1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разделба

Дискусија во 'Разделби' започната од MyMar, 16 јануари 2011.

 1. MyMar

  MyMar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  Знам дека сум досадна со моите теми од областа на љубовни проблеми,ама за жал сум личност што не знае да се справи со тоа.Како и да е излегов со едно момче помал од мене две години.Се беше ок,три недели потоа почна нешто да забушава.Еден викенд не можев да излезам,па му реков дека вечерта не излегувам бидејќи другиот ден имав утакмица.И тој ми рече добро.Потоа ми кажаа дека тој бил излезен и дека бил со некои девојчиња и јас на шега му пишав порака дека лабаво се однесувал додека ме немало мене.И после тоа се видовме само еднаш и тоа на мн кратко (2 мин можеби).После една недела,бидејќи напињав да ми каже каде е грешката,зашто мислев дека е во мене,тој ми кажа дека вечерта бил пијан и се измувал со некоја и дека сега одел со неа.Јас го прашав зошто не ми кажа,немаше никаков проблем да има,било-поминало,и тој почна да се вади на тоа дека јас не сум му дала повод тој да ја свати врската сериозно,дека сум се криела(се криев бидејќи не сакав никој на почетокот да знае,зашо веднаш ќе извадеа муабети и се ќе се расипаше) и дека дента кога сум била на утакмица не сум го побарала. Помина еден месец,а јас сеуште пробувам да го вратам.Ако можете некако да ми помогнете.Ме напаѓаат некои депресии не сакам други машки со очи да видам ;(
   
 2. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  MyMar разбирам дека тешко ти е, но штом тој не сака да се смири со тебе не можеш со сила ништо да направиш и да го врзеш за тебе. Видов дека имаш 18 години, па цел живот е пред тебе, верувам дека си убава девојка уште многу луѓе ќе поминат во твојот живот. По раскинувањето најтешка е навиката ама тоа се случува во долгите врски, а како што те сфатив ти со овој дечко си се гледала само три недели.. Излегувај со другарки, забавувај се и така ќе го преболиш, а со тек на време ќе почнат да ти се допаѓаат и други момчиња.
  Е сега зошто си се криела? Зошто мислиш дека одма ќе се изваделе муабети? Па и да се извадат ако тој ти верувал на тебе немало ништо да се расипе.. Ако ние живееме за тоа што ќе зборат другите за нас каде ќе стигнеме? Живеј си го твојот живот и не се замарај за тоа другите што ќе зборат и какви муабети ќе вадат, како и да е ПОЗАДИ ДОБРИОТ КОЊ СЕКОГАШ СЕ КРЕВА ПРАШИНА!
   
 3. ocajna93

  ocajna93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  8
  Кај мене е готово..дојде крајот ;( ;( ;( крај кој изгледа одамна требаше да се случи ;( ;( се сруши се............
   
 4. sweetybarby

  sweetybarby Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  8
  MyMar ти имаш 18 а тој штом е помал две години значи има 16 год и ти упорно сакаш да го вратиш, по мое мислење ти најверојатно си опседната со него бидејќи три недели е многу мал период да засакаш некого во вистинска смисла на зборот, а од друга страна тој има само 16 год е недоволно зрел и нему годините му се такви за мување и менување женски многу е мала и тешка веројатноста дека тој ќе се однесува сериозно на тие години. Млада си и има многу риби во морето како за сите сигурно и за тебе ќе се најде некој кој ќе те сака, цени и почитува... А ако толку многу сакаш да го вратиш сврти му го грбот и ќе видиш дека тој ќе трча по тебе... Среќно
   
 5. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  MyMar јас мислам дека ти заслужуваш многу подобар. Знам дека можеби не ти е било се исто, но сепак само 3 недели сте биле заедно што и не е некој долг период, така да најдобро остави го и најди си некој кој ќе размислува малку позрело. Тој на 16години сеуште сака да шета, излегува, сега незнам каков е на крактер, но мислам дека не е толку озбилен за врска. А и се измувал и фатил со друга :^) .
  Ќе си најдеш ти некој за тебе, најдобро олади од него и тргни во потрага по нов ;)
   
 6. MalaTaa

  MalaTaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  3
  Оффффф мислам по глупа причина од мојава Нема .. но сепак таа не Разделии !
  Све беше Океј .. си одефме нормално као сите ...се сакафме премногу .. мислам јас го сакаф него .. а тој мене Незнам барем така велеше дека ме Сака ии правеше мн раб за мене да ми докаже дека ме сака ... но едно време врската почна да се клати поради него .. почна да прави некакви работиии кој предходно не сме ги ни спомнувале .. па сватиф дека нешо не е во ред а јас како и секогаш почнаф да водам инат и да се лутам
  ... па една ден испаднафме и тој со плачење почна да ми раскажува за случка за која знаеф и уше одамна се спремафме .. тој требаше да замине во др земја .... на печалба :) мислам таму да раб и живее пошо има роднини .. па стаса кај мене со една приказна која е причината за нашиот Крај ... неговара мајка беше болна па бараа секакви работи ии лекови само за да оздрави не ја познаваф но сите ми велеа дека била мн лоша .. па така тие слушнале за некоја жена која давала вода или нз што и демек ќе и помогнела .. тие отидоа едеен ден .. јас знаеф .. и од тој ден се се поремети .. жената рекла дека неможе да и помогне на мајка му но видела во неговите очи дека нешто е е во ред .. му рекла тетка ти имаш голем проблем во љубофта .. ии почнала да кажува имаш женска .. се вика на букватааа ... има сестри едно др некој работи шо се вистина и кој го натерале да верува во приказната .. па му рекла дека .. некој од моја фамилија му фрлил магија за да ме сака толку мн и да трча по мене ... исто така направиле да го мрази брат му да не го поднесува аа повеќе да биде поврзан со мојатаа фамилија .. тој разкажа се дома .. а тие кога слушнале му рекле дека ако продолжиме да одиме ќе ми направеле големи проблеми дома .. па така тој со солзи на очите .. целиот тажен ии преку моб ми раскина .. од тој ден светот прадна врз мене се се сруши ... незнам за среќа .. постојано ме демне во секоја раб .. па и кога ќе слушнам дека прашува за мене уше поеќе ми е тешко .... а послем разделбата јас го бараф а он ме бркаше ме пцуеше ме нарекуваше секако и ми ре4е дека со мене веќе никогаш како не ми било срам со такви раб да се расправам .. а јас немам поима иии секако нема никој такоф во мојата фам .. па на сите кога ќе им ја раскажеф приказната ми велеааа тоа се е до мајка му нели слушаше дека не те сака .. а сега син и треба да замине странство па за да не му го уништитш планот .. плаѓшејки се поради тоа ја смислила оваа работа .. која била мн добра прилика за да ве раздели ии вие да се мразиите .. така си помислиф јас .. но не ми е јасно како може тој да биде толкку глупаф ... зарем љубофта е магијаа ... за да се сака мора да тиу врлат магија ... со тоа само ено сватиф .. тој бил премногу глуп што незнаел да сака .. туку билопседнат со мене и мојата убавина .. па од сега колку и да се трудам сепак сум тажна ... и се чуствувам како животот за мене тука да застанал ... Оффф се прашувам дали ќе го преживеам ова ? :(
   
 7. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Се извинувам,ама морам да прашам во кој век живеат тие луѓе? Магии,па уште во денешно време??? :headbang:
  Просто не ми се верува!!!
  Јас не би преболувала вакво нешто, едноставно би си рекла Фала ти Боже,што ме куртули од ваква беља.
  А да сум на твое место, знаеш што би и направила на мајката-вештерка???
  Оууу многу идеи одеднаш!!! Би направила Вуду кукличка и би и ја оставила пред врата со забодени иглички во неа-онака за забава :devil: Па нека види кутрата,кога ќе ја стегне страв што се мафта по бајачки и гатачки-леле неписмен народ!!!
  Бај д веј кога сме кај писменоста,на многу места наместо ф си требала да напишеш в:
  сакафме-сакавме, појдоф-појдов и ред други да не ги набројувам.Како и да е ова е добронамерно, без љутиш те молам :)
   
  На MalaTaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MyMar

  MyMar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  се сменаа некои работи...бев излезена еден викенд сега брзо и се видов со него...се беше најнормално и си правевме муабет и се..на крај ми рече да излеземе надвор и излеговме и се измувавме...ми рече дека ќе ме барал пак...а после тоа јас имав тренинг и тој дојде (јас не очекував,се изненадив) во сала и тропна на вратата јас го видов и тој ми мафна со раката,ми се насмеа и потоа си замина...а уште е во врска со таа девојката.Што мислите вие за ова? Има некое подобрување или...?
   
 9. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Јас би ти рекла дека не гледам баш некое подобрување овде. Тој има девојка, а те побарал и сте се смувале и сега пак ништо си тера со девојката. Некако ми звучи како само за мувањето да те побарал. Извини MyMar, но јас пак би ти рекла малку да оладиш и да не одиш со него на секоја негова понуда, туку малку да оставиш и да видиш како ќе се однесува. Тој ако сака да е со тебе нема потреба да е со другата девојка. Размисли малку и ако не барем извесен период игнорирај го.
   
 10. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  MyMar, мене ми изгледа како тој да сака да те чува во резерва, со оглед на неговите год. и не ме чуди баш. Подобрување не гледам. Ти пробај смени тактика не му излегувај секогаш во пресрет кога ќе дојде да те смува, покази и строгост,одбиј го или кази отворено дека ти смета само да се мувате ако ти значи, ако си ти пасивна и прифаќаш се што доаѓа од него, тој мозе си мисли и ти не сакаш ништо повеќе од мување. И во принцип маско на било која возраст не респектира кога слепо му се покоруваш без никаков отпор на било кој начин. Со среќа!
   
 11. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Машкото его е мнооооооггуууу гоооолллееемоооо,а неговото моментално „мастурбира“,се самозадоволува,си ја потврдува својата самоувереност,својата машкост дека во исто време може да има и девојка и шема.Ја користи твојата слабост спрема него,што ти несебично ја покажуваш и тоа му е основното оружје.Се додека ти се залажуваш дека нешто ќе се промени,никогаш нема да има подобрување.Појди од самата себе,што ти е послатко,кога нешто имаш при рака нон-стоп,па и не ја согледуваш вредноста на тоа нешто, или кога нешто силно го посакуваш,а неможеш да го имаш?
  Мислам дека одговорот сама ќе го иззвлечеш.Ако сакаш промена на ситуацијата,стави го максимално на игнор. :fubar:
   
  На Theodora и julie77 им се допаѓа ова.
 12. bubuu

  bubuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  4
  све се одвиваше на нет бидејки овој месец ипол не е во земјава (прво негово заминување ), а инаку идеме 2 ипол години....ми рече не најдов во тебе ништо овие 2 годни идење ,и ми наброја ред други работи сто јас сум ги правела дома и што немаат никаква врска со него , во стил не си вредна (за да работиш по дома , на тој начин вредна) после саат време му реков мораме да раскинеме штом така , ми пиша зашто ми викаш да раскинеме ? јас не ти реков да раскинеме , не реков дека не те сакам...не сватив ама сепак.....оставив
  погрешив? не сватив?
  што мислите?
   
 13. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327

  Јас мислам дека дечково си бара рачки за да се скара со тебе, ама не тој да испадне крив туку ти! Всушност тој те натера да му речеш да раскините, а потоа демек зошто ми раскинуваш! Позната тактика! Искрено најди си некој што ќе те цени навистина!
   
 14. Didi-13

  Didi-13 Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  12
  Како помина вашата разделба со саканиот?
   
 15. Emily86

  Emily86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Офф, ужасно! Јас уште не можам да се соземам, помина еден месец и уште плачам како мало дете. Бевме заедно 5 години... Не знам, можеби затоа што уште сме во контакт, ме бара ...ама не сака да сме заедно сега за сега :(
   
 16. ell

  ell Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  591
  Ќе ти дадам еден добронамерен совет. Од мене - најголемата плачка во универзумот. :)

  Ако не сака да биде со тебе, стави крај на сите слушања. Знам дека боли ненормално многу и дека никој не може да ја осети болката која ти ја чувстуваш, но сум го поминала тоа и ти кажувам дека слушањето нема да ти направи да ти биде подобро. Само измачување и потајно лажна надеж ќе имап. Биди јака и кажи не! Ако се врати и сака да биде со тебе, тогаш те сака. Сега тоа што се слушате е само навика.

  Сепак клише фразата „времето лечи се„ навистина функционира. Јас не би рекла дека лечи, туку со тек на времето учиме како да се справиме со болката и како да ја исполниме празнината во душата со нешто друго.
   
 17. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.212
  Пол:
  Женски
  После 6 години, заради глупости почна да ме игнорира. Да не крева телефон, за на крај да ме остави.. Во 3 дена тој стана друга личност. Каде исчезна љубовта која ја искажуваше не знам. Ама знам дека ме скрши. Заради него го допрев дното. Ме уништи. Белки еден ден кармата ќе го посети....
   
  На Gmai му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Barbie.g

  Barbie.g Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  12
  Се се случи само во еден момент.Се разделивме пред еден месец и затоа неможам да се совземам,ама па и подобро ми е вака,откако дознав,ама никако да го прифатам тоа дека не ме сакал.Никогаш нема никој да сакам.Тој беше прв и последен.Знам дека нема да го заборавам.
   
 19. ALKATEL96

  ALKATEL96 Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ке заборавис брзо така ти се цини во моментот ама од време на бреме ке се сејкавас ама ке бледнеат спомените со времето време леци све
   
 20. Yeeahh

  Yeeahh Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Вака идев со една 5 месеци и пред 2 дена раскинавме бидејќи цело време идела со нејзиниот бифши во исто време и со мене идела со него 9 месеци а со мене идеше 5 месеци но дојде време она дозна дека он е гад и сега е сама.. ја молам веке 3 дена да ми се врати вика дека неможе бидејќи само честа и останала незнае да сакала не верувала во љубов но и реков дека јас ке ја научам бидејки јас знам да сакам и несум како некој машки сто знаат да вараат додека се во врска..она ме сака и сака да ми се врати но ја кочела честа па така девојки сакам да ми помогнете како да ја вратам бидејки сепак немозам да издржам без неа :(((