Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

 1. J.Lo91

  J.Lo91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  13
  Силиконски капки или некој друг мрсен препарат за коса ! :)
   
 2. Lady-Cha

  Lady-Cha Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  И јас порано го имав овој проблем, но решението го најдов во тоа што не ја чешлам косата, или ја чешлам додека е мокра со глис спреј за расчешлување.
   
 3. Dayse

  Dayse Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Косата кога ми е разлетана земам малце восок за коса на рацете и ја поминувам цела коса. :) Ми се средува вака :lol:
   
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.547
  И јас го имам овој проблем.
  Кога ќе се измијам косата ми е многу наектрелизирана и разлетана.И по чешлање си останува таква.Инаку имам права коса.
  Може ли да ми препорачате некој препарат за да не ми се електрализира?
   
 5. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671

  Регенератор или маска при секое миење после миење спреј за коса, восок или крема за обликување.

  [​IMG] за електрицитет ја земав кремава на Субрина и фина е убаво мириса и доброто кај неа е што може да се става на мокра коса и на сува после фенирање.

  На субрина во едно малецко шишенце заприметив некаков серум не сум го пробала но знам дека не е скап. Ако не ти помогнат креми против електрицитет, со восок нема промашај. ;)
   
  На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  625
  И јас го имам овој проблем со косата,особено во зима затоа што мене косата ми се наелектризирува кога носам плетени работи,а многу ретко и од некои други материјали.
  Не можам да кажам дека е до шампонот затоа што имам сменето неколку и пак е исто,ниту пак до сушењето со фен затоа што многу ретко ја сушам со фен.
  Единствено решение кога треба да излегувам а косата ми е наелектризирана е обичниот крем за раце од кој нанесувам сосема малце на рацете и си поминувам врз косата, особено на врвовите.
   
 7. simonailieva

  simonailieva Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Распукани врвови и разлетана коса!

  значиии имам голем проблем со косата. Не ја капам често значи само 2 пати неделно, при капење и ставам се, од специјален шампон до маска.. кога ке излезам од капење ја оставам во крпа да се исуши 15мин.. и после морам да ја сушам со фен, но ја сушам на најмала брзина на фенот. али кога ке ја досушам немате појма на што личам, буквално на був хаха :( И плус тоа ако не ја измијам сред недела на темето ми се прави прша а на врвовите е сува барут.. :( бев на стрижење пред 2-3 недели ама метилот пак го има. ако одам да се истрижам пак, ке треба да останам без коса.. :( кажете што да направам за да ја подобрам косата, за метилот, и за да не ми биде сува(да не ми лета)
  Благодарам однапред !
   
 8. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Распукани врвови и разлетана коса!

  Ќе си купиш силиконски капки и ќе и ставиш на косата и нема да ти биде разлетана и + тие се за испукани врвови, за метилот освен секој месец шишање по малце незнам друго а иначе има производи и за електрицитет на косата.
   
 9. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Мене зошто ми е прилично долга косата, во коренот брзо ми се мрси, а надолу пак се електризира посебно кога ја чешлам. Избегнувам да користам преси, меѓутоа кога поминувам со преса косата е нормална, но избегнувам да ја исправувам затоа што природно ми е брановидна и ја оставам така. Ја мијам 2 пати неделно, менувам шампони. Значи не е ништо од досега наведеното.

  Мислам дека е до влакното, брзо се електризира. Чаре и јас немам најдено, ако направам, по триковите што ги пишавте, косата ми изгледа премногу лошо, нечешлано. Пробано ми е со разни начини ама не сум нашла соодветен за да се справам. Баш вчера дека со капа, шал, се електризира лета ли лета на сите страни :D
   
 10. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  читав на една страна дека ако ти се разлетува косата рацете намачкај ги со крем или хидратантно млеко ама не многу да има и помини на косата демек немало да се разлетува....колку е ефикасно незнам....
   
 11. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  ^ Да, ама така пак ќе изгледа помрсна косата. Ќе направиш контраефект.
   
 12. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  па да во право си........незнам колку е ефикасно немам пробано....
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  И мене зимно време многу ми се електризира, од плетените блузи и шаловите. Не знам кое е решението, јас ги мокрам рацете и поминувам по косата ама ефектот е краткотраен
   
 14. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.489
  Најчесто разлетана и наелектризирана ми е откако ќе ја исушам со фен.
  И за да ја ,,смирам'' и ставам сосем мааала количина на силиконски капки - доволно за да се врати во првобитната состојба, т.е онаква каква што треба да биде, ненаелектризирана.

  Само гледам ова со силиконските капки да го избегнувам колку што можам почесто, затоа што ми ја прават косата мрсна за многу брз период, па така во последно време додека ја сушам чат пат ја ,,поминувам'' со четка за фенирање. Ем поубаво ми изгледа, ем не е разлетана и наелектризирана.
   
 15. luncika

  luncika Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  170
  Јас користам спреј за расчешлување на косата, и за заштита од пукање на врвовите. На почетокот го користев само за да ми се расчешлува косата, ама потоа приметив дека кога го кроистам спрејот ми е помазна, скротена и можам да кажам со сигурност дека секое влакно си е на свое место.
  Инаку спрејот е Gliss жолтиот :inlove:
   
 16. Westsiderka

  Westsiderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  21
  А дали од спрејот побрзо ти се мрси косата??
   
 17. anu6kaa

  anu6kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.294
  Допаѓања:
  424
  Пол:
  Женски
  Каква промена мислите дека треба да направам со мојата коса?

  девојки не знаев каде да го поставам прашањето... па ја најдов оваа тема
  после капење косата кога ќе ми се исуши е многу разлетана и наелектризирана...лета на сите страни :| не ми е многу долга до раменици е, а после еден ден веќе е невозможно мрсна... незнам веќе што да и правам.. некој совет?
   
 18. miss-sunshine

  miss-sunshine Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Каква промена мислите дека треба да направам со мојата коса?
  Ima specijalna maska za kosa od Garnier, pobaraj vo aptekite ili vo pogolemite marketi :) Isto taka mozes da zemes nekoj leave-in regenerator koj sto se nanesuva na vodena kosa. A mislam deka i silikonskite kapki mozat mnogu da pomognat zatoa sto imaat hranlivi sostojki za kosata i ne e suva po nanesvanjeto :)
   
 19. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.076
  Допаѓања:
  1.261
  Пол:
  Женски
  Стави и силоконски капки и ќе ти се среди косата :)
   
 20. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.927
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  Кога ке се избањам и ке ми се исуши косата,како струја да ме фатила сум :o Се нервирам многу,секогаш или косата ми е разлетана или мрсна :@