1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

  1. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.438
    Пол:
    Женски
    Јас кога ми е така разлетана нанесувам малку субрина крема за обликување на косата и убава ми е а и преубаво мириса :)
     
  2. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.450
    Користи спреј за коса. Било кој од оние на Gliss би ти завршил работа :)
     
  3. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Кај може да се најде Gliss спрејот?
     
  4. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    Во сите подобро снабдени продавници го има.
     
  5. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Електрицитет на коса...

    Здраво Феминки.....Ииии да како да се справам со електрицитетот на косата.Користам чешел~се разбира од пластика како и секој~имам и спреј за сјај но ефект само 1 до 2 часа,спреј за расчешлување но..Помош како да го намалам електрицитетот!?!?!?!? :?:
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Електрицитет на коса...

    Електрицитетот на косата е резултат на здраво и негувано влакно.Не е нешто што треба да те загрижува,но создава непријатно чувство.И јас го имав тој проблем.Користев спрејови,менував чешли,но немаше ефект.Особено кога носев дебели зимски блузи,косата како со магнет се лепеше на нив.Откако си купив фен со јонизатор на Филипс ,го решив проблемот.
     
    На a7-Femina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Туго,туго јас маки си јадам со ова цел живот.Ако ја бањам разлетана-ако не ми е разлетана мрсна.Неможам никогаш да ја ставам у ред.Нешто што највеќе нејќам,животот ми го изеде бре :@
     
    На Maria.Vampire му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    И јас имам разлетана коса.
    Кога бев на фризер, фризерката ми кажа дека косата ми е таква бидејќи е комбинирана, не е ниту права, ниту пак толку виткана.
    Мислев дека е до шампонот и сменив многу шампони, но пак е исто. Не ја сушев со фен, и пак беше разлетана.
     
  9. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Тешко се справувам со оваа моја разлетана косаа,го потопувам чешелот со вода па ја чешлам косата нај добро ми е така :D
     
  10. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Имам слушнато дека косата е наелектризирана од две причини:
    -кога е здрава,чистa
    -кога е сува
    И затоа бидејки е сува се препорачува да се користи регенератор за коса, а силиконските капки,маслата и маските дополнително ја прават мека,сајна и да не биде разлетана :).
    A ако сеуште е разлетана тогаш можете да напрскате малку лак за коса на чешелот или четката и лесно да поминете низ неа :D .
     
  11. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Е навистина не сум знаела дека овие се причини за наелектризирана коса. Јас мислев, како што пишала феминката погоре, дека е од тоа што косата не ми е ниту права, ниту виткана, исто сум менела шампони, не гледам некоја којзнае каква разлика, а за сува е сува.
    Сепак, ја гледав кремава за коса по маркети, па се мислам за неа. Ја има некој користено, сакам само повеќе сјај и да не е толку разлетана, ама да не ја сплескува и лепи како гел.
    [​IMG]
     
  12. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    за разлетана наелектризирана коса најдобро решение се силиконските капки (според мене)
     
  13. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Најверојатно пошто ја пеглам многу често косата ми се оштети многу. До раменици ми е али после бањање ако не ја испеглам 101 пат да ја исчешлам ми е разлетана (но не електризирана само разлетана/разбушавена) мека е да пошто користам разни масла и заштитни спрејови но ми е ко волна разлетана и секое влакно у различен правез ко нечешлана и влакната се двоат едни од други и се виткаат ко прекршени многу е ужасна косата а се гледа дека и веќе за подскратување ми е иначе многу малце се забележува тој ефект на разлетаност кога ми е пеглана! Затоа ја пеглам |( ПС. косата ми е брановидна со глуп степен помош? :?:
     
  14. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Косата ми е природно несредено виткана, но кога само ми е некаде до рамениците т.е кога е лесна може некако да ја средам, ама еве веќе 7 години ја растам и ми е до половината ама од тежината и чешлањето се исправа и тоа доведува до бушење или електрицитет. Маки мачев да ја пеглам и секакви средства користев, тука па тука бевме, на крајот сфатив дека треба да се измијам пред спиење и да преспијам еднаш нанеа па наредниот ден да ја средам без нервози.
    Плус тоа живееме во зона каде ги имаме сите годишни времиња па често воздухот ни е влажен што е двоен проблем :)
     
  15. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Можеби тука ќе добијам одговор :

    Девојки да ве прашам, што би ми препорачале за да ја скротам косата, особено зимно време од електрицитет? Од сушење со фен и од волнени џемпери добивам ефект на ултра- супер бушава коса (имам виткана, густа коса), а веднаш после сушење секое влакно си тера своја политика. :worried::worried:

    Дали би препорачале капки, спреј или? По можност да не е од Авон (не можам да чекам додека да стигне порачката). :)
     
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Најсоодветно ќе ти биде да си користиш масло од Џонсонс, другарка ми исто има густа и виткана коса , која и лета на сите страни , и со масло од лаванда од џонсонс, ја прави косата да не биде наелектризирана, едноставна е употребата , си ставаш по малку и не го плакнеш маслото , ти останува на коса, стави на рацете и размачкај го убаво , само не претерувај , да не ти ја мрси многу косата .
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Јас добивам краткотраен ефект кога на чешелот ќе ставам ептен малку крема за раце и ќе ја исчешлам косата.
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Било од што да ставаш, масло или пак крема за раце, ставај по малку, колку да се смири, за да не ти се измрси косата.
     
  19. marija.980

    marija.980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    И моjата коса е наелектризирана секогаш кога jа измиjам другиот ден како во штек да сум бркала
    Jа мразам :doh:
     
  20. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Препорака маска за коса која што го смирува електрицитетот на косата? Фарбана ми е косата, со ниту една маска не можам да ја скротам :(