1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

 1. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  6.093
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога ја мијам косата ја мијам со шампон и балзам за волумен од авон оној на адванс техникс но секогаш ми е мн. разлетана утредента кога ќе станам (понекогаш ја оставам природно да се суши,а поретко ја сушам со фен).Никогаш не ја оставам мокра и така да легнам на спиење....Советче?? :$
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  Јас после миење ставам спреј од Глис. А ако ти е многу наелектризирана стави силиконски капки и ќе се смири ;)
   
 3. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  79
  Ставај помалце шампон и не ја миј косата толку често.
  Остави ја нека се измрси малце....
  И можеби тие шампони не ти одговораат на косата :^)
   
 4. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Пробај со восок, но внимавај да не ставиш на коренот, за да не ти се измрси! Поззз
   
 5. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  стави на четката со која ја чешлаш косата лак, па потоа исчешлај се ;) :D
   
  На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.675
  Стави силиконски капки или масло, било какво, само малце за да не ти се измрси, неколку капки ...
   
 7. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Багуфче, мојот фризер вели дека тоа е можно од миењето на косата со премногу топла вода.
   
 8. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Сигурно е од пречесто миење, или шампон кој не ти одговара, секогаш го користиш истиот , или менуваш често? Стави лак на четката и така чешлај се, и не ја миј толку често некогаш пушти ја да се измрси малце, бидејќи не е убаво пречестото миење.
   
 9. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.282
  Допаѓања:
  1.965
  Земи влажни марамчиња и исуши ги. Кога ќе ти е наелектризирана косата, само помини ја со сувото влажно марамче. Или можеш да ја поминиш со крем/восок за коса... или ако немаш при рака, крем за лице или раце ;) :hai:
   
 10. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Баге, доколку уште не си нашла решение можеш само на четката пред да се исчешлаш да прснеш парфем или лак за коса и да се исчешлаш. :) Јас правам вака секогаш, а ако е многу наектрилизирана, прскам лак на рацете, па поминувам со прстите низ косата. ;)
   
  На Jasmin19 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.578
  Мене ми се електризираше обично од фенот, ама сега купив еден со јони , супер е, немам таков проблем.
  Ама ти од друга страна пишуваш дека ретко ја сушиш со фен.
  :^)
  Што знам, некое средство на Нивеа против електризирање на косата и би било во ред мислам.
  Или можеби не ти одговара шампонот.
  А не ја плескај многу со восоци, капки и такви додатоци, од електризирана коса можеш само да си навееш друг проблем - мрсна коса. :devil:
  (од искуство ова).
   
 12. SweetCandy

  SweetCandy Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Баге :D Јас мислам дека ти е од шампонот.И јас ја користев таа колекција и да ти кажам косата ужасно ми беше наелектризирана.Пробај ако не смени,миј се со некој друг.Или пробај ги претходно наведените совети,како ти одговара така.
   
 13. Ridis

  Ridis Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Наелектризирана коса

  кога ќе се избањам ја оставам косата да ми се исуши и после си легнувам кога ќе станам сабајлето од спиење и косата ми е крената цел ден у вис ;( ве молам помогнете ми незнам дали е до шампонот, незнам до што е ама ве молам помогнете ми :$ позз до сите
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Наелектризирана коса

  Можеби ти е од шампонот ако често ти се случува, смени го шампонот па ќе видиш резултат. По маркетите има и средства за тој проблем, па можеш да разгледаш дали ќе најдеш нешто.
  Јас приметувам само во зима кога е ладно и кога носам дебели блузи (од волна ли се, памук ли појма немам) кога ги соблекувам знае да ми се наелектризира косата, ама тоа е само моментално дејство.
   
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.908
  Допаѓања:
  55.818
  Пол:
  Женски
  Наелектризирана коса

  И јас го имам овој проблем. И не е до шампонот, каков и да користам ми штрчат неумни влакна |(
  Вака ја средувам: На тенок чешел (оние што се за тапирање) прскам лак за коса. Само не треба многу да се напрска, сосем малку е доволно. Нешно со чешелот поминувам кај наелектризираните влакна во коренот на косата. Треба да се внимава зашто ако ставиш многу лак - косата ќе ти се залепи, и не треба класично да чешлаш, туку само површински да поминеш со чешелот (не да го ставаш целосно в коса).
  Сфати некој што сакам да кажам? :D
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Наелектризирана коса


  ДААААА, правиш облак од лак за коса и поминуваш или застануваш во него :rofl: Или, прскаш лак за коса на далечина од 30-40 цм и не ја чешлаш туку и со прсти можеш да ја обликуваш
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.479
  Додека е полу сува испрскај ја со лак, ќе ти остане на место така. Мене порано ми успеваше, потоа прекинав да користам, ми се потроши и ме мрзеше да купам друг. :D
  И избегнувај фен. :) Особено ако имаш виткана коса! :!:
   
 18. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.831
  По некоја случајност и мене од шампоните Advance tehnique од авон ми се разлетуваше косата .
  Имав од тој во зелено шише Daily shine, го фрлив во канта ,не одговараше за мојата коса.
  Мојата коса е чудна ,ако и ставам маска наместо да ми спласне и да биде потешка мене ми е ваква
  [​IMG]
  :D
  Користам шампон и регенератор од Shauma за нега и регенерација и немам гајле ,
  само мал проблем ми прават антенчиња од влакната кои ми паднаа пред зимата како листопадна грмушка бев едно време .
  Малку неубаво изгледа бидејќи подолг период паѓаше и имам влакна со различни големини али ќе пораснат .
   
 19. Hell0.kitty

  Hell0.kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  40
  И јас го имам овој проблем... А дојде есен , зима косава ми е катастрофа!! Многу ми е наелектризирана ни лак ни гел ни помада ни ништо не помага :( :( неможам да ја трпам цело време ми се мотка околу лицето ме нервира .. незнам шо да и направам ... а и вој период обично некако по сува ми е косата врвовите поточно..
   
 20. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846

  Пробај со спрејов за оштетна коса. Имаш и за фарбана и за нормална, во сите поголеми маркети се наоѓа по цена од околу 150 денари. Ја омекнува и и дава влажност. Мислам дека ќе ти биде подобра. :)

  [​IMG]
   
  На Hell0.kitty му/ѝ се допаѓа ова.