1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разделба поради неговите лаги

Дискусија во 'Разделби' започната од vikitalevska, 24 март 2010.

 1. vikitalevska

  vikitalevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Од секогаш сум можела да најдам решение за друѓите меѓутоа никогаш за самата себе.имам 23 години ,дечкоми има 47 години и заедно сме 3 години .премногу го сакам но нашава врска од кога почна е исполнета со лаѓи,проблеми и препреки .би сакала да ви раскажам се од почеток . мојот дечко е разведен со 3 деца и до ден денес има проблеми со неговата бивша жена.од почетокот на нашата врска јас незнаев дека има жена и деца , се додека еден ден не го сретнав во град и не го видов како ги шета децата ,збеснав му се јавив на нашиот пријател кој не запозна и лом го направив ,зошто он сокрил од мене,после му се јавив на дечкоми и му се дерев по телефон ,му кажав дека е крај и така заврши нашата врска .бев многу повредена ,си мислев дека е во брак ,ме лажел за се ,ме искористил,си поиграл со мене .поминаа 4-5 месеци јас тој период живеев во странство пишував порака на една другарка и наместо на неа да ја пратам сум ја пратила на него .одма ми вртеше не му кренав ,ми пиша .му вратив со навреди ,ми кажа дека ако сум ти кажал дека имам деца ти немаше да бидеш со мене ,јас се разведувам и чекав да се заврши се за брзо време ,планирав да ти кажам барав начин за да не те изгубам.сакам да ми се вратиш ,премногу те сакам ,сакам да бидам со тебе и ти ветувам дека нема никогаш повеке да те излажам .освен што јас мислев дека нема жена ,мислев и деека има 35 години но испаднаа 47 .после сите лаги си реков сите грешат и треба да се има разбирање и да се простува ,јас не престанав да го сакам и си реков ке му дадам уште една шанса.не ми сметаат неговите деца и ке ги сакам како мои бев спремна на се со него.кога се вратив од странство ,се видовме и ми го даде разводот ,и ми кажа имам уште еден проблем и барам решение и несакам да ми се налутиш и сакам да ме разбереш.жена ми не сака да си оди од дома ,неможам да ги избркам соспствените деца на улица.ке средам се дај ми време и за ова те молам .јас збеснав но се воздржав и му реков во ред .помина некое време јас бев срекна кога бев со него но кога ме вракаше дома се чуствував одвратно со помислата дека она е под ист покрив со него .ми збореше дека он воопшто не комуницира со неа и дека само се караат ,она не сакаше да си оди од кај него зошто сакаше да му ја земе куката .и така еден ден се слушаме и он мислеше дека ми спуштил на телефонот и јас слушам седат со неа си прават муабет ,се смеат а јасссс аааааааааааааааааааааа,се договараат двајцата да ги носат децата да јадат,се возат во кола ,абе срекно семејство .јас спуштам му вртам не ми крева,вртам пак и ете го се јавував кајј си ти?еве со децава да јадеме ахам,само се децата ?да и тука почнувам да се дерам ,телефонот го остави отворен ,се слушав нели не збориш со неа ?ти си ваков ти си таков он не кажа а ,не сакам да те видам крај е мегу нас ,не ми требаш он не те молам немој така ,па ние мора да збориме заради децата и јас ма не ме интересира и му спуштам ,ми вртеше 1 недела не му кревав и ми пишува ,дојде мајка и кај нас ме избркаа на улица ,ме прободеа до нож те молам да се видиме .ми падна жал и се видовме,беше со солзи и кога му ја видов раната мене толку ми требаше се заборавив и тогаш за прв пат после 1 година ме запозна со мајкаму ,бев покрај него во секој момент ,она му пракаше навредливи пораки имаа многу проблеми и зошто немаше храброст он да ги избрка децата го сториа тоа некои други луге ,тој период беше хаос ,не му ги даваше децата ,нон стоп му вртеше го врегаше ,беше одвратно но ние бевме нон стоп заедно .и после дознавам многу лоши работи причината зошто они се скарале била зошто он и фатил пораки во телефонот од некој дечко ,и фатил непристојни слики ,и затоа се скарале и јас аааа???па зошто тоа те заболело и ти имаш девојка ,нели мегу вас е крај ,зошто така си изреагирал ? ако ме му било гајле немаше така да изреагира ,почнав за се да се сомневам и тогас они прозбореа му ги даваше децата ние послабо се гледавме ,он стави лозинки на телефонот се се смени .тогас почнаа нашите кавги ,сеуште се судат за делба на имот ,и сеусште не ме запознал со неговите деца ,ми вика од социјално кога ке пресудат колку можам да ги гледам тогаш ке те запознаам ,се иде така комплицирано и споро ,па не е само он разведен ,се му е хаос ,само проблеми ,само нервози .летово се искокаравме за глупост и господинот да ти оттиде на одмор со децата ,како има господ отварам на фејс бук гледам слики од едни негови пријатели ,незнам што ме натера да истражувам иако ги немам кај мене во пријатели за срека можев да ги гледам сликите и што да видам он со тие пријатели бил н а одмор со нивните деца и неговата бивша жена ,дојдов до една слика и кога гледам еден до друг а он со раката ја прегрнал ,почнав да се тресам ,да плачам,се скрши се во мене .ги извадив сликите и отидов кај него ,со кој беше на одмор ,вика со децата ,се однесував како инспектор му поставував милион прашања ,нема поим дека јас нешто знам и упорно ме лажеше ,му ги покажав сликите и он одма почна да се вади,па она беше во бугарија помина да ги види децата не спиеше со нас ти се колнам во децата јас немам ништо со неа јас не ја сакам со тебе сум за сериозно јас сакам да бидам со тебе .ти се колнам .и го прашувам а сликава кај што сте прегрнати ,спиеше со неа ,убаво ли ти беше?како не ти е жал за мене ?не е така како што мислиш ,кога се сликавме керката ме замоли да ја гушнам јас не сум бил со неа ,мораш да ми веруваш ,немој вака да правиш.мене не ми се годините јас да си играм со тебе јас со неа никогас не би можел да и се вратам .јас станав и си отидов ме праша дали може да ме гушне и бакне јас му кажав може во образ ,кога ми се приближи заплакав ми беше многу тешко си отидов ,грешка ми беше зосто секогаш му попуштам .ништо не се смени ,сеуште не ги запознав децата ,се криеме пред нив сега они не сакаат кај мајаката живеат кај него 4 месеци не спиејам кај него заради нив и он ништо не превзема ,он збори со неа пред мене се слушаат за децата,но имам чуство како нешто од мене да крие .се гледаме секој ден ,се слушаме секои 30 минути ,ми кажува дека премногу ме сака но незнам има нешто .сеуште има лозинка на телефонот ,многу пати не ми крева ми вика ке одмарам и јас му вртам дома после 15 минути и он не е дома ,ми се јавува после некое време и лаже ли лаже ,ми вика дека јас имам проблем со мојот бес и љубомора дек незнам да се контролирам и секогаш за се јас сум крива .му реков ми се смачи од твоите лаги и манипулации ,само сто ми кажа ке си легнам одма дојдов кај тебе и видов дека излагаш од дома .секојдневно се обидував повторно да ја изградам довербата која ти одамна ја изгуби кај мене и се чини дека е прилично очигледно дека ти никогаш нема да се промениш .јас му направив финта дека сум била кај него и он ми призна да излегов но бев со некои луге одма се сомневаш за ништо не ми веруваш .не ти кажав зожто знаев ако знаеше дека ке излагам одма ке ми вртеше по 100 пати а јас имав важен разговор ,ти си љубоморна треба да се промениш .како да му верувам после се што ми направи ?и пред 5 дена ,излеговме ме врака во 2 ;30 сабајле и му дзвони телефонот и он не ни гледа кој е и јас види кој е и он несакам ,дај јас ке видам и ми забрани му викам дај ми го телефонот и не ми дозволи ,ми стана јасно дека е некоја ако совеста му била чиста ке дозволеше ,во 2.30 се знае кој врти ,му реков несакам повеке да те видам ,си отидов дома му пишав грозна порака и му раскинав ,не ми врати и овој пат не смеам да ја направам истата гршка .само ме лаже ,зосто ако ме сака ме лаже ,повеке не сум ни сигурна во неговата љубов.3 годинии бев со него ,за ништо не сум го излажала ,му бев верна го сакав најискрено ,и покрај се што ми направи јас непрестанав да го сакам .целата сум збунета ,сакам совет искрен совет како да постапам ,некој ке ми рече заборави го ,толку многу спомени ,толку љубов ,како да го сторам тоа?јас знам дека ме сака зарем 3 години би глумел ,можеби и се лажам себе,немозам никако да го пронајдам одговорот .во моментов плачам ,сигурно ви делувам како глупа и наивна.можеби јас грешам,трпам во сеебе ,се смеам пред други и кога сум сама само плачам немам желба за ништо кога не сум покрај него .како да постапам ,што да направам ?повеке не сакам да ја направам истата грешка .ве молам помогнете ми
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  mozebi nema da ti bidam tolku od korist, ama moram da iskomentiram-sto 23godisna devojka,zdrava i prava, bara so 47 godisen maz,razveden,so tri deca???si razmisluvala li nekogas kakva idnina imate vie??ne mi se luti, no mislam deka on bas tebe nisto ne ti pravi,tuku ti si pravis samata na sebe.posle tolku lagi,i toa ne obicni, tuku za bracna sostojba,godini, i slicno, ti si mu se smirila?zasto?zasto te saka,pa zasto bil ranet i ne znam sto. tebe ke te sakaat i deset drugi koi ke ti bidat dostojni. navistina ne znam kako dozvoluvas na tvoi 23 godini da se zamaras i nerviras so necij nesreden zivot.po ova sto mi go raskaza prvo voopsto on ne mi se dopagja kako licnost.pa uste ti veli ne mu licelo na godinite da e neseriozen,a ova drugovo mu lici??i ako me prasuvas mene on tebe ne te saka, on saka da si ima mlada osoba pokraj sebe za na moment da bega od svoite ogromni problemi.sto imas ti da prifakjas,pak ke povtoram, na 23 godini, tugji deca?te laze na sekoj cekor,na sekoj zbor.si razmislila ti za tie tri godini kolku si izgubila od svojot zivot?devojko, si igra toj so tebe,i zatoa begaj dodeka mozes,zasto vaka nikade nema da stignes.izvini ako bev mnogu ostra
   
 3. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Од ова што го прочитав очигледно е дека човекот се смирил со жена му,ама уште сака да шара наоколу.Да знаеш дека не те сака туку само за занимација си му.Можда не живее повеќе со жена му,но сигурно се обидуваат да си ги средат односите.Тука е и разликата во годините.Ти ќе сакаш да си имаш и свои деца,верувај тој повеќе не сака деца,веќе ги има.Не би рекла дека на 47 години тој деца ќе прави.Најдобро ќе биде да продолжиш со животот и да си најдеш дечко кој ќе те сака,почитува и кој нема вакви проблеми.Некој со кој ќе можеш да основаш семејство и на кој ќе можеш да му веруваш.Немој да мислиш дека си глупа или наивна,не си.Заљубен човек е слеп човек.Пиши да видиме што си одлучила....
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Вики, несакам да ме сфатиш погрешно, се што ќе ти кажам е добронамерно.
  Прво голема пречка се трите деца, ако треба да бира помеѓу тебе и нив јасно е кого ќе одбере.
  Второ, он има големо минато и има сопруга кој како што велиш ти му е бифша, но сите негови пријатели и неговите родители прво што ќе направат ќе пробаат да ги смират бидејќи многу нешта ги поврзуваат.
  Трето, разликата меѓу вас е 24 години, тоа е премногу, велам премногу од аспект на тоа што и ти ќе сакаш дете или деца, дали е он спремен да стане татко по четврти или петти пат ?

  Навистина незнам како се носиш со оваа ситуација и како успеваш се да поднесеш. Млада си за да се справуваш со вакви животни проблеми и најискрено од срце ти велам да го заборавиш. Тебе ти треба некој со иднина а не со минато, некој што ќе те шета низ град гордо а нема да те крие, некој што ќе ти го покаже светот а не три деца. Иако ти можеш да ги сакаш како свои тие тебе никогаш нема да те сакаат.
  Пробај да се разделиш од него, направи нешто за себе а не се што правиш да биде за него, премногу жртвуваш и даваш а ништо не добиваш. Па не е само он способен да ти даде љубов, најди си ја среќата со некој друг.
   
 5. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Драга моја Vikitalevska баш ми е жал што поминуваш низ ова. Прва работа која морам да ти ја кажам затоа што бараш искрен совет е дека човекот е многу голем ЛАЖГО! Тоа мора да си го освестиш и ништо повеќе да не му веруваш. Втора работа е тоа дека ТИ никогаш НЕМА да бидеш пред неговото СЕМЕЈСТВО, во кое најважни се неговите деца. Секогаш ќе бидш на ВТОРО место и никогаш нема целосно да ти е посветен тебе. Трето неговата бивша, сегашна жена секогаш ќе постои во вашите животи, затоа што таа секогаш ќе биде мајка на тие деца и тие двајца ќе бидат секогаш заедно во најсреќните и најтажните моменти од нивниот живот што им се случуваат на нивните деца. Решение на твојот проблем е да се освестиш. Човекот те манипулира како сака, а ти не сакаш да го видиш тоа. Не те осудувам те разбирам, заљубена си и постапуваш како што ќе ти каже срцето. За жал немаш никаква ИДНИНА со овој човек и порано или подоцна мораш да се помириш со тоа. Тешко ти е и тоа е нормално, но во моментов ова што ти се случува е верувај најдобрата работа што ти се случила досега - раскинувањето. Немој да се враќаш назад. Имаш 23 години и имаш уште многу дечковци, љубови, раскинувања да искусиш кои за овие 3 години си ги пропуштила занимавајќи се со сосема погрешен тип. Многу ми е жал, што си паднала на ваков лик, но што е тука е, срце не бира. Те молам вклучи го разумот и размисли, што имаш ти со овој човек? Каква иднина? Брак, деца, љубов? Ништо од тоа. Тој тоа го изживеал, а ти? Тебе допрва времето ти доаѓа. Љубовта е многу убава работа, исполнета со многу среќа и не се заснова на лага, туку на искрен однос. Верувај мила, го заслужуваш ова. На овој човек, премногу си му дала. Не му давај повеќе. Верувај, за некое време ќе му благодариш на Бога, што те тргнал од него. Со среќа и не се нервирај. Се ќе помине како во сон. Те поздравувам
   
 6. princess483

  princess483 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  hmmm.......da bev jas na tvoe mesto posle seto ova ne bi mu dala nova sansa.spored ova so go procitaf ti celo vreme popustats vlozuvas vo vrskata a toj sto napravi--nisto.....vistina 3 godini ne se malku i nemozes taka da gi frlis ...
  zavrsti nov list sigurno ima nekoj sto te zasluzuva i sto ke te saka poveke a ovoj sto te lazi eden den ke sfati kolku vredis no ke mu bidi kasno ! :*
   
 7. kristinaaa

  kristinaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  0
  zal mi e sto ke ti recam ama toj izgleda bas i ne se sekira za tebe, bitno mu e samo na nego da mu bide ubavo ,jas mislam deka ne treba da se zamaras so nego !!!
  izvini ako te navrediv . pozz ;)
   
 8. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Zdr Viki koga ti go procitav postot se zacudiv kako moze edna mlada devojka koja zivotot e pred nea da se dovede vo edna vakva komplicirana situacija nemoj da me sfatis pogresnop ne te osuduvam ni najmalku vo red e toa zaljubena si vo covekot si imala ubavi momenti so nego i se toa e vo red no zivotot ne e samo eden den znaci ti si mlada zivotot e pred tebe zasto da bides vo vrska tolku komplicirana kako prvo razlikata vo godini e ogromna,covekot ima deca,bivsa zena koja uste e del od negoviot zivot a plus i te laze i sve i uste ne znaes na sto si so nego zasto da go trpis seto ova poradi ljubov znaci toj definitivno ne e za tebe....ti si mlada go sakas verna si mu i sve a toj vozrasen covek da nemoze tolku vreme da si go sredi zivotot ma daj nemoj da biodes i naivna pa duri i da te saka sto mozes da imas ti so nego i da bides problemite so decata i bivsata ostanuvaat samo ke zivees vo prasanja vo nedoumnici nervozi a zasto koga mozes da fatis sloboden decko so koj ke bides sakana i srekna bez vakvi problemi.Moj sovet e da go ostavis i taka premnogu godini pominale uste ne vi se sredeni rabotite ti se nerviras places da bil toj covek na mesto stom se razvel uste togas do sea mozel da se sredi i da bide slobodno so tebe a toj uste ne e na cisto so bivsata.NE SI JA TROSI ZALUDNO MLADOSTA MOZEBI KE TI BIDE TESKO DA GO PREBOLIS I ZABORAVIS NO KOGA TOGAS KE GO ZABORAVIS PODOBRO DA PATIS NEKOE VREME KOE KE POMINE PAS DA SI GO SREDIS ZIVOTOT ODKOLKU DA ODBERES KOMPLICIRAN ZIVOT SO NEGO ODLUKATA E TVOJA pozzz i sekoe dobro se nadevam ne te navrediv so nesto samo si kazav iskreno sto mislam
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.644
  Допаѓања:
  149.410
  Спомените кои ги имаш ти со него не се ништо во однос со спомените кои ги има тој со својата жена,а за децата да не спомнувам.Кои спомени и моменти се тоа со криење,вие не сте ни излегле пред останатиот свет заедно,не сте биле на одмор заедно,не сте уживале безгрижно.За тебе спомени се лагите,плачењето?!Дали си ти спремна да бидеш мајка на твои 23 години на деца кои не се твои?Дали си ти спремна за брак?!Затоа што единствена иднина за оваа врска е тоа како што мене ми се чини,тој има 47 години и верувам дека не планира да те носи по одмори и да се забавува со тебе како да е во цутот на младоста,туку целата иднина се сведува на тие површни гледања,а ако се уозбили работата брак...А ти ако посакаш еден ден да имаш деца со него дали тој ќе сака,прво дали ќе биде финансиски моќен да ги издржи сите три од претходно плус вашите заеднички,а второ дали и ќе може да ги створи,ипак е тоа биологија,не важи истото за мажите како за жените,ама се се дешава.И друго,што велат твоите родители на ова?!
  Девојка 23 години,здрава,права,паметна,што ја обеспаметило да летне по некој чиче.Тој може татко да ти биде...моите се негово годиште,а јас и ти сме тука некаде со годините...Еден ден ти ќе бидеш жена која ќе сака да го живее животот,а тој ќе биде дедо кој ќе носи катетар пошо нема да може да додржува да не се измоча во гаќи,прости на реалноста.Тогаш ќе си се чукнеш и ќе си речеш што направив.
  Сепак ќе речам,не оспорувам можеби навистина го сакаш,но повеќе те стега егото и тоа што не си успеала да се избориш целосно да го имаш,туку секогаш ти висело на конец и си знаела дека мораш да го делиш дали со децата,дали со жена му.
  Ти нема што тука повеќе да се докажуваш,твоето е докажано,ако тој не го почитувал,тоа е тоа,нема што повеќе ти да направиш,а и не треба ни да сакаш да направиш.
  Млада си,немаш реални проблеми како него,зошто да го трпиш него со цел тој багаж,неговите проблеми да бидат твои.Тука секогаш ќе има драма,а доволно е драматична разликата во години.
  Има многу важен психолошки момент тука,зошто ти сакаш постар човек,ама друг пат.
  Мој совет,прекини секаков контакт,посвети се на себе и она што те исполнува,а ако немаш такво нешто пробај да пронајдеш и побарај си дечко со кој ќе бидете врсници и ќе бидете на иста бранова должина.Не си ја уништувај младоста.
   
  На viku и anu666ka им се допаѓа ова.
 10. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  mozebi sum premlada za da ti dadam sovet, ni jas nemam iskustvo tolku mnogu, no mislam deka i ti si mlada za tolku mnogu problemi koga zivotot e pred tebe,sega ti treba da odlucis kakva ke ti bide idninata, ke ja spasis lubovta ili tvojot zivot :|
  procitaj go mojot potpis,ke ti pomogne ;) i razmisli dobro. pozz
   
 11. vikitalevska

  vikitalevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0  НЕ, НИЕ СМЕ 3 ГОДИНИ ЗАЕДНО ОД НИКОЈ НЕ СМЕ СЕ КРИЕЛЕ СИТЕ ЗНААТ ЗА НАС И ЖЕНАМУ ЗНАЕ ,НЕГОВИТЕ РОДНИНИ ,МАЈКАМУ ,ПРИЈАТЕЛИ ,СМЕ ШЕТАЛЕ СЕГДЕ И НОН СТОП ОДИМЕ НА ОДМОР ,ЈАС СПИЈАМ СО НЕГО КАЈ МАЈКАМУ И НИЕ БЕВМЕ НОН СТОП ЗАЕДНО СЕ ДОДЕКА НЕ СЕ ПРЕСЕЛИЈА ДЕЦАТА КАЈ НЕГО .САМО ДЕЦАТА НЕЗААТ ЗА НАС И САКА ДА ИМ КАЖЕ КОГА КЕ СЕ РЕШИ СЕ ВО СОЦИЈАЛНО ,НЕМОЖЕ 3 ГОДИНИ ДА СМЕ ЗАЕДНО И ДА НЕМАМЕ НИКАКВИ СПОМЕНИ ?!?СЕКОЈ ДЕН БЕВМЕ ЗАЕДНО ,И КОГА НЕ БЕВМЕ НА СЕКОИ 30 МИНУТИ СЕ СЛУШАВМЕ .ЈАС СПРЕМНА БЕВ ДА БИДАМ МАЈКА НА ТУГИ 3 ДЕЦА И ДА НА 23 ГОДИНИ НЕ Е ВАЖНО ТОА ,ДЕЦАТА БИ ГИ ПРИФАТИЛА КАКО МОИ,ОНИ ЗА НИШТО НЕ СЕ КРИВИ .А МОИТЕ РОДИТЕЛИ МЕ ПОДРЖУВАА ТАТКОМИ ЈА ЗЕМА МАЈКАМИ СО 2 ДЕЦА ,НЕ Е ВАЖНО ШТО Е РАЗВЕДЕН ,НА СЕКОЈ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЛУЧИ ТОА НАЈВАЖНО Е ДА МЕ САКА И ДА НЕ МЕ ЛАЖЕЛ МЕГУТОА И САМАТА ГЛЕДАШ ДЕКА Е ХАОС,ПОВЕКЕ НЕЗНЕВ ВО ШТО ДА ВЕРУВАМ ,ИМА МНОГУ ПРОБЛЕМИ И ТОА Е ТОА ,И ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ ЈАС НИКОГАШ НЕ СУМ СЕ КРИЕЛА СО НЕГО ,И НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ СО НИКОЈ ДА СЕ КРИЈАМ .А ЗА ДРУГОТО СИ ВО ПРАВО СЕКОГАШ КЕ ИМА ДРАМА .ЖИВЕЕВ СО ТОА ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ БОРИШ ЗА ТОЈ ШТО ГО САКАШ ,ТОА МЕ ДРЖЕШЕ 3 ГОДИНИ ,БЕЗРАЗЛИКА ШТО Е ПОСТАР ,ТЕТКАМИ СЕ ОМАЖИ ЗА ЧОВЕК 20 ГОДИНИ ПОСТАР ОД НЕА И ИМАА СОВРШЕН БРАК ,СЕПАК СИТЕ РАЗЛИЧНО РАЗМИСЛУВАМЕ .ЈАС НЕ СУМ МУ БИЛАА ШВАРЕЛКА ,СУМ МУ БИЛА ДЕВОЈКА ,ОН Е РАЗВЕДЕН НО ИМА ТЕШКО МИНАТО И МНОГУ МЕ ПОВРЕДУВАЛ .НЕМОЖАМ ДА КАЖАМ ДЕКА НЕ СУМ ЧУСТВУВАЛА ДЕКА МЕ САКАЛ ,ЗАРЕМ МОЖЕЛ ТОЛКУ ВЕШТО ДА ГЛУУМИ ?И ОН БИЛ ПОКРАК МЕНЕ ВО ТЕШКО ,МЕГУТОА МЕ ПОВРЕДИЛ СО НЕГОВИТЕ ЛАГИ ТОА Е ПРОБЛЕМОТ ,И ПОСЛЕ СИТЕ СОВЕТИ ЈАС СВАТИВ ДЕКА НЕМАМ ИДНИНА СО НЕГО ,КОЛКУ И ДА МИ Е ТЕШКО ВИСТИНАТА Е ТАА
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Кога почнав да читам мислев дека грешно ги имаш напишано годините на дечко ти. Не ми се веруваше дека ти имаш само 23 а тој дури 47. Па добро стварно неможам да сфатам како можеше да започнеш врска со човек што може да ти биде татко? Сега после 3 год, сфаќам дека ти е тешко имаш чувства и се, ама тоа не ми е јасно- како се одлучи да влезеш во таа врска? Велиш дека си мислела дека има 35год, ама кога го виде со децата, на почеокот, зошто не и стави крај на таа врска?
  Друго неможам да сфатам каков ти е тој пријател што те запознал со еден таков човек со огромен багаж позади себе? :roll:
  И како можат твоите родители да те поддржуваат во сето тоа, татко ти да сака зет му да му биде врсник? ОК е тоа што го викаш дека татко ти ја зел мајка ти која што била разведена, не ме сфаќај погрешно, немам ништо против тоа па секако дека и разведените имаат право на друга шанса, ама да те поддржуваат и покрај сите околности несфатливо ми е морам да признаам.

  И како можеш да им бидеш мајка со своите 23 год на деца што сигурно се приближно на твојата возраст?

  Да генерализирам, мислам дека не треба никогаш повеќе да му дадеш шанса, за него секогаш ќе бидеш една девојка со која сака да избега од домашните проблеми и ти и да сакаш тој никогаш нема да те гледа како рамна на себе бидејќи има 24год искуство пред тебе.

  п.с. Сето ова што го пишав сфати го добронамерно и размисли за моите прашања. Поздрав
   
 13. vikitalevska

  vikitalevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0


  1. James Woods and Ashley Madison - 39 Years
  2. Billy Joel and Katie Lee Joel - 32 Years
  3. Catherine Zeta-Jones and Michael Douglas - 25 Years
  4. Harrison Ford and Calista Flockhart - 22 Years
  5. Demi Moore and Ashton Kutcher - 15 Years
  ИМА УШТЕ МНОГУ ПАРОВИ СО ГОЛЕМА РАЗЛИКА ВО ГОДИНИТЕ,НО ТОА НЕ БЕШЕ ТЕМАТА ГЛЕДАМ СИТЕ МЕ КРИТИКУВАТЕ КАКО СУМ МОЖЕЛА ДА ОДАМ СО ДЕЧКО ПОСТАР ОД МЕНЕ 24 ГОДИНИ ,И НЕ Е 24 ОН СЕГА КЕ ПОЛНИ 48 ЗНАЧИ 25 ГОДИНИ РАЗЛИКА ,СИТЕ СЕ ЧУДИТЕ ЗНАМ НО ЈАС СУМ ИСКРЕНА И НЕ СЕ СРАМАМ ЗА ОВА ГО ЗАСАКАВ И ЕДНО ЗНАМ ЉУБОВТА НЕ ПРАШУВА ,КОГА ОН КЕ ОСТАРЕ ЈАС КЕ БИДАМ ВО НАЈУБАВИТЕ ГОДИНИ ,ЗА СЕ СУМ СВЕСНА И ЗА СЕКСОТ ДЕКА КЕ ИЗОСТАНЕ АМА БАШ ЗА СЕ . МОЈОТ ТАТКО ИМА 70 ГОДИНИ,МОИТЕ РОДИТЕЛИ МЕ ПОДРЖУВААТ ЗА СЕ САМО ДА БИДАМ СРЕКНА АКО ЈАС СУМ СРЕКНА И ОНИ СЕ СРЕКНИ ,И НА НИКАКОВ НАЧИН НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ ДА МИ СЕ МЕШААТ ТОА Е МОЈ ЖИВОТ ,ТОА СЕ МОИ ОДЛУКИ ,МАЈКАМИ И ТАТКОМИ СЕ ИСТА РАЗЛИКА КАКО И ЈАС И ДЕЧКОМИ ЗАТОА МЕ ПОДРЖУВААТ ,МАЈКАМИ БИЛА РАЗВЕДЕНА СО 2 ДЕЦА И СО ТАТКОМИ ИМАЛЕ УШТЕ 2 ДЕЦА ЗОСТО ТЕ ЧУДИ ПОДРШКАТА НА ТАТКОМИ И НА МОИТЕ .НАЈВАЖНО Е МЕНЕ ДА МЕ САКА И ЧУВА И ВООПШТО НЕ МИ БИЛО ВАЗНО ДАЛИ ИМА 48 ГОДИНИ ДА ЗНАЕВ ВО ПОЧЕТОКОТ ЈАС И НЕМАШЕ ДА ТРГНАМ СО НЕГО ,МЕГУТОА СЕ ЗАЉУБИВ И ШТО ДА ТИ КАЖАМ ПОНАТАМУ КОГА САКАСС ГО СЛУШАШ СРЦЕТО ,ТОА Е ПОСИЛНО ОД МЕНЕ ,А НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИМААТ 5,7,8, ГОДИНИ И КАКО ШТО ГЛЕДАШ НЕ СМЕ ВРСНИЦИ ,МНОГУ РАБОТИ НЕ ЗНАЕТЕ И НАЈЛЕСНО Е ВАКА ДА КРИТИКУВАТЕ МЕГУТОА ТОА НЕ БЕШЕ ТЕМАТА.СЕ РАБОТИ ЗА НЕГОВИТЕ ЛАГИ И ПРОБЛЕМИ И ЗНАМ ДЕКА БЕШЕ ДОБРОНАМЕРНО ВООПШТО НЕ СЕ ЛУТАМ ,ФАЛА ТИ ЗА ОДГОВОРОТ
   
 14. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  ovie se nasi mislena, sepak ti si taa koja treba da odlucis po koj pat da odis. pozz
   
 15. vikitalevska

  vikitalevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.644
  Допаѓања:
  149.410
  Пишувај без капс лок затоа што тешко се чита е и е против правилата на форумот...
  Абе види...ако постојат толку успешни парови со толку голема разлика во години не значи дека и ти ќе бидеш успешна во врскава која од старт гледаш и сама е осудена на пропаст и во случајов тој нема чист развод и чист живот,нема услови за врска,за иднина.Како сакаш врти го,годините се пречка затоа што тие му го донеле багажот и сите тие ситуации...
  Не значи дека ако овие селебретис се во бракови со голема разлика во години и не значи заради искуството од твоите е нормална работа заслужна за почит,извини,но искрена сум.Секој човек ќе ти каже дека тоа е така.Нешто недостига кога се случува ова...Во случајов тебе ти треба татковска фигура...Само сум искрена,без лутење...

  Не ми е јасно како сакаш да ти помогнеме...ја знаеш ситуацијата,знаеш дека не се преминува преку некои нешта,знаеш дека е лажго...знаеш дека нема иднина,а совети не прифаќаш.
  Не ми е јасно како после сите тие лаги ти сеуште го сакаш и не си научила со каква личност си имаш работа...самопочит нула...
   
 17. vikitalevska

  vikitalevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0

  ПРИФАКАМ ЛИЛИТ ,ВЕРУВАЈ ПОСЛЕ СИТЕ ОВИЕ СОВЕТИ ЈАС НЕ БИ БИЛА СО НЕГО САМО САКАВ ДА КАЗАМ ДЕКА НЕ МИ ПРЕЧЕА ГОДИНИТЕ И ДЕЦАТА А НЕ ЗА ТОА ДЕКА МЕ ЛАЖЕЛ .ПА НЕМОЗАМ ЗА 5 МИНУТИ ДА ГО ПРЕБОЛАМ ,АКО ЗНАЕШ КАЗИ МИ КАКО ?ЈАС НЕМА ДА СЕ СМИРАМ СО НЕГО .КЕ МУ ПИШАМ ПОРАКА И ТОА СЕГА ЦЕЛАТА СУМ ЗБУНЕТА ,САКАМ ДА МУ ПИШАМ НЕШТО ШТО КЕ ГО ЗДОБОЛЕ,ИМАШ ЛИ ИДЕА? И МОЛИМ ТЕ КАЗИМИ ,СПОМНА НЕШТО ЗА ДРУГ ПАТ ,ПСИХОЛОШКА ПРИЧИНА????
   
 18. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Мислам дека лилит сакаше да каже за битниот психолошки момент во твојот случај,ти го сакаш тој човек кој е постар но не го сакаш тој пат кој тој човек може да ти го даде,патот по кој тој чекори кој не е ни малку едноставен имаш др интереси и уште мн убави нешта кои само треба да им се отвориш да ти се случат.....се надевам ке го преболиш што побезболно,и можебии не треба да му праќаш смс како што спомна дека имаш намера звчиш како да бараш некој изговор очекуваш некој happy end so него.....Се надевам ќе најдеш нова лјубов а ова се еден ден смешно ќе ти е...позз
   
 19. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Вики после ова што го прочитав не можам а да не искоментирам. Помала сум од тебе но се надевам дека нема да ти пречи ништо од ова што ке ти го кажам. Факт е дека си направила грешка уште коа си му се вратила првиот пат. Знаеш дека те излажал и дека ако еднаш го направил тоа ништо не го спречува да го направи втор пат, трет пат и се така. Многу од девојкиве ти замеруваат дека е постар од тебе, до некаде се во право но не целосно зошто секој си мисли за себе, ти си сметала дека и така ти е ок. Тој според тебе бил твојата сродна душа и си решила да му дадеш повторно шанса, но веројатно си пропуштила еден важен дел НЕГОВАТА жена, бифша или НЕ сеедно. Велиш дека неговите деца не ти се проблем и навистина не ти биле(иако на 23 години баш и да бидеш мајка и тоа на дете што не е твое јас не сум за) но зарем не размисли дека тие деца имаат една жена што се вика МАЈКА и за волја на вистината ќе сакаат да ја гледаат почесто, а кој друг ќе ги однесе ако не татко им :) . ме разбираш што ми е целта нели? Ти и да не сакаш они ке продолжат да се гледаат, имаат нешто што ке ги спојува цел живот.

  Еве да појдеме од сосема друг правец. Да претпоставиме дека не те лажел, мислиш дека ке сака да се земе со тебе и да оформи по 2 пат семејство? Хммммм па и не баш. Зошто? Многу е едноставен одговорот! Не сака повеќе формални обврски, веќе го видел тоа има 3 деца, а сега и млада убава девојка покрај него и THE WORLD IS MINE!!

  Некако во твојата реална приказна ти си ми изоставена од убави моменти, нон стоп попушташ, и верувај дека ништо нема да решиш со пораки во стилот ТИ СИ ГАД, ТИ СИ ОВА ОНА КАКО НЕ ТИ Е СРАМ... треба прво да си расчистиш со себе , да научиш да се цениш, зошто ако ти сама не се цениш верувај дека друг уште помалку би те ценел. Имаш 23 години, уживај во животот , има уште многу врати кои треба да допрва да ги отвориш, а ова ти е само една животна лекција за жал со лоша содржина.

  Мој совет : ако сакаш комплетно да се уништиш психички слободно врати му се и трпи го тоа секојдневие!! Доволно си возрасна па размисли дали заслужува да е со тебе!
  Поздрав и се надевам дека нема да се налутиш :)
   
  На anu666ka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  Вики, однапред ти се извинувам на искреноста што следува.
  Те лаже мила зашто Ти си му дозволила :!: Те повредува-зашто Ти си му дозволила . врската си требала да ја прекинеш уште пред многу време.
  погледни од негова перспектива- он размислува вака- уф-ја излажав :worried:ilent: ......ај....дозна :o лооол ми прости :up: јухууу - ајде сега пак ке си секаме по старо :clap:
  како бе Вики никад не си помислила-кој е па он МЕНЕ да ме лаже ? Што сум му ја - играчка :?:
  ок-залљубена, и ја сум заљубена ама никад не сум дозволила на било кој начин да ме омаловажи.. тоа што те лажел значи дека уопште не те почитувал.
  рецепт како да го заборавиш-нема. ама дека треба да го заборавиш не само што треба-МОРАШ!
  ја верувам у термин патолошки лажговци....
  веке убаво објаснија пред мене како би изгледал вашиот живот за 5,10, 20 години, ја само ке ти потенцирам. РАЗБУДИ ЈА ГОРДАТА ДЕВОЈКА ВО СЕБЕ, РАЗБУДИ ГО РАЗУМОТ.....
   
  На viku му/ѝ се допаѓа ова.