Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

 1. An4e24

  An4e24 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  693
  Пол:
  Женски
  Јас кога ми е така разлетана нанесувам малку субрина крема за обликување на косата и убава ми е а и преубаво мириса :)
   
 2. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  1.010
  Користи спреј за коса. Било кој од оние на Gliss би ти завршил работа :)
   
 3. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  152
  Кај може да се најде Gliss спрејот?
   
 4. Dee

  Dee Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  332
  Во сите подобро снабдени продавници го има.
   
 5. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Електрицитет на коса...

  Здраво Феминки.....Ииии да како да се справам со електрицитетот на косата.Користам чешел~се разбира од пластика како и секој~имам и спреј за сјај но ефект само 1 до 2 часа,спреј за расчешлување но..Помош како да го намалам електрицитетот!?!?!?!? :?:
   
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Електрицитет на коса...

  Електрицитетот на косата е резултат на здраво и негувано влакно.Не е нешто што треба да те загрижува,но создава непријатно чувство.И јас го имав тој проблем.Користев спрејови,менував чешли,но немаше ефект.Особено кога носев дебели зимски блузи,косата како со магнет се лепеше на нив.Откако си купив фен со јонизатор на Филипс ,го решив проблемот.
   
  На a7-Femina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.927
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  Туго,туго јас маки си јадам со ова цел живот.Ако ја бањам разлетана-ако не ми е разлетана мрсна.Неможам никогаш да ја ставам у ред.Нешто што највеќе нејќам,животот ми го изеде бре :@
   
  На Maria.Vampire му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  И јас имам разлетана коса.
  Кога бев на фризер, фризерката ми кажа дека косата ми е таква бидејќи е комбинирана, не е ниту права, ниту пак толку виткана.
  Мислев дека е до шампонот и сменив многу шампони, но пак е исто. Не ја сушев со фен, и пак беше разлетана.
   
 9. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Тешко се справувам со оваа моја разлетана косаа,го потопувам чешелот со вода па ја чешлам косата нај добро ми е така :D
   
 10. Nina23a

  Nina23a Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  19
  Имам слушнато дека косата е наелектризирана од две причини:
  -кога е здрава,чистa
  -кога е сува
  И затоа бидејки е сува се препорачува да се користи регенератор за коса, а силиконските капки,маслата и маските дополнително ја прават мека,сајна и да не биде разлетана :).
  A ако сеуште е разлетана тогаш можете да напрскате малку лак за коса на чешелот или четката и лесно да поминете низ неа :D .
   
 11. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  5.809
  Е навистина не сум знаела дека овие се причини за наелектризирана коса. Јас мислев, како што пишала феминката погоре, дека е од тоа што косата не ми е ниту права, ниту виткана, исто сум менела шампони, не гледам некоја којзнае каква разлика, а за сува е сува.
  Сепак, ја гледав кремава за коса по маркети, па се мислам за неа. Ја има некој користено, сакам само повеќе сјај и да не е толку разлетана, ама да не ја сплескува и лепи како гел.
  [​IMG]
   
 12. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  102
  за разлетана наелектризирана коса најдобро решение се силиконските капки (според мене)
   
 13. osmatetratka

  osmatetratka Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  10
  Најверојатно пошто ја пеглам многу често косата ми се оштети многу. До раменици ми е али после бањање ако не ја испеглам 101 пат да ја исчешлам ми е разлетана (но не електризирана само разлетана/разбушавена) мека е да пошто користам разни масла и заштитни спрејови но ми е ко волна разлетана и секое влакно у различен правез ко нечешлана и влакната се двоат едни од други и се виткаат ко прекршени многу е ужасна косата а се гледа дека и веќе за подскратување ми е иначе многу малце се забележува тој ефект на разлетаност кога ми е пеглана! Затоа ја пеглам |( ПС. косата ми е брановидна со глуп степен помош? :?:
   
 14. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  Косата ми е природно несредено виткана, но кога само ми е некаде до рамениците т.е кога е лесна може некако да ја средам, ама еве веќе 7 години ја растам и ми е до половината ама од тежината и чешлањето се исправа и тоа доведува до бушење или електрицитет. Маки мачев да ја пеглам и секакви средства користев, тука па тука бевме, на крајот сфатив дека треба да се измијам пред спиење и да преспијам еднаш нанеа па наредниот ден да ја средам без нервози.
  Плус тоа живееме во зона каде ги имаме сите годишни времиња па често воздухот ни е влажен што е двоен проблем :)
   
 15. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  3.800
  Можеби тука ќе добијам одговор :

  Девојки да ве прашам, што би ми препорачале за да ја скротам косата, особено зимно време од електрицитет? Од сушење со фен и од волнени џемпери добивам ефект на ултра- супер бушава коса (имам виткана, густа коса), а веднаш после сушење секое влакно си тера своја политика. :worried::worried:

  Дали би препорачале капки, спреј или? По можност да не е од Авон (не можам да чекам додека да стигне порачката). :)
   
 16. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.912
  Допаѓања:
  45.275
  Пол:
  Женски
  Најсоодветно ќе ти биде да си користиш масло од Џонсонс, другарка ми исто има густа и виткана коса , која и лета на сите страни , и со масло од лаванда од џонсонс, ја прави косата да не биде наелектризирана, едноставна е употребата , си ставаш по малку и не го плакнеш маслото , ти останува на коса, стави на рацете и размачкај го убаво , само не претерувај , да не ти ја мрси многу косата .
   
  На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.325
  Допаѓања:
  3.442
  Пол:
  Женски
  Јас добивам краткотраен ефект кога на чешелот ќе ставам ептен малку крема за раце и ќе ја исчешлам косата.
   
  На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Било од што да ставаш, масло или пак крема за раце, ставај по малку, колку да се смири, за да не ти се измрси косата.
   
 19. marija.980

  marija.980 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  659
  Пол:
  Женски
  И моjата коса е наелектризирана секогаш кога jа измиjам другиот ден како во штек да сум бркала
  Jа мразам :doh: