напишам ова, може не е прикладна темата, ама- ученичето што пладнево го однесоа со брза помош му посакувам брзо опоравување и побрзо да се врати на училиште❤️. не знам што и како се случило, меѓутоа тоа не е и важно. Амин!
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Не можам веќе да издржам мислам дека нервен слом ќе доживеам. На конец се држам, во гради ме стега се чуствувам омалаксано, тажно, нервозно, осамено.... Ми се плаче постојано. Малку фали да пукнам се плашам никој не приметува не го интересира..... Не можам....
     
    На Smiley11, poenta, Shmizla94 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Тешки се деновите без тебе, тежок е секој миг. Иако се трудев да се убедам дека и сама ќе ми биде убаво, се излажав. Неможам без тебе. Ти имаш многу вредности кои јас ги ценам и многу те почитувам поради тоа што во ова време-невреме и друштво кое посегна по многу непожелни работи, ти се дистанцира. Ти си различен, јас сум различна од моите врсници. Двајцата многу добро го знаеме тоа. Ни го кажале и други. Те оттргнав од мене поради твојата извесна доза на агресија, но искрено ми е мило што веднаш сфати и побара помош за тоа. Ти си храбар! Иако во многу прилики одбивно ти велев дека не можам и не сакам да продолжам со тебе, сакајќи самата да се убедам во тоа одејќи против себе, ти со надеж продолжи. Јас знам дека имав постапки со кои ја изгубив твојата доверба, но тоа го гледав како единствен излез од безизлезноста. Мислев дека се гушам во мојата затвореност. Се плашев дека ќе паднам во тешка депресија и никогаш нема да ја победам. Храбро се одлучив на тој чекор, да те оттргнам од себе. ...После се, ова е лекција дека некои луѓе навистина се единствени. Сакајќи да се пронајдам себе си во таа изгубеност, јас уште повеќе се изгубив. Јас не можам без тебе. Те сакам тебе, сакам се со тебе, со насмевка се сеќавам на сите моменти од минатото и се надевам дека ќе ги има и во иднина. Ми значиш премногу! Заедно научивме многу! Јас потклекнав на оваа криза, ти благодарам што ти се бориш, ќе се борам сега и јас! Живеев во надеж дека ќе се реши проблемот, без притоа да те убедам да побараш помош. Тешко е долго да се живее во надеж... Сега сакам да ги видиме резултатите. Заедно! И од моето соочување со проблемот и од твоето исто така. Ја научивме оваа животна лекција нели? Едвај чекам да те прегрнам!
    (не барам мислење или совет, само сакав да се испразнам за да ми олесни, колку и да звучи ова патетично, фала)
     
    На newme и dahlia_desire им се допаѓа ова.
  7. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Tesko se osekam ...kako grutka vo srceto mi e. Te sakam mnogu,sakav da ostarime zaedno ,ama zosto morase edna pricina uste od pocetok da ne razdeli . Jas napraviv kolku so mozev za nas,za da opstanime . Mozebi ne bev sovrsena ,no barem si ja priznavav greskata .
    Sega na tebe e redot da ja spasis vrskata . Dali ne ti sum poveke vazna?dali tvojata ljubov ne e vistinska? morav da te izbrisam od socijalnite mrezi ,oti poinaku ne me sfakas seriozno . Probav da si zaminam no tesko mi e . Kako ,koga tolku vreme sme imale preubavi spomeni .posebna licnost si vo moeto srce . Bese tesko da ti go otvoram srceto ,a uste potesko da go zatvoram . Edino tebe ti veruvav i ti se doveruvav . Zosto ne mozis da ja ispolnis mojata zelba i da me naprajs srekna ? Zosto me macis vaka ?kako da me ostavase celo vreme da cekam ...a vremeto pominuva ...jas tapkam vo mesto .. ne e fer . Dodeka ti si gi ispolnuvase sonistata, jas bev pokraj tebe . Te poddrzvav ,bev i sum mn srekna za sekoj tvoj uspeh . A tebe kako da ne ti e gajle za mojte uspesi ..kakva ljubov e taa sebicna?
    Se nadevam deka ke ima svetlina povtorno posle tunelot vo koj sum sega .
     
  8. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Има кој да чита, нема кој да разбере.
     
    На Brinetka, dahlia_desire, A_star и 3 други им се допаѓа ова.
  9. TravellerS

    TravellerS Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    2.211
    Пол:
    Женски
    Многу често се наоѓам во ситуација да размислувам што би било кога би било, но тоа е и ќе биде само размислување, фантазија. Изгледа еден дел од мене останал заглавен во минатото, свесна сум дека минатото е минато и не може да се промени, дека треба да се насочиме кон сегашноста и да го живееме мигот кој е пред нас но понекогаш едноставно си мислам дека можеби со тебе ќе беше поинаку. Но дали е така???
    Некако според своите животни искуства сваќам дека нештата и луѓето се менуваат со тек на време, а јас нажалост сум останала таква иста наивна, сеуште желна за љубов и страст, која ти не ми ја даваш, си ја чуваш за себе, или ја даваш на некоја друга или не ја даваш на никоја но кон мене згаснала.
    Знам дека по природа си човек насочен кон кариерата, но душо кариерата е само придружник, жално е на работно поле да си на врвот, а во љубовта и избраниот партнер да си на дното.
    Душо во љубовта треба да се вложува, да се негува како и цвеќето што се негува, и јас сум човечко суштество сакам убав збор, топла прегратка, случајна порака дека ти недостасувам, дека ме сакаш, како што некогаш тоа го правеше. Работата, обврските, проблемите се е околу нас но ако не успееме тие работи да ги тргнеме на страна и да ги класифицираме што е за дома што за на работа нема успех.
    Брзо темпо на живот, притисоци и стеги од сите страни но еднаш живееме треба да знаеме да умееме да си дадеме оддишка, да застанеме и да земеме здив длабоко, да го погледнеме животот и светот од друга перспектива. Но со тебе е поинаку, ти си убеден во сопствените ставови, ти си убеден дека материјалното и насоченоста да створиш повеќе и повеќе за своето потомство е она исправното, но душо ќе створиш за потомството, но еден ден кога ќе се сеќева малку ќе си присутен во спомените поврзани со игра, смеа, заеднички прошетки. но што е со мене, не сакам да живеам самотен беден живот, ми требаш да ме гушниш силно, да ми кажеш дека заедно можеме планина да поместиме, да го осетам стисокот на твојата рака, да одиме сами некаде на два три дена, да си го пружаме она ко0е го имавме додека не бевме родители, сакам да ја почувствувам твојата страст ако сеуште ја имаш, го сакам твоето тело врз моето, но не, ништо од ова нема, се сведуваме на 5 минути разговор пред спиење и толку. Во што се претвори??? Дали јас згрешив??? Каде згрешив????

    Од другата страна стојат два три машки лика, кои на овој или оној начин ме научија на неколку работи во животот. Ме научија дека секој може да си поигра со твојот живот ако му дозволиш, до каде може да се оди самиот одлучуваш, горната граница на лудилото кое можеш да го поднесиш е сопствен избор, научив и дека изборот кој го правиме за било што во животот треба да го поткрепиме со искуства и мислења на други но конечната одлука да е наша, ме научија дека не треба да дозволам никој да управува со мене, моите дејствија и начинот на кој ќе живеам треба јас да ги диригирам. Бев на научена постојана да сум навредена, да сум омаловажена, понекогаш и удрена, а причина за тоа туѓо его, бедна надмоќ на мажот над жената, а јас само те сакав, те сакав и покрај СЕ.
    Но имаШЕ еден битен Човек, човек со големо Ч кој се појави од нигде никаде, за днес и покрај се ова што сум и ова што го живеам му го должам нему, Човек кој ме научи дека жена може да да се сака и почитува и како кралица, дека постојат и мажи кои им се поддршка на своите партнерки, и на тој начин сватив што сакам што не сакам во мојот живот. Тој Човек во потсвеста знаев дека е мојата половина, но не му дозволив од Х причини да остане во мојот живот. Знам дека и ден денес сум во мислите на тој човек, само не знам дали и тој знае дека понекогаш мислам дека мојот живот со него ќе течеше во друга насока, тоа беше оној кој ми помогна да застам на нозе и да кажам не не трпам идиот и кретен на кој јас му дозволив така да се однесува, но ако, сега знам на што би го научила сопственото дете, не знам дали ќе научи но јас ќе разговарам со него на овие теми и ќе му кажам дека за љубов не треба да се подлегне на некои бедни условувања, ако е љубов треба да е убава, слатка, опојна.

    Ех ти луда главо, интуитивно точно знаеше што те очекува но не ја послуша сопствената интуиција и водилка низ животот, реши со глава во ѕид да одиш и да се косиш со непишаните правилана животот, сега нека ти е наздравје се!
     
  10. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Jas sum vo depresija I bez samodoverba,nemam decko nitu drustvo,na pocetok bese se ok na fakultet,se dodeka Edna ne me zgazi I site pocna,mnogu kolegi koga nema nikoj me baknuvat guskat,a pred drugi ni raka,denes toj kolega sto sekogas koga ke me videse me pozdravuvase,Denes ne koga primetiv zoso poradi toa sto drugite kolegi se bile tamu,I brzase napred da ne odi so mene de,znaci ne sum grda,ne sum bez noga I raka,higienicna sum,pametna,pismena,me sum rasipana,a zoso e vaka neznam.
     
    На dahlia_desire му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dahlia_desire

    dahlia_desire Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    често ја имам потребата да заминам од овој свет, едноставно да исчезнам. болката што ја чувствувам во градиве е пресилна за јас да можам да ја издржам. веќе не сум доволно јака за да плачам додека не заспијам, да ги кријам солзите, да зборувам, да се дружам и смеам. тоа ми претставува потешкотија. само сакам да никогаш не бев родена. имам потреба со некој сериозно да разговарам, меѓутоа тоа не е возможно. немам никој. освен неа- депресијата.
     
    На Asparagus, Ugly Duckling, Saraahh и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ina369

    ina369 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    10
    Денес е убав ден ,празник и гости имав надобрата другарка со детето смеа и дружби.Игра со моето дете и помина уште еден ден јас од една страна срекна од друга страна празнина заради минатото несамодоверба понижувајне и навреди од братми ,осаменост ради другарки еден период ,страв од испити и сл.Иете ме сега 30 год и еден испит имам уште и баш ме мачи и така секој ден
     
  13. No name 123

    No name 123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Moze pomos mala imam edni bozem drugari sto nostop jadat gomna za drugi moi drugari za da me nerviraat zs ja ne im dozvoluvam da zborat za niv i znam deka ako se desi nesto da se skarame ke me namestat mene deka ja sum zborel primer ke pisat nesto na chat za niv ke im kazam prekinete i ke kaze i ti zborose so nema vrska
    Sea da gi kazam ke napraavam problem a da ne kazam moze da me namestat
     
  14. Iluzija666

    Iluzija666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Па напиши дека не си зборел кога ке ти кажат така... од каде ке најдат докази да докажат дека нешто си зборел за нив,покажи малку заби и уживај,испади малку попаметен од нив,нападот е најдобра самоодбрана.
     
    На No name 123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски
    Најпаметно е да ги игнорираш кога зборуваат. Ако им контраш тоа уште повеќе ги потпалува и продолжуваат, зошто сакаат очигледно да се спорат со тебе. Ако ги игнорираш нема да им биде интересно и ќе престанат, или барем сврти им муабет за друга тема. Ако не ти успее ова, размисли колку ти значат во твојот живот наспроти другите другари и колку често би минувал време со нив во иднина. Не ти велам скроз да се оддалечиш, но очигледно не се луѓе од доверба и со нив површно дружење, чисто изглегување по барови и дискотеки каде од музика нема ни да се слушаат.
     
    На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Тие не ти се добри пријатели. Најдобар совет ти дала @BlackNight да не им контрираш и да ги игнорираш.
    А кај пријателите кај кој те местат вака да си знаеш, пријатели кои вистински те познаваат и ценат ради каков си ќе знаат што излегло од твоја уста а што не или ако се помислат дали си рекол нешто за нив ќе те прашаат а нема слепо да им веруваат на другиве кои само сакаат да направат проблеми во друштвото.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  17. No name 123

    No name 123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Vo red fala vi @BlackNight RosettaStone mnogu vo pravo ste ako mi se vistinski mene ke me prasaat prvo dali e taka i nema da veruvaat
     
    На RosettaStone и BlackNight им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Преку све ми е више.
    Еден ден вака еден ден онака, нема крај.
    Се нервирам страшно.Ќе си седам вечерва дома и ќе си висам на Фемина
     
  19. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Некој за муабетче/пораче да си попишиме :)
     
  20. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Некој инбокс?
     
    На Blue.Sky и Soprugot им се допаѓа ова.