1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

  1. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    Силиконски капки или некој друг мрсен препарат за коса ! :)
     
  2. Lady-Cha

    Lady-Cha Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    23
    И јас порано го имав овој проблем, но решението го најдов во тоа што не ја чешлам косата, или ја чешлам додека е мокра со глис спреј за расчешлување.
     
  3. Dayse

    Dayse Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Косата кога ми е разлетана земам малце восок за коса на рацете и ја поминувам цела коса. :) Ми се средува вака :lol:
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    И јас го имам овој проблем.
    Кога ќе се измијам косата ми е многу наектрелизирана и разлетана.И по чешлање си останува таква.Инаку имам права коса.
    Може ли да ми препорачате некој препарат за да не ми се електрализира?
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    Регенератор или маска при секое миење после миење спреј за коса, восок или крема за обликување.

    [​IMG] за електрицитет ја земав кремава на Субрина и фина е убаво мириса и доброто кај неа е што може да се става на мокра коса и на сува после фенирање.

    На субрина во едно малецко шишенце заприметив некаков серум не сум го пробала но знам дека не е скап. Ако не ти помогнат креми против електрицитет, со восок нема промашај. ;)
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    И јас го имам овој проблем со косата,особено во зима затоа што мене косата ми се наелектризирува кога носам плетени работи,а многу ретко и од некои други материјали.
    Не можам да кажам дека е до шампонот затоа што имам сменето неколку и пак е исто,ниту пак до сушењето со фен затоа што многу ретко ја сушам со фен.
    Единствено решение кога треба да излегувам а косата ми е наелектризирана е обичниот крем за раце од кој нанесувам сосема малце на рацете и си поминувам врз косата, особено на врвовите.
     
  7. simonailieva

    simonailieva Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Распукани врвови и разлетана коса!

    значиии имам голем проблем со косата. Не ја капам често значи само 2 пати неделно, при капење и ставам се, од специјален шампон до маска.. кога ке излезам од капење ја оставам во крпа да се исуши 15мин.. и после морам да ја сушам со фен, но ја сушам на најмала брзина на фенот. али кога ке ја досушам немате појма на што личам, буквално на був хаха :( И плус тоа ако не ја измијам сред недела на темето ми се прави прша а на врвовите е сува барут.. :( бев на стрижење пред 2-3 недели ама метилот пак го има. ако одам да се истрижам пак, ке треба да останам без коса.. :( кажете што да направам за да ја подобрам косата, за метилот, и за да не ми биде сува(да не ми лета)
    Благодарам однапред !
     
  8. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Распукани врвови и разлетана коса!

    Ќе си купиш силиконски капки и ќе и ставиш на косата и нема да ти биде разлетана и + тие се за испукани врвови, за метилот освен секој месец шишање по малце незнам друго а иначе има производи и за електрицитет на косата.
     
  9. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Мене зошто ми е прилично долга косата, во коренот брзо ми се мрси, а надолу пак се електризира посебно кога ја чешлам. Избегнувам да користам преси, меѓутоа кога поминувам со преса косата е нормална, но избегнувам да ја исправувам затоа што природно ми е брановидна и ја оставам така. Ја мијам 2 пати неделно, менувам шампони. Значи не е ништо од досега наведеното.

    Мислам дека е до влакното, брзо се електризира. Чаре и јас немам најдено, ако направам, по триковите што ги пишавте, косата ми изгледа премногу лошо, нечешлано. Пробано ми е со разни начини ама не сум нашла соодветен за да се справам. Баш вчера дека со капа, шал, се електризира лета ли лета на сите страни :D
     
  10. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    читав на една страна дека ако ти се разлетува косата рацете намачкај ги со крем или хидратантно млеко ама не многу да има и помини на косата демек немало да се разлетува....колку е ефикасно незнам....
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    ^ Да, ама така пак ќе изгледа помрсна косата. Ќе направиш контраефект.
     
  12. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    па да во право си........незнам колку е ефикасно немам пробано....
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    И мене зимно време многу ми се електризира, од плетените блузи и шаловите. Не знам кое е решението, јас ги мокрам рацете и поминувам по косата ама ефектот е краткотраен
     
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Најчесто разлетана и наелектризирана ми е откако ќе ја исушам со фен.
    И за да ја ,,смирам'' и ставам сосем мааала количина на силиконски капки - доволно за да се врати во првобитната состојба, т.е онаква каква што треба да биде, ненаелектризирана.

    Само гледам ова со силиконските капки да го избегнувам колку што можам почесто, затоа што ми ја прават косата мрсна за многу брз период, па така во последно време додека ја сушам чат пат ја ,,поминувам'' со четка за фенирање. Ем поубаво ми изгледа, ем не е разлетана и наелектризирана.
     
  15. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    Јас користам спреј за расчешлување на косата, и за заштита од пукање на врвовите. На почетокот го користев само за да ми се расчешлува косата, ама потоа приметив дека кога го кроистам спрејот ми е помазна, скротена и можам да кажам со сигурност дека секое влакно си е на свое место.
    Инаку спрејот е Gliss жолтиот :inlove:
     
  16. Westsiderka

    Westsiderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    А дали од спрејот побрзо ти се мрси косата??
     
  17. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Каква промена мислите дека треба да направам со мојата коса?

    девојки не знаев каде да го поставам прашањето... па ја најдов оваа тема
    после капење косата кога ќе ми се исуши е многу разлетана и наелектризирана...лета на сите страни :| не ми е многу долга до раменици е, а после еден ден веќе е невозможно мрсна... незнам веќе што да и правам.. некој совет?
     
  18. miss-sunshine

    miss-sunshine Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Каква промена мислите дека треба да направам со мојата коса?




    Ima specijalna maska za kosa od Garnier, pobaraj vo aptekite ili vo pogolemite marketi :) Isto taka mozes da zemes nekoj leave-in regenerator koj sto se nanesuva na vodena kosa. A mislam deka i silikonskite kapki mozat mnogu da pomognat zatoa sto imaat hranlivi sostojki za kosata i ne e suva po nanesvanjeto :)
     
  19. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Стави и силоконски капки и ќе ти се среди косата :)
     
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Кога ке се избањам и ке ми се исуши косата,како струја да ме фатила сум :o Се нервирам многу,секогаш или косата ми е разлетана или мрсна :@